Постанова від 25.04.2014 по справі 804/4735/14

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 квітня 2014 р. Справа № 804/4735/14

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді при секретаріСтепаненко В.В. Новченко Є.Ю.

розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем протиправно у заробіток позивача при нарахуванні розміру пенсії з моменту призначення з 09.02.2006 року не враховувалась винагорода за вислугу років в повному обсязі, а саме УПФУ самостійно було відкориговано надбавку за вислугу років з 25% до 20%. Крім того, ОСОБА_3 вважає, що відповідачем неправомірно при проведені перерахунку на виконання постанови Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2013 року стягнуто виплачену за весь період перерахунку суму індексації пенсії.

У судове засідання позивач не прибув, просив розглянути справу в порядку письмового провадження.

Відповідач у судове засідання не з'явився, просив розглянути справу без його участі, позов не визнав, надав до суду письмові заперечення, зазначивши, що надбавка за вислугу років обчислюється за фактично відпрацьований час виходячи із посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби, а тому УПФУ законно встановлено надбавку за вислугу років у розмірі 20%. Питання індексації пенсії врегульовано Законом України «Про індексацію грошових доходів громадян», у зв'язку з чим у відповідача відсутні правові підстави для нарахування та виплати сум індексації при перерахунку пенсії за рішенням суду.

Відповідно до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу у порядку письмового провадження.

Згідно статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.

ОСОБА_3 вийшла на пенсію державного службовця 09 лютого 2006 року з посади заступника начальника відділу контрольно-перевірочної роботи Державної податкової інспекції м. Дніпродзержинська.

На момент виникнення права на перерахунок пенсії станом на 01.04.2006 року, 01.05.2007, 01.02.2008 року в довідках ДПІ у м.Дніпродзержинську від 08.09.2006 року №8931030, від 16.07.2007 року №129/050 та від 25.03.2008 року №112/050 винагорода за вислугу років відображена у розмірі 25% згідно постанови КМУ від 12.09.1997 року №1013.

У грудні 2013 року при отриманні доплати по перерахунку пенсії на виконання постанови Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2013 року по справі №804/10854/13 згідно виданих уточнюючих довідок від 14.11.2013 року №325/10/04-03-05-40, №326/10/04-03-05-40 та №327/10/04-03-05-49 ОСОБА_3 дізналась, що при нарахуванні розміру пенсії з моменту призначення УПФУ враховувалась винагорода за вислугу років не в повному обсязі, тобто 20% замість 25%, у зв'язку з чим позивач звернулась 14.01.2014 року з вимогою перевірити правильність проведеного перерахунку пенсії.

Листом від 27.01.2014 року №Л-6/7 Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м.Дніпродзержинська повідомило, що при проведенні перерахунку пенсії самостійно відкоригувало надбавку за вислугу років з 25% до 20%.

05.02.2014 року ОСОБА_3 вдруге звернулась до відповідача з вимогою здійснити перерахунок пенсії згідно діючого законодавства.

Листами від 24.01.2014 року №Л-5/7 та від 18.02.2014 року №Л-15/7 в перерахунку відмовлено.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Частиною 1 статті 37 Закону України від 16.12.1993 року №3723-XII «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) закріплено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до частини 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно Порядку виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 вересня 1997 року №1013, розмір винагороди визначається залежно від стажу роботи і обчислюється виходячи з посадового окладу та надбавки за спеціальне звання. Нарахування та виплата винагороди за вислугу років провадяться щомісяця за фактично відпрацьований час у межах встановленого фонду оплати праці. Винагорода за вислугу років враховується при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства.

В силу приписів частини 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

З огляду на викладене, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Згідно пункту 4 Порядку від 12 вересня 1997 року №1013 стаж роботи для виплати винагороди за вислугу років визначається комісією органу державної податкової служби з питань встановлення стажу, необхідного для нарахування винагороди за вислугу років.

Судом встановлено, що Наказом ДПІ у м.Дніпродзержинську від 22 серпня 2003 року винагорода за вислугу років позивачеві встановлена в розмірі 25%.

Відповідно до довідки ОДПІ у м.Дніпродзержинську заробітна плата позивача складалась з посадового окладу, надбавки за спеціальне звання та винагороди за вислугу років згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 12.09.1997 року №1013 у 25-відсотковому розмірі.

Згідно пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 27 грудня 2005 року за №1566/11846, довідка про заробітну плату є одним з документів, який подається пенсіонером для призначення та розрахунку пенсії.

Таким чином, під час перерахунку пенсії відповідач зобов'язаний враховувати надбавку за вислугу років у розмірі 25 відсотків посадового окладу з врахуванням доплати за ранг, у зв'язку з чим суд приходить до висновку, що Управлінням Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області протиправно відкориговано надбавку за вислугу років з 25% до 20%.

Питання індексації пенсії врегульовано Законом України від 3 липня 1991 року №1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення», частиною першою якого закріплено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.

Судом встановлено, що відповідачем при проведені перерахунку на виконання Постанови Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2013 року по справі №804/10854/13 стягнуто виплачену за весь період перерахунку суму індексації пенсії.

Проте суд не погоджується з такими діями відповідача, оскільки згідно пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

Отже, зазначеним відповідачем пунктом 5 Порядку не вбачається відміна нарахування та виплати сум індексації при перерахунку пенсії за рішенням суду, так як це не є підвищення грошових доходів, а лише виправлення раніше допущених помилок при нарахуванні розміру пенсії. При тому що розмір суми індексації не залежить від розміру пенсії, а суми індексації грошових доходів громадян є невід'ємною частиною складової заробітної плати, з якої проводиться нарахування пенсії.

Крім того, суд вважає, що відповідач неправомірно відмовив листом від 24.01.2014 року №Л-5/7 в перерахунку пенсії згідно заяви ОСОБА_3 від 13.01.2014 року про проведення перерахунку пенсії станом на 11.09.2013 року на підставі Постанови КМУ від 31.05.2000 року №865 та Постанови КМУ від 07.08.2013 року №597.

Статтею 37-1 Закону «Про державну службу» передбачено, що разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Проведення перерахунку пенсії державним службовцям передбачено пунктом 5 Постанови Кабінету міністрів України від 31 травня 2000 року №865 у разі підвищення заробітної плати працюючого державного службовця.

В наданій відповідачу довідці від 10.01.2013 року №2/10/04-03-05-40, виданій Дніпродзержинською об'єднаною державною податковою інспекцією, вказано, що заробітна плата працюючих державних службовців підвищена на підставі Постанови Кабінету міністрів України від 07.08.2013 року №597.

Згідно з положеннями пункту 4 постанови Кабінету міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року №432-IV «Про внесення змін до Закону

України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Пунктом 5 цієї постанови визначено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року №581 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.

Враховуючи вищевикладене, підвищення посадових окладів працюючим державним службовцям з 01.09.2013 року дає підстави для перерахунку пенсій пенсіонерам, що отримують пенсії як державні службовці, а тому позивач набув право на перерахунок пенсії згідно статті 37-1 Закону України «Про державну службу».

Водночас, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов'язання відповідача виплачувати перераховану пенсію в подальшому згідно довідки від 10.01.2013 року №2/10/04-03-05-40, виданої Дніпродзержинською об'єднаною державною податковою інспекцією.

Зі змісту статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України випливає, що захисту підлягають права, свободи та інтереси фізичної особи, які вже порушені на момент звернення до суду за їх захистом. Вирішення питання про покладення зобов'язань на УПФУ у майбутньому є безпідставним, оскільки на момент розгляду справи відсутні докази про можливе порушення прав та законних інтересів позивача у подальшому. Рішення суду не може ґрунтуватися на припущеннях.

Згідно із частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням наведених норм закону та встановлених обставин справи суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд керується вимогами частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якими, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. Виходячи з цього, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 73,80 грн. підлягає компенсації з Державного бюджету України.

Керуючись статтями 11, 70-72, 86, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м.Дніпродзержинська щодо неврахування під час перерахунку пенсії станом на 01.04.2006 року, 01.05.2007 року, 01.02.2008 року згідно уточнюючих довідок від 14.11.2013 року №325/10/04-03-05-40, №326/10/04-03-05-40, №327/10/04-03-05-49 суми винагороди за вислугу років у розмірі 25% посадового окладу з надбавкою за спеціальне звання.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м.Дніпродзержинська здійснити перерахунок та виплату недоплачених сум пенсії станом на 01.04.2006 року, 01.05.2007 року, 01.02.2008 року з урахуванням суми винагороди за вислугу років у розмірі 25 % посадового окладу з надбавкою за спеціальне звання та раніше здійснених виплат згідно уточнюючих довідок від 14.11.2013 року №325/10/04-03-05-40, №326/10/04-03-05-40, №327/10/04-03-05-49.

Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м.Дніпродзержинська щодо стягнення під час перерахунку пенсії згідно уточнюючих довідок від 14.11.2013 року №325/10/04-03-05-40, №326/10/04-03-05-40, №327/10/04-03-05-49 станом на 01.04.2006 року, 01.05.2007 року, 01.02.2008 року раніше виплачених сум індексації.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м.Дніпродзержинська здійснити перерахунок та виплату стягнених сум індексації під час перерахунку пенсії станом на 01.04.2006 року, 01.05.2007 року, 01.02.2008 року згідно уточнюючих довідок від 14.11.2013 року №325/10/04-03-05-40, №326/10/04-03-05-40, №327/10/04-03-05-49.

Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м.Дніпродзержинська щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії з 11.09.2013 року згідно довідки від 10.01.2013 року №2/10/04-03-05-40, виданої Дніпродзержинською об'єднаною державною податковою інспекцією.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м.Дніпродзержинська здійснити розрахунок та виплату пенсії державного службовця станом на 11.09.2013 року згідно довідки від 10.01.2013 року №2/10/04-03-05-40, виданої Дніпродзержинською об'єднаною державною податковою інспекцією.

Присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 судові витрати у розмірі 73,80 грн. (сімдесят три гривні вісімдесят копійок).

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили у порядку та у строки, встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Степаненко