"09" червня 2009 р. Справа № 12/1112
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Грачова В.М., при секретарі -Кадусі Н.В., за участю представників сторін: позивача -Душки О.М. за довіреністю, відповідача -Анашкевича І.В., Зарічного М.В. за довіреностями, у відкритому судовому засіданні, в приміщенні суду в м. Черкаси, розглянувши справу за позовом Державної екологічної інспекції у Черкаській області до комунального підприємства теплових мереж „Черкаситеплокомуненерго” про стягнення 991287 грн. 89 коп.,
Заявлено позов про відшкодування шкоди, завданої державі внаслідок забруднення атмосферного повітря, в сумі 991287 грн. 89 коп. та судових витрат.
У судовому засіданні представник позивача позов з підстав, викладених в позовній заяві, підтримала і просила суд задовольнити.
Відповідач подав письмовий відзив на позов (а/с 40-42). Із відзиву і пояснень представників відповідача в судовому засіданні вбачається, що відповідач позов не визнав і в його задоволенні просив суд позивачу відмовити з підстав відсутності події правопорушення і ознак його складу (наявності шкоди і вини) в діях відповідача.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в справі письмові докази та оцінивши їх у сукупності, суд позов задовольняє частково з наступних підстав.
Позивачем здійснено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства відповідачем, про що складено акт від 04.07.2007 року (а/с 5-10). Із акту вбачається, що на балансі відповідача знаходяться котельні в кількості 33 одиниць та інші об'єкти (їх перелік на а/с 6), з яких 2-і котельні (по вул. Сумгаїтській, 8 і пр. Руськополянський, 27) мають дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря терміном дії до 31.12.2008 року, у інших об'єктів термін дії дозволів закінчився або дозволи відсутні.
За наслідками перевірки, з метою усунення виявлених порушень, позивачем направлено відповідачу припис від 13.08.2007 року, пунктом 6 якого зобов'язано останнього в строк до 01.10.2007 року отримати дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря для всіх виробничих майданчиків та котелень (а/с 11-13).
16.07.2007 року посадовою особою позивача стосовно посадової особи відповідача Зарічного М.В. складено протокол № 000826 про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 78 Кодексу України Про адміністративні правопорушення, а саме -допущення викидів забруднюючих речовин в атмосферу без наявності відповідного дозволу, що є порушенням ст.ст. 10, 11 Закону України Про охорону атмосферного повітря.
13.11.2007 року посадовою особою позивача стосовно посадової особи відповідача Ткаченка В.М. складено протокол № 001759 про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 188-5 Кодексу України Про адміністративні правопорушення, а саме -невиконання п.п. 4, 6, 12 припису від 13.08.2007 року, що є порушенням ст.ст. 20 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища.
Згідно протоколам вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел відповідача № 43 від 22.11.2007 року, № 43 від 05.12.2007 року, № 43 від 12.12.2007 року, № 43-IV від 27.12.2007 року спеціалістами відділу інструментально-лабораторного контролю державної екологічної інспекції в Черкаській області в період з 14.11. по 24.12.2007 року здійснено відбір проб і вимірювання вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел від котелень №№ 1-5, 8-12, 14, 16-18, 20, 21, 27-32, встановлено кількісні показники забруднюючих речовин (азоту діоксиду, вуглецю оксиду) у викидах (а/с 20-26).
На запит позивача листом від 28.05.2008 року № 09/889 відповідач надав інформацію про кількість роботи котлів по перевірених котельнях (а/с 29, 30, 34).
На підставі Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18 травня 1995 року № 38, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.05.1995 року за N 157/693, позивачем по встановленим фактичним показникам здійснено розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від котелень №№ 1-5, 8-12, 14, 16-18, 20, 21, 27-32, який становить 991287 грн. 89 коп.
Заперечуючи проти позову, відповідач стверджує, що, у зв'язку з відсутністю затвердженої Інструкції про загальні вимоги до оформлення документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців, Державне управління екології та природних ресурсів в Черкаській області розпорядженням № 1-9/5097 від 10.12.2003 року продовжило відповідачу дію всіх дозволів виданих в установленому раніше порядку до 31.12.2005 року, а розпорядженням від 30.05.2005 року № 3398/05 -до 31.12.2006 року (а/с 47,48).
Розпорядженням від 30.12.2008 року № 6509/04, з урахуванням скрутного фінансово-економічного стану суб'єктів господарювання, Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області продовжило термін дії дозволів відповідачу на котельні по вул. Сумгаїтська, 8 і пр. Руськополянському, 27 до 01.04.2009 року (а/с 49, 50, 51).
В період з 02.06.2008 року по 27.03.2009 року Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області прийнято рішення про видачу дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та видано дозволи на всі котельні (їх перелік на а/с 6), в тому числі і спірні.
Крім того, відповідач зазначає, що застосована позивачем Методика розрахунку розміру відшкодування збитків на час її застосування була скасована.
Відповідно до статті 44 Закону "Про охорону навколишнього природного середовища" збір за забруднення навколишнього природного середовища встановлюється на основі фактичних обсягів викидів, лімітів скидів забруднюючих речовин в навколишнє природне середовище і розміщення відходів. Порядок встановлення нормативів збору і стягнення зборів за забруднення навколишнього природного середовища визначається постановою Кабінету Міністрів України N 303 від 1 березня 1999 року "Про затвердження Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору" та Інструкцією про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, які є обов'язковими до виконання.
Порядок регулювання викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарних джерел визначено у ст. 11 Закону України від 16.10.92 р. № 2707-ХІІ "Про охорону атмосферного повітря" (далі - Закон № 2707-ХІІ). Зокрема, відповідно до частини п'ятої цієї статті Закону викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
13.03.2002 року Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова N 302 "Про затвердження Порядку проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян-суб'єктів підприємницької діяльності, які отримали такі дозволи", пунктом другим якої Міністерству екології та природних ресурсів за погодженням з Міністерством охорони здоров'я протягом 2002 року доручалось розробити і затвердити Інструкцію про загальні вимоги до оформлення документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для підприємств, установ, організацій та громадян-суб'єктів підприємницької діяльності. Така Інструкція була затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України N 108 від 09.03.2006 року та зареєстрована в Міністерстві юстиції у встановленому законом порядку за N 341/12215 29.03.2006 року.
Згідно ч. 4 ст. 68, ч. 1 ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України; шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Згідно зі ст.ст. 33 ч. 1, 34 Закону № 2707-ХІІ особи, винні у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади, відповідно до зазначеного Закону несуть відповідальність згідно з законом; шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Розрахунок розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, визначаються Методикою, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18.05.95 N 38, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.05.95 за N 157/693, яка встановлювала єдині на території України правила визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами з порушенням вимог законодавства про охорону атмосферного повітря. Згідно пункту 5.1 Методики, факт наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря встановлюється спеціалістами Державної екологічної інспекції під час перевірки підприємств, за результатами обстеження складається акт. Методика затверджена відповідно до законів України "Про охорону навколишнього природного середовища" та "Про охорону атмосферного повітря".
Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008 року № 639 затверджено Методику розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Наказ зареєстрований в Міністерстві юстиції 21.01.2009 року за № 48/16064 і набрав чинності 01.02.2009 року. У зв'язку з прийняттям зазначеного наказу Мінприроди визнав таким, що втратив чинність, наказ Мінекобезпеки від 18.05.1995 № 38 «Про затвердження Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків…».
У роз'ясненні президії Вищого арбітражного суду України від 27.06.2001 N 02-5/744 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища" визначено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.
Таким чином, за обставин даної справи судом встановлено, що котельні відповідача за №№ 1-5, 8-12, 14, 16-18, 20, 21, 27-31, в опалювальний сезон 2007-2008 років здійснювали викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без наявності дозволів, що є порушенням природоохоронного законодавства, «Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків…», затверджена наказом Мінекобезпеки від 18.05.1995 № 38, позивачем застосована вірно, заперечення відповідача є необґрунтованими і їх суд відхиляє.
Разом з тим, котельня № 32 по пр. Руськополянському, 2 мала такий дозвіл, тому збитки в розмірі 185033 грн. 58 коп. позивачем нараховані безпідставно і їх суд з розрахунку виключає.
З урахуванням викладеного та відповідно до ст. 68 ч. 4 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, ст. ст. 33, 34 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”, ст. 1166 Цивільного кодексу України завдані збитки підлягають стягненню з відповідача в повному обсязі, підстав для звільнення його від відповідальності суд не вбачає.
Відповідно до статті 49 ГПК України, з відповідача в доход бюджету підлягають стягненню судові витрати, від сплати яких позивач звільнений, - державне мито в розмірі 8062 грн. 54 коп. та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Керуючись ст. 49 ст.ст. 82-84 ГПК України, господарський суд -
Стягнути з комунального підприємства теплових мереж „Черкаситеплокомуненерго”, 18000, м. Черкаси, вул. Дашкевича, 62, р/р 26006301000039 в АКБ „Мрія”, МФО 354938, ідентифікаційний код 0208522 на користь:
спеціального фонду місцевого бюджету м. Черкаси на р/р № 31515921700002, ОКПО 22809222, банк отримувача - ГУДКУ в Черкаській області, МФО 854018, код платежу 24062100, 33119331700007, ОКПО 22808984, банк отримувача -ГУДКУ в Черкаській області, МФО 854018, код платежу 24062100 ?? 806254 грн. 31 коп. шкоди, завданої державі внаслідок забруднення атмосферного повітря;
в доход державного бюджету України на рахунок 31117095700002, банк ГУДКУ в Черкаській області, МФО 854018, код бюджетної класифікації -22090200, символ звітності банку - 095, отримувач -УДК м. Черкаси, код 22809222 через ДПІ у м. Черкаси -державне мито в сумі 8062 грн. 54 коп.; на р/р 31210259700002 в ГУДКУ в Черкаській області, МФО 854018, ЄДРПОУ 22809222, УДК в м. Черкаси -118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
В решті позовних вимог на суму 185033 грн. 58 коп., - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Київського міжобласного апеляційного господарського суду через господарський суд Черкаської області протягом десяти днів з дня прийняття.
Суддя В.М. Грачов