Постанова від 12.06.2009 по справі А32/506-06

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

11.06.09р.

Справа № А32/506-06

За позовом: Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська, м. Дніпропетровськ

До: Відкритого акціонерного товариства «Науково-виробниче підприємство «Орбіта», м. Дніпропетровськ

Про: стягнення 57 344, 06 грн.

Суддя Васильєв О.Ю.

ПРЕДСТАВНИКИ :

Від позивача : Лісковська О.А. ( дов. № 2/09-28 від 02.01.09р.);

Від відповідача : Бойко В.О. (голова правління).

СУТЬ СПОРУ :

Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська звернулося до господарського суду із позовною заявою до Відкритого акціонерного товариства “Науково-виробниче підприємство “Орбіта”, про стягнення 57 344,06 грн. фактичних витрат УПФУ на виплату та доставку пенсій , призначених на пільгових умовах колишнім працівникам відповідача, за 2006 р. Позовні вимоги обґрунтовані посиланням позивача на приписи Закону України “Про наукову та науково-технічну діяльність” та Постанови КМ України № 372 від 23.03.04 р. “Про затвердження порядку фінансування та виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних бюджетних установ і організацій, державних не бюджетних підприємств і організацій згідно із Законом України “Про наукову та науково-технічну діяльність” та сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи”.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує , зазначаючи , що нормами Закону України “Про наукову та науково-технічну діяльність” та Постанови КМ України № 372 від 24.03.2004р. “Про затвердження порядку фінансування та виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних бюджетних установ і організацій, державних не бюджетних підприємств і організацій згідно із Законом України “Про наукову та науково-технічну діяльність” не передбачено обов'язку недержавних підприємств погашення витрат Пенсійного фонду України по виплаті та доставці наукових пенсій; такого виду обов'язкового платежу, як погашення витрат Пенсійного фонду по виплаті та доставці наукових пенсій, не встановлено Законом України „Про систему оподаткування”, тому цей платіж не є обов'язковим та має сплачуватися у добровільному порядку при наявності прибутку у підприємства; позивач не є правонаступником Державного науково-виробничого підприємства „Орбіта” в частині погашення витрат Пенсійного фонду України по виплаті та доставці наукових пенсій, згідно з ст.ст. 27, 28 Закону України „Про приватизацію державного майна”; згідно з п. 4 Порядку фінансування та виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних бюджетних установ і організацій, державних не бюджетних підприємств і організацій згідно із Законом України “Про наукову та науково-технічну діяльність” наукові пенсії працівникам відповідача повинні сплачуватись за рахунок державного бюджету; відповідач фінансувався за рахунок державного бюджету, що також є підставою відшкодування виплачених наукових пенсій працівникам відповідача за рахунок державного бюджету.

01.02.09р. провадження у справі зупинено до часу набрання чинності постановою господарського суду від 26.12.06 р. у справі № 25/438-06. 25.05.09р. позивач звернувся до суду з клопотанням (вх.№9397) про поновлення провадження у справі №А32/506-09 та надав докази набрання чинності постанови господарського суду від 26.12.06р. у справі №25/438. Ухвалою суду від 26.05.09р. провадження у справі було поновлено та судовий розгляд справи було призначено на 11.06.09р.

У судове засідання з'явилися представники сторін, позивач витребуваних судом пояснень щодо позову не надав. Відповідач у письмових поясненнях (вх.№10657 від 11.06.09р.) просить суд зобов'язати позивача зарахувати працівникам ВАТ «НВП «Орбіта»науковий стаж після 09.02.1998р. без обмеження у часі, видавши відповідний наказ. Суд не вбачає підстав для задоволення вказаного клопотання відповідача, у зв'язку з відсутністю правових підстав для його задоволення.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, господарський суд , -

ВСТАНОВИВ :

Управліннями Пенсійного фонду України в Жовтневому, Бабушкінському та Красногвардійському районі м. Дніпропетровська працівникам Відкритого акціонерного товариства „Науково-виробниче підприємство „Орбіта” була призначена та виплачувалась пенсія на підставі ст. 24 Закону України “Про наукову та науково-технічну діяльність” № 1977 від 13.12.1991р. (зі змінами і доповненнями).

За період 2006р. органами Пенсійного Фонду України було виплачено пенсій на суму 57 344,06 грн., яка складає заборгованість відповідача, що підтверджується повідомленнями про суму витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсії, призначеної згідно із Законом України “Про наукову та науково-технічну діяльність” та сумою пенсій, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів за 2006р., які надсилались відповідачу та відповідною довідкою позивача про суми, які підлягають відшкодуванню відповідачем за 2006р.

На дату розгляду справи, сума виплачених наукових пенсій, відповідачем органам Пенсійного Фонду України не сплачена. Розмір заборгованості відповідачем не оспорюється.

Відповідно до ст. 24 Закону України “Про наукову та науково-технічну діяльність” № 1977 від 13.12.1991р. (в редакції, що була чинною у 2006р.), держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової, науково-технічної, науково-педагогічної, науково-організаційної роботи (далі - стаж наукової роботи) на державних підприємствах, в установах, організаціях пенсії на рівні, який забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.

Пенсія науковому (науково-педагогічному) працівнику призначається при досягненні пенсійного віку: чоловікам - за наявності стажу роботи не менше 25 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 20 років; жінкам - за наявності стажу роботи не менше 20 років, у тому

числі стажу наукової роботи не менше 15 років.

Різниця між сумою призначення пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право дана особа, фінансується:

- для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету;

- для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;

- для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.

Зазначений порядок, передбачений ч. 5 ст. 24 Закону України “Про наукову та науково-технічну діяльність” був затверджений постановою КМ України № 372 від 24.03.2004р. “Про затвердження порядку фінансування та виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних бюджетних установ і організацій, державних небюджетних підприємств і організацій згідно із Законом України “Про наукову та науково-технічну діяльність” та сумою пенсій, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи” (далі Порядок).

Так, згідно з п. 1 Порядку, він визначає механізм фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" ( 1977-12 ), та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи (далі - різниця у розмірі пенсії).

Пунктом 2 Порядку встановлено, що за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.

Відповідно до п. 3 Порядку, фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах III-IV рівнів акредитації незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації.

За ч. 4 Порядку, у разі ліквідації або зміни власника підприємства, установи, організації чи вищого навчального закладу III-IV рівнів акредитації різниця у розмірі пенсії фінансується за рахунок коштів їх правонаступників у порядку, що діяв стосовно цих підприємств, установ, організацій та закладів до моменту ліквідації або зміни власника.

В силу п. 5 Порядку, розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається.

Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.

Пунктом 9 Порядку передбачено, що різниця у розмірі пенсій наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації фінансується за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів згідно з пунктами 3-8 цього Порядку.

Як вбачається з змін до статуту ВАТ „Науково-виробниче підприємство „Орбіта”, зареєстрованих 22.08.2006р., останнє засновано відповідно до рішення Регіонального відділення ФДМ України по Дніпропетровській області від 01.08.1997р. № 12/310-АО шляхом перетворення державного науково-виробничого підприємства „Орбіта” у відкрите акціонерне товариство відповідно до Закону України „Про внесення змін до Закону України „Про приватизацію майна державних підприємств”.

Пунктом 2.3. статуту відповідача передбачено, що товариство є правонаступником державного науково-виробничого підприємства „Орбіта” у відповідності з законодавством України про приватизацію. Правонаступництво обмежується тільки майновими правами товариства та конкретними обов'язками відповідно до плану приватизації підприємства та умов договору купівлі-продажу державного пакету акцій.

Згідно зі статутом Державного науково-виробничого підприємства „Орбіта”, зареєстрованого 14.10.1993р., останнє засновано на державній власності і підпорядковано Міністерству машинобудування, військово-промислового комплексу і конверсії України та є єдиним прямим правонаступником майнових прав основних засобів виробництва науково-виробничого об'єднання „Орбіта”.

Виходячи із змісту ст.ст. 2, 3, 4, 7 статуту Державного науково-виробничого підприємства „Орбіта”, слід дійти висновку, що це підприємство не було державною бюджетною науковою установою чи організацією, а було державним підприємством створеним для задоволення потреб держави та громадян у вироблюваній продукції, надання платних послуг та здійснення іншої господарської діяльності, що і було джерелом формування майна підприємства. За п. 7.1. статуту, основним узагальненим показником господарської та виробничої діяльності підприємства є прибуток.

Наявність же у відповідача бюджетного рахунку та фінансування науково-технічних робот за рахунок бюджетних коштів на може свідчить про наявність у Державного науково-виробничого підприємства „Орбіта” статусу бюджетної установи чи організації, а свідчить лише про виконання науково-технічних робот на державне замовлення, що і обумовило надходження бюджетних коштів в оплату виконаних робот.

При цьому, суд також враховує, що згідно з п.п. 6 п. 1 ст. 2 Бюджетного Кодексу України, бюджетна установа - орган, установа чи організація, визначена Конституцією України, а також установа чи організація, створена у встановленому порядку органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим чи органами місцевого самоврядування, яка повністю утримується за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевих бюджетів. Бюджетні установи є неприбутковими;

Таким чином, з матеріалів справи не вбачається, що відповідач є або був державною бюджетною науковою установою чи організацією, що і є обов'язковою умовою в силу ч. 5 ст. 24 Закону України “Про наукову та науково-технічну діяльність” для відшкодування наукових пенсій працівникам відповідача за рахунок державного бюджету, тому відповідач зобов'язаний сплачувати Пенсійному Фонду України 50 відсотків різниці призначеної наукової пенсії в порядку, передбаченому ч. 5 ст. 24 Закону України “Про наукову та науково-технічну діяльність” та п.п. 2, 4 Порядку для інших державних підприємств, установ, організацій не зважаючи на зміну організаційно-правової форми та форми власності, а відповідні заперечення відповідача на не розповсюдження на нього норм вищезазначеного Закону та Порядку є безпідставними.

З огляду на п. 4 Порядку не обґрунтованими є і посилання відповідача на відсутність в нього обов'язків правонаступника Державного науково-виробничого підприємства „Орбіта” щодо відшкодування Пенсійному Фонду України виплачених наукових пенсій.

Окрім того, відповідно до п. 5 ст. 18 Закону України „Про приватизацію державного майна”, створене відповідно до цієї статті акціонерне товариство (внаслідок продажу акцій та часток (паїв), що належать державі в майні господарських товариств) є правонаступником підприємства, що приватизується.

Обмеження ж правонаступництва умовами договору між продавцем і покупцем передбачено у випадку придбання державних підприємств як цілісних майнових комплексів (п. 1 ст. 28 Закону України „Про приватизацію державного майна”).

Між тим, як вбачається з матеріалів справи приватизація Державного науково-виробничого підприємства „Орбіта” відбувалася шляхом продажу акцій держави у статутному фонді ВАТ „Науково-виробниче підприємство „Орбіта”, тобто в порядку ст. 18 Закону України „Про приватизацію державного майна”, яка не передбачає будь-яких обмежень щодо правонаступництва. До того-ж, покупець акцій товариства набуває право власності саме на акції товариства (стає акціонером), а не на майно цього товариства, враховуючи майнові права та обов'язки, що виключає можливість включення до відповідного договору купівлі-продажу акцій умов правонаступництва покупця акцій.

За таких підстав, суд вважає, що відповідач є повним правонаступником Державного науково-виробничого підприємства „Орбіта”.

Також, суд вважає безпідставними посилання відповідача на те, що виплати передбачені ст. 24 Закону України “Про наукову та науково-технічну діяльність” не є обов'язковими платежами.

Так, зазначені виплати не є податком, збором (обов'язковим платежем) у розумінні ст. 2 Закону України “Про систему оподаткування”. Отже норми цього закону на спірні правовідносини не розповсюджуються.

При цьому суд враховує, що згідно з п. 1 ст. 4 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”від 9 липня 2003 року N 1058-IV, який набув чинності з 01.01.2004р., законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Відповідно до п. 3-5 ст. 18 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.

Страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство.

Страхові внески не можуть зараховуватися до Державного бюджету України, бюджетів інших рівнів, не підлягають вилученню з Пенсійного фонду або з Накопичувального фонду і не можуть використовуватися на цілі, не передбачені цим Законом.

Законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.

За ст. 72 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, джерелами формування коштів Пенсійного фонду зокрема є інші надходження відповідно до законодавства.

Кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України і не підлягають оподаткуванню.

Згідно ж з ч. 2 п. 13 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначеного Закону, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів, спрямованих із джерел, визначених Законом України "Про наукову та науково-технічну діяльність".

Отже, Пенсійний Фонд України не включається до складу податкових органів, його кошти не включаються до складу Державного бюджету України, а страхові внески до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування, тому на правовідносини щодо сплату платежів до Пенсійного Фонду України з 01.01.2004р. не поширюється податкове законодавство, зокрема і норми Закону України “Про систему оподаткування”.

Позивачем же заявлена до стягнення заборгованість по фінансуванню витрат на виплату різниці у розмірі пенсій за 2006р.

Окрім того, відповідно до ст. 16 Закону України “Про систему оподаткування”, джерела сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) встановлюються відповідними законами про податки, збори (обов'язкові платежі).

Державні та інші цільові фонди, які не передбачені цим Законом, мають своїм джерелом виключно прибуток підприємств, який залишається після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів), передбачених статтями 14 і 15 цього Закону. Відрахування до цих фондів здійснюються на добровільних засадах.

Між тим, страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, також не передбачені ст. 14 Закону України “Про систему оподаткування”(передбачений лише збір), тому у випадку застосування до правовідносин зі сплати обов'язкових платежів до Пенсійного Фонду норм зазначеного Закону сплата страхових внесків не є обов'язковою, що суперечить вимогам Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, як спеціального акту та підтверджує хибність заперечень відповідача.

Встановлені ст. 24 “Про наукову та науково-технічну діяльність” виплати є спеціальним платежем, встановленим для обмеженого кола суб'єктів та направленим на відшкодування витрат Пенсійного Фонду України по виплаті різниці між виплаченою науковою пенсією та іншими пенсіями призначеними згідно з чинним законодавством України, який не фінансуюється за рахунок внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування. Для фінансування цих виплат законодавством України встановлений спеціальний порядок.

Отже обов'язок підприємств погашати Пенсійному фонду України різницю між сумою призначення наукової пенсії та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів встановлений Законом України “Про наукову та науково-технічну діяльність”, який не визнавався таким, що суперечить Конституції України в частині встановлення обов'язку щодо фінансування наукових пенсій та є спеціальним щодо даних правовідносин. Не визнавалась також недійсною у зв'язку із невідповідністю законодавству і Постанова КМ України № 372 від 24.03.2004р. “Про затвердження порядку фінансування та виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних бюджетних установ і організацій, державних небюджетних підприємств і організацій згідно із Законом України “Про наукову та науково-технічну діяльність” та сумою пенсій, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи”.

Враховуючи усе вищевикладене, суд вважає позовні вимоги позивача правомірними та такими, що підлягають задоволенню, а відповідні заперечення відповідача безпідставними.

Керуючись Законом України “Про наукову та науково-технічну діяльність” № 1977 від 13.12.1991р. (зі змінами і доповненнями), ст. 17-19, 87, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства „Науково-виробниче підприємство „Орбіта” (м. Дніпропетровськ, вул. Панікахи, 2, п/р № 2600330130040 у ДЦВ ПІБ, МФО 305437, код ЄДРПОУ№ 04833760) на користь Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська (м. Дніпропетровськ, вул. Писаржевського, 1а, п/р № 25602303013177 в Дніпропетровському обласному управлінні ВАТ “Державний ощадний банк України”, МФО 305482, код ЄДРПОУ 21910657): 57 344, 06 грн. -заборгованості

Ця постанова може бути оскаржена в порядку розділу ІV КАС України та набирає законної сили відповідно до вимог ст.254 КАСУ .

Суддя О.Ю.Васильєв