Рішення від 07.05.2009 по справі 19/12

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"07" травня 2009 р. Справа № 19/12

за позовом Прокурор Гощанського району Рівненської області в інтересах держави в особі Симонівська сільська рада

до відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "Агро-21"

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Управління з контролю за використанням та охороною земель у Рівненській області

про повернення самовільно зайнятої земельної ділянки, стягнення 2 383 грн. 97 коп. шкоди заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки та 36 грн. 23 коп. витрат понесених спеціалістами на обстеження земельної ділянки

Суддя

Представники:

Від позивача : Божок О.Л.

Від відповідача : не з'явився

Від третьої особи: Дремлюга Ю.С.

Від органу прокуратури: Заяць І.Є.

Статті 20, 22, 91, 107 ГПК України сторонам роз'яснені.

СУТЬ СПОРУ: Прокурор Гощанського району звернувся до господарського суду в інтересах держави в особі Симонівської сільської ради з позовом до ТзОВ “Агро-21” про зобов'язання звільнити самовільно зайняту земельну ділянку орієнтовною площею 0,32 га; стягнення з відповідача 2383,97 грн. шкоди, завданої самовільним зайняттям земельної ділянки; стягнення з відповідача 36,23 грн. витрат понесених на обстеження спеціалістами земельної ділянки. В обгрунтування вимог зазначає, що згідно матеріалів перевірки дотримання вимог земельного законодавства у Гощанському районі, складених Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Рівненській області, виявлено порушення ТзОВ “Агро-21” вимог земельного законодавства, а саме -самовільне зайняття та використання земельної ділянки орієнтовною площею 0,32 га, яка знаходиться в с. Франівка Гощанського району Рівненської області по вул. Бригадна, без правовстановлюючих документів.

Відповідно до заяви про зміну позовних вимог від 13.02.2009 р. № 121вих.-09 просить стягнути з відповідача 245,40 грн. шкоди, завданої самовільним зайняттям земельної ділянки. В інших частинах вимоги залишає незмінними. В судових засіданнях позовні вимоги підтримує та просить задоволити їх в повному обсязі.

Оскільки заява про зміну позовних вимог подана до прийняття рішення по справі, остання приймається судом до розгляду.

Відповідач у поданому відзиві проти вимог заперечує, мотивуючи тим, що прокурор не має права звертатися з відповідним позовом до суду та останнім не подано доказів, що земельна ділянка перебуває у власності Симонівської сільської ради. Поряд з цим зазначає, що розрахунок заподіяної шкоди не відповідає дійсності та вимоги про стягнення витрат на обстеження земельної ділянки стосуються особи, яка не являється стороною у справі. Щодо використання зазначеної земельної ділянки вказує, що є власником будівель, які розміщені на земельній ділянці, а тому відсутні підстави вважати її самовільно зайнятою. Відтак, просить в задоволенні позову відмовити.

Представником третьої особи письмових пояснень подано не було, однак в судових засіданнях останній підтримав позицію позивача.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до Акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 25.06.2008 р. № 66, державним інспектором Рівненського міжрайонного відділу управління з контролю за використанням та охороною земель у Рівненській області встановлено, що на території Симонівської сільської ради Гощанського району в с. Франівка по вул. Бригадна, ТзОВ “Агро-21” придбані у власність приміщення овочесховищ (2 шт.) бувшого КСП “Симонівське”. Земельна ділянка для обслуговування вищевказаних приміщень орієнтовною площею 0,80 га, яка відноситься до земель сільськогосподарського призначення під господарськими будівлями і дворами використовується без правовстановлюючих документів. Також перевіркою встановлено, що ТзОВ “Агро-21” в особі директора Вишневського С.М. самовільно зайняв та використовує земельну ділянку орієнтовною площею 0,32 га, що відноситься до земель сільськогосподарського призначення, а саме на дану земельну ділянку здійснено завезення піску та його розгортування, також здійснюється складування будівельних матеріалів (щебінь). Отже такі дії є порушенням ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України.

25 липня 2008 року державним інспектором видано припис № 001933 директору ТзОВ “Агро-21” Вишневському С.М. з вимогою вжити заходів щодо усунення порушень земельного законодавства України в 30-ти денний термін.

В цей же день державним інспектором складено протокол № 003828 про адміністративне правопорушення стосовно гр. Вишневського С.М.

06 серпня 2008 року державним інспектором винесено постанову № 25 про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510,00 грн. на директора ТзОВ “Агро-21” Вишневського С.М. за самовільне зайняття земельної ділянки орієнтовною площею 0,32 га на території Симонівської сільської ради в с. Франівка.

28 серпня 2008 року державним інспектором повторно видано припис № 004939 з вимогою усунути порушення земельного законодавства у 30-ти денний термін та складено протокол № 003830 про адміністративне правопорушення.

В подальшому, постановою від 10.09.2008 року № 30 за невиконання припису на директора ТзОВ “Агро-21” накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 425,00 грн.

Поряд з цим, 25 липня 2008 року Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Рівненській області за результатами виявленого порушення проведено розрахунок розміру шкоди, завданої самовільним зайняттям земельної ділянки в сумі 2383,97 грн. та разом з листом-повідомленням направлено на адресу ТзОВ “Агро-21” для добровільного виконання.

В добровільному порядку відповідачем не виконані вимоги Управління з контролю за використанням та охороною земель у Рівненській області, визначений розмір шкоди та витрати на обстеження земельної ділянки не сплачено.

Статтею 11 Цивільного кодексу України встановлено, що цивільні права і обов'язки зокрема виникають з договорів та інших правочинів, крім того, цивільні права і обов'язки виникають безпосередньо з актів цивільного законодавства.

Фактично на момент проведення перевірок Відповідач користувався земельною ділянкою загальною площею 0,32 га., при цьому правовстановлюючі документи на право користування землею: рішення Симонівської сільської ради про надання в постійне або тимчасове користування земельної ділянки; укладений із Симонівською сільською радою договір оренди тощо -не представлені ні посадовим особам місцевих органів землевпорядкування, ні господарському суду, що стверджується матеріалами справи.

Відповідне рішення сільської ради та договір оренди оформлені відповідачем в березні-квітні 2009 року в процесі розгляду справи.

Статтею 2 Земельного кодексу України визначено, що земельні відносини -це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Повноваження сільських рад у галузі земельних відносин врегульовані ст.12 Земельного кодексу України. До них, зокрема, належить надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності.

Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону (ч. 1 ст. 116 ЗК України).

Оренда землі -це засноване на договорі строкове, платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності. Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради. (ст. ст. 3, 5 Закону України “Про оренду землі”).

Повноваження сільських рад у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища врегульовані ст.33 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”. Так, до делегованих повноважень сільської ради закон відносить, зокрема:

1) здійснення контролю за дотриманням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів;

2) реєстрація суб'єктів права власності на землю; реєстрація права користування землею і договорів на оренду землі; видача документів, що посвідчують право власності і право користування землею;

9) організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою.

Закон України “Про місцеві державні адміністрації” визначає організацію, повноваження і порядок діяльності місцевих державних адміністрації. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території адміністративно-територіальної одиниці. Статтею 21 даного Закону врегульовано повноваження місцевої державної адміністрації в галузі використання та охорони земель. Так, зокрема, місцева адміністрація розпоряджається землями державної власності відповідно до закону.

Координацію здійснення землеустрою і державного контролю за використанням та охороною земель віднесено до повноважень місцевої державної адміністрації також і статтею 13 Закону України “Про землеустрій”.

У відповідності із вимогами ст.125 Земельного Кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.

Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.

Отже, користування земельною ділянкою без додержання викладених вимог є неправомірним.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" самовільним зайняттям земельної ділянки є будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Статтею 211 ч. 1 п. "б" Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність за самовільне зайняття земельних ділянок.

Стаття 22 Цивільного кодексу України передбачає відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди. Збитками вважаються втрати, зокрема, доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода). Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.

Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України (ч. 2 ст. 157 ЗК України).

На реалізацію цієї норми Кабінет Міністрів України ухвалив постанову "Про затвердження Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття грунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу" від 25.07.2007 р. № 963.

Зважаючи на вищевикладене вбачається, що відповідач своїми неправомірними діями наніс збитків Симонівській сільській раді у вигляді неотримання доходу від здачі в оренду самовільно зайнятої земельної ділянки.

В процесі розгляду справи позивачем подано новий розрахунок заподіяної шкоди в розмірі 245,40 грн., оскільки попередній на суму 2383,97 грн. був помилково обрахований за іншою категорією земель, що призвело до подання заяви про уточнення позовних вимог.

Судом не приймаються до уваги заперечення відповідача, мотивовані тим, що набувши права власності на будівлі останній набув права користування земельною ділянкою згідно ст. 120 ЗК України, а тому розмір нарахованої шкоди є неправомірним.

З матеріалів справи вбачається, що на підставі договору купівлі-продажу нерухомого майна від 05.05.2008 року, укладеного між Симонівською сільською радою та ТзОВ "Агро-21", останнє придбало на цільовому аукціоні наступне нерухоме майно, яке знаходиться по вул. Бригадна в с. Франівка Гощанського району Рівненської області:

- коренесховище загальною площею 1749,4 кв.м.;

- картоплесховище загальною площею 1749,4 кв.м.;

- артезіанську свердловину.

Право власності на зазначене майно зареєстроване за відповідачем 14.10.2008 року на підставі рішення господарського суду № 5/99 від 24.09.2008 р., що стверджується витягом з реєстру прав власності на нерухоме майно.

За умовами ст. 120 Земельного кодексу України до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором. Якщо договором про відчудження житлового будинку, будівлі або споруди розмір земельної ділянки не визначено, до набувача переходить право власності на ту частину земельної ділянки, яка зайнята житловим будинком, будівлею або спорудою, та на частину земельної ділянки, яка необхідна для її обслуговування. Якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то в разі їх відчудження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.

Договором купівлі-продажу нерухомого майна від 05.05.2008 р. не визначено жодних розмірів земельної ділянки, яка переходить у користування до набувача, зокрема і тієї, що необхідна для його обслуговування.

Матеріали перевірки свідчать, що відповідачем самовільно зайнято земельну ділянку орієнтовною площею 0,32 га, яка знаходиться поруч з придбаними будівлями. Відтак враховуючи, що на момент перевірки жодними документами не було підтверджено право користування саме цією частиною земельної ділянки (необхідною для обслуговування), вважається, що відповідач самовільно її зайняв та використовував в порушення ст.ст. 124, 125 Земельного кодексу України. Поряд з цим слід зазначити, що право власності на придбані будівлі та споруди за договором купівлі-продажу від 05.05.2008 року відповідач набув лише в жовтні 2008 року, а перевірки здійснювались в червні-серпні 2008 року. Договір на користування зазначеною земельною ділянкою укладений лише в квітні 2009 року.

Таким чином, вимоги Позивача в частині стягнення шкоди в розмірі 245,40 грн., заподіяної самовільним зайняттям земельної ділянки орієнтовною площею 0,32 га стверджуються матеріалами перевірок проведених Третьою особою, розрахунком розміру шкоди, і підлягають задоволенню на підставі ст. ст. 1, 2, 5, 92, 93, 116, 125, 211 Земельного кодексу України, ст.ст. 33, 34 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та ст. ст. 3, 5 Закону України "Про оренду землі", ст.ст. 22, 1166 ЦК України.

Поряд з цим, щодо вимог позивача про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки орієнтовною площею 0,32 га, яка розташована по вул. Бригадна в с. Франівка Гощанського району та повернути самовільно зайняту земельну ділянку за належністю Симонівській сільській раді провадження у справі слід припинити на підставі п. 1-1 ч. 1 ст. 80 ГПК України, оскільки в процесі розгляду справи зазначену земельну ділянку було надано в оренду відповідачу. Зазначена обставина стверджується рішенням Симонівської сільської ради № 694 від 23.03.2009 року, договором оренди землі від 01.04.2009 р. та письмовим поясненням голови Симонівської сільської ради.

Вимоги позивача про стягнення з відповідача на користь Управління з контролю за використанням та охороною земель у Рівненській області 36,23 грн. понесених витрат на обстеження спеціалістами земельної ділянки задоволенню не підлягають, оскільки Управління не являється позивачем у даній справі. Відтак захист його інтересів іншою особою не передбачений Господарським процесуальним кодексом України.

Враховуючи вищевикладене, позов підлягає задоволенню частково. На відповідача покладаються судові витрати, згідно ст. 49 ГПК України, за майновою вимогою - пропорційно розміру задоволених вимог (розмір пропорції складає 10,3%; за немайновою - в повному розмірі, оскільки спір в цій частині доведено до суду внаслідок неправильних дій відповідача.

Керуючись ст. 49, п. 1-1 ч. 1 ст. 80, ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити частково.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-21" (33000, м. Рівне, вул. Курчатова, 62а, код ЄДРПОУ 34438102) на користь Симонівської сільської ради Гощанського району Рівненської області (35408, с. Симонів, Гощанський район, Рівненська область, код ЄДРПОУ 04385600), р/р 33117331700086 в ГУДКУ у Рівненській області, МФО 833017 - 245 грн. 40 коп. шкоди, заподіяної самовільним зайняттям земельної ділянки.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-21" (33000, м. Рівне, вул. Курчатова, 62а, код ЄДРПОУ 34438102) в дохід Державного бюджету України 95 грн. 50 коп. державного мита.

4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-21" (33000, м. Рівне, вул. Курчатова, 62а, код ЄДРПОУ 34438102) в дохід Державного бюджету України 118 грн. 00 коп. плати за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

5. Припинити провадження у справі за вимогою про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки орієнтовною площею 0,32 га, яка розташована по вул. Бригадна в с. Франівка Гощанського району та повернути самовільно зайняту земельну ділянку за належністю Симонівській сільській раді.

6. В іншій частині в позові відмовити.

7. Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Суддя

підписано "12" червня 2009 р.