Постанова від 09.04.2009 по справі 11/231

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.04.2009 № 11/231

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Отрюха Б.В.

суддів: Верховця А.А.

Тищенко А.І.

при секретарі:

За участю представників:

від позивача: Мостовой О. А. - представник за довіреністю,

від відповідача: представник не зявився;

від третьої особи: Шадевська Ж. Е. - представник за довіреністю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Київська міська рада

на рішення Господарського суду м.Києва від 23.01.2009

у справі № 11/231 (суддя Смирнова Ю.М.)

за позовом Головне управління житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)

до Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)

третя особа відповідача Київська міська рада

про зобов"язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду міста Києва від 23.01.2009 року у справі № 11/231 позов Головного управління житлового забезпечення Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)(надалі - Позивач) до Головного управління земельних ресурсів Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (надалі - Відповідач), третя особа: Київської міської ради (надалі - Третя особа), про визнання договору оренди земельної ділянки від 16.09.2002, зареєстрованого Головним управлінням земельних ресурсів від 16.09.2002 за № 82-6-00059 таким, що припинив свою дію у зв'язку із закінченням терміну дії договору: зобов'язання Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) зняти з реєстрації та виключній з бази даних Державного земельного кадастру договір оренди земельної ділянки від 16.09.2002, зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів від 16.09.2002 за № 82-6-00059 у зв'язку з тим, що термін дії договору закінчився 16.09.2004, позов було задоволено повністю, а саме: визнано договір оренди земельної ділянки від 16.09.2002. зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів 16.09.2002 за № 82-6-00059 таким, що припинив свою дію у зв'язку із закінченням терміну дії договору та зобов'язано Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) зняти з реєстрації та виключити з бази даних (Державного земельного кадастру договір оренди земельної ділянки від 16.09.2002, зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів 16.09.2002 за № 82-6-00059 у зв'язку з тим, що термін дії договору закінчився 16.09.2004, стягнуто з Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на користь Головного управління житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради Київської міської державної адміністрації 85,00 грн. витрат по сплаті державного та 118,00грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Не погоджуючись із вказаним рішенням, Третя особа подала на нього апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення господарського суду міста Києва від 23.01.2009р. у справі № 11/231 та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити повністю.

В обґрунтування своїх вимог заявник посилається на те, що при винесенні оскаржуваного рішення судом першої інстанції було неповно з”ясовано обставини, які мають значення для справи, також, судом першої інстанції було порушено норми матеріального і процесуального права, що є підставами для скасування такого судового рішення.

Зокрема, скаржник зазначає, що ст. 31 Закону України «про оренду землі» передбачено, що договір оренди землі припиняється в разі закінчення строку на який було укладено. Однак, процедура припинення договору оренди в законодавстві чітко не визначена.

Позивач у письмовому відзиві на апеляційну скаргу зазначив, що рішення господарського суду м. Києва від 23.01.2009р. у даній справі є законним, об”єктивним і таким, що відповідає дійсним обставинам справи, а тому просив залишити це рішення без змін, а подану на нього Третьою особою апеляційну скаргу - без задоволення.

Розглянувши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представників Позивача та Третьої особи, Київський апеляційний господарський суд встановив.

Відповідно до ст. 6 Закону України “Про оренду землі” орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Згідно ст. 16 Закону України “Про оренду землі” особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання).

В той же час, згідно ст. 4 Закону України “Про оренду землі” орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом.

Пунктом 34 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин віднесено до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад.

Згідно ст. 124 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Крім того, відповідно до п. 12 Перехідних положень ЗК України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Відповідно до ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Згідно ст. 42 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” міський голова укладає договори від імені територіальної громади.

Відповідно до рішення Київради від 11.07.2002 № 119/119 «Про надання і вилучення земельних ділянок та припинення права користування землею» Головному управлінню житлового забезпечення для будівництва комплексу житлових будинків на вул. Саксаганського, 13-в, 13-г у Печерському районі міста Києва передано в короткострокову оренду земельну ділянку площею 0,30 га строком на 2 роки.

На виконання рішення Київради від 11.07.2002 № 119/119 між Київською міською радою та Головним управлінням житлового забезпечення укладено договір оренди земельної ділянки на вул. Саксаганського, 13-в, 13-г у Печерському районі м. Києва від 16.09.2004 строком на 2 роки.

Згідно з ч. 1 ст. 20 Закону України "Про оренду землі" укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації.

Відповідно до п. 3.13 Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого рішенням Київради від 19.12.2002 №182/342. Головне управління земельних ресурсів організовує видачу державних актів на право власності на землю і право постійного користування землею, оформлення та видачу договорів оренди (суборенди) земельних ділянок та здійснює реєстрацію суб'єктів права власності на землю, реєстрацію права користування землею і договорів на оренду (суборенду) землі.

Договір оренди земельної ділянки від 16.09.2002 зареєстровано Головним управлінням земельних ресурсів за номером 82 6 00059.

Відповідно до ст. 31 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі припиняється у випадку закінчення терміну, на який його укладено.

Згідно з п.13 договору оренди земельної ділянки, розташованої на вул. Саксаганського, 13-в, 13-г від 16.09.2002 № 82 6 00059 дія цього договору припиняється у разі закінчення терміну, на який його укладено.

Судом першої інстанції встановлено, що термін дії договору від 16.09.2002 № 82-6-00059 сторонами не продовжувався, що не заперечується сторонами, отже, термін дії договору закінчився 16.09.2004. як це передбачено п.13 договору.

Головне управління житлового забезпечення листом від 24.10.2007 №044/114/8720 просило зняти з реєстрації та виключити з бази даних Державного земельною кадастру зазначений договір оренди земельної ділянки у зв'язку з закінченням терміну його дії.

Листом від 06.12.2007 №07-05/41117 Головне управління земельних ресурсів повідомило, що для проведення процедури припинення дії договорів оренди земельних ділянок, які зареєстровані в автоматизованій системі ПК «Кадастр» та термін дії яких закінчився, Головному управління житлового забезпечення необхідно направити пакет документів, а саме: розпорядження районних державних адміністрацій про передачу об'єкта будівництва на баланс експлуатуючим організаціям; авізо; акт приймання передачі об'єкта будівництва; лист клопотання від балансоутримувача про внесення даних (земельних ділянок) до автоматизованої системи ПК "Кадастр"; лист від районної податкової інспекції про відсутність заборгованості по орендній платі по конкретних земельних ділянках.

Відповідно до ст. 16 ЦПК України, способами захисту цивільних прав та інтересів є припинення правовідношення.

Таким чином, оскільки доведено факт закінчення терміну дії договору оренди земельної ділянки від 16.09.2002, позовні вимоги Головного управління житлового забезпечення щодо визнання договору таким, що припинив свою дію підлягають задоволенню у повному обсязі.

Щодо позовних вимог до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) про зобов'язання зняти з реєстрації в автоматизованій системі ПК "Кадастр" та виключити з бази даних Державного земельного кадастру договір оренди земельної ділянки від 16.09.2002 № 82 6 00059, судова колегія вважає їх також обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Згідно зі ст. 193 Земельного Кодексу України Державний земельний кадастр це єдина державна система земельно-кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками.

Відповідно до ст. 195 Земельного Кодексу України основними завданнями ведення державного земельного кадастру є забезпечення повноти відомостей про всі земельні ділянки, запровадження єдиної системи земельно-кадастрової інформації та її достовірності.

Згідно з ч. І ст. 204 Земельного Кодексу України Державний земельний кадастр ведеться уповноваженим органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Згідно п. 3.13. Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), затв. рішенням Київради №182/342 від 19.12.2002р., ГУЗР ВО Київради організовує видачу державних актів на право власності на землю і право постійного користування землею, оформлення та видачу договорів оренди (суборенди) земельних ділянок та здійснює реєстрацію суб”єктів права власності на землю, реєстрацію права користування землею і договорів на оренду (суборенду) землі.

Відповідно до п. 2.3 Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого рішенням Київради від 19.12.2002 №182/342, одним з основних завдань Управління є ведення державного земельного кадастру та моніторингу земель.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Проте, в даному випадку, Третьою особою по справі, всупереч вимог вказаної норми закону, не було надано суду апеляційної інстанції належних доказів на підтвердження своїх доводів та вимог, заявлених в апеляційній скарзі.

За таких умов, апеляційний господарський суд вважає, що рішення господарського суду міста Києва від 23.01.2009р., яке було прийнято по даній справі, у зв”язку з повним з”ясуванням обставин, що мають значення для справи, які місцевий господарський суд визнав встановленими, та відповідністю висновків, викладених в рішенні суду дійсним обставинам справи, а також у зв”язку з правильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, є законним і обґрунтованим. Підстав, для скасування або зміни вказаного судового рішення та задоволення апеляційної скарги Київської міської ради, суд апеляційної інстанції не знаходить.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 32 - 34, 36, 91, 92, 99, 101 - 105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Рішення Господарського суду м. Києва від 23.01.2009р. у справі № 11/231 залишити без змін, а апеляційну скаргу Київської міської ради (- без задоволення.

2. Матеріали справи № 11/231 повернути до Господарського суду м. Києва

Головуючий суддя Отрюх Б.В.

Судді Верховець А.А.

Тищенко А.І.