Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позовної заяви без розгляду
23 травня 2014 р. Справа № 805/6283/14
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Циганенко А.І., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Жовтневого відділу державної виконавчої служби Маріупольського міського управління юстиції про визнання незаконними дій щодо накладання арешту та оголошення в розшук автомобіля,
13 травня 2014 року шляхом здавання на пошту позивачка, ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, Жовтневого відділу державної виконавчої служби Маріупольського міського управління юстиції, про визнання незаконними дій щодо накладання арешту та оголошення в розшук автомобіля у виконавчому провадженні ВП №42034014.
Відповідно до частини 1 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до частини 2 статті 181 КАС України позовну заяву про оскарження рішення, дії або бездіяльності державного виконавця може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Статтею 100 КАС України встановлено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Згідно пункту 5 частини 1 статті 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Обставини, з якими пов'язується поважність причин пропуску строків звернення до суду, доводяться позивачем і встановлюються судом на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів.
Позивачка зазначає, що про порушення своїх прав вона дізналася 4 квітня 2014 року, в день фактичного арешту належного їй автомобіля працівниками ДАІ, а 9 квітня 2014 року отримала постанову про закінчення виконавчого провадження ВП №42034014.
Позовна заява підписана позивачкою 12 травня 2014 року.
Згідно поштового штемпеля позовна заява здана на пошту 13 травня 2014 року, тобто з пропущенням строку, встановленого частиною 2 статті 181 КАС України.
Позивачкою не наведені підстави для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Оскільки позивачка не навела обставини, через які вона подала позов по за межами строку звернення, суд вважає, що відсутні підстави для визнання поважними причини пропуску строку звернення до адміністративного суду.
Згідно частини 2 статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.
Враховуючи вищевикладене, позовна заява підлягає залишенню без розгляду.
Роз'яснити позивачці, що залишення позовної заяви без розгляду до відкриття провадження в адміністративній справі, не позбавляє її права повторно звернутися до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Керуючись статтями 2, 8-11, 99, 100, 107, 160, 165, 181, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
залишити без розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Жовтневого відділу державної виконавчої служби Маріупольського міського управління юстиції про визнання незаконними дій щодо накладання арешту та оголошення в розшук автомобіля.
Ухвала набирає законної сили за правилами, встановленими статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Циганенко А.І.