Постанова від 29.04.2014 по справі 522/31292/13-а

Справа № 522/31292/13-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

29 квітня 2014 року м. Одеса

Приморський районний суд м. Одеси в складі:

головуючого одноособово судді Донцова Д.Ю.

при секретарі судового засідання Скибінській Є.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районні м. Одеси про визнання дій неправомірними і зобов'язання провести перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду з вищезазначеним адміністративним позовом, в якому просить зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси провести перерахунок призначеної їй пенсії з 25.06.2013 р. з урахуванням усіх інших виплат, згідно довідки Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси №24666/0/05-026, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України за останні 60 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією, посилаючись на те, що дії відповідача щодо неврахування індексації заробітної плати та матеріальної допомоги для визначення розміру її пенсії є неправомірними.

Позивачка у судове засідання не з'явилася, про час та місце проведення була повідомлена належним чином, згідно наданої до суду письмової заяви просить справу розглядати у її відсутності, позовні вимоги підтримує, просить задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час та місце проведення судового засідання відповідач повідомлявся належним чином, згідно наданої до суду письмової заяви представник позивача просить справу розглядати у його відсутності, проти позовних вимог заперечує. Згідно письмових заперечень представник відповідача зазначив, що визначення заробітної плати для обчислення пенсії державним службовцям здійснюється в порядку встановленому Кабінетом Міністрів України. Згідно ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інші надбавки. У зв'язку з цим, застосовувати при обчисленні пенсії «інші виплати» за довідкою №24663/0/05-026 не є можливим.

Суд, з'ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх письмовими доказами шляхом дослідження, приходить до наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 працювала в Державній податковій інспекції у Приморському районі м. Одеси з 04.02.1997 р. по 17.06.2013 р.

З 25 червня 2013 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси та одержує державну пенсію по інвалідності (ІІ група), призначену згідно Закону України «Про державну службу».

Згідно довідки ДПІ у Приморському районі м. Одеси № 24663/0/05-026 про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» виданій ОСОБА_1 надбавки, премії та інші виплати за період з 01.06.2008 р. до 31.05.2013 р. становили: заробітна плата; надбавка за високі досягнення у праці; премії; інші виплати, які складаються з індексації та матеріальної допомоги. На всі виплати включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

03 жовтня 2013 року ОСОБА_1 звернулася з письмовою заявою до відповідача про роз'яснення причин з яких при нарахуванні суми пенсії не зараховується суми заробітної плати з яких були сплачені єдині внески на обов'язкове пенсійне страхування, а до - 1 січня 2011 року страхові внески на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно відповіді на зазначене звернення Управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси листом від 30.10.2013 р. №411/0-11 надало відповідь, що за довідкою від 17.06.2013 р. за №24663/0/05-026 «інші виплати» враховувати до розрахунку середнього заробітку ОСОБА_1 не є можливим, оскільки чинним законодавством, зокрема Законом України «Про державну службу», постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» таке врахування не передбачено.

Однак суд не погоджується з думкою відповідача та на підставі ст. 224-2 КАС України, з урахуванням аналогічної позиції наведеної у Постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 р. вважає необхідним зазначити наступне.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції від 11.04.2013 р., тобто чинної на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У частині 1 статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якого входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога та індексація грошових доходів входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 05 листопада 1991 року №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчислені пенсії.

Відповідно до частини першої статті 66 вищезазначеного Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховується в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структура заробітної плати.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частинами 1, 2 ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з питань захисту прав людини.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Враховуючи, що згідно довідки №24663/0/05-026 вбачається, що на суму матеріальної допомоги, грошової винагороди за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи, премії та індексації грошових доходів нараховані страхові внески на зальнообов'язкове державне пенсійне страхування, суд приходить до висновку, що вони є складовими заробітної плати позивача та повинні бути враховані при обчислені пенсії.

З урахуванням вищевикладеного, керуючись ст.ст.2, 6, 8, 9, 11, 69-71, 99, 100, 158-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районні м. Одеси про визнання дій неправомірними і зобов'язання провести перерахунок пенсії - задовольнити у повному обсязі.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси щодо неврахування індексації заробітної плати та матеріальної допомоги для визначення розміру пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 25 червня 2013 року з урахуванням усіх інших виплат, згідно довідки Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси №24663/0/05-06, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України за останні 60 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією.

Постанова може бути оскаржена в Одеський апеляційний адміністративний суд через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу , постанова якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя