"14" травня 2014 р. м. Київ К/9991/53510/12
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Весельської Т.Ф., Малиніна В.В. (доповідач), Ситникова О.Ф.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради на постанову Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 22 березня 2012 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 05 червня 2012 року по справі за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату недоотриманої разової грошової допомоги, -
Постановою Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 22 березня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 05 червня 2012 року, позов ОСОБА_4 до УПСЗН Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради про стягнення недоотриманої суми разової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік задоволено, внаслідок чого визнано неправомірною бездіяльність управління та стягнуто з останнього на користь позивача щорічну грошову допомогу до 5 травня за 2011 рік, відповідно до статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у розмірі 10 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням сплачених сум.
У касаційній скарзі заявник, посилаючись на порушення судами норм матеріального і процесуального права, просить їх рішення скасувати та постановити нове рішення, яким відмовити у задоволені позову.
Розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до статті 222 КАС України.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
За правилами п.9 ч.1 ст.223 КАС України, суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право: скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення.
Суть спірних правовідносин полягає у правомірності здійснення перерахунку та виплати разової щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік у розмірі 10 мінімальних пенсій за віком.
Позивач має статус інваліда війни І групи, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1 (а.с.3), у зв'язку з чим, та, відповідно до вимог Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 року №3551, має право на отримання щорічної грошової допомоги до 9 травня (яка повинна виплачуватися до 5 травня).
Фактично позивач отримав від відповідача у 2011 році (26.04.2011 рок) - 730,00 грн., що підтверджується довідкою управління (а.с.15).
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяння формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначає Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Відповідно до статті 13 цього Закону щорічно до 5 травня інвалідам війни І групи виплачується разова грошова допомога у розмірі десяти мінімальних пенсій за віком. Остання частина даної статті передбачає, що разова грошова допомога виплачується у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України. Дійсно ця норма визнана неконституційною рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп.
Разом з тим, абзацом першим статті 17 цього Закону встановлено, що фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів.
З 01 січня 2011 року набрав чинності Бюджетний кодекс України, частиною другою статті 4 якого передбачено, що виключно законом про Державний бюджет України визначаються надходження та витрати Державного бюджету України. Абзацом другим даного пункту встановлено, якщо іншим нормативно - правовим актом бюджетні відносини визначаються інакше, ніж у цьому Кодексі, застосовуються відповідні норми цього Кодексу. Джерелом заявленої виплати є кошти Державного бюджету України, відтак при вирішені даної справи слід керуватися приписами Бюджетного кодексу України.
Згідно абзацу 1 статті 17-1 щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня у розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
У спірних правовідносинах відповідач є органом владних повноважень, на якого чинним законодавством покладений обов'язок по здійсненню виплат, передбачених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», в тому числі разової грошової допомоги.
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» законодавство України про статус ветеранів війни та їх соціальні гарантії складається з цього Закону та інших актів законодавства України.
Згідно пункту 2 Постановою Кабінету Міністрів України "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2011 році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань" від 4 квітня 2011 року № 341, встановлено, що у 2011 році виплата разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань", здійснюється іншим ветеранам війни, в тому числі учасникам бойових дій, із числа осіб, які брали участь у воєнних конфліктах на території інших держав у період після Великої Вітчизняної війни, а також іншим особам, не зазначеним у підпункті 1 цього пункту, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
На час здійснення виплати та розгляду справи забезпечення щорічної виплати разової грошової допомоги здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2004 року № 177, прийнятої з метою реалізації положень статті 17-1 Закону України 3551 та постанови Кабінету Міністрів України " Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2011 році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань" від 4 квітня 2011 року № 341.
Таким чином, відповідач виконав покладені на нього обов'язки відповідно до приписів вищезазначених постанов в межах бюджетних видатків, будь-яких протиправних дій або бездіяльності не допустив.
Враховуючи, що відповідачем виплачено позивачу вищевказану допомогу в розмірі, визначеному Постановою КМ України від 4 квітня 2011 року № 341, колегія суддів не погоджує висновок суду першої інстанції щодо неправомірності дій відповідача.
Колегія суддів приходить до висновків, що судами попередніх інстанцій неправильно застосовано норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому їх рішення є незаконними та необґрунтованими і підлягають скасуванню з ухвалення нового рішення про відмову у задоволені позову.
Доводи касаційної скарги спростовують висновки судів попередніх інстанцій.
Відповідно до ч.1 ст.229 КАС України, суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 229, 230, 232 КАС України, суд, -
Касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради, - задовольнити.
Постанову Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 22 березня 2012 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 05 червня 2012 року, - скасувати.
Прийняти нову постанову.
У задоволенні позову ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради про визнання дій протиправними, стягнення недоотриманої суми разової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік, - відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і оскарженню не підлягає.
Судді: В.В.Малинін
Т.Ф.Весельська
О.Ф.Ситников