11.02.08р.
Справа № А26/420-07
Господарський суд Дніпропетровської області в складі головуючого - судді Камші Н.М.. при секретарі Волошиній М.В.розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
За позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, м. Дніпропетровськ
До Відкритого акціонерного товариства Завод будівельних матеріалів "Підстепнянський", с.Гранітне Апостолівського району Дніпропетровської області
Про стягнення 17 355, 27 грн.
За участю представників сторін:
від позивача: представник Чумак І.Г. за довіреністю №03-06/15 від 09.01.2008р.
від відповідача: не з'явився.
Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до господарського суду Дніпропетровської області із адміністративним позовом про стягнення з Відкритого акціонерного товариства „Завод будівельних матеріалів Підстепнянський”, с. Гранітне Апостолівського району Дніпропетровської області 16313грн. 70коп. адміністративно-господарських санкцій, 1041грн. 57коп. пені.
Позовні вимоги мотивовані тим, що у відповідача в 2006 році середньооблікова чисельність працюючих інвалідів була менша, ніж 4% загальної чисельності працюючих (встановлений норматив). На підприємстві повинні були працювати 9 осіб-інвалідів, а працювало лише 7 осіб-інвалідів. Якщо на підприємстві середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж встановлено нормативом, підприємство щороку сплачує відповідному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві. Відповідач адміністративно-господарські санкції не сплатив. Позивачем нарахована пеня в сумі 1041грн. 57коп.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив. Про день, час та місце розгляду справи був повідомлений судом належним чином. Заперечень проти позову не надав.
При розгляді справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, господарський суд, -
Відповідно до Положення про Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів основними завданнями відділення є участь у реалізації на території області державної політики у сфері соціального захисту інвалідів, а також здійснення на території області контролю за додержанням підприємствами, (об'єднаннями), установами та організаціями нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.
У відповідності до вищеназваного Положення відділення є юридичною особою, має самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах державного казначейства, печатку із зображенням Державного герба України і своїм найменуванням.
Обов'язок по забезпеченню працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця, встановлений частиною 1 статті 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”.
Частина 1 статті 20 цього ж Закону передбачає відповідальність підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, у вигляді сплати щороку відповідним відділенням Фонду України соціального захисту інвалідів штрафних санкцій, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об'єднанні), в установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.
Згідно із ч. 2 п. 11 “Порядку сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 р. № 1767 - у разі несплати штрафних санкцій в установлений термін відділення Фонду вживають заходів щодо їх стягнення у судовому порядку.
Відповідно до звіту відкритого акціонерного товариства „Завод будівельних матеріалів „Підстепнянський” про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2006 рік (а.с.7), середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу -216 осіб. Відповідно, кількість інвалідів-штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог Закону, становить 8 особи. Фактично у відповідача працювало6,5 осіб-інвалідів.
Також, відповідно до даних, наведених відповідачем в звіті про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2006 рік, фонд оплати праці штатних працівників -1960,5 тис. грн. Визначена розрахунковим шляхом середньорічна заробітна плата штатного працівника -9076 грн.
Відповідно до розрахунку позивача кількість робочих місць, призначених для забезпечення працевлаштування інвалідів, відповідно до 4% нормативу повиннос складати 9 осіб., тобто оскільки протягом 2006 року у відповідача повинно було працювати 9 осіб, якім встановлена інвалідність, фактично працювало 7 осіб.
Розмір штрафу складає 16313грн. 70коп.
Відповідно до п. 4 Порядку сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001р. № 1767, штрафні санкції сплачуються підприємствами самостійно не пізніше 15 квітня року, що настає за звітним.
Позивач посилається на ті обставини, що відповідач штрафні санкції не сплатив, що і є причиною спору.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” працевлаштування інвалідів здійснюється центральним органом виконавчої влади з питань праці та соціальної політики, органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями інвалідів.
Аналогічний обов'язок щодо працевлаштування інвалідів на певні органи покладає п.10 Положення “Про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1995р. № 314. Так, працевлаштування інвалідів здійснюється державною службою зайнятості, органами Мінсоцзахисту, місцевими радами народних депутатів, громадськими організаціями інвалідів з урахуванням побажань, стану здоров'я інвалідів, їхніх здібностей і професійних навичок відповідно до висновків МСЕК.
В той же час, державна служба зайнятості, на яку покладено реалізацію державної політики зайнятості населення має право направляти для працевлаштування на підприємства, в установи і організації всіх форм власності при наявності там вільних робочих місць (вакантних посад) громадян, які звертаються до служби зайнятості, відповідно до рівня їх освіти і професійної підготовки, а інвалідів, крім того, - відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у них кваліфікації і знань та з урахуванням їх побажань (ст. 19 Закону України “Про зайнятість населення”). Відповідно до ч. 4 ст. 20 Закону України “Про зайнятість населення” підприємства, установи і організації незалежно від форми власності щомісяця подають центрам зайнятості адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій).
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідач не довів, що звертався до органів, уповноважених займатися працевлаштуванням, з питання направлення йому для працевлаштування інвалідів.
Відповідно до ст. 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Позивач наполягає на стягненні з відповідача 1041грн. 57коп. пені.
Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк (ст. 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”).
Відповідно до п. 3.4. Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України №223 від 15.05.2007р.нарахування пені як роботодавцем, так і органом контролю здійснюється з наступного дня граничного строку сплати адміністративно-господарських санкцій по день сплати включно (тобто з 16 квітня наступного за роком, у якому відбулося порушення нормативу).
Перевіривши розрахунок суми пені суд вважає за необхідне задовольнити пеню в заявленій сумі.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги позивача є правомірними та підлягають задоволенню.
Згідно п.3 розділу VІІ „Прикінцеві та перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України” до набрання чинності законом, який регулює порядок сплати і розміри судового збору судовий збір при зверненні до адміністративного суду сплачується у порядку, встановленому законодавством для державного мита. Позивач звільнений від сплати державного мита на підставі ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України „Про державне мито” від 21.12.1993 року №7-93, тому при зверненні до суду судовий збір не сплачувався.
Відповідно до статті 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 70, 71, 104, ст. ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства „Завод будівельних матеріалів „Підстепнянський” (53855, Дніпропетровська область, Апостолівський район, с. Гранітне, вул. Леніна, 1, код ЄДРПОУ 01374435; р/р 260071216 в філії АППБ „Аваль”, м. Кривий Ріг, МФО 306748) на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (49029, м. Дніпропетровськ, вул. Чкалова, 11, код ЄДРПОУ 25005978; р/р 31210230700036 в банку ГУДКУ в Дніпропетровській області, МФО 805012) 16313грн. 70коп. адміністративно-господарських санкцій, 1041грн. 57коп. пені.
Видати виконавчий лист.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.М.Камша