Ухвала від 30.04.2014 по справі 750/1465/14

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 750/1465/14 Головуючий у 1-й інстанції: Литвиненко І.В. Суддя-доповідач: Шостак О.О.

УХВАЛА

Іменем України

30 квітня 2014 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Шостака О.О.,

суддів - Горяйнова А.М. та Мамчура Я.С.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 11.03.2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про оскарження бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернулася в суд з адміністративним позовом про визнання дій відповідача протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку зі зміною розміру посадового окладу.

Постановою Деснянського районного суду м. Чернігова від 11.03.2014 року вимоги позивача задоволено.

Не погоджуючись з судовим рішенням, відповідач - ГУПФУ в м. Києві подали апеляційну скаргу, в якій просять скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи та доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін.

Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З матеріалів справи вбачається, що позивач звільнений у запас із посади начальника відділу спеціального призначення Північного територіального управління Військової служби правопорядку.

Позивач отримує пенсію за вислугу років, яка призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Наказом Міністра оборони України від 30.12.2007 р. №707 «Про встановлення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 11.01.2008 р. за № 9/14700, затверджені нові схеми розмірів посадових окладів для відповідних категорій військовослужбовців.

ГУПФ України в м. Києві відмовило у перерахунку пенсії з посиланням на Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок № 45).

Апелянт у своїй скарзі зазначає, що ГУПФ України в м. Києві неправомірно відмовило йому у перерахунку пенсії не врахувавши зміну розміру посадового окладу, передбаченого наказом Міністра оборони України від 30.12.2007 р. №707.

Колегія суддів вважає доводи апелянта обґрунтованими з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно ч. 2 ст. 51 вказаного Закону перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно п. 1 якого визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 з 01.01.2008 було підвищено рівень грошового забезпечення військовослужбовців.

Пунктом 3 Постанови № 1294 затверджено схеми посадових окладів осіб рядового і начальницького складу, а п. 5 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати, посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1 - 23 за аналогічними посадами.

На виконання зазначеної Постанови № 1294 з метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців відповідних категорій, Міністром оборони України видано наказ від 30.12.2007 р. №707, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 11.01.2008 р. за № 9/14700.

Згідно п. 6 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого Кабінетом Міністрів України від 03.08.2006 № 1080, Міноборони під час виконання покладених на нього завдань взаємодіє з центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями, а також з відповідними органами іноземних держав. Міноборони видає з питань, що належать до його компетенції, нормативно-правові акти, які є обов'язковими для виконання центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і громадянами. Нормативно-правові акти Міноборони підлягають державній реєстрації в порядку, встановленому законодавством.

Даний наказ № 707 був зареєстрований в Міністерстві юстиції України та набрав чинності, а тому є обов'язковим для виконання.

Пукнтом 3 зазначеного наказу начальнику генерального штабу - Головнокомандувачу Збройних Сил України надано право затверджувати окремі схеми розмірів посадових окладів за новими посадами офіцерського складу органів військового управління, військових частин. Установ та організацій Збройних Сил України згідно з №6 до наказу, надані розробниками штатів та попередньо погоджені з Департаментом фінансів Міністерства оборони України.

Штатом №34/051-51 Північного територіального управління військової служби правопорядку, де проходив службу позивач, встановлені посадові оклади військовослужбовців даного Управління.

З урахуванням вище викладеного, колегія суддів зауважує, що відповідно до нормативно-правових актів, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням зміни розміру посадового окладу на підставі штату №34/051-51.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відмова ГУПФ України в м. Києві провести перерахунок пенсії позивачу не є правомірною.

Колегія суддів критично сприймає посилання відповідача на те, що у позивача відсутні правові підстави на отримання спірної пенсії в іншому розмірі з причини відсутності рішення Кабінету Міністрів України з даного приводу, з огляду на наступне.

Зі змісту Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» вбачається, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

При вирішенні цієї справи відповідачу необхідно встановити чи відбулася фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення і чи проводилася така зміна на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень.

Колегія суддів зауважує, що відповідач помилково вважають, що вказаним вище Порядком визначено лише один орган - Кабінет Міністрів України, рішення якого є необхідним для зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, оскільки частина третя статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.

Враховуючи вище викладене, колегія суддів доходить висновку, що Кабінетом Міністрів України делеговано своє право визначати розмірі посадових окладів в тому числі і начальнику генерального штабу - Головнокомандувачу Збройних Сил України, а тому зміни до штату №34/051-51 Північного територіального управління військової служби правопорядку є підставою для перерахунку пенсії позивача.

Аналогічна правова позиція викладена й в постанові Верховного суду України від 16.04.2013 по справі № 21-111а13, прийнятій за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах.

Згідно з ч. 1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Враховуючи вище викладене, колегія суддів не вбачає підстав для відмови у задоволенні адміністративного позову.

Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи допущені порушення норм матеріального чи процесуального права, які передбачені ст. ст. 201 - 204 КАС України.

Оскаржуване судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст.ст. 122, 158, 160, 183-2, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області - залишити без задоволення, а постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 11.03.2014 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту прийняття та подальшому оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя О.О. Шостак

Судді А.М. Горяйнов

Я.С. Мамчур

.

Головуючий суддя Шостак О.О.

Судді: Мамчур Я.С

Горяйнов А.М.