14 травня 2014 р.м.ОдесаСправа № 502/2115/13-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Балан Микола Вікторович
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі: головуючої судді - О.А. Шевчук,
суддів: Л.Є. Зуєвої, А.Г. Федусика,
при секретарі Н.В. Берекет
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Кілійському районі Одеської області на постанову Кілійського районного суду Одеської області від 25 грудня 2013 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Кілійському районі Одеської області про зобов'язання провести перерахунок пенсії державного службовця, -
У серпні 2013 року позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача, в якому просила зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Кілійському районі Одеської області провести перерахунок пенсії державного службовця на підставі довідки, виданої Кілійською міською радою, із розрахунку заробітної плати спеціаліста ІІ категорії 12 рангу з урахуванням усіх надбавок в сумі 2468 грн. 35 коп. Позовні вимоги обгрунтовано тим, що у зв'язку з досягненням пенсійного віку 30 травня 2011 року позивачці було призначено пенсію як спеціалісту ІІ категорії 12 рангу відповідно до Закону України «Про державну службу», виходячи з заробітку у сумі 1529,59 гривень, проте з 1 січня 2013 року внаслідок підвищення окладів, заробітна плата спеціаліста ІІ категорії 12 рангу складала 2468,35 гривень. Позивачка зверталась до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії але у проведенні такого перерахунку їй було відмовлено
Постановою Кілійського районного суду Одеської області від 25 грудня 2013 року позовні вимоги задоволено.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Кілійському районі відповідно до положень ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» провести починаючи з 01 червня 2013 року перерахунок розміру призначеної ОСОБА_1 пенсії як державному службовцю, виходячи з заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу, встановленої з 01.01.2013 року у розмірі 2468,35 гривень, в тому числі посадового окладу у розмірі 1147 гривень.
Не погоджуючись з таким рішенням, позивач надав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Особи, що беруть участь у справі, про дату, час і місце судового розгляду були сповіщені належним чином відповідно до ст. 34-39 КАС України, в судове засідання не з'явились, враховуючи що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності сторін.
Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи, та правильність застосування норм матеріального і процесуального права, колегія суду дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в УПФУ в Кілійському районі Одеської області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу».
06 серпня 2013 року позивачка звернулась до УПФУ в Кілійському районі Одеської області з заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу».
Листом за №8556 від 14.08.2013 року УПФУ в Кілійському районі Одеської області було повідомлено позивачці про відмову у здісненні перерахунку пенсії, оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2009 р. № 482 не передбачено підвищення заробітної плати державним службовцям (а.с. 4).
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки ОСОБА_1 при звернені до УПФУ в Кілійському районі з заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії було подано відповідну довідку, з якої вбачається, що у зв'язку з підвищенням з 01.01.2013 року розмір мінімальної заробітної плати відбулось підвищення отримуваного окладу та, відповідно, заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу, суд вважав, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню
Колегія суддів частково погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Порядок пенсійного забезпечення державних службовців передбачений Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 року.
Відповідно до ст.37-1 «Про державну службу» У разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Статтею 8 Закону України «Про державний бюджет України на 2013 рік» з 1 січня 2013 року визначено новий розмір мінімальної заробітної плати в сумі 1147,00 грн.
Згідно довідки, виданої 01.08.2013 року виконавчим комітетом Кілійської міської ради Одеської області за №02-7А/983 ОСОБА_1 працювала в виконавчому комітеті Кілійської міської ради, заробітна плата за посадою спеціаліста ІІ категорії, з якої призначено пенсію, для її перерахунку становить: посадовий оклад - 1147 гривень; надбавка за 12 ранг - 60 гривень; надбавка за вислугу років (30%) за стаж державної служби 20 років - 362,10 гривень; надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи (50%) - 784,55 гривень; премія (10%) - 114,70 гривень; всього - 2468,35 гривень (а. с. 5).
Ст. 33 Закону України «Про державну службу» визначає, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавок за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Отже, посадовий оклад є складовою заробітної плати державного службовця, а тому у разі його підвищення відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій державним службовцям. За таких обставин позивачка має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням посадового окладу працюючих державних службовців.
Постановою Кабінету Міністрів України № 482 від 20.05.2009 р. «Деякі питання оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів, що фінансуються з бюджету» установлено, що у разі, коли розмір посадового окладу працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів, що фінансуються з бюджету, нижчий ніж визначений законом розмір мінімальної заробітної плати, посадовий оклад установлюється на рівні відповідного розміру мінімальної заробітної плати.
Так, посадовий оклад, надбавка за ранг або вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу" враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на таку пенсію .
У разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432 "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку.
Що стосується інших пенсіонерів, то їм пенсія перераховується на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання "заслужений", за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються зазначеним пенсіонерам в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі.
Премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені на час призначення (перерахунку) пенсії або за бажанням особи за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Аналізуючи зазначені норми законів, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивачка має право на перерахунок пенсії як державному службовцю в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу у зв'язку із збільшенням посадового окладу відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу», ст.8 Закону України «Про державний бюджет на 2013 рік».
Проте, колегія суддів не може погодитись із тим, що суд першої інстанції обрав такий спосіб захисту порушених прав позивача, як зазначення конкретних сум заробітної плати та посадового окладу, оскільки суд не може перебирати на себе функцію органу, на якого законодавством покладено повноваження щодо нарахування такого грошового утримання.
Також, колегія суддів не може погодитись із визначенням дати, з якої відповідачу необхідно здійснити перерахунок розміру пенсії державного службовця, а саме з 01.06.2013 року, оскільки як вбачається з апеляційної скарги відповідач наполягав на застосуванні до спірних правовідносин положення ст. ст. 99, 100 КАС України щодо строку звернення до суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Оскільки, позивачка звернулась до суду за захистом своїх прав 19.08.2013 року, то з урахуванням вимог ст. 99 КАС Україні, позовні вимоги підлягають задоволенню з 19.02.2013 року.
Крім того, зобов'язуючи відповідача здійснити перерахунок розміру пенсії позивача, суд першої інстанції повинен був визнати неправомірними дії відповідача стосовно відмови позивачу у здійсненні такого перерахунку.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 201 КАС України підставами для зміни постанови або ухвали суду першої інстанції є правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, а постанова суду першої інстанції підлягає зміні.
Керуючись ч. 10 ст. 183-2, ст. ст. 195, 196, 198, 201, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Кілійському районі Одеської області - задовольнити частково.
Постанову Кілійського районного суду Одеської області від 25 грудня 2013 року - змінити.
Викласти резолютивну частину судового рішення в наступній редакції:
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Кілійському районі Одеської області щодо відмови у здійсненні перерахунку розміру призначеної ОСОБА_1 пенсії як державному службовцю.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Кілійському районі відповідно до положень ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» провести починаючи з 19 лютого 2013 року перерахунок розміру призначеної ОСОБА_1 пенсії як державному службовцю, виходячи з заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу, встановленої з 01.01.2013 року.
Позовні вимоги за період з 01 червня 2013 року по 18 лютого 2013 року - залишити без розгляду.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуюча суддя: О.А. Шевчук
Суддя: Л.Є. Зуєва
Суддя: А.Г. Федусик