провадження №2-а/267/27/14
справа № 267/8636/13-а
08 травня 2014 року м. Макіївка
Гірницький районний суд міста Макіївки Донецької області у складі
головуючого судді Кульбакова І.В.
при секретарі Баланюк В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засідання адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги та індексації
У грудні 2013 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області (надалі - УПФУ у Гірницькому районі м. Макіївки) про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги та індексації. В обґрунтування заявлених вимог зазначила, що у травні 2009р. вона звільнилася у зв'язку з виходом на пенсію за віком відповідно до ст.38 КЗпП з посади головного спеціаліста відділу комунального господарства та благоустрою Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради і 07.06.2009р. їй була призначена пенсія державного службовця. При призначенні пенсії довідка про заробіток не містила інформацію про всі фактичні складові її заробітної плати і тому 14.11.2013р. вона звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Проте рішенням №307 від 19.11.2013р. УПФУ у Гірницькому районі м. Макіївки у перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, грошової винагороди та індексації їй було відмовлено з посиланням на ст.21 ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування». В результаті середньомісячна заробітна плата, з якої обрахована пенсія позивачки є зменшеною і тому позивачка просить суд визнати протиправними дії відповідача по прийняттю рішення про відмову у перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача з 07.06.2009р. здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свої позовні вимоги підтримала у повному обсязі, надала письмові доповнення до адміністративного позову по суті заявлених вимог, у яких зазначила, що при розрахунку її пенсії не було враховано матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань - 3 781 грн. 05 коп., матеріальна допомога на оздоровлення - 2 546 грн. 50 коп., індексація - 510, 69 коп. та грошова винагорода - 2 626 грн. 92 коп. та просила їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача УПФУ в Гірницькому районі м. Макіївки за довіреністю Шевченко О.В. у судовому засіданні позовні вимоги не визнала у повному обсязі, надала письмові заперечення, які долучені до матеріалів справи. Просила у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Суд, заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. У випадках, установлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб.
Згідно ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставах яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Частинами 1, 2 ст. 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом встановлено, що у травні 2009 р. ОСОБА_1 була звільнена з посади головного спеціаліста відділу комунального господарства та благоустрою Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради за власним бажанням у зв'язку з переходом на пенсію.
З 07.06.2009 позивачка перебуває на обліку в УПФУ в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області та отримує пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування» (а.с.15).
14.11.2013р. позивачка звернулась до УПФУ в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області з заявою про перерахунок пенсії за віком з урахуванням матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, оздоровлення, грошової винагороди та індексації. (а.с.15) Між тим, 19.11.2013р. відповідачем було прийнято рішення №307 (а.с.15) про відмову у перерахунку пенсії з посиланням на ст.21 ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Згідно довідки про складові заробітної плати №07-11/3-208 від 14.11.2013р. (а.с.11) ОСОБА_1 в період з 01.06.2007р. по 31.05.2009р. отримувала надбавку за високі досягнення у праці та інші виплати. На всі отримані ОСОБА_1 виплати нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ст. 21 ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадові особи одержують заробітну плату, розмір якої має забезпечувати достатній життєвий рівень.
Зміни, внесені пунктом 59 розділу II Закону України від 28.12.2007 р. N 107-VI до ч. 2 ст. 21 ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування» було визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008).
Отже, заробітна плата посадових осіб органів місцевого самоврядування складається з окладу, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років та інших надбавок, передбачених цим Законом. Умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються органом місцевого самоврядування, виходячи з умов оплати праці, встановлених для державних службовців відповідних категорій і посад.
Відповідно до ч.2 ст. 37 ЗУ «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Частиною 5 ст. 21 ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування» встановлено, що державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268 встановлено, що керівникам надано право, в межах встановленого фонду оплати праці, надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу на оздоровлення в розмірі середньомісячної заробітної плати. Враховуючи, що джерелом виплати матеріальної допомоги на оздоровлення є фонд заробітної плати, то матеріальна допомога, яка виплачувалася відповідно до ст. 21 ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування» і з якої нараховувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, є складовою частиною фонду заробітної плати, а тому являється об'єктом для призначення і перерахунку пенсії відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу».
Відповідно до п.1 ст. 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати для обчислення пенсії враховуються суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Частиною 1 ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу, сукупного оподатковуваного доходу, з яких справляються страхову внески до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку.
Відповідно до ч. 6 ст. 95 КЗпП заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про оплату праці» у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.
Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078. Відповідно до ст. ст. 1, 2 ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.
Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 року № 5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713. Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати, є додатковою заробітною платою.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові ВСУ від 14.05.2013р. та листі ВССУ від 07.05.2013р.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва» визнано такими, що втратили чинність п.п. 1, 1.2 постанови правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року № 19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2008 року за № 1161/15852», форму довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу». При цьому, постановою затверджено нову форму довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу», в якій передбачена графа як «інші виплати», до якої включається матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення, грошові винагороди, індексація та інші надбавки, на які нараховані були страхові внески.
14.11.2013 року позивачка звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії із включенням до пенсії інших виплат відповідно до довідки № 07-11/3-208 від 14.11.2013р. (а.с.11)
Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
До складу заробітної плати відносяться також інші виплати. При цьому слід враховувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження. Отже, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація є складовою заробітної плати.
Таким чином, відмова УПФУ в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області у перерахунку пенсії позивача з 01.11.2013р. з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально-побутові потреби, грошової винагороди та індексації заробітної плати як складової заробітної плати є протиправною, оскільки згідно чинного законодавства пенсійний орган не наділений повноваженнями самостійно визначати структуру заробітної плати посадової особи органів місцевого самоврядування для обчислення пенсії.
У той же час слід зазначити, що відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Зважаючи на вищевикладене та оскільки позивач звернулась з заявою про перерахунок пенсії 14.11.2013 року, суд вважає, що позовні вимоги щодо визнання дій відповідача неправомірними та здійснення відповідного перерахунку пенсії підлягають задоволенню з 01 листопада 2013 року.
На підставі викладеного, керуючись ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування», ЗУ «Про державну службу», ЗУ «Про пенсійне забезпечення», ЗУ «Про оплату праці», ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення», ст. ст. 1, 2, 6, 11, 69, 71, 159, 161-163 КАС України, суд -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з матеріальної допомоги, грошової винагороди та індексації задовольнити частково.
Визнати рішення Управління пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області № 307 від 19.11.2013р. щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 - протиправним.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком посадової особи органів місцевого самоврядування з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення і соціально-побутові питання, грошової винагороди та індексації заробітної плати з 01.11.2013р.
В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Донецького адміністративного апеляційного суду через Гірницький районний суд м. Макіївки Донецької області протягом десяти днів з дня отримання її копії. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя