Ухвала від 13.05.2014 по справі 812/710/14

Головуючий у 1 інстанції - Лагутін А.А.

Суддя-доповідач - Ястребова Л.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2014 року справа №812/710/14 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Я стресової Л.В., суддів Ляшенко Д.В., Чумака С.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2014 року у справі № 812/710/14 за позовом ОСОБА_2 до Відділу державної виконавчої служби Рубіжанського міського управління юстиції, Реєстраційної служби Рубіжанського міського управління юстиції про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду з позовом, з урахуванням уточнених позовних вимог в якому просив визнати незаконними дії відділу державної виконавчої служби Рубіжанського міського управління юстиції по винесенню постанови про відкриття виконавчого провадження ВП № 41464389 від 14.01.2014 року та скасувати державну реєстрацію відділу державної виконавчої служби Рубіжанського МУЮ.

В обґрунтування позову зазначив, що 22.01.2014 року простим листом з відбитком поштового штемпеля Луганськ ЦОПП ДС від 17.01.2014 та відбитком поштового штемпеля м. Рубіжне 3 від 18.01.2013 отримано постанову про відкриття виконавчого провадження № 41464389 від 14.01.2014, яку виніс начальник відділу Слєпцов Ю.А. Позивач вважає, що особа з назвою «Відділ державної виконавчої служби Рубіжанського міського управління юстиції у Луганській області» не має правоздатності та дієздатності як юридична особа публічного права унітарної Республіки Україна, від імені якої діяв начальник відділу Слєпцов Ю.А., отже, державна реєстрація особи з назвою «Відділ державної виконавчої служби Рубіжанського міського управління юстиції у Луганській області» здійснена незаконно, що є підставою для скасування державної реєстрації.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2014 року у задоволені позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права та невідповідності висновків суду обставинам справи.

Сторони до суду не прибули.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає останні необґрунтованими, а постанову суду такою, що підлягає залишенню без змін з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, о на виконанні у Відділі державної виконавчої служби Рубіжанського МУЮ знаходиться вимога № Ф-559-у від 21.11.2013 року управління пенсійного фонду України в м. Рубіжному Луганської області про стягнення з ОСОБА_2 на користь управління пенсійного фонду України в м. Рубіжному Луганської області заборгованості в сумі 1288,80 грн.(аркуші справи 45-46).

На підставі вимоги про сплату боргу № Ф-559-у від 21.11.2013 року начальником відділу державної виконавчої служби Рубіжанського міського управління юстиції 14.01.2014 року винесено постанову № 41464389 про відкриття виконавчого провадження по примусовому виконанню вимоги про сплату боргу № Ф-559-у від 21.11.2013 року управління пенсійного фонду України в м. Рубіжному Луганської області (аркуші справи 4, 47).

Згідно із ст. 17 Закону України "Про виконавче провадження" примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим законом. Відповідно до цього закону підлягають виконанню державною виконавчою службою такі виконавчі документи, як, зокрема, рішення інших органів державної влади, якщо їх виконання за законом покладено на державну виконавчу службу.

Відповідно до п.1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року N 121/2001, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України.

З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 8 липня 2010 року N 2464-VI , який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку (надалі -Закон № 2464).

Відповідно до ч.4. ст. 25 Закону № 2464 територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

У разі якщо згоди з органом Пенсійного фонду не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти робочих днів з дня надходження рішення відповідного органу Пенсійного фонду або оскаржити вимогу до органу Пенсійного фонду вищого рівня чи в судовому порядку.

У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.

Відповідно до ст.. 19 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа, зазначеного в статті 17 цього Закону, зокрема, за заявою стягувача або його представника про примусове виконання рішення.

Частиною1 ст. 25 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби.

Вимоги до виконавчого документа встановлює ст.18 Закону України "Про виконавче провадження".

Підстави для відмови у відкритті виконавчого провадження передбачає ст. 26 Закону України "Про виконавче провадження", відповідно до якої державний виконавець відмовляє у відкритті виконавчого провадження у разі:

1) пропуску встановленого строку пред'явлення документів до виконання;

2) неподання виконавчого документа, зазначеного у статті 17 цього Закону, та неподання заяви про відкриття виконавчого провадження у випадках, передбачених цим Законом;

3) якщо рішення, на підставі якого видано виконавчий документ, не набрало законної (юридичної) сили, крім випадків, коли воно у встановленому законом порядку допущено до негайного виконання;

4) пред'явлення виконавчого документа до органу державної виконавчої служби не за місцем або не за підвідомчістю виконання рішення;

5) якщо не закінчилася відстрочка виконання рішення, надана судом, яким постановлено рішення;

6) невідповідності виконавчого документа вимогам, передбаченим статтею 18 цього Закону;

7) якщо виконавчий документ повернуто стягувачу за його заявою, крім виконавчих документів про стягнення аліментів та інших періодичних платежів;

8) наявності інших передбачених законом обставин, що виключають здійснення виконавчого провадження.

Як встановлено судом першої інстанції та не спростовано позивачем, заборгованість позивача перед управлінням пенсійного фонду України в м. Рубіжному Луганської області зі сплати страхових внесків в сумі 1288,80 грн. до цього часу не сплачено.

Що стосується вимог позивача скасувати державну реєстрацію відділу державної виконавчої служби Рубіжанського міського управління юстиції та доводів щодо відсутності правоздатності та дієздатності як юридичної особи публічного права особи з назвою «Відділ державної виконавчої служби Рубіжанського міського управління юстиції, суд першої інстанції вірно зазначив, що відповідно до ст. 2, 3 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 15 травня 2003 року № 755-ІV (далі - Закон № 755), відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців, регулюються Конституцією України, цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.

Дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.

Для проведення державної реєстрації юридичної особи державному реєстратору надається перелік документів передбачений статтею 24 Закону про реєстрацію (діючої редакції на момент створення відділу державної виконавчої служби Рубіжанського міського управління юстиції, тобто станом на 05.04.2007 року).

05.04.2007 року для проведення державної реєстрації новоутвореної юридичної особи державному реєстратору були подані наступні документи:

- заповнена реєстраційна картка на проведення державної реєстрації юридичної особи, утвореної шляхом заснування нової юридичної особи (форма № 1) від 05.04.2007 року;

- копія наказу Міністерства юстиції України № 22/5 від 26.01.2007 року про утворення відділів державної виконавчої служби у складі територіальних управлінь юстиції, копія наказу Міністерства юстиції України № 37/5 від 05.02.2007 року про затвердження переліку відділів державної виконавчої служби;

- два примірники положення про відділ державної виконавчої служби Рубіжанського міського управління юстиції та наказ Рубіжанського міського управління юстиції № 19-3 від 04.04.2007 року про їх затвердження;

- квитанція № 81 від 05.04.2007 року - реєстраційний збір за проведення державної реєстрації юридичної особи.

У зв'язку з відсутністю підстав для залишення документів без розгляду та відсутності підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи, державним реєстратором 05.04.2007 року внесено до реєстраційної картки на проведення державної реєстрації юридичної особи ідентифікаційний код відповідно до вимог Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України та внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (далі - ЄДР) запис про проведення державної реєстрації юридичної особи відділу державної виконавчої служби Рубіжанського міського управління юстиції.

Таким чином, державна реєстрація юридичної особи відділу державної виконавчої служби Рубіжанського міського управління юстиції проведена з дотриманням всіх вимог Закону № 755.

Крім того, відповідно до Положення про районний, районний у місті, міський (міста обласного значення), міськрайонний, міжрайонний відділ державної виконавчої служби, затвердженого Наказом Міністерства юстиції від 10.04.2012 року № 549/5 районний, районний у місті, міський (міста обласного значення), міськрайонний, міжрайонний відділ державної виконавчої служби (далі - Відділ) є структурним підрозділом районного, районного у місті, міського (міста обласного значення), міськрайонного, міжрайонного управління юстиції (далі - управління юстиції), що забезпечує реалізацію повноважень Державної виконавчої служби України та основними завданнями якого є, зокрема: реалізація державної політики у сфері примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб) ;забезпечення своєчасного, повного і неупередженого виконання рішень у порядку, встановленому законодавством. Відділ є юридичною особою, має відповідні рахунки в органах Державної казначейської служби України для обліку депозитних сум і зарахування стягнутих з боржників коштів та їх виплати стягувачам у національній валюті, а також відповідні рахунки для обліку аналогічних операцій в іноземній валюті в банках, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.

Наведені в апеляційній скарзі доводи позивача не спростовують факту порушення обов'язку останнього сплачувати страхові внески до органів Пенсійного фонду України. Тому в суду відсутні підстави для визнання незаконними дій відповідача щодо винесення постанови про відкриття виконавчого провадження на підставі вимоги про сплату боргу.

За таких обставин, враховуючи наведені норми законів, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, та вважає, що постанова суду першої інстанції винесена законно та обґрунтованою, апеляційна скарга позивача, не грунтується на законі та не підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції має бути залишена без змін.

На підставі викладеного, керуючись статтями 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2014 року у справі № 812/710/14 - залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2014 року у справі №812/710/14 - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги протягом двадцяти днів після набрання законної сили до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя: Л.В.Ястребова

Судді: Д.В.Ляшенко

С.Ю.Чумак