Постанова від 13.05.2014 по справі 242/702/14-а

Головуючий у 1 інстанції - Пирогова Л.В.

Суддя-доповідач - Ястребова Л.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2014 року справа № 242/702/14-а

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Судді-доповідача судді: Ястребової Л.В. суддів Ляшенка Д.В., Чумака С.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Селидове Донецької області на постанову Селидівського міського суду Донецької області від 26 березня 2014 р. у справі № 242/702/14-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області про перерахунок пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просила: визнати дії відповідача незаконними та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати за останні 24 місяці праці та виплатити втрачені суми, починаючи з 10.01.2013 року.

Постановою Селидівського міського суду Донецької області від 26 березня 2014 р. позовні вимоги задоволені частково, а саме: визнано неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області в перерахунку пенсії ОСОБА_2 з урахуванням нарахованих та виплачених матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації грошових доходів відповідно довідки Управління праці та соціального захисту населення Селидівської міської ради № 123 від 18.02.2014 року; скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області № 78 від 15.01.2014 року про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_2; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 10.01.2014 року, відповідно довідки Управління праці та соціального захисту населення Селидівської міської ради № 123 від 18.02.2014 року - з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації грошових доходів з0 урахуванням фактично отриманих сум.

Не погодившись з постановою суду відповідач подав апеляційну скаргу, в обґрунтування якої послався на те, що відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу» інші виплати не є складовою заробітної плати, а тому не можуть враховуватись при обчисленні пенсії.

Згідно частини 8 статті 183-2 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.

Позивачці з 29 грудня 2006 року було призначено пенсію відповідно до Закону України « Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII.

10 січня 2014 року позивачка звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до довідки Управління праці та соціального захисту населення Селидівської міської ради від 10.01.2014 року, але рішенням від 15.01.2014 року останній відмовив у перерахунку, посилаючись на ст.. 33 Закону України «Про державну службу».

При вирішенні спору колегія суддів виходить з правової позиції Верховного Суду України, викладеній в постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, яка відповідно до статті 244І КАС України є обов'язковою для застосування в судовій практиці, і зазначає наступне.

За змістом статті 37 Закону № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР "Про оплату праці" (далі Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, судом першої інстанції зроблено правильний висновок про необхідність врахування при перерахунку пенсії позивачу сум всіх виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Однак, колегія суддів зазначає, що постанова суду першої інстанції підлягає зміні з огляду на наступне.

У постанові Селидівського міського суду Донецької області від 26 березня 2014 р. зазначено, що перерахунок пенсії повинен проводитись на підставі довідки Управління праці та соціального захисту населення Селидівської міської ради № 123 від 18.02.2014 року.

Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця 10.01.2014 року та нею була надана довідка Управління праці та соціального захисту населення Селидівської міської ради від 10.01.2014 року. Довідку № 123 від 18.02.2014 року, на підставі якої суд першої інстанції зобов'язав відповідача здійснити перерахунок, позивачкою на час звернення із завою про перерахунок пенсії до УПФУ не надавалася.

За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що постанова суду першої інстанції підлягає зміні із зазначенням вірної довідки, на підставі якої судом зобов'язано відповідача зробити перерахунок пенсії позивачу.

На підставі викладеного, керуючись ст. 195, 183-2, 198, 201, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області на постанову Селидівського міського суду Донецької області від 26 березня 2014 р. у справі № 242/702/14-а - задовольнити частково.

Постанову Селидівського міського суду Донецької області від 26 березня 2014 р. у справі № 242/702/14-а - змінити.

В абзаці четвертому резолютивної частини постанови Селидівського міського суду Донецької області від 26 березня 2014 р. слова «відповідно довідки Управління праці та соціального захисту населення Селидівської міської ради № 123 від 18.02.2014 року» замінити «відповідно довідки Управління праці та соціального захисту населення Селидівської міської ради від 10.01.2014 року».

В іншій частині постанову Селидівського міського суду Донецької області від 26 березня 2014 р. у справі № 242/702/14-а залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Колегія суддів Л.В.Ястребова

Д.В. Ляшенко

С.Ю. Чумак