Головуючий у 1 інстанції - Добнєв С.С.
Суддя-доповідач - Юрко І.В.
21 травня 2014 року справа №259/12453/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Юрко І.В., суддів: Міронової Г.М., Блохіна А.А.,
секретарі судового засідання Куленко О.Д.,
за участі представника відповідача Гречаного І.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м.Донецька на постанову Куйбишевського районного суду м.Донецька від 14 березня 2014 року у справі № 259/12453/13-а за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м.Донецька про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач 26.12.2013 року звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м.Донецька про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2011 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Постановою Куйбишевського районного суду м.Донецька від 14 березня 2014 року позовні вимоги задоволено.
Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України у Куйбишевському районі міста Донецька стосовно відмови у включенні в розрахунок пенсії ОСОБА_3 матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.
Визнано неправомірним рішення № 268 від 10 грудня 2013 року Управління пенсійного фонду України в Куйбишевському районі міста Донецька про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_3.
Зобов'язано Управління пенсійного Фонду України в Куйбишевському районі міста Донецька здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_3 пенсії державного службовця з урахуванням фактично отриманих додаткових виплат, з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а саме індексацію заробітної плати, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та матеріальну допомогу на оздоровлення і виплатити недораховану суму пенсії з 09 грудня 2013 року.
Не погодившись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову суду скасувати та постановити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування апеляційної скарги відповідач вказав, що матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, допомогу на оздоровлення та індексацію заробітної плати не можна віднести до надбавок, передбачених ст. 33 Закону України № 3723, оскільки дані виплати носять нерегулярний, а одноразовий характер; сам факт утримання із суми допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця, тому, на думку апелянта, підстави для перерахунку пенсії відсутні.
Представник відповідача в судовому засіданні апеляційної інстанції вимоги апеляційної скарги підтримав, просив їх задовольнити.
Позивач в судове засідання апеляційної інстанції не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Відповідно до вимог ч. 4 ст. 196 КАС України неявка вказаної особи не перешкоджає судовому розгляду справи.
Відповідно до ст.195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Колегія суддів, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів апеляційної скарги, встановила наступне.
Позивач знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м.Донецька та з 2009 року отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу».
09.12.2013 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок призначеної пенсії відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» з урахуванням складових заробітної плати матеріальної допомоги, індексації заробітної плати (а.с. 11).
Управління пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м.Донецька рішенням № 268 від 10.12.2013 року відмовило позивачу в перерахунку пенсії, з посиланням на те, що відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Оскільки допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація грошових доходів не належить до інших надбавок, підстав для врахування їх у заробітну плату для визначення розміру пенсії немає (а.с. 10).
Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з ч. 2 статті 33 вищевказаного Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Крім того, частиною 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 № 1058-ІV (далі по тексту - Закон № 1058) визначає виплати (доходи), що враховуються: суми виплат, отриманих застрахованою особою після набрання чинності цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отриманих застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування враховуються в заробіток (доход) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Згідно довідки Управління праці та соціального захисту населення у Куйбишевському районі м.Донецька від 09.12.2013 року № 10/8956 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», позивачу ОСОБА_3 у період з 01 квітня 2009 року до 31 березня 2011 року виплачувалась у зазначений період щороку матеріальна допомога та індексація грошових доходів (а.с. 9).
На всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що вбачається з тексту вказаної довідки.
Таким чином, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про зобов'язання відповідача зробити перерахунок пенсії позивача, оскільки аналіз вищевикладеного дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексація грошових доходів населення входили до системи оплати праці державного службовця.
Відповідно до ч. 1 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Верховний Суд України вирішував питання про усунення розбіжностей у застосуванні статей 33, 37 Закону № 3723-XII і в постановах від 20 лютого 2012 року, 14, 28 травня 2013 року (справи №№ 21-430а11, 21-125а13, 21-97а13, 21-350а13 відповідно) зазначив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Враховуючи вищевикладене, судова колегія прийшла до висновку, що постанова суду першої інстанції відповідає вимогам матеріального та процесуального права і не може бути скасована чи змінена з підстав, що наведені в апеляційній скарзі, судом ретельно перевірено доводи сторін, дано їм вірну оцінку, постанова суду від 14 березня 2014 року є законною і обґрунтованою, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються, підстави для скасування постановленого по справі судового рішення відсутні.
З урахуванням викладеного, керуючись статтями 160, 197, 184, 195, 196 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м.Донецька на постанову Куйбишевського районного суду м.Донецька від 14 березня 2014 року у справі № 259/12453/13-а залишити без задоволення.
Постанову Куйбишевського районного суду м.Донецька від 14 березня 2014 року у справі № 259/12453/13-а залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту постановлення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складення ухвали в повному обсязі.
В повному обсязі ухвалу складено 21 травня 2014 року.
Головуючий суддя І.В.Юрко
Судді: Г.М.Міронова
А.А.Блохін