Справа № 755/7918/14-а
"07" травня 2014 р.Дніпровський районний суд міста Києва в складі:
головуючого судді Антипової Л.О.
при секретарі Філімоновій Ю.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії та відшкодування шкоди, завданої протиправними діями, -
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії та відшкодування шкоди, завданої протиправними діями, мотивуючи свої вимоги тим, що він на сьогоднішній день, перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у м. Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». З 15.05.1991 року позивачу булла призначена пенсія за вислугу років у розмірі 90 процентів грошового забезпечення відповідної посади згідно ст.ст. 12, 13 Закону №2262-12. В 2013 році позивач звертався за захистом своїх прав до суду та постанову Дніпровського районного суду м. Києва від 17.09.2013 року залишено без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 12.11.2013 року. На виконання данного рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві здійснено нарахування коштів за період з 11.12.2012 року по 31.01.2014 року на суму 1 361,59 грн., яку включено в додаткову відомість для проведення виплат та з 01.02.2014 року призначена пенсія у розмірі 5 107,20 грн. Таким чином рішення суду за вищевказаною справою фактично виконано, проте вищезазначені розрахунки пенсії за рішенням суду проведені з новим порушенням прав позивача, а саме - перерахунок здійснений з урахуванням основного розміру пенсії - 80 процентів відповідного грошового забезпечення, незважаючи на те, що позивачу, пенсія встановлена при її призначені у розмірі 90 процентів. Зменшення розміру пенсії з 90% до 80% відповідач пояснює тим, що Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпеченняреформування пенсійної системи» від 07.07.2011 року №3668-VІ, який набув чинності з 01.11.2011 р. внесено зміни до ст. 13 Закону №2262-12. На підставі вищевикладеного, а також посилаючись на ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» позивач вважає дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві протиправними, у зв'язку з чим звертається з даним позовом до суду та просить суд визнати протиправними дії відповідача у зменшенні йому розміру пенсії, якса призначена у процентному співвідношенні до відповідних сумм грошового забезпечення та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням встановленого при призначенні основного розміру пенсії, який становить 90 % відповідних сумм грошового забезпечення та проводити відповідні виплати з 11.12.2012 року.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала проти позову та просила відмовити в його задоволенні, посилаючись на те, що позивач отримує пенсійне забезпечення з розрахунку 80% від грошового забезпечення згідно довідки КМВК від 24.05.2012 року, яке з 01.02.2014 року становить 5107,20 грн., що рівняється максимальному розміру пенсії встановленої ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та постанови №355, тобто пенсійне забезпечення позивача після виконання рішення суду збільшилося з 4963,65 грн. до 5107,20 грн., а отже звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод позивача, гарантованих Конституцією України не відбулося.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 на даний час перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у м. Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Судом встановлено, що 23.04.2012 року Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до якої було установлено з 1 липня 2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 1 січня 2013 року до 35 відсотків.
При цьому розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року N 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01 квітня 2012 року.
Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній пенітенціарній службі, Управлінню державної охорони після набрання чинності цієюпостановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року N 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», станом на 1 квітня 2012 року у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року N 393.
Постановою Дніпровського районного суду м. Києва від 17.09.2013 року залишено без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 12.11.2013 року адміністративний позов ОСОБА_1 до ГУ ПФ України в м. Києвіпро визнання протиправними дій, зобов'язання провети перерахунок пенсійного забезпечення задоовлено в повному обсязі та визнано дії ГУ ПФ України в м. Києві щодо відмови у проведенні ОСОБА_1 перерахунку у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців та зобов'язано провети перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 24.05.2012 р. №112325, наданої ІНФОРМАЦІЯ_1 та здійснити відповідні виплати з 11.12.2012 року, з урахуванням проведених виплат.
На виконання данного рішення відповідачем здійснено нарахування коштів за період з 11.12.2012 року по 31.01.2014 року на суму 1361,59 грн., яку включено в додаткову відомість для проведення виплат та з 01.02.2014 року призначена пенсія у розмірі 5107,20 грн.
Таким чином рішення суду за вищевказаною справою фактично виконано, проте вищезазначені розрахунки пенсії за рішенням суду проведені з новим порушенням прав позивача, а саме - перерахунок здійснений з урахуванням основного розміру пенсії - 80 процентів відповідного грошового забезпечення, незважаючи на те, що позивачу, пенсія встановлена при її призначені у розмірі 90 процентів.
Так відповідно до вимог ч. 3 ст. 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-IV «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
В преамбулі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначається, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за ним Законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 01.11.1996 року № 9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», суд при розгляді справи повинен застосувати тільки той закон, який ґрунтується на Конституції і не суперечить їй.
Постановою КМУ від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» встановлено, що грошове забезпечення складається з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім місячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років, згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Тобто, посадовий оклад і оклад за військовим званням - це основні види грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року N 393», перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, МНС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Відповідно до п. 6 Постанови КМУ від 03.08.2006 року № 1080 «Про затвердження Положення про Міністерство оборони України», МОУ видає з питань, що належать до йото компетенції, нормативно-правові акти, які є обов'язковими для виконання центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності і громадянами.
Згідно Постанови КМУ від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» Міністру оборони України надано право установлювати премії військовослужбовцям у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, а отже відповідно усі раніше призначені пенсії відповідним категоріям військовослужбовців підлягають перерахунку.
Враховуючи вищевикладене Пенсійний фонд України, функціонуючий на підставі Указу Президента України від 01.03.2001 року № 121 «Положення про пенсійний фонд України» є центральним органом виконавчої влади і, як і всі його підрозділи, повинен виконувати вимоги чинного законодавства, до складу якого входять і накази Міністра оборони України.
При системному аналізі норм чинного законодавства, судом встановлено, що правовідносини, що виникають в процесі реалізації права на пенсійне забезпечення (в даному випадку це стосується можливості реалізації встановленої державою гарантії для військовослужбовців та деяких інших осіб на отримання пенсійного забезпечення, розмір якого визначається у певному порядку, відмінному від пенсій для решти категорій громадян) будуються на принципі юридичної визначеності. Зазначений принцип не дозволяє державі посилатися на відсутність певного нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах.
Стверджуючи і забезпечуючи права і свободи громадян, держава окремими законами України встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного права на соціальний захист, а тому відповідно до ч. 2 ст. 6, ч. 2 ст. 19, ч. 1 ст. 68 Конституції України вони є загальнообов'язковими, однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами.
Відповідно до ч. 2 ст. 19, 22 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, при цьому права громадян не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав.
Невиконання державою своїх соціальних зобов'язань щодо окремих осіб закономірно призводить до порушення принципів соціальної, правової держави, ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави.
Враховуючи вищевикладене, приходжу до висновку, що вимоги позивача знайшли своє доведення, є такими, що ґрунтуються на вимогах Конституції України та чинного законодавства, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Незважаючи на вимогу вищезазначеної норми Закону, представником відповідача не надано жодного належного доказу в спростування вимог позивача, а ті обставини на які вона посилається суперечать Конституції України та ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», об'єктивно спростовуються встановленими судом обставинами та наданими доказами позивачем.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 3, 17, 21, 22, 24, 46, 48, 55 Конституції України, ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст.ст. 7, 71, 86, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 183-2,186 КАС України, -
Позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії та відшкодування шкоди, завданої протиправними діями - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві у зменшенні розміру пенсії ОСОБА_1 , яка призначена у процентному співвідношенню до відповідних сумм грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням встановленого при призначенні основного розміру пенсії, який становить 90% відповідних сум грошового забезпечення та проводити відповідні виплати починаючи з 11.12.2012 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 73,08 грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Дніпровський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її проголошення, а особами, які не були присутні в судовому засіданні, протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: