Україна
Донецький окружний адміністративний суд
06 травня 2014 р. Справа № 805/3745/14
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Стиран В.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Інспекції державного архітектурно - будівельного контролю у Донецькій області до ОСОБА_1 про зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач 25.03.2014 звернувся до суду із зазначеним позовом.
В обґрунтування позовних вимог вказав, що на підставі звернення Костянтинівської міської ради від 16.07.2013 № 747/9, посадовою особою позивача 16.09.2013 було здійснено вихід з метою проведення позапланової перевірки законності виконання будівельних робіт з будівництва будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_1.
Однак, провести перевірку одразу не вбачалося можливим, оскільки замовник був відсутнім на об'єкті, потрапити до домоволодіння з метою перевірки також можливості не було.
Про намір проведення перевірки 16.09.2013 Інспекція повідомляла ОСОБА_1 листом від 03.09.2013 № 7/5-08-5826, незважаючи на те, що чинним законодавством взагалі не передбачено попередження суб'єкта містобудування про проведення перевірки.
Отже, ОСОБА_1 була повідомлена про час проведення перевірки, але допуск на об'єкт будівництва не забезпечила.
У зв'язку із тим, що проведення перевірки 16.09.2013 не вбачалось можливим, Інспекція знову було направлено ОСОБА_1 листа від 24.09.2013, з повідомленням про дату та час проведення перевірки та проханням взяти у ній участь.
Однак, з виходом на об'єкт 14.01.2013 з метою проведення, до проведення якої було також залучено спеціаліста відділу архітектури та містобудування Костянтинівської міської ради Полубехіна О.В., доступ посадової особи інспекції до проведення перевірки знову забезпечено не було.
Таким чином, Інспекція знову не мала можливості провести перевірку та виконати покладені на неї функції.
У зв'язку із цим, було складено акт про недопущення посадової особи Інспекції на об'єкт будівництва для виконання покладених на неї функцій від 14.10.2013.
Позивач просив суд зобов'язати ОСОБА_1 допустити посадових осіб Інспекції державного архітектурно - будівельного контролю у Донецькій області до проведення перевірки щодо об'єкту: житловий будинок та господарські споруди за адресою: АДРЕСА_1.
Від представника позивача надійшла заява про підтримання позовних вимог та розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідач у судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином.
Відповідно до ст. 35 КАС України розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином. Суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про час і місце розгляду справи.
З огляду на приписи ч. 4 ст. 122 КАС України, суд визнає можливим здійснити розгляд справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши докази наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.
Позивач - Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в Донецькій області є юридичною особою публічного права - територіальним органом суб'єкту владних повноважень - центрального органу виконавчої влади Державної архітектурно-будівельної інспекції України, утвореним постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 549 «Про утворення територіальних органів Державної архітектурно-будівельної інспекції».
Держархбудінспекція України здійснює свою діяльність на підставі Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 08 квітня 2011 року № 439/2011.
У відповідності до пункту 3 Положення, основними завданнями Держархбудінспекції України є реалізація державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства, а саме: здійснення в межах своїх повноважень державного контролю за дотриманням законодавства, стандартів, нормативів, норм, порядків і правил із зазначених питань; виконання дозвільних та реєстраційних функцій у будівництві, ліцензування господарської діяльності, пов'язаної зі створенням об'єктів архітектури.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності визначні Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».
У відповідності до ч. 2 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Таким порядком є Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, постановою КМУ від 23 травня 2011 року № 553, яким визначено процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих і будівельних робіт та ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів будівництва.
У відповідності до пункту 7 Порядку позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи інспекції.
Підставами для проведення позапланової перевірки є, зокрема, звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог містобудівного законодавства.
Костянтинівська міська рада 16.07.2013 за № 747/9 надіслала листа щодо проведення законності виконання будівельних робіт з будівництва будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_1 ОСОБА_1.
14.10.2013 головним інспектором північного відділу Півнично - східного Управління державного контролю за будівництвом об'єктів Інспекції державного архітектурно - будівельного контролю в Донецькій області Ключниковою Тетяною Іванівною був складений акт про недопопущення посадових осіб інспекції до проведення перевірки житлового будинку та господарських будівних споруд по адресі : АДРЕСА_1.
Згідно п. 11 Порядку посадові особи інспекцій під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю мають право, зокрема, безперешкодного доступу на місце будівництва об'єкта, або місцезнаходження суб'єкта господарювання, який провадить господарську діяльність, пов'язану з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності; проводити перевірку відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, затвердженим проектним вимогам, рішенням, технічним умовам, своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією зйомок, замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт, наявності у передбачених законодавством випадках паспортів, актів та протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації; проводити перевірку стану дотримання суб'єктами містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, в тому числі під час застосування будівельної продукції.
Згідно п. 14 Порядку суб'єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, зобов'язаний, зокрема, допускати посадових осіб інспекції до проведення перевірки за умови дотримання порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.
У разі відмови суб'єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, у допуску посадових осіб інспекції до проведення перевірки складається відповідний акт.
Відповідно до п. 16 Порядку за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою інспекції складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком.
Згідно п. 18 Порядку акт перевірки складається у двох примірниках. Один примірник надається суб'єкту містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, а другий залишається в інспекції.
Акт перевірки підписується посадовою особою інспекції, яка провела перевірку та суб'єктом містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль.
Як вбачається з матеріалів справи, про намір проведення перевірки 16.09.2013 Інспекція повідомляла ОСОБА_1 листом від 03.09.2013 № 7/5-08-5826, а також листом від 24.09.2013 повідомлялася про дату та час проведення перевірки.
Доступ посадової особи інспекції до проведення перевірки забезпечено не було.
За таких обставин, суд вважає, що позивач як суб'єкт владних повноважень діяв в межах та на підставі діючого законодавства, підстав для не допуску посадових осіб Інспекції державного архітектурно - будівельного контролю у Донецькій області у відповідача не було.
З урахуванням викладеного, суд вважає необхідним задовольнити позовні вимоги Інспекції державного архітектурно - будівельного контролю у Донецькій області про зобов'язання допустити посадових осіб на об'єкт будівництва.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 8 - 11, 158 - 163 КАС України, суд,
Позов Інспекції державного архітектурно - будівельного контролю у Донецькій області до ОСОБА_1 про зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити в повному обсязі.
Зобов'язати ОСОБА_1 допустити посадових осіб Інспекції державного архітектурно - будівельного контролю у Донецькій області до проведення перевірки щодо об'єкту: житловий будинок та господарські споруди за адресою: АДРЕСА_1.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.
Суддя Стиран В.В.