Справа № 584/400/14-а
Провадження № 2-а/584/14/14
19.05.2014 року м. Путивль
Путивльський районний суд Сумської області в складі: судді - Токарєва С.М., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом та свої вимоги обґрунтовує тим, що вона знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області і з 05.05.2011р. отримує пенсію як державний службовець, відповідно до Закону України «Про державну службу».
03.04.2014р. вона звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області з заявою про перерахунок їй пенсії з урахуванням інших виплат, які були не включені в розрахунок при призначенні пенсії, а саме: суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати.
07.04.2014 року Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області їй повідомило про те, що такі виплати, як матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати не входять до складу заробітної плати державних службовців, тому не підлягають врахуванню при перерахунку пенсії.
З огляду на таке, позивач вважає протиправними такі дії позивача, оскільки відповідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці», якою визначено структуру заробітної плати, до якої входить основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати (виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми).
Крім того, ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадового окладу, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
У письмових запереченнях проти позову від 14.05.2014р. № 1645/08-08 Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області зазначило, що позовні вимоги є необґрунтованими та просило відмовити в їх задоволенні, посилаючись на те, що відповідно до ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії. При цьому, відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державного службовця складається із посадового окладу, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Оскільки ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що у заробіток для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які за діючими правилами нараховуються страхові внески, крім виплат одноразового характеру, не обумовлених діючою системою оплати праці (компенсація за невикористану відпустку, вихідна допомога та інші), перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України, тому матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати є разовими виплатами та не входить до складу заробітної плати, тому не підлягають врахуванню при перерахунку пенсії. Зазначені обставини унеможливлюють зарахування вказаної допомоги на оздоровлення та індексацію заробітної плати для перерахунку пенсії позивачу, тому з огляду на таке, відмовляючи у задоволенні заяви позивача про проведення перерахунку пенсії Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області не порушило права ОСОБА_1 (а.с.19,20).
Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дослідивши матеріали справи, керуючись ч. 4 ст. 183-2 КАС України, вважаю достатніми підстави для прийняття рішення в скороченому провадженні без проведення судового засідання.
Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Між сторонами склалися правовідносини, які врегульовано Законом України «Про державну службу», Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про оплату праці», постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/09/2670».
Судом встановлено, що позивачеві була призначена пенсія державного службовця і вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області і отримує таку пенсію з 05.05.2011р., що стосується правильності включення в розрахунок при призначенні пенсії заробітної плати та інших надбавок, то їх вона не оспорює.
У квітні 2014 року їй стало відомо, що при розрахунку її пенсії, крім всіх виплат, які відповідач врахував при призначенні пенсії, не було включено такі виплати, як матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати.
03.04.2014р. вона звернулася із заявою до Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумській області щодо здійснення перерахунку призначеної пенсії з врахуванням інших виплат, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати та надала довідку про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», форму якої затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1, в якій передбачена колонка «інші виплати», які з травня 2009 року по квітень 2011 року склали 9627 грн. 23 коп. до складу яких входять матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати. Крім того, на всі вказані виплати, які включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с. 6-8).
07.04.2014 року за № 1223/03-13 позивачка отримала відповідь на свою заяву, відповідно якої відповідачем було відмовлено у задоволенні вказаної заяви у зв'язку з тим, що матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати не враховуються під час обчислення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (а.с.9).
Вказані висновки Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області не відповідають вимогам чинного законодавстава, з огляду на наступне.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» визначено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (в редакції, чинній на час призначенні позивачеві пенсії).
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не містить визначення заробітної плати на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст. 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 серпня 2010 року по справі № 2а-4753/09/2670, залишеної в силі ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 9 листопада 2010 року, по справі за адміністративним позовом ряду осіб до Міністерства юстиції України, Пенсійного фонду України, Міністерства праці та соціальної політики України, Кабінету Міністрів України про визнання дій та бездіяльності протиправними, постанови Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року № 19-11 незаконною та такою, що не відповідає постанові Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865, якою суд першої інстанції визнав постанову № 19-11 такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством та зобов'язав Пенсійний фонд України привести у відповідність постанову правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року № 19-11 до вимог чинного законодавства шляхом передбачення чи встановлення інших складових заробітної плати, передбачені іншими нормативно-правовими актами.
На виконання вказаного рішення суду, 14 лютого 2011 року правлінням Пенсійного фонду України було прийнято постанову № 5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/09/2670», що набрала чинності 4 березня 2011 року, якою була затверджена нова форма довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», у якій передбачена колонка «інші виплати».
03.04.2014 року позивач отримала довідку з останнього місця своєї роботи, форма якої затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1, де передбачена колонка «інші виплати», і в ній вказані певні суми, які відповідно розшифровані як матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати.
У вказаній довідці зазначається, що на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що дійсно матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати є додатковим видом грошового забезпечення державних службовців і оскільки на даний вид виплат нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, то вказані виплати повинні бути включені в складові заробітної плати при розрахунку пенсії, а тому слід визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області про відмову в перерахунку пенсії позивача протиправними зобов'язавши провести перерахунок раніше призначеної їй пенсії відповідно до ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» із урахуванням всіх сум виплат, які були нею одержані, та на які було фактично нараховано та сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати з 03.04.2014 р., коли позивач звернувся за перерахунком пенсії.
На підставі ст. 94 КАС України за рахунок Державного бюджету України належить стягнути на користь позивача судові витрати в сумі 73,08 грн., сплачених ним як судовий збір при подачі позову до суду.
Керуючись ст.ст. 37, 37-1 Закону України "Про державну службу", ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 2 Закону України «Про оплату праці», ст.ст. 9, 11, 69, 71, 94, 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням у її довідці про складові заробітної плати інших виплат.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно з довідкою про складові заробітної плати від 03.04.2014 р. № 1167/06-26 з урахуванням інших виплат з 03.04.2014 року.
За рахунок Державного бюджету України повернути ОСОБА_1 сплачений нею судовий збір в сумі 73 грн. 08 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Путивльський районний суд Сумської області шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя /підпис/
Копія вірна:
Суддя
Путивльського районного суду С.М.Токарєв