248/2475/14-а
2-а/248/82/2014
19 травня 2014 року Харцизький міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді - Хомінець І.В.,
при секретарі - Христофор Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Харцизьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії , -
24 квітня 2014 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Свої вимоги мотивує тим, що з 21.03.2014 року управлінням Пенсійного фонду України у м. Харцизьку їй призначена пенсія, як посадовій особі органів місцевого самоврядування у відповідності зі ст. 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 80% від сум заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Однак управлінням Пенсійного фонду у м.Харцизьку до заробітку для обчислення пенсії не було включено матеріальну допомогу на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань.
Всі наведені виплати зазначені довідкою № 23-11/60-45 від 17 березня 2014 року про складові заробітної плати складеною Державною фінансовою інспекцією в Черкаській області за формою затвердженою постановою Управління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1. Довідка є належним доказом, про нарахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 року єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Управлінням Пенсійного фонду у м.Харцизьку прийнято рішення № 24 від 11 квітня 2014 року про відмову в перерахунку їй пенсії. В порушення вимог ст.ст.33,37 Закону України „Про державну службу", ст..66 Закону України „Про пенсійне забезпечення", Закону України „Про оплату праці" відповідачем до заробітку для обчислення пенсії не було включено суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, які є складовою заробітної плати, та на які нараховувався збір на загальне обов'язкове державне пенсійне страхування.
Вважає дії Управління Пенсійного фонду у м.Харцизьку щодо відмови їй в перерахунку пенсії неправомірними та такими що суперечать нормам пенсійного законодавства України.
В зв'язку з чим позивач ОСОБА_1 просить визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду у м.Харцизьку Донецької області щодо відмови в перерахунку їй пенсії, як державному службовці в розмірі 80 % заробітної плати відповідно до вимог ЗУ «Про державну службу» з урахуванням щорічної матеріальної допомоги тна оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, скасувати рішення № 24 УПФУ в м. Харцизьку Донецької області від 11 квітня 2014 року щодо відмови в перерахунку пенсіїї та зобов'язати Управління Пенсійного
фонду України в м. Харцизьку Донецької області здійснити йому, як державному службовцю, перерахунок пенсії в розмірі 80% заробітної плати відповідно до вимог ЗУ «Про державну службу» з включенням до розрахунку щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутності, в якій вказав, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Суд вважає можливим розглянути справу у відсутності позивача ОСОБА_1 на підставі доказів, що маються в матеріалах справи.
Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області в судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи в його відсутність та заперечення на позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Харцизьку Донецької області, в якому вказано, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в управлінні ПФУ в м. Харцизьку з 21.03.2014 року як отримувач пенсії згідно Закону України "Про державну службу".
Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно зі ст. 33 ЗУ "Про державну службу", заробітна плата державних службовців складається з посадового окладу, премій, доплат за ранг, надбавку за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються КМУ.
Джерелом формування оплати праці державних службовців є Державний бюджет України та інші джерела, визначені для цієї мети положення про органи державної виконавчої влади, затверджені Указами Президента України та Постановами КМУ.
Зазначене положення закону в п.2 Постанови КМУ "про впорядкування умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади , місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів" № 2288 від 13.12.1999 року , згідно до якого керівників органів і головам рад, зазначених у п.1 цієї постанови, надає право, у межах установленого фонду оплати праці встановлювати спеціалістам і службовцям надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі 50% посадового окладу та надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення спеціально - побутових питань та допомогу на оздоровлення в розмірі середньомісячної заробітної плати.
Тобто аналізуючи зазначені норми закону та постанови слід зазначити, що матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення матеріально - побутових питань не є складовою частиною заробітної плати працівників, а є одноразовою виплатою, яка надається на розсуд керівника в межах встановленого фонду оплати праці.
Щодо включення до складу пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, то у відповідності до Постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії" та Постанови КМУ від 23.04.2003 року № 581 "Про внесення змін до обчислення пенсій, матеріальна допомога не включається, оскільки є одноразовою виплатою, а не складовою частиною заробітної плати.
В зв'язку з чим просять відмовити ОСОБА_1 у задоволенні його позовних вимог у повному обсязі.
Суд вважає можливим розглянути справу у відсутності представника відповідача, на підставі доказів, що маються в матеріалах справи.
Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази по справі у їх сукупності, вважає позов обґрунтованим, та таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м.Харцизьку з 21.03.2014 року, отримує пенсію згідно Закону України „Про державну службу".
В довідці № 23-11/60-45 від 17 березня 2014 року про складові заробітної плати складеною Державною фінансовою інспекцією в Черкаській області про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією ), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу" та розшифровки графи „інші виплати", виданої ОСОБА_1 про те, що надбавки, премії та інші виплати за період з березня 2012 року по лютий 2014 року становили: матеріальна допомога на оздоровлення - 13742,81 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань - 5802 грн..
На всі виплати включені в довідку нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 року-єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Рішенням управління Пенсійного фонду України в м.Харцизьку № 24 від 11.04.2014 року позивачу ОСОБА_1 було відмовлено в перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, оскільки вони не є складовими заробітної плати для обчислення пенсії згідно ст.33 Закону України «Про державну службу».
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.21 «Про службу в органах місцевого самоврядування» пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям : призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиній внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування .
Відповідно до ч.2 ст. 33 Закону України „Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій доплати за ранги, надбавку за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно ч.7 ст.33 цього ж Закону державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи,доплати за виконання обов*язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати,а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань,умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Частина 2 ст.2 Закону України „Про оплату праці" вказує,що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата,яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми,за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії, компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Аналогічні положення містяться й в п.2.2.2 ст.2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року №5,зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за №114/8713, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в т.ч. за вислугу років, які мають систематичний характер. Відповідно п.2.3.3 ст.2 цієї Інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення ,у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці. Відповідно до вказаних нормативних актів надбавка є складовою частиною винагороди ,яка є додатковою заробітною платою .
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальне звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» враховується в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року №19-11 „Про затвердження форм довідок про заробітну плату,що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу", зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 4 грудня 2008 року за №1161/15852,передбачено обов'язкові реквізити довідки про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної плати,які враховуються під час призначення (перерахунку) пенсії.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року №5-1 „Про виконання рішення окружного адміністративного суду міста Києва по справі №2а-4753/2670" затверджена нова форма довідки про складові заробітної плати,яка подається для призначення пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу" (далі-форма №5-1),якою передбачено,що матеріальна допомога на оздоровлення і допомога на вирішення соціально- побутових питань (графа5) є складовими заробітної плати. При цьому чітко передбачено ,що із усіх виплат,які вказані в цій довідці нараховуються і сплачуються страхові внески, а з 1 січня 2011 року-єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до Закону України від 24 березня 1995 року №108/95-ВР „Про оплату праці" структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства ,або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Закон України від 9 липня 2003 року №1058-1У „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту статті 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідне до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат,доходу).
Враховуючи викладене,суд вважає, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішння соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця , є структурою заробітної плати для нарахування пенсії, і оскільки з цих виплат нараховані та сплачені страхові внески, ці виплати необхідно включати в заробітну плату для призначення пенсії.
Аналогічної думки дотримується Верховний Суд України в постанові від 20 лютого 2012 року в справі за аналогічним позовом фізичної особи до Державної податкової інспекції у м. Харцизьку Донецької області, Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії.
Згідно частини першої статті 244-2 КАС України (цією статтею Кодекс доповнено Законом України від 06.07.2010 № 2747-IV) рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
З урахуванням вищевикладеного, доводи відповідача відносно того, що суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань не включаються до складу заробітної плати державного службовця, не враховуються при обчисленні розміру його пенсії, є безпідставними.
При таких обставинах, суд вважає за необхідне визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в місті Харцизьку Донецької області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 як державному службовцю, перерахунок пенсії в розмірі 80% заробітної плати відповідно до вимог ЗУ «Про державну службу» з включенням до розрахунку щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та зобов'язати відповідача здійснити йому перерахунок пенсії як державному службовцю в розмірі 80% заробітної плати відповідно до вимог ЗУ «Про державну службу» з включенням до розрахунку щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань.
Відповідно до ст..45 ч.1,4 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку ;у разі виникнення права на підвищення пенсії-з першого числа місяця ,в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії ,якщо відповідну заяву з усіма документами подано ним до 15 числа включно ,і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа ;у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії ,-з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно ,і з першого числа наступного місяця ,якщо вони мали місце після 15 числа.
Судом встановлено, що позивач з заявою про перерахунок пенсії звернувся до відповідача 10 квітня 2014 року, а тому за правилами ст..45 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" вона має право на перерахунок пенсії державного службовця з 01 квітня 2014 року.
З урахування викладеного, суд вважає за необхідне зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Харцизьку Донецької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, як державному службовцю з 1 квітня 2014 року в розмірі 80% заробітної плати відповідно до вимог ЗУ «Про державну службу» з включенням до розрахунку щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, як складових заробітної плати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Керуючись ст. 19 Конституції України, ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення",ст.ст.40,41,45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.33,37 Закону України "Про державну службу", Законом України "Про оплату праці", керуючись ст.ст. 6, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 71, 94, 159-163,167,244-2 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Харцизьку Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в місті Харцизьку Донецької області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який народився в м. Зугресі Донецької області, як державному службовцю в розмірі 80% заробітної плати відповідно до вимог ЗУ «Про державну службу» з включенням до розрахунку щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.
Скасувати рішення № 24 УПФУ в м. Харцизьку Донецької області від 11 квітня 2014 року щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Харцизьку Донецької області здійснити з 1 квітня 2014 року перерахунок пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який народився в м. Зугресі Донецької області, як державному службовцю в розмірі 80% заробітної плати відповідно до вимог ЗУ «Про державну службу» з включенням до розрахунку щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, як складових заробітної плати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Харцизький міський суд Донецької області протягом 10-ти днів з дня її отримання.
Суддя: