07 травня 2014 р.м.ОдесаСправа № 522/6725/13-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Суворова О.В.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі: судді доповідача - головуючого - Шляхтицького О.І.,
суддів: Джабурія О.В., Крусяна А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 18 липня 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси про визнання відмови протиправною та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
У березні 2013 року ОСОБА_1 звернулась з вищевказаним адміністративним позовом.
В обгрунтування позовних вимог зазначалось, що вона перебувала на державній службі на посаді Головного спеціаліста Територіального управління Рахункової палати України по Одеській, Миколаївській, Херсонській областях. Також позивачка є інвалідом 2 групи, у зв'язку із загальним захворюванням, що підтверджується Довідкою Міністерства охорони здоров'я України №928741 від 13.02.2012 року.
ОСОБА_1 було призначено пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу". При розрахунку пенсії останній до пенсії не було враховано низку виплат.
Згідно Довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", №13/1-11 від 30.01.2013 року, виданою Рахунковою палатою України, до складу заробітної плати ОСОБА_1 за останні 24 календарні місяці входили "інші виплати", в які включалися допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація на загальну суму 12911, 74 грн. Відповідно до довідки, на всі виплати, включені в довідку, в т.ч. на "інші виплати", нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Вищевказані виплати не були включені до суми заробітної плати, на підставі якої Відповідачем розраховувалась пенсія Позивачці.
У зв'язку з цим 13.02.2013 року представник позивачки звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси з письмовою заявою про перерахунок пенсії із врахуванням усіх виплат, на які нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно листа Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси №71/С-11 від 25.02.2013 року, ОСОБА_1 було відмовлено у вказаному перерахунку.
Позивачка зазначала, що на її звернення від 13.02.2013 року з заявою про перерахунок пенсії із врахуванням усіх виплат, відповідач листом №71/С-11 від 25.02.2013 року відмовив у задоволені заяви.
Позивачка вважала дії відповідача протиправними, такими, що порушують її права, просила суд зобов'язати відповідача провести перерахунок призначеної пенсії і сплачувати її у встановлених чинним законодавством розмірах та стягнути у повному обсязі різницю в пенсії за минулий час за кожен місяць.
Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 18 липня 2013 року позовні вимоги були задоволені.
Відмову Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням усіх виплат, на які нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р.- єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, включаючи допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію, визнано протиправною.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з урахуванням усіх виплат, на які нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, включаючи допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію та провести відповідні виплати з 13.02.2013 року.
Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, пенсійний орган в апеляційній скарзі зазначає, що судом першої інстанції при вирішенні справи порушені норми матеріального права. Так, на думку апелянта, судом не прийнято до уваги положення ст. 37 Закону України «Про державну службу» та п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 щодо порядку визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії державним службовцям. У зв'язку з викладеним в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції з винесенням нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.
Розглянувши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси і отримує пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу ".
13.02.2013 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, надавши довідку про складові заробітної плати, виданою Рахунковою палатою України №13/1-11 від 30.01.2013 року.
Згідно зазначеної довідки до складу заробітної плати Позивачки за останні 24 календарні місяці входили "інші виплати", в які включалися допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація на загальну суму 12911, 74 грн. На всі виплати, включені в довідку, в т.ч. на "інші виплати", нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Вищевказані виплати не були включені до суми заробітної плати, на підставі якої Відповідачем розраховувалась пенсія Позивачки.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції обгрунтовано виходив з того, що оскільки з індексації, допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань утримуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, вони повинні включатися до складу заробітної плати, розмір якої враховується при обчисленні пенсії.
Згідно ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У відповідності до 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 названого Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що індексація, допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.
До того ж, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
За змістом частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 р. встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу" визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначеним виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цим виплат на 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.
У відповідності до пункту 2 постанови Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.02.2011 року за № 210/18948, затверджено форму довідки про складові заробітної лати (за останні календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу".
На підставі наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічну правову позицію викладено в постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, номер рішення в ЄДРСРУ 22547610
Доводи апеляційної скарги колегія суддів вважає не суттєвими та такими, що висновків суду першої інстанції не спростовують.
За таких обставин, суд першої інстанції правильно дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ч. 1 ст. 195, 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси залишити без задоволення, а постанову Приморського районного суду м. Одеси від 18 липня 2013 року у справі № 522/6725/13-а - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: О.І. Шляхтицький
Суддя: О.В. Джабурія
Суддя: А.В. Крусян