Рішення від 02.06.2009 по справі 10488.1-2008

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 319

РІШЕННЯ

Іменем України

02.06.2009

Справа №2-11/10488.1-2008

За позовом ТОВ «Кримтеплоелектроцентраль», смт. Молодіжне, Смферопольський район.

До відповідача Сімферопольська міська рада, м. Сімферополь.

Третя особа №1 Рада міністрів АР Крим, м. Сімферополь.

Третя особа №2 Кабінет міністрів України, м. Київ.

Про стягнення 3 466 600,00 грн.

Суддя С.С. Потопальський

ПРЕДСТАВНИКИ:

07.05.2009 р.

Від позивача - Кабанцев Р.О., представник по дов. № 4-2009 від 04.01.2009 р.

Від відповідача - Халаімов В.Г., представник по довіреності № 24/01-55/2345 від 01.11.2007 р.

Від третіх осіб: 1) Шишмарев А.А., представник по дові. № 01-01/130 від 20.01.2009 р.; 2) Касаткіна О.С., представник по довіреності № 08/01-04/608 від 19.02.2009 р.

За участю прокурора - Кулібаба С.Е., посвідчення

02.06.2009 р.

Від позивача - Кабанцев Р.О., представник по дов. № 4-2009 від 04.01.2009 р.

Від відповідача - не з'явився.

Від третіх осіб: 1) Шишмарев А.А., представник по дові. № 01-01/130 від 20.01.2009 р.; 2) Касаткіна О.С., представник по довіреності № 08/01-04/608 від 19.02.2009 р.

За участю прокурора - Кулібаба С.Е., посвідчення

Суть спору:

Позивач звернувся до Господарського суду АР Крим з позовом про стягнення з Сімферопольської міської Ради 3 466 600 грн. збитків, завданих неправомірними діями (бездіяльністю) відповідача. Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач відмовив позивачу в задоволенні заяви про перегляд тарифів на послуги теплопостачання для населення та затвеордженні обгрунтованих витрат на відпуск теплової енергії на 2005 рік, тоді як обов'язок затвердження тарифів на житлово-комунальні послуги з 01.01.2005 р. входить в повноваження органів місцевого самоврядування.

Рішенням Господарського суду Автономної Республіки Крим від 4 квітня 2006 року в позові відмовлено.

Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 20 листопада 2007 року вказане рішення суду першої інстанції скасовано та прийнято нове рішення, яким позов задоволено.

Постановою Вищого господарського суду України від 15 квітня 2008 року постанову апеляційного господарського суду залишено без змін.

Постановою Верховного суду України від 21.10.2008р. постанову Вищого господарського суду України від 15.04.2008 р., постанову Севастопольского апеляційного господарського суду від 20.11.2007 р. та рішення Господарського суду АР Крим від 04.04.2006 року скасовано, та справу передано на новий розгляд до Господарського суду АР Крим.

Згідно з резолюції заступника голови господарського суду АР Крим від 31.03.2009 р., справу № 2-9/10488.1-2008 передано на розгляд судді господарського суду АР Крим Потопальському С.С., з присвоєнням № 2-11/10488.1-2008, у зв'язку з хворобою судді Господарського суду АР Крим Пєтухової Н.С.

Розгляд справи відкладався та у справі оголошувалась перерва у порядку ст. 77 ГПК України, для надання сторонами додаткових документів і доказів у справі.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, третіх осіб та прокурора, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 7 та частин 2, 3 статті 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (з урахуванням Прикінцевих положень вказаного Закону) з 1 січня 2005 року на органи місцевого самоврядування покладено обов'язок по встановленню та затвердженню цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до наданих виконавцями/виробниками розрахунків економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.

За частиною 4 статті 31 вищезазначеного Закону у разі затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижчими від розміру економічно обгрунтованих витрат на їх виробництво орган, що їх затвердив, зобов'язаний відшкодувати з відповідного місцевого бюджету виконавцям/виробникам різницю між затвердженим розміром цін/тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво цих послуг.

Разом з цим, частиною 1 статті 31 Закону передбачено, що порядок формування цін/тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг першої і другої груп, зокрема на послуги теплопостачання, (пункти 1 та 2 частини першої статті 14 цього Закону) визначає Кабінет Міністрів України.

Як свідчать матеріали справи протягом 2004-початку 2005 років позивач неодноразово звертався до відповідача з проханням переглянути тарифи на послуги теплопостачання для населення, у зв'язку з чим подав останньому на затвердження розрахунки економічно обгрунтованих витрат на відпуск теплової енергії на 2005 рік.

Проте у розгляді даного питання на сесії ради було відмовлено в зв'язку з невиконанням Кабінетом Міністрів України покладеного на нього обов'язку щодо визначення порядку формування цін/тарифів на житлово-комунальні послуги, що передбачено частиною 1 статті 31 Закону.

На підставі наведеного позивач просить стягнути з Сімферопольській міській ради, м. Сімферополь 3 466 600 грн. збитків, завданих неправомірними діями (бездіяльністю) відповідача.

Відповідно до частини 1 статті 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Водночас, за статтею 1173 цього Кодексу шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цих органів.

Зі змісту вищезазначеної норми вбачається, що відшкодування шкоди, завданої органом місцевого самоврядування при здійсненні ним своїх владних повноважень, можливе лише у разі завдання збитків незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю, тобто за наявності такого елементу складу, цивільного правопорушення, як протиправна поведінка особи, що заподіяла шкоду.

Проте у діях відповідача відсутній такий елемент складу цивільного правопорушення як протиправна поведінка, оскільки відповідно до ч.1 ст.31 Закону України Про житлово-комунальні послуги" (з урахуванням Прикінцевих положень вказаного Закону) з 1 січня 2005 року порядок формування цін/тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг першої і другої груп, зокрема на послуги теплопостачання, (пункти 1 та 2 частини першої статті 14 цього Закону) визначає Кабінет Міністрів України.

Згідно з Прикінцевими положеннями Закону Кабінету Міністрів України було доручено протягом шести місяців з дня набрання чинності цим Законом, тобто з 30 липня 2004 року, подати на розгляд Верховної Ради України пропозиції щодо внесення змін до законів, що випливають із цього Закону, а також привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.

Порядок формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води був затверджений Постановою Кабінету Міністрів від 10 липня 2006 р. N 955.

Таким чином до затвердження Кабінетом Міністрів України порядку формування цін/тарифів на вказаний вид житлово-комунальних послуг, у Сімферопольскої міської Ради Автономної Республіки Крим не було реальної можливості виконати покладений на неї обов'язок щодо перегляду тарифів на теплопостачання, у зв'язку з чим в діях відповідача не вибачається ознак неправомірної поведінки.

Буручи до уваги вищевикладене суд приходить до висновку, що позовні вимоги ТОВ «Кримтеплоелектроцентраль», смт. Молодіжне, Смферопольський район про стягнення з Сімферопольської міської Ради 3 466 600 грн. збитків задоволенню не підлягають.

За згодою представників сторін, згідно зі ст. 85 ГПК України, у засіданні суду були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.

Рішення оформлене у відповідності до ст. 84 ГПК України і підписане 03.06.2009 року.

Керуючись ст. ст. 49, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

У позові відмовити.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим Потопальський С.С.