28.05.09р.
Справа № 12/70-09
За позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ
до В-1 Відкритого акціонерного товариства "Широківський елеватор", с. Карпівка Широківського району Дніпропетровської області
до В-2 Криворізької міської ради, м. Кривий Ріг Дніпропетровської області
про зобов'язання передати до комунальної власності об'єкт державного житлового фонду - житловий будинок по вул. 27 Партз'їзду, 2а у м. Кривому Розі.
Суддя Жукова Л.В.
при секретарі Леда І.С.
Представники сторін :
Від позивача Андрієнко В.А. довіреність № 48 від 08.09.2008р.
Від відповідача - 1 не з'явився
Від відповідача - 2 Паламарчук Є.П. довіреність № 7/26-1341 від 30.12.2008р.
Позивач просить зобов'язати відповідача-1 передати до комунальної власності міста Кривого Рогу об'єкт державного житлового фонду -житловий будинок по вулиці 27 Партз'їзду,2а Інгулецького району Дніпропетровської області разом з об'єктами інженерної інфраструктури, що його обслуговують;
- зобов'язати відповідача-2 прийняти до комунальної власності територіальної громади міста Кривого Рогу об'єкт державного житлового фонду -житловий будинок по вулиці 27 Партз'їзду, 2а Інгулецького району Дніпропетровської області разом з об'єктами інженерної інфраструктури, що його обслуговують.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що наказом від 15.03.1998р. № 12/345-АО регіональне відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області Новоінгулецьке державне хлібоприймальне підприємство було перетворено у відкрите акціонерне товариство «Широківський елеватор». Згідно з актом оцінки вартості цілісного майнового комплексу від 27.03.1998р. затвердженого регіональним відділенням із вартості цілісного майнового комплексу була вилучена вартість майна, яке у процесі приватизації не увійшло до статутного фонду цього підприємства і залишилось на його балансі, а саме: державного житлового фонду (334081 грн.) та об'єктів, які не підлягають приватизації ( 134070 грн.). Відповідно до пункту 4 плану приватизації від 07.05.1998р. державний житловий фонд приватизується відповідно до Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», а саме: житловий будинок, інв. № 76, ст. Інгулець, м. Кривий Ріг, залишковою вартістю 32910 грн. Ухвалою господарського суду від 22.10.2008р. у справі № Б26/28/03 за заявою ТОВ ВКФ «Олімпекс ЛТД»до ВАТ «Широківський елеватор»про визнання банкрутом було продовжено строк ліквідаційної процедури та зобов'язано ліквідатора у строк до 22.03.2009р. завершити всі заходи ліквідаційної процедури і подати на затвердження до господарського суду звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс ВАТ «Широківський елеватор». Пунктом 1 Положення про порядок передачі у комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, затвердженого постановою КМУ від 06.11.1995р. № 891, передбачено, що це Положення визначає порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, у разі банкрутства підприємств, зміни форми власності або ліквідації цих підприємств, установ та організацій. Згідно п. 3 зазначеного Положення відомчий житловий фонд передається у комунальну власність безоплатно. Згідно до ч. 2 ст. 7 Закону України «Про управління об'єктами державної власності»до повноважень позивача, яке є одним із суб'єктів управління об'єктами державної власності відноситься, зокрема, прийняття рішення про передачу об'єктів державної власності у комунальну власність. Так, наказом від 01.11.2007р. № 12/10-53-УДМ позивачем було прийнято рішення про передачу до комунальної власності територіальної громади міста Кривого Рогу житлового будинку (інв. № 76), розташованого за адресою: вулиця 27 Партз'їзду,2а, Інгулецький район, м. Кривий Ріг, який в процесі приватизації не увійшов до статутного фонду ВАТ «Широківський елеватор»та знаходиться на його балансі. Листом від 01.11.2007р. позивач звернувся до відповідача-2 з листом щодо вирішення питання по передачі вищезазначеного житлового будинку до комунальної власності міста Кривого Рогу. Відповідач-2 листом від 10.06.2008р. повідомив позивача про те, що не заперечує проти прийняття житлового будинку за вищезазначеною адресою до комунальної власності, але будь-яких дій щодо цього не здійснює. Відповідно до ст. 26 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», до складу ліквідаційної маси включаються усі види майнових актів банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарювання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, за винятком об'єктів житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об'єктів комунальної інфраструктури, які в разі банкрутства підприємства передаються в порядку встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку.
Відповідач-1 в судове засідання не з'явився, надав до канцелярії суду клопотання в якому просить перенести розгляд справи для підготовки відзиву на позов посилаючись на те, що позивач 26.05.2009р. повідомив відповідача-1 про розгляд справи та у зв'язку з неможливістю бути присутнім в судовому засіданні 28.05.2009р.
Розглянувши клопотання відповідача-1 про відкладення розгляду справи, враховуючи строки вирішення спору, встановлені ст. 69 ГПК України, те, що зазначений строк вичерпаний, відсутність узгодженого клопотання сторін про продовження вирішення спору, можливість відповідачем-1 протягом 2-х днів підготувати відзив на позов, суд вважає за можливе розглядати справу за відсутністю відповідача за наявними у справі документами згідно до вимог ст. 75 ГПК України.
Представник відповідача-2 проти позову не заперечує, у відзиві та в судовому засіданні просить зобов'язати відповідача-1 передати до комунальної власності міста Кривого Рогу об'єкт житлового фонду -житловий будинок по вул. 27 Партз'їзду, 2а у м. Кривому Розі разом з об'єктами інженерної інфраструктури, що його обслуговують та відповідною технічною документацією посилаючись на те, що згідно Постанови № 891 разом з відомчим житловим фондом передаються відповідним комунальним підприємствам зовнішні мережі електро-, тепло-, газо-, водопостачання і водовідведення, а також будівлі, призначені для обслуговування цього фонду (бойлерні, котельні, каналізаційні та водопровідні споруди, вбудовані і прибудовані приміщення, обладнання тощо). На виконання вказаного рішення Управлінням комунальної власності міста Кривого Рогу було вчинено ряд дій по підготовці проектів відповідних рішень, які довелось припинити у зв'язку з відмовою ВАТ «Широківський елеватор»передати до Управління комунальної власності міста відповідної технічної документації. Згідно до п. 8 вказаної Постанови передача відомчого житлового фонду в комунальну власність провадиться разом з відповідною технічною документацією на будинок (інвентарна справа, акт прийняття в експлуатацію, плани зовнішніх мереж та інші), а також документами, що встановлюють право на нього. На теперішній час зазначені документи до відповідача-2 від відповідача-1 не надходили. При цьому, представник відповідача-2 зазначив, що останній не заперечує поновити свою роботу щодо передачі до комунальної власності міста спірного житлового будинку за умови, що відповідачем-1 буде надано всю, передбачену Постановою № 891 технічну документацію. Крім того, зазначає, що відповідно до ч. 2 п.8 Постанови № 891 у разі відсутності необхідної технічної документації вона відновлюється за рахунок підприємства, установи чи організації, що передає відомчий житловий фонд у комунальну власність.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши представників сторін, господарський суд -
Згідно акту оцінки вартості цілісного майнового комплексу Новоінгулецького хлібоприймального підприємства Широківського району Дніпропетровської області, затвердженого регіональним відділенням Фонду державного майна України по Дніпропетровській області 23.07.1998р. із вартості цілісного майнового комплексу була вилучена вартість майна, яке у процесі приватизації не увійшло до статутного фонду підприємства і залишилось на його балансі, а саме: житлового фонду (334081 грн.) та об'єктів, які не підлягають приватизації ( 1346070 грн.)(а.с.9-10).
Відповідно до розділу 4 п. 4 плану приватизації Новоінгулецького державного хлібоприймального підприємства Широківського району Дніпропетровської області, затвердженого регіональним відділенням Фонду державного майна України по Дніпропетровській області 07.05.1998р. -державний житловий фонд приватизується відповідно до Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», а саме: житловий будинок, інв. № 76, ст. Інгулець м. Кривий Ріг, залишковою вартість 32910 грн. (а.с.6-8).
Таким чином, зазначений житловий будинок є державною власністю.
Наказом регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області від 15.05.1998р. № 12/345-АО Новоінгулецьке державне хлібоприймальне підприємство Широківського району Дніпропетровської області було перетворено у Відкрите акціонерне товариство «Широківський елеватор»(а.с.11).
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області у справі № Б26/28/03 від 22.10.2008р. за заявою ТОВ ВКФ «Олімпекс Лтд» до ВАТ «Широківьский елеватор»про визнання банкрутом було продовжено строк ліквідаційної процедури до 22.03.2009р. а ухвалою господарського суду від 25.03.2009р. строк ліквідаційної процедури продовжений до 22.09.2009р. за клопотанням ліквідатора обґрунтованим необхідністю передачі до комунальної власності міста Кривого Рогу об'єкту житлового фонду, що перебуває на балансі банкрута.
Позивач просить зобов'язати відповідача-1 передати, а відповідача -2 прийняти до комунальної власності міста Кривого Рогу житловий будинок по вулиці 27 Партз'їзду, 2а Інгулецького району Дніпропетровської області разом з об'єктами інженерної інфраструктури, що його обслуговують.
Відносини, пов'язані з передачею об'єктів права державної власності у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах або у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, а також об'єктів права комунальної власності у державну власність регулюються Законом України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності», постановою Кабінету Міністрів України від 06.11.1995р. № 891 про затвердження Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, Положенням про управління державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, затверджене спільним наказом від 19.05.1999р. № 908/68 Фонду державного майна України та Міністерства економіки України.
Згідно п.1.3 Положення про управління державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, затверджене спільним наказом від 19.05.1999р. № 908/68 Фонду державного майна України та Міністерства економіки України, управління державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, полягає у виборі та забезпеченні уповноваженим органом (державні органи приватизації) способу та умов подальшого використання майна у межах чинного законодавства.
Відповідно до вимог ст. 2 та ч. 1 ст. 4 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності»передача об'єктів з державної до комунальної власності здійснюється за рішенням органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядних організацій -щодо об'єктів, у тому числі житлового фонду та інших об'єктів соціальної інфраструктури, які перебувають у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, установ, організацій або не увійшли до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), у тому числі не завершені будівництвом.
Разом з житловим фондом, відповідно до ч. 2 пункту 4 ст. 7 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності»передаються вбудовані і прибудовані приміщення, зовнішні мережі електро-, тепло-, газо-, водопостачання та водовідведення, а також будівлі, призначені для обслуговування цього фонду (бойлерні, котельні, каналізаційні та водопровідні споруди, обладнання тощо).
Так, згідно наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області від 01.11.2007р. № 12/10-53-УДМ прийнято рішення про передачу до комунальної власності територіальної громади м. Кривий Ріг житлового будинку (інв. № 76), розташованого за адресою: м. Кривий Ріг, Інгулецький район, вул. 27 Партз'їзду, 2а, який у процесу приватизації не увійшов до статутного фонду ВАТ «Широківський елеватор»та знаходиться на його балансі (а.с.15).
На виконання вищезазначеного наказу, Регіональне відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області листом від 01.11.2007р. № 12/26-8384 звернулося до виконкому Криворізької міської ради з пропозицією прискорити вирішення питання щодо прийняття до комунальної власності територіальної громади м. Кривого Рогу житлового будинку, який розташований за адресою: м. Кривий Ріг, Інгулецький район вул. 27 Партз'їзду, 2а і перебуває на балансі ВАТ «Широківський елеватор» посилаючись на те, що регіональним відділенням Фонду державного майна прийнято рішення про передачу вищевказаного житлового будинку до комунальної власності територіальної громади міста Кривого Рогу, так як ВАТ «Широківський елеватор»перебуває у процедурі ліквідації, термін якої продовжено до 22.11.2007р. на підставі ст. 26 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», якою передбачено, що об'єкти державного житлового фонду, дитячі дошкільні заклади та об'єкти комунальної інфраструктури у разі банкрутства підприємства передаються в порядку встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку(а.с.16).
Листом від 16.08.2007р. № 3311/3 Управління житлового господарства виконкому Криворізької міської ради повідомило відповідача-1 про те, що у зв'язку з визнанням відповідача-1 банкрутом, переглянуто умови передачі житлового будинку на вул. 27 Партз'їзду,2а та повідомило відповідача-1, що для подальшого опрацювання вищевказаного питання слід надати: дислокацію на будинок з визначенням року побудови, етажності, оснащення системами центрального опалення, холодного та гарячого водопостачання та водовідведення, загальної та житлової площі, первісної та залишкової вартості, зносу, кількості квартир ( втому числі приватизованих); інвентарну справу, технічний паспорт на будинок; відомості щодо зовнішніх мереж тепло-, водо-, газо-, електропостачання, погоджені з відповідними підприємствами; акт державної приймальної комісії про введення в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта (а.с.31).
Викладені у вищезгаданому листі умови відповідачем-2 щодо передачі житлового будинку у комунальну власність є безпідставними, оскільки згідно ч. 1 ст. 26 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, за винятком об'єктів комунальної інфраструктури, які в разі банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку.
Також, відповідно до ст. 4 Житлового кодексу Української РСР до складу житлового фонду входять жилі будинки, а також жилі приміщення в інших будівлях. Жилі будинки і жилі приміщення в інших будівлях, що належать державі становлять державний житловий фонд.
За ст. 5 Житлового кодексу Української РСР державний фонд перебуває у віданні місцевих рад народних депутатів і відомств ( відомчий житловий фонд). Крім того, будинки відомчого житлового фонду підлягають поступовій передачі до відання місцевих Рад народних депутатів.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду»державний житловий фонд -це житловий фонд місцевих рад народних депутатів та житловий фонд, який знаходиться у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, організацій, установ.
Частиною 9 ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду»передбачено, що державний житловий фонд, який знаходиться у повному господарському віданні або оперативному управлінні державних підприємств, організацій та установ, за їх бажанням може передаватись у комунальну власність за місцем розташування будинків із наступним здійсненням їх приватизації органами місцевої державної адміністрації та місцевого самоврядування згідно з вимогами цього закону.
Передачі в комунальну власність підлягають житлові будинки відомчого житлового фонду, у тому числі гуртожитки (п.2 Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.11.1995р. № 891).
Як встановлено судом, станом на день розгляду справи питання про прийняття до комунальної власності територіальної громади міста Кривого Рогу житлового будинку розташованого за адресою: м. Кривий Ріг по вул. 27 Партз'їзду, 2а та об'єктів інженерної інфраструктури, що його обслуговують відповідачем-2 не вирішено; з наявних в матеріалах справи документів вбачається, що ВАТ «Широківський елеватор» визнано банкрутом та ліквідаційну процедуру продовжено до 22.09.2009р. у зв'язку з необхідністю передачі до комунальної власності міста Кривого Рогу об'єкту житлового фонду, що перебуває на балансі у банкрута; доказів вчинення будь-яких дій по передачі відповідачем-1 відповідачу -2 вищезазначеного житлового будинку до комунальної власності територіальної громади м. Кривого Рогу суду не надано.
За викладених обставин, господарський суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 4, 7 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності», Постановою Кабінету Міністрів України від 06.11.1995р. № 891 про затвердження Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, Положенням про управління майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, затверджене спільним наказом від 19.05.1999р. № 908/68 Фонду державного майна України та Міністерства економіки України, ст.ст. 1, 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», ст. 26 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», ст.ст. 4, 5 Житлового кодексу Української РСР, ст.ст. 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
Позов задовольнити.
1. Зобов'язати Відкрите акціонерне товариства «Широківський елеватор» (53742, Дніпропетровська область, Широківський район, с. Карпівка, МФО 305750, р/р № 26004153257001 в КФ КБ Приватбанк) -передати до комунальної власності міста Кривого Рогу об'єкт державного житлового фонду -житловий будинок по вулиці 27 Партз'їзду, 2а, Інгулецького району Дніпропетровської області разом з об'єктами інженерної інфраструктури, що його обслуговують.
2. Зобов'язати Криворізьку міську раду (50101, м. Кривий Ріг, пл.. Радянська, 1, код 24230992) прийняти до комунальної власності територіальної громади міста Кривого Рогу об'єкт державного житлового фонду -житловий будинок по вулиці 27 Партз'їзду, 2а, Інгулецького району Дніпропетровської області разом з об'єктами інженерної інфраструктури, що його обслуговують.
3. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Широківський елеватор» (53742, Дніпропетровська область, Широківський район, с. Карпівка, МФО 305750, р/р № 26004153257001 в КФ КБ Приватбанк):
- в доход державного бюджету України в особі відділення державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (49027, м. Дніпропетровськ, пл.Шевченка,7, р/р № 31118095700005 відділення банку УДКУ у Дніпропетровській області, ЄДРПОУ 24246786, МФО 805012, КБК 22090200) -державне мито в сумі 42 грн. 50 коп. (сорок дві грн. 50 коп.);
- в доход державного бюджету України в особі Управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (р/р № 31211259700005 відділення банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, ЄДРПОУ 24246786, КБК 22050000) -156 грн. 25 коп. (сто п'ятдесят шість грн. 25 коп.) на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
4. Стягнути з Криворізької міської ради (50101, м. Кривий Ріг, пл. Радянська, 1, код 24230992) :
- в доход державного бюджету України в особі відділення державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (49027, м. Дніпропетровськ, пл.Шевченка,7, р/р № 31118095700005 відділення банку УДКУ у Дніпропетровській області, ЄДРПОУ 24246786, МФО 805012, КБК 22090200) -державне мито в сумі 42 грн. 50 коп. (сорок дві грн. 50 коп.);
- в доход державного бюджету України в особі Управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (р/р № 31211259700005 відділення банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, ЄДРПОУ 24246786, КБК 22050000) -156 грн. 25 коп. (сто п'ятдесят шість грн. 25 коп.) на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Накази видати відповідно до ст. 116 ГПК України.
Суддя
Л.В. Жукова
Рішення підписано 12.06.2009р. відповідно до ст. ст. 84, 85 ГПК України.