Справа № 750/3001/14
Провадження № 2-а/750/240/14
16 травня 2014 року м. Чернігів
Деснянський районний суд міста Чернігова у складі:
головуючого - судді Супруна О.П.,
при секретарі - Носенко М.Ю.,
з участю представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії,
01 жовтня 2013 року позивач звернулася до суду з позовом до відповідача в якомупросить визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові щодо відмови зарахувати стаж роботи, що дає право на пенсію за вислугу років, та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові зарахувати до стажу її роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, періоди роботи з 09.11.1987 по 03.04.1989 - на посаді музичного керівника дитячого садка «Ромашка» Об'єднання дитячих дошкільних установ, з 04.09.1993 по 31.12.2003 - на посаді концертмейстера вокально-хорового відділення Чернігівської дитячої музичної школи №2 м. Чернігова та з 17.01.2004 по 03.01.2014 - на посаді викладача та концертмейстера Чернігівської міської школи мистецтв, а також призначити пенсію за вислугу років у разі звільнення її з роботи, що дає право на призначення такої пенсії.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позов та просив його задовольнити.
Управління Пенсійного фонду України у м. Черніговіу письмових запереченнях позовні вимоги не визнало, посилаючись на те, щоперіод роботи з 09.11.1987 по 03.04.1989 не підлягає зарахуванню, оскільки з копії трудової книжки позивача неможливо визначити тип закладу, а період роботи 04.09.1993 по 31.12.2003 - чи відноситься ДМШ № 2 до установ освіти. Відповідач також просив розглядати справу без його представника.
Позивач до суду не з'явилась, про час та місце розгляду справи оповіщена, про причини неявки суд не повідомила.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, застосовує цей принцип з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини. Статтею 9 цього Кодексу, зокрема визначено, що суд при вирішенні справи керується і принципом законності. Частиною 4 цієї статті, зокрема відзначається принцип ієрархічності нормативно-правових актів. Так, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародного договору чи іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, що має вищу правову силу.
Відповідно до вимог ст. 19 ч. 2 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти на підставі в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Частиною 3 ст. 2 КАСУ встановлено перелік обставин, які підлягають перевірці з боку суду у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень. Статтею 22 Конституції України забороняється звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів.
У судовому засіданні встановлено, що 03.01.2014 ОСОБА_2 звернулась із заявою до Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові з заявою про призначення їй пенсії за вислугу років згідно п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
20.01.2014 Управління Пенсійного фонду України в м. Черніговів листі № 39/10/Ф-7 відмовило позивачеві у призначенні пенсії за вислугу років, посилаючись на те, що зарахувати до стажу роботи за вислугу років період з 09.11.1987 по03.04.1989 на посаді музичного керівника неможливо, оскільки згідно копії трудової книжки неможливо визначити тип закладу.Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я, соціальногозахисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим Кабінетом Міністрів України, робота в Товариствах з обмеженою відповідальністю не передбачена, отже зарахувати період роботи до стажу роботи за вислугу років з 28.12.1992 по 03.09.1993 немає законних підстав.Щодо зарахування періоду роботи з 04.09.1993 по 31.12.2003 на посаді концертмейстера вокально-хорового відділення ДМШ №2, просило надати копію Статута (Положення) про учбовий заклад, оскільки згідно із записів у трудовій книжці неможливо визначити чи відноситься ДМШ №2 до установ освіти.
За приписами статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-XII, право на пенсію за вислугу років мають, зокрема, згідно п. «е», працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Відповідно до статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення", основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Як вбачається з трудової книжки ОСОБА_2, оригінал якої було оглянуто в судовому засіданні,її трудовий стаж складається: з 17.09.1982 по 06.09.1984 рік - на посаді вихователя, музичного керівника дитячого садка № 1; з 15.10.1985 по 20.06.1986 рік - на посаді музичного керівника дитячого садка «Айна»; з 15.10.1986 по 01.06.1987 рік - на посаді музичного керівника дитячого садка «Айна»; з 09.11.1987 по 03.04.1989 рік - на посаді музичного керівника дитячого садка «Ромашка»; з 08.10.1990 по 28.12.1990 рік - на посаді музичного керівника дитячого садка «Ромашка»; з 29.10.1991 по 17.02.1992 рік - на посаді музичного керівника дитячого садка «Ромашка»; з 28.12.1992 по 03.09.1993 рік - на посаді інструктора пропагандистом для роботи з молоддю, що навчається, Товариства з обмеженою відповідальністю «Авема»; з 04.09.1993 по 31.12.2003 рік - на посаді концертмейстера вокально- хорового відділення ДМШ №2 м. Чернігова; з 01.01.2004 - на посаді викладача та концертмейстера Чернігівської міської школи мистецтв.
Так, згідно наказу №36 § 2 від 09.11.2007,позивачприйнята на посаду музикального керівника установи, що входила до Об'єднання дитячих дошкільних установ. 03.04.1989 звільнена із займаної посади за переведенням на нове місце служби.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04 листопада 1993 року № 909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років», робота на посаді музичного керівника дошкільного навчального закладу дає право на пенсію за вислугу років.
Отже, період роботи позивача на посаді музичного керівника Об'єднання дитячих дошкільних установ09.11.1987 по 03.04.1989 підлягає зарахуванню до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років.
Щодо періоду роботи позивача з 04.09.1993 по 31.12.2003 на посаді концертмейстера вокально-хорового відділення Чернігівської дитячої музичної школи № 2 м. Чернігова суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 4 ст. 21 Закону України «Про позашкільну освіту», педагогічні працівники позашкільних навчальних закладів мають
право на пенсію за вислугою років за наявності педагогічного стажу
роботи не менше ніж 25 років.
Згідно Переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 № 963, посада концертмейстера, на якій працювала позивача, входить до переліку посад педагогічних працівників.
Таким чином,період роботи позивача з 04.09.1993 по 31.12.2003 на посаді концертмейстера вокально-хорового відділення Чернігівської дитячої музичної школи № 2 м. Чернігова також належить зарахувати до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років.
Період роботи позивача з 01.01.2004 по 03.01.2014 на посаді викладача та концертмейстера Чернігівської міської школи мистецтв також підлягає зарахуванню до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років, оскільки такі посада також до Переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 № 963.
При цьому, дорученням Кабінету Міністрів України від 06.01.96 N 397/21 дію постанови Кабінету Міністрів України від 04 листопада 1993 року № 909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років»поширено в тому числі і на викладачів шкіл мистецтв без внесення змін до постанови.
Така позиція відповідає позиції, викладеній в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 02.08.2006 за позовом гр. Ч. до управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області про поновлення строку на оскарження дій, визнання незаконною відмову в призначенні пенсії за вислугу років, призначення пенсії за вислугу років за касаційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області на рішення Цюрупинського районного суду Херсонської області від 15.07.2004 та ухвалу апеляційного суду Херсонської області від 17.11.2004.
За таких обставин, враховуючи наявність у позивача необхідного для призначення пенсії за вислугу років стажу, суд доходить висновку про неправомірність відмови Управління Пенсійного фонду України у м. Чернігові в призначенні та виплаті пенсії за вислугу років ОСОБА_2, у зв'язку з чим позов підлягає частковому задоволенню.
В силу вимог ст. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсію позивачеві за вислугу років можливо призначити лише за умови залишення нею роботи, яка дає право на цю пенсію.
Керуючись ст. ст. 41, 158, 160 - 163, 167, 186 КАС України, суд
адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Чернігові щодо відмови ОСОБА_2 в призначенні та виплаті пенсії за вислугу років.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Чернігові зарахувати до стажу роботи ОСОБА_2, який дає право на пенсію за вислугу років, періоди роботи з 09.11.1987 по 03.04.1989 - на посаді музичного керівника дитячого садка «Ромашка» Об'єднання дитячих дошкільних установ, з 04.09.1993 по 31.12.2003 - на посаді концертмейстера вокально-хорового відділення Чернігівської дитячої музичної школи №2 м. Чернігова та з01.01.2004 по 03.01.2014 - на посаді викладача та концертмейстера Чернігівської міської школи мистецтв та призначити ОСОБА_2 пенсію за вислугу років у разі звільнення її з роботи, що дає право на призначення такої пенсії.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 73 (сімдесят три) грн. 08 коп. судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя О.П. Супрун