Постанова від 15.05.2014 по справі 2а-3864/10/2170

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2014 р.м.ОдесаСправа № 2а-3864/10/2170

Категорія: 8.3.13 Головуючий в 1 інстанції: Дубровна В.А.

Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

судді-доповідача - Косцової І.П.

суддів - Турецької І.О.

- Стас Л.В.

за участю секретаря - Заболотної Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 та Цюрупинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 20 січня 2014 року у справі за адміністративним позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 до Цюрупинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення -,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа - підприємєць ОСОБА_3 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому, з урахуванням уточнень, просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Голопристанському районі Херсонської області від 20.07.2010 року № 0008861700/0, яким визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати за землю у розмірі 228 604,27 грн., за штрафними санкціями у розмірі 114 301,14 грн.

В обґрунтування позову зазначено, що у податкового органу відсутні законні підстави для збільшення розміру орендної плати за землю, оскільки позиція щодо обов'язку підприємця сплачувати орендну плату з дати прийняття рішення Новофедорівської сільської ради № 567 від 11.07.2008 року згідно додаткових угод від 28.04.2010 року до договорів оренди землі від 25.04.2005 року спростована рішенням Голопристанського районного суду Херсонської області від 22.10.2013 року, яке набрало законної сили.

Протокольною ухвалою від 14.01.2014 року судом першої інстанції вчинено процесуальне правонаступництво шляхом заміни відповідача - Державної податкової інспекції у Голопристанському районі Херсонської області на її правонаступника Цюрупинську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Херсонській області відповідно до ст. 55 КАС України.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 20 січня 2013 року позов задоволено частково. Суд визнав протиправним та скасував оскаржуване податкове повідомлення-рішення в частині нарахування штрафних санкцій в сумі 114 301,14 грн., в задоволенні решти вимог - відмовив.

В апеляційній скарзі Фізична особа - підприємєць ОСОБА_3, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог.

Цюрупинська об'єднана державна податкоау інспекція Головного управління Міндоходів у Херсонській області, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення в частині задоволених позовних вимог та прийняти нову постанову про відмову у їх задоволенні.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційних скарг, колегія суддів зазначає наступне.

Судом першої інстанції у справі з'ясовано, що підставою для прийняття відповідачем податкового повідомлення-рішення, яке є предметом оскарження, став акт Державної податкової інспекції у Голопристанському районі Херсонської області №63/17/НОМЕР_1 від 30.06.2010 року про результати невиїзної документальної перевірки з питання неподання податкової звітності по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності ОСОБА_3.

Перевіркою встановлено порушення ст.14 Закону України «Про плату за землю», Закону України «Про оренду землі», яке полягало у тому, що платником орендної плати не подано до податкового органу нову звітну податкову декларацію або уточнюючу декларацію по орендній платі, за додатковими угодами, з 11.07.20089 року по 31.12.2008 року, а також з 01.01.2009 по 28.04.2010 роки, з урахуванням щорічної індексації нормативної грошової оцінки, у зв'язку з чим підприємець занизив суму податкового зобов'язання по орендній платі за землю на загальну суму 228 604,27 грн.

За наслідками перевірки ДПІ у Голопристанському районі прийнято податкове повідомлення - рішення від 20.07.2010 року №0008861700/0, яким підприємцю визначено податкове зобов'язання з орендної плати за землю у розмірі 228604,27 грн. та нараховані штрафні санкції у розмірі 114 301,14 грн. відповідно до підпункту 17.1.2. пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Вирішуючи даний спір, суд першої інстанції виходив з того, що позивач, на порушення вимог статті 21 Закону України «Про оренду землі» № 161-XIV здійснював нарахування і сплату орендної плати за землі комунальної власності за договором оренди в розмірах менших, ніж встановлено законом.

При цьому суд зазначив, що у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки землі та укладенням додаткових угод про внесення змін до договорів оренди необхідність сплати земельного податку у новому розмірі виникла у позивача з липня 2008 року.

Такого висновку суд першої інстанції дійшов з урахуванням обставин, встановлених рішенням Господарського суду Херсонської області від 20.08.2013 року, що набрало законної сили, яким визнано законними додаткові угоди до договорів оренди землі від 25.04.2005 року № 040572100080 та №040572100079, укладені та підписані 28.04.2010 року, за якими сторони визначили, що перерахунок орендної плати проводиться з дня прийняття рішення сільської ради № 567 від 11.07.08 року.

Оскільки сторони не змінювали умови договорів оренди, зокрема, визначені в додаткових угодах, а судове рішення, яким визнано незаконним рішення органу місцевого самоврядування щодо збільшення розміру орендної плати з певного часу нене може підміняти визначений законом порядок внесення змін до договорів, позивач зобов'язаний перерахувати та сплатити орендну плату за новою ставкою у розмірі, встановленому в додаткових угодах.

Проте колегія суддів такий висновок суду першої інстанції вважає помилковим, з огляду на наступне.

Відповідно до частин першої та другої статті 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.

До повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу (пункт «в» статті 12 ЗК).

Згідно зі статтею другою Закону України «Про плату за землю» (далі - Закон № 2535-ХІІ) використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

Граничний розмір орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, встановлено Законом України «Про оренду землі» № 161-ХІV та є обов'язковим при укладанні відповідних договорів.

Відповідно до частини першої статті 21 цього ж Закону орендна плата - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Підставою нарахування земельного податку відповідно до статті 13 Закону № 2535-ХІІ є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності,- договір оренди такої земельної ділянки.

Статтєю 21 Закону № 161-XIV та статтєю 8 Закону № 2535-ХІІ передбачено внесення змін у розмір орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності.

Разом із тим, статтею 30 Закону № 2535-ХІІ встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Таким чином, згідно із законодавством України, питання щодо встановлення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності вирішується за згодою сторін договору оренди земельної ділянки із закріпленням розміру орендної плати в такому договорі оренди або ж в судовому порядку.

Як убачається з матеріалів справи, 25 квітня 2005 року між ОСОБА_3 та Новофедорівською сільською радою Голопристанського району Херсонської області було укладено два договори оренди земельних ділянок несільськогосподарського призначення площею 5,0384 га та 0,2409га відповідно, які розташовані в с.Залізний Порт Голопристанського району Херсонської області.

Пунктами 9, 10 вказаних договорів передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 813,60 грн. на рік., на 10 років - 8 136 грн. та 14 624 грн. на рік, на 10 років 146 240 грн., відповідно, з урахуванням індексів інфляції.

Згідно пунктів 13 цих договорів розмір орендної плати переглядається згідно законодавства, зокрема, у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції.

На підставі рішення Новофедорівської сільської ради V скликання № 567 від 11 липня 2008 року «Про внесення змін до рішення сесії від 06.05.2008 р. №553 «Про встановлення ставок орендної плати за землю» сторони - ОСОБА_3 та Новофедорівська сільська рада Голопристанського району Херсонської області 28.04.2010 року підписали додаткові угоди до вищевказаних договорів оренди землі, згідно яких пункти 9 договорів оренди землі викладені у новій редакції, зокрема, зазначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі: за договором №040572100080 - у розмірі за рік, за 10 років - 12 557 грн. 64 коп., за договором № 040572100079 - у розмірі 115 540 грн. за рік. Також викладено в новій редакції пункти 11 договорів оренди, зокрема, зазначено, що орендна плата вноситься щомісячно у розмірі 1 046,47 грн. та 9 628,39 грн., не пізніше 10 числа наступного за звітним місяця.

Перерахунок орендної плати проводити з дня прийняття рішення сільської ради № 567 від 11.07.08 року.

Колегією суддів встановлено, що орендну плату за новими ставками позивач обчислив та почав сплачувати з моменту підписання додаткових угод до договорів оренди земельних ділянок, а саме з травня 2010 року, водночас оскаржуючи в судовому порядку застереження сторін у додаткових угодах про те, що умови укладених між ними господарських договорів поширюються на зобов'язання, які виникли до укладення цих договорів, а саме, з дати прийняття рішення сільської ради № 567 від 11.07.2008 року.

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Господарського суду Херсонської області від 20.08.2013 року визнано законними додаткові угоди до договорів оренди землі від 25.04.2005 року № 040572100080 та №040572100079, укладені та підписані 28.04.2010 року, за якими сторони визначили, що перерахунок орендної плати проводиться з дня прийняття рішення сільської ради № 567 від 11.07.08 року.

Поряд з цим, як встановлено колегією суддів, рішенням Голопристанського районного суду Херсонської області від 22.10.2013 року, яке набрало законної сили, визнано незаконним та скасовано абзац другий пункту першого рішення Новофедорівської сільської ради №887 від 20.11.2009 року «Про доповнення до рішення сесії № 567 від 11.07.2008 року «Про встановлення ставок орендної плати за землю».

У вказаному рішенні судом зазначено, що Новофедорівською сільською радою не надано доказів щодо вирішення питання про внесення змін до договорів оренди землі за взаємною згодою сторін, та в порушення вимог чинного на той час законодавства такі зміни внесені рішенням сесії сільської ради.

В свою чергу, детально проаналізувавши зміст рішень Новофедорівської сільської ради № 567 від 11.07.08 року «Про внесення змін до рішення сесії від 06.05.2008 року «Про встановлення ставок орендної плати за землю» та №887 від 20.11.2009 року «Про доповнення до рішення сесії № 567 від 11.07.2008 року «Про встановлення ставок орендної плати за землю» колегія суддів встановила, що рішенням № 567 від 11.07.2008 року Новофедорівська сільська рада вирішила загальне питання щодо встановлення ставок орендної плати за землю фізичним та юридичним особам в залежності від виду діяльності, без зазначення конкретних суб'єктів, шляхом викладення в новій редакції пункту 1 свого попереднього рішення від 06.05.2008 року №553.

Натомість, в рішенні №887 від 20.11.2009 року відповідач, з не зрозумілих причин, вніс доповнення в рішення від 11.07.08 року № 567, без зазначення пункту, якими змінено ставку орендної плати за земельні ділянки відносно конкретної особи - ОСОБА_3 та вказано, що розрахунок орендної плати за новою ставкою повинен бути проведений з 11.08.2008 року, тобто за минулий період.

Як зазначено в рішенні Голопристанського районного суду Херсонської області від 22.10.2013 року у справі №2108/2-а-2010/2011, зміни умов договору оренди землі мають бути внесені за взаємною згодою сторін або в судовому порядку і сільська рада не наділена повноваженнями щодо вирішення зазначених питань шляхом прийняття рішення сесії.

Отже, за умов протиправного збільшення розміру ставки орендної плати за землю рішенням сесії сільської ради, на підставі якого укладено додаткові угоди до договорів оренди землі, визначені в цих угодах ставки є незаконними та не можуть бути підставою для перерахунку орендної плати за минулий період.

До того ж, колегією суддів встановлено, що рішенням Новофедорівської сільської ради №550 від 11.04.2014 року скасовано та виключено умови додаткових угод від 28.04.2010 року до договорів оренди земельних ділянок № 040572100080 та №040572100079 від 25.04.2005 року, що стосуються здійснення перерахунку орендної плати з 11.07.2008 року, з моменту укладення цих додаткових угод.

Зазначені обставини виключають наявність підстав для визначення позивачеві зобов'язання з орендної плати за землю та нарахування штрафних санкцій, а відтак, ухвалене у справі рішення підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови про задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст.195, 196, п.3 ч.1 ст. 198, ст.202, ч.2 ст.205, ст.ст. 207, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 - задовольнити.

Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 20 січня 2014 року у справі за адміністративним позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 до Цюрупинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області - скасувати.

Ухвалити у справі нову постанову, якою позов фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Цюрупинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області від 20.07.2010 р. № 0008861700/0, яким визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати за землю у розмірі 228 604,27 грн., за штрафними санкціями у розмірі 114 301,14 грн.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, однак може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня виготовлення повного тексту.

Суддя - доповідач: І.П. Косцова

Судді: І.О. Турецька

Л.В.Стас.