Рішення від 15.05.2014 по справі 913/1055/14

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91016, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел./факс 55-17-32, inbox@lg.arbitr.gov.ua _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

15 травня 2014 року Справа № 913/1055/14

Провадження № 15пд/913/1055/14

За позовом прокурора міста Лисичанська, м.Лисичанськ Луганської області

в інтересах держави в особі:

позивача - Лисичанської міської ради, м.Лисичанськ Луганської області

до відповідача - Приватного підприємства "Айленд", м.Луганськ

про внесення змін до договору оренди землі від 14.08.2007, державна реєстрація від 21.08.2007 за № 040740600308

Суддя Смола С.В.

Секретар судового засідання Данилкіна Н.В.

У засіданні брали участь:

від заявника - Голоденко К.О. - прокурор відділу прокуратури м.Луганська, службове посвідчення № 020155 від 03.09.2013;

від позивача - Торбенко Є.В. - завідуючий сектором зі спірних питань землекористування управління власності, довіреність №68-01/16 від 11.01.2014;

від відповідача - не прибув.

СУТЬ СПОРУ:

Прокурором міста Лисичанська в інтересах держави в особі Лисичанської міської ради заявлено вимоги про внесення змін до договору оренди землі від 14.08.2007, державна реєстрація від 21.08.2007 за № 040740600308, який укладений між Лисичанською міською радою та Приватним підприємством "Айленд", відносно земельної ділянки площею 0,6400 га для будівництво та експлуатації торгово-розважального комплексу, яка знаходиться за адресою: м.Лисичанськ, пр.Леніна, 86, а саме: викласти п.5 розділу "Об'єкт оренди" договору у новій редакції: "5.Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає: на період експлуатації - 3933010 грн 10 коп. (три мільйони дев'ятсот тридцять три тисячі десять грн, 10 коп.)"; викласти п.9 розділу "Орендна плата" договору у наступній редакції: "9.Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у розмірі: - на період експлуатації - 237823 грн 11 коп. (двісті тридцять сім тисяч вісімсот двадцять три грн, 11 коп.) за рік на р/р 33214812700051 в УДКСУ у м.Лисичанську Луганської області, ГУДКСУ Луганської області, МФО 804013, код платежу 13050200"; викласти п.11 розділу "Орендна плата" договору у наступній редакції: "11.Орендна плата вноситься орендарем щомісячно в розмірі: - на період експлуатації - 19818 грн 59 коп. (дев'ятнадцять тисяч вісімсот вісімнадцять грн 59 коп.) не пізніше 30 числа наступного за звітним місяцем".

Ухвалою господарського суду Луганської області від 22.04.2014 було порушено провадження у справі та її розгляд призначений на 15.05.2014.

Відзивом № 3/5 від 11.05.2014 відповідач вимоги позову відхилив, посилаючись на те, що прийняття Лисичанською міською радою рішення від 12.05.2010 № 1425, яким затверджено коефіцієнти орендної плати за земельні ділянки, які передаються в оренду з земель міської ради та з 01.07.2010 введено в дію коефіцієнти орендної плати у збільшеному розмірі по відношенню до попередніх коефіцієнтів, призвело до нанесення міськрадою безпідставних витрат на оплату орендної плати за земельну ділянку.

Відповідач не скористався своїм правом, передбаченим ст.22 Господарського процесуального кодексу України, не забезпечив участі повноважного представника у судовому засіданні, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Відповідач клопотанням № 4/5 від 11.05.2014 просив суд відкласти розгляд справи, у зв'язку з відрядженням представника.

Вказане клопотання суд вважає необґрунтованим та відхиляє його, враховуючи наступне.

Відповідно до ч.3 ст.22 Господарського процесуального кодексу України сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.

Статтею 33 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Згідно ч.2 ст.34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

У відповідності до абз.2 п.п.3.9.2 п.3 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" господарський суд з урахуванням обставин конкретної справи може відхилити доводи учасника судового процесу - підприємства, установи, організації, іншої юридичної особи, державного чи іншого органу щодо відкладення розгляду справи у зв'язку з відсутністю його представника (з причин, пов'язаних з відпусткою, хворобою, службовим відрядженням, участю в іншому судовому засіданні і т.п.). При цьому господарський суд виходить з того, що у відповідних випадках такий учасник судового процесу не позбавлений права і можливості забезпечити за необхідності участь у судовому засіданні іншого представника згідно з частинами першою - п'ятою статті 28 ГПК , з числа як своїх працівників, так і осіб, не пов'язаних з ним трудовими відносинами. Неможливість такої заміни представника і неможливість розгляду справи без участі представника підлягає доведенню учасником судового процесу на загальних підставах (статті 32 - 34 ГПК), причому відсутність коштів для оплати послуг представника не може свідчити про поважність причини його відсутності в судовому засіданні.

В порушення наведених приписів законодавства відповідачем не надано належних доказів на підтвердження доводів, викладених у клопотанні про відкладення розгляду справи.

Крім того господарський суд враховує, що відповідачем надано відзив на позовну заяву, в якому висловлено позицію щодо заявлених позовних вимог, а тому вважає можливим розглянути справу в даному судовому засіданні за відсутності представника відповідача.

У судовому засіданні 15.05.2014 оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників заявника та позивача, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно зі ст.13 Конституції України земля є об'єктом права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно до ст.ст.142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах повноважень шляхом прийняття рішень. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.

Статтею 121 Конституції України передбачено, що на органи прокуратури України покладається представництво інтересів громадян або держави в судах у випадках, визначених законом.

Відповідно до ст.20 Закону України "Про прокуратуру" при виявленні порушень закону прокурор у межах своєї компетенції має право звертатися до суду в передбачених законом випадках.

Статтею 361 Закону України "Про прокуратуру" визначено, що підставою представництва прокурором в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави.

Підставою звернення прокурора міста Лисичанська з даною позовною заявою до суду в інтересах держави в особі Лисичанської міської ради є порушення відповідачем встановленого державою порядку користування земельною ділянкою, оскільки невнесення змін до договору оренди землі тягне за собою недоотримання коштів до міського бюджету та є порушенням вимог діючого законодавства.

До відання Лисичанської міської ради, на підставі ст.33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", належить справляння плати за землю, яка в повному обсязі надходить до місцевого бюджету. Несвоєчасне надходження таких платежів призводить до невиконання доходної частини бюджету і , внаслідок цього - неналежного фінансування закладів освіти, охорони здоров'я та інших соціальних програм міста, чим завдається істотна шкода державним інтересам.

Відповідно до абзацу 2 пп.1.3 п.1 постанови пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" системний аналіз норм законодавства України дає підстави для висновку про те, що орендна плата за земельну ділянку, яка перебуває в державній або в комунальній власності, має подвійну правову природу, оскільки, з одного боку, є передбаченим договором оренди землі платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (частина перша статті 21 Закону України "Про оренду землі", підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, з іншого - є однією з форм плати за землю як загальнодержавного податку нарівні із земельним податком (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України). Разом з тим підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є саме договір оренди такої земельної ділянки (частина друга статті 21 Закону України "Про оренду землі", пункт 288.1 статті 288 ПК України). У зв'язку з цим та оскільки орендну плату за землю орендар вносить орендодавцеві (стаття 21 Закону України "Про оренду землі", стаття 288 ПК України), то право на стягнення заборгованості з орендної плати має орендодавець шляхом звернення до відповідного господарського суду в установленому ГПК порядку.

Відповідно до п.4 рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 № 3рп/99 справа № 1-1/99 інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Проте держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й в діяльності приватних підприємств, товариств.

Оскільки "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Враховуючи викладене, суд вважає, що прокурор міста Лисичанська правомірно звернувся з даним позовом до суду.

Рішенням Лисичанської міської ради від 26.07.2007 № 340 вирішено передати Приватному підприємству "Айленд" в оренду терміном на 10 років земельну ділянку площею 0,6400 га для будівництво та експлуатації торгово-розважального комплексу, яка знаходиться за адресою: м.Лисичанськ, пр.Леніна, 86.

На виконання вказаного рішення між Лисичанською міською радою та Приватним підприємством "Айленд" було укладено договір оренди землі від 14.08.2007, державна реєстрація від 21.08.2007 за № 040740600308.

В п.1 договору сторони визначили його предмет - земельна ділянка для будівництво та експлуатації торгово-розважального комплексу, яка знаходиться за адресою: м.Лисичанськ, пр.Леніна, 86.

Відповідно до п.5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: - на період будівництва складає - 627221 грн 12 коп. (шістсот двадцять сім тисяч двісті двадцять одна грн 12 коп.); - на період експлуатації складає - 3136105 грн 60 коп. (три мільйони сто тридцять шість тисяч сто п'ять грн 60 коп.).

Пунктом 9 договору сторони передбачили, що орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у розмірі: - на період будівництва - 16231 грн 25 коп. (шістнадцять тисяч двісті тридцять одна грн 25 коп.); - на період експлуатації - 81157 грн 91 коп. (вісімдесят одна тисяча сто п'ятдесят сім грн 91 коп.) за рік на р/р 33214812700051 в УДК м.Лисичанську, ГУДКУ у Луганській області, МФО 804013, код платежу 13050200.

Згідно п.11 договору орендна плата вноситься орендарем щомісячно в розмірі: - на період будівництва - 1352 грн 60 коп. (одна тисяча триста п'ятдесят дві грн 60 коп.); - на період експлуатації - 6763 грн 16 коп. (шість тисяч сімсот шістдесят три грн 16 коп.) не пізніше 30 числа наступного за звітним місяцем.

В п.33 договору сторони передбачили, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

04.03.2008 між сторонами була укладена додаткова угода до договору оренди землі, якою сторони виклали п.п.5, 9, 11 договору в наступній редакції: "5.Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: - на період будівництва складає - 644795 грн 52 коп. (шістсот сорок чотири тисячі сімсот дев'яносто п'ять грн 52 коп.); - на період експлуатації складає - 3223977 грн 60 коп. (три мільйони двісті двадцять три тисячі дев'ятсот сімдесят сім грн 60 коп."; "9. Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у розмірі: - на період будівництва - 19872 грн 24 коп. (дев'ятнадцять тисяч вісімсот сімдесят дві грн 94 коп.); - на період експлуатації - 99364 грн 69 коп. (дев'яносто дев'ять тисяч триста шісдесят чотири грн 69 коп.) за рік на р/р 33214812700051 в УДК м.Лисичанську, ГУДКУ у Луганській області, МФО 804013, код платежу 13050200"; "11.Орендна плата вноситься орендарем щомісячно в розмірі: - на період будівництва - 1656 грн 08 коп. (одна тисяча шістсот п'ятдесят шість грн 08 коп.); - на період експлуатації - 8280 грн 39 коп. (вісім тисяч двісті вісімдесят грн 39 коп.) ".

З набранням з 01.01.2011 чинності Податковим кодексом України було змінено розмір орендної плати та встановлений її мінімальний та максимальний розміри.

Відповідно до ст.2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цих Законів, а також договором оренди землі.

Стаття 30 Закону України "Про оренду землі" передбачає, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Стаття 651 Цивільного кодексу України визначає, що підставами для зміни або розірвання договору є згода сторін, якщо інше не встановлено договором або законом; за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Обґрунтованими суд вважає вимоги прокурора про викладення п.5 розділу "Об'єкт оренди" договору у новій редакції: "5.Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає: на період експлуатації - 3933010 грн. 10 коп. (три мільйони дев'ятсот тридцять три тисячі десять грн, 10 коп.)" та п.9 розділу "Орендна плата" договору у наступній редакції: "9.Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у розмірі: - на період експлуатації - 237823 грн 11 коп. (двісті тридцять сім тисяч вісімсот двадцять три грн, 11 коп.) за рік на р/р 33214812700051 в УДКСУ у м.Лисичанську Луганської області, ГУДКСУ Луганської області, МФО 804013, код платежу 13050200", враховуючи наступне.

Податковим кодексом України, який набув чинності 01.01.2011, зокрема, встановлено, що плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (п.п.14.1.147 п.14.1 ст.14), а орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (п.п.14.1.136 п.14.1 ст.14).

Згідно ст.288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки; не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки; може бути більшою граничного розміру орендної плати, ніж зазначений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах. Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.

Відповідно до ст.290 Податкового кодексу України плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.

Пунктом 34 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування" передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.

Рішенням Лисичанської міської ради № 1425 від 12.05.2010 "Про порядок розрахунку орендної плати за землю на території міст Лисичанськ, Новодружеськ, Привілля" з 01.07.2010 був введений новий Порядок розрахунку орендної плати за землю на території міст Лисичанськ, Новодружеськ, Привілля, згідно з яким затверджена нова ставка орендної плати за землю по цільовому використанню: "експлуатація будівлі магазину", а саме: для площі орендованої землі 75 м2 - 10% від нормативної грошової оцінки землі, для площі більше 75 м2 - 6% від нормативної грошової оцінки землі.

Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 521 від 02.12.2013, наданого управлінням Держкомземагентства у м.Лисичанську Луганської області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,6400 га, яка знаходиться за адресою: пр.Леніна, 86, м.Лисичанськ Луганської області, з урахуванням коефіцієнту індексації складає 3933010 грн 10 коп. (а.с.21).

Статтею 144 Конституції України та ст.73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що рішення, прийняті органами місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Згідно із ст.632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, установлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Також обґрунтованою є вимога прокурора міста Лисичанська про викладення п.11 розділу "Орендна плата" договору у наступній редакції: "11.Орендна плата вноситься орендарем щомісячно в розмірі: - на період експлуатації - 19818 грн 59 коп. (дев'ятнадцять тисяч вісімсот вісімнадцять грн 59 коп.) не пізніше 30 числа наступного за звітним місяцем", оскільки згідно з п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Пунктом 288.7 ст.288 Податкового кодексу України передбачено, що податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу

Розмір нової орендної плати наведений у відповідному розрахунку (а.с.20).

Можливість внесення змін до договору оренди земельної ділянки передбачена чинним земельним законодавством та умовами договору оренди (п.33 договору).

Відповідно до ч.3 ст.653 Цивільного кодексу України якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Доводи відповідача про те, що рішення Лисичанської міської ради № 1425 від 12.05.2010 прийнято з порушенням вимог чинного законодавства, суд вважає необґрунтованими, оскільки вказане рішення є чинним і в установленому порядку не скасовано.

Враховуючи викладене, позов підлягає задоволенню повністю.

Судовий збір покладається на відповідача, згідно ст.ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст.44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов прокурора міста Лисичанська в інтересах держави в особі Лисичанської міської ради до Приватного підприємства "Айленд" задовольнити повністю.

2. Внести зміни до договору оренди землі від 14.08.2007, державна реєстрація від 21.08.2007 за № 040740600308, який укладений між Лисичанською міською радою та Приватним підприємством "Айленд", відносно земельної ділянки площею 0,6400 га для будівництво та експлуатації торгово-розважального комплексу, яка знаходиться за адресою: м.Лисичанськ, пр.Леніна, 86, виклавши п.5 розділу "Об'єкт оренди" договору у наступній редакції: "5.Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає: на період експлуатації - 3933010 грн 10 коп. (три мільйони дев'ятсот тридцять три тисячі десять грн, 10 коп.)"; виклавши п.9 розділу "Орендна плата" договору у наступній редакції: "9.Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у розмірі: - на період експлуатації - 237823 грн 11 коп. (двісті тридцять сім тисяч вісімсот двадцять три грн, 11 коп.) за рік на р/р 33214812700051 в УДКСУ у м.Лисичанську Луганської області, ГУДКСУ Луганської області, МФО 804013, код платежу 13050200"; виклавши п.11 розділу "Орендна плата" договору у наступній редакції: "11.Орендна плата вноситься орендарем щомісячно в розмірі: - на період експлуатації - 19818 грн 59 коп. (дев'ятнадцять тисяч вісімсот вісімнадцять грн 59 коп.) не пізніше 30 числа наступного за звітним місяцем".

3. Стягнути з Приватного підприємства "Айленд", вул.Совєтская, б.73, м.Луганськ, ідентифікаційний код 32418971, в доход державного бюджету України на поточний рахунок 31214206783006, банк отримувача: ГУ ДКСУ в Луганській області, одержувач - УДКСУ у м.Луганську, МФО 804013, код за ЄДРПОУ 37991503, код класифікації доходів (ККД): 22030001, назва "Судовий збір" (Державна судова адміністрація України, 050); символ звітності банку: 206, судовий збір у сумі 1218 грн 00 коп., видати наказ після набрання рішенням законної сили Ленінській об'єднаній Державній податковій інспекції у м.Луганську Головного управління Міндоходів у Луганській області.

Відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 20.05.2014.

Суддя С.В. Смола