Рішення від 25.05.2009 по справі 3/47-09-1438

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"25" травня 2009 р.

Справа № 3/47-09-1438

За позовом: Приватного підприємства "Управління виробничо-технологічної комплектації" (УВТК)

До відповідача: Комунального підприємства "Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості"

Про: зобов'язання до здійснення державної реєстрації

Суддя Д'яченко Т.Г.

Представники:

Від позивача: Охотська Л.В., представник, діючий за довіреністю від 15.09.2008р.

Від відповідача: не з'явився

Суть спору: Позивач - Приватне підприємство "Управління виробничо-технологічної комплектації" (УВТК) звернувся до господарського суду Одеської області із позовною заявою та заявою про доповнення позовних вимог, в якій просить суд визнати недійсним рішення реєстратора Кустовської П.Е. комунального підприємства "Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості" від 28.01.2009р. про відмову ПП „УПТК” в реєстрації права власності ПП „УПТК” на нежилу тимчасову будівлю, площею 17,6 кв. м, розташовану за адресою: м. Одеса, вул. Червонослобідська, 1, встановлене постановою Одеського апеляційного господарського суду від 13.11.2007р. по справі № 9-16-30/367-06-11188 та зобов'язати Комунальне підприємство "Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості" здійснити державну реєстрацію права власності Приватного підприємства „УПТК” на не житлову тимчасову будівлю, площею 17,6 кв. м, розташовану за адресою: м. Одеса, вул. Червонослобідська, 1, встановлене постановою Одеського апеляційного господарського суду від 13.11.2007р. по справі № 9-16-30/367-06-11188.

Представник Комунального підприємства "Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості" в судових засіданнях проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав, наведених у письмовому відзиві.

07.05.2009р. Комунальне підприємство "Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості" звернулось до господарського суду Одеської області з клопотанням про припинення провадження у справі на підставі ч. 1 ст. 80 ГПК України, у зв'язку з тим, що спір не підлягає вирішенню у господарських судах України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив.

Господарським судом Одеської області та Одеським апеляційним господарським судом в рамках господарської справи № 9-16-30/367-06-11188 розглядались позовні вимоги Приватного підприємства "Управління виробничо-технологічної комплектації" (УВТК) до Закритого акціонерного товариства "Одеське виробничо -торгівельне суконне об'єднання "Лазур" про визнання права власності на нежитлову тимчасову будівлю площею 17,6 кв. м, розташовану на території 152 кв. м, за адресою: м. Одеса, вул. Червонослобідська, 1, разом з інженерними мережами, загальною вартістю 7850 грн. та зустрічні позовні вимоги Закритого акціонерне товариство "Одеське виробничо -торгівельне суконне об'єднання "Лазур" до Приватного підприємства "УВТК" про визнання угоди про заміну первісного зобов'язання новим зобов'язанням від 16.07.2004 року недійсною.

Рішенням господарського суду Одеської області від 27.07.2007р.у справі № 9-16-30/367-06-11188 в позові Приватному підприємству "УПТК" відмовлено повністю, зустрічний позов Закритого акціонерного товариства "Одеське виробничо-торгівельне суконне об'єднання "Лазур" до Приватного підприємства "УПТК" задоволено; визнано недійсною угоду від 16.07.2004р., укладену між Закритим акціонерним товариством "Одеське виробничо-торгівельне суконне об'єднання "Лазур" та Приватним підприємством "УПТК".

Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 13.11.2007р. у справі № 9-16-30/367-06-11188 апеляційну скаргу Приватного підприємства "УВТК" на рішення господарського суду Одеської області від 27 липня 2007 року по справі № 9-16-30/367-06-11188 задоволено, рішення господарського суду Одеської області від 27 липня 2007року по справі № 9-16-30/367-06-11188 скасовано, позов Приватного підприємства "УПТК" задоволено повністю, угоду від 16.07.2004 року, яка укладена між Закритим акціонерним товариством "Одеське виробничо - торгівельне суконне об'єднання "Лазур" та Приватним підприємством "УПТК" визнано дійсною, визнано за Приватним підприємством "УПТК", право власності на нежитлову, тимчасову будівлю, пл. 17,6 кв. м розташовану за адресою: м. Одеса, вул. Червонослобідська, 1; Закритому акціонерному товариству "Одеське виробничо -торгівельне суконне об'єднання "Лазур" у зустрічному позові відмовлено.

Постанова Одеського апеляційного господарського суду від 13.11.2007р. у справі № 9-16-30/367-06-11188 оскаржувалась в касаційному порядку та залишена в силі постановою Вищого господарського суду України від 24.01.2008р.

26.12.2008р. Приватне підприємство "Управління виробничо-технологічної комплектації" (УВТК) звернулось до Комунального підприємства "Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості" з заявою про реєстрацію права власності на нерухоме майно, розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Червонослобідська, 1.

Рішенням державного реєстратора Комунального підприємства "Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості" Кустовської П. Е. від 28.01.2009р. в реєстрації права власності Приватного підприємства "Управління виробничо-технологічної комплектації" (УВТК) на нерухоме майно, на нежитлову, тимчасову будівлю, пл. 17,6 кв. м розташовану за адресою: м. Одеса, вул. Червонослобідська, 1, відмовлено на підставі п. 1.6 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затверджене наказом Міністерства Юстиції України від 07.02.2002р. №7/5, згідно якого реєстрації підлягають об'єкти, які прийняті в експлуатацію в установленому порядку.

Як вбачається з наявного у матеріалах справи технічного паспорту, виготовленого КП „МБТІ та РОН” 05.06.2008р. площа не житлової тимчасової будівлі, за адресою: вул. Червонослобідська, 1 становить 17,8 кв. м.

З залученої до матеріалів справи довідки Комунального підприємства "Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості" станом на 06.05.2009р. вбачається, що нежиле приміщення площею 17 кв. м, по вул. Червонослобідська, 1 комунальним підприємством не зареєстровано.

На замовлення позивача науково-дослідницькою частиною лабораторією дослідження будівель і споруд Одеської державної академії будівництва та архітектури (ліцензія серії АБ № 100934) проводились роботи по обстеженню технічного стану, огляд, заміри приміщення складу за адресою: м. Одеса, вул. Червонослобідська, 1, загальною площею 17,8 кв. м. Згідно наявного в матеріалах справи висновку науково-дослідницької частини лабораторії дослідження будівель і споруд Одеської державної академії будівництва та архітектури, встановлено, що досліджувана будівля складу представляє собою одноповерхову, одно пролітну будівлю, без підвалу, з продольними несучими стінами, фундаменти будівлі стрічкові з розширенням, товщиною 60 см, у кладці з каменю ракушечника перемінною глибиною закладання 80 -100 см, стіни з каменю вапняку -ракушечника, товщиною 47 см, покриття монолітне залізо - бетонне, підлога бетонна, двері металеві, крівля суміжна, рулонна, односкатна, зовнішня обробка відсутня, внутрішня обробка -штукатурка. В процесі дослідження співробітники Одеської державної академії будівництва та архітектури прийшли до висновку, щодо можливості експлуатації приміщення складу по вул. Червонослобідська, 1 у якості складу або підсобного приміщення та щодо перебування даної будівлі у задовільному технічному стані.

Позовні вимоги направлені на визнання недійсним рішення реєстратора Кустовської П.Е. комунального підприємства "Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості" від 28.01.2009р. про відмову ПП „УПТК” в реєстрації права власності ПП „УПТК” на нежилу тимчасову будівлю, площею 17,6 кв. м, розташовану за адресою: м. Одеса, вул. Червонослобідська, 1 та на зобов'язання Комунального підприємства "Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості" здійснити державну реєстрацію права власності Приватного підприємства „УПТК”.

Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, проаналізувавши норми чинного законодавства, дійшов наступних висновків.

Відповідно до п. 1 ст. 4 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” від 01.07.2004р.№1952-ІV, обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, зокрема, право власності на нерухоме майно.

В силу п. 4 ст. 5 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” від 01.07.2004р. №1952-ІV державна реєстрація прав проводиться місцевими органами державної реєстрації прав виключно за місцем знаходження нерухомого майна, а саме: в містах Києві та Севастополі, місті обласного підпорядкування, районі.

У відповідності з п. 5 Прикінцевих положень Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” від 01.07.2004р. №1952-ІV до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації.

Положеннями ст. 18 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” визначено, що підставою для державної реєстрації прав, є заява, зокрема, право володільця (право набувача) або уповноваженої ним особи та документи про правочини щодо такого об'єкта нерухомого майна та їх копії або інші документи, що свідчать про встановлення, зміну чи припинення речового права; документ про сплату державного мита.

Як встановлено судом, 26.12.2008р. Приватне підприємство "Управління виробничо-технологічної комплектації" (УВТК) звернулось до Комунального підприємства "Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості" з заявою про реєстрацію права власності на нерухоме майно, розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Червонослобідська, 1, до матеріалів поданої заяви були додані копія технічного паспорту та постанова Одеського апеляційного господарського суду від 13.11.2007р. У матеріалах справи також містяться докази сплати Приватним підприємством "Управління виробничо-технологічної комплектації" державного мита датою подання заяви, 26.12.2008р.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями п. 2ст. 8 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” визначено перелік функцій, що здійснюються реєстраторами при реалізації своїх повноважень, зокрема, здійснення державної реєстрації прав власності, інших речових прав на нерухомість, їх обмежень, правочинів щодо нерухомого майна або відмови в такій реєстрації; присвоєння в установленому законом порядку кадастрового номеру об'єкту нерухомого майна; скасування в установленому законом порядку державної реєстрації прав та кадастрового номеру у разі поділу, об'єднання чи знищення об'єкта нерухомого майна; встановлення відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законів та інших нормативно-правових актів, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на об'єкт нерухомого майна, наявності інших підстав для державної реєстрації прав або відмови в такій реєстрації; відкривання і закривання розділів Державного реєстру прав, внесення до них відповідних даних; ведення реєстраційної справи щодо об'єктів нерухомого майна, речова права на які зареєстровані у Державному реєстрі прав; надання відомостей та витягів з Державного реєстру прав або відмовляє у наданні таких у встановлених цим Законом випадках; видача свідоцтва, яке підтверджує реєстрацію права власності на нерухомість та містить кадастровий номер; видача документу установленого зразка про реєстрацію інших речових прав, обмежень речових прав.

Положеннями п. 4 ст. 8 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” встановлено, що державний реєстратор прав самостійний у прийнятті рішення про державну реєстрацію прав та відмову в такій реєстрації і здійснює повноваження тільки відповідно до закону. Дії державного реєстратора прав щодо державної реєстрації прав або відмови в такій реєстрації можуть бути оскаржені до суду.

Положеннями ст. 24 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” встановлено, що відмова у державній реєстрації прав з підстав, не передбачених даним законом, заборонена. Згідно п. 1 ст. 24 даного закону у реєстрації може бути відмовлено в разі якщо заявлене право не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; нерухоме майно або більша за площею його частина перебуває в іншому реєстраційному (кадастровому) окрузі; із заявою про державну реєстрацію звернулася особа, яка відповідно до цього Закону не може бути суб'єктом права власності на даний об'єкт нерухомого майна або представником такого суб'єкта; подані документи не відповідають вимогам, установленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, або не дають змоги установити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; заяву про державну реєстрацію права власності відповідно до правочину про відчуження нерухомого майна було подано після державної реєстрації обмежень, вчинених щодо цього майна; заявлене право власності або інше речове право вже зареєстроване.

Статтею 328 Цивільного кодексу України встановлено, що право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” від 01.07.2004р.№1952-ІV, що регулює відносини, пов'язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості, до правовстановлюючих документів, якими є судові рішення, відносяться рішення, якими за результатами розгляду справи у позовному провадженні або в порядку окремого провадження у відповідності з положеннями глави 33 Цивільно -процесуального кодексу України у резолютивній частині визнано право власності на об'єкт нерухомості за конкретним суб'єктом.

Отже, судове рішення є правовстановлюючим документом в розумінні положень ст. 19 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” та є підставою для державної реєстрації права власності, аналогічні положення містяться в п. 10 Додатку 1 до п. 2.1 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затверджене наказом Міністерства Юстиції України від 07.02.2002р. №7/5.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що Приватним підприємством "Управління виробничо-технологічної комплектації" (УВТК) правомірно набуто право власності на підставі угоди від 16.07.2004 року, яка укладена між Закритим акціонерним товариством "Одеське виробничо -торгівельне суконне об'єднання "Лазур" та Приватним підприємством "УПТК", що була визнана дійсною у судовому порядку, а право позивача на нежилу тимчасову будівлю, площею 17,6 кв. м, розташовану за адресою: м. Одеса, вул. Червонослобідська, 1 визнано судом у рішенні (чинній постанові ОАГС від 13.11.2007р. у справі № 9-16-30/367-06-11188), а тому підлягає державній реєстрації у відповідності до приписів ст.ст. 4, 18 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень”.

Як вбачається з п. 2 Роз'яснення президії Вищого арбітражного суду України № 02-5/35 від 26.01.2000р. Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів (в редакції від 22.10.2007р.) підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.

Згідно положень п. 3 ст. 331 Цивільного кодексу України якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Отже, в результаті відмови державного реєстратора від реєстрації законно набутого майнового права ПП "Управління виробничо-технологічної комплектації", позивач не може його реалізувати, оскільки таке право не зареєстровано КП „ОМБТІ та РОН”.

У п. 6.2.5 Роз'яснення президії Вищого арбітражного суду України № 02-5/35 від 26.01.2000р. Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів (в редакції від 22.10.2007р.) господарські суди розглядають на загальних підставах справи у спорах про визнання недійсними актів, прийнятих (виданих) іншими, крім державних, органами, у тому числі актів органів господарських товариств, громадських організацій тощо, які відповідно до закону чи установчих документів мають обов'язковий характер.

З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що рішення реєстратора Кустовської П.Е. комунального підприємства "Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості" від 28.01.2009р. про відмову ПП „УПТК” в реєстрації права власності ПП „УПТК” на нежилу тимчасову будівлю, площею 17,6 кв. м, розташовану за адресою: м. Одеса, вул. Червонослобідська, 1 є незаконним, а законно набуте право позивача підлягає державній реєстрації, тому позовні вимоги слід задовольнити у повному обсязі.

З огляду на заявлене 07.05.2009р. Комунальним підприємством "Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості" клопотання про припинення провадження у справі на підставі ч. 1 ст. 80 ГПК України, у зв'язку з тим, що спір не підлягає вирішенню у господарських судах України, суд зазначає наступне.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 17 КАС України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Згідно п. 1 ст. 3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

По-перше, КП „ОМБТІ та РОН” не є органом владних повноважень, оскільки положеннями Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень”, зокрема, п. 2 ст. 8 Закону, не наділено повноваженнями встановлювати, змінювати чи скасовувати норми права, які носять загальний чи локальний характер, тобто, реєстрація майнових прав відбувається на підставі чинних правовстановлюючих документів.

По-друге, спір не носить публічно-правового характеру.

По-третє, даний спір є спором про майнове право, яке не може бути реалізоване позивачем у зв'язку з неправомірними діями відповідача.

З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що даний спір підлягає вирішенню у господарських судах України, а підстави для припинення провадження у справі відповідно до ч. 1 ст. 80 ГПК України відсутні.

На підставі ст. ст. 44, 49 ГПК України витрати по сплаті державного мита в сумі 85 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118 грн. покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Рішення реєстратора Кустовської П.Е. комунального підприємства "Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості" від 28.01.2009р. про відмову Приватному підприємству "Управління виробничо-технологічної комплектації" (УВТК) в реєстрації права власності Приватного підприємства "Управління виробничо-технологічної комплектації" (УВТК) на нежилу тимчасову будівлю, площею 17,6 кв. м, розташовану за адресою: м. Одеса, вул. Червонослобідська, 1, встановлене постановою Одеського апеляційного господарського суду від 13.11.2007р. по справі № 9-16-30/367-06-11188 - визнати недійсним.

3. Зобов'язати Комунальне підприємство "Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості" (65011, м. Одеса, вул. Троїцька, 25, код 03350290) здійснити державну реєстрацію права власності Приватного підприємства "Управління виробничо-технологічної комплектації" (УВТК) (65006, м. Одеса, вул. Червонослобідська, 1/12, код 21016100) на не житлову тимчасову будівлю, площею 17,6 кв. м, розташовану за адресою: м.Одеса, вул. Червонослобідська, 1, встановлене постановою Одеського апеляційного господарського суду від 13.11.2007р. по справі № 9-16-30/367-06-11188.

4.Стягнути з Комунального підприємства "Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості" (65011, м. Одеса, вул. Троїцька, 25, код 03350290) на користь Приватного підприємства "Управління виробничо-технологічної комплектації" (УВТК) витрати по сплаті державного мита в сумі 85 (вісімдесят п'ять) грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118 (сто вісімнадцять) грн.

Рішення набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя Д'яченко Т.Г.