Ухвала від 16.05.2014 по справі 815/2490/13-а

Справа № 815/2490/13-а

УХВАЛА

16 травня 2014 року 11 год.43 хв. м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Корой С.М.

секретаря судового засідання Філіппової Ю.В.

за участю сторін:

представника заявника - Охрименко Ю.О. (за довіреністю)

представника позивача - не з'явився

представника відповідача - Осипова Т.В. (за довіреністю)

представника третьої особи - не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні подання заступника начальника першого Малиновського відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції про встановлення способу та порядку виконання судового рішення по справі № 815/2490/13-а за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства акціонерного банку «Укргазбанк» до відділу Держземагенства у Овідіопольському районі Одеської області, Одеської регіональної філії державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру», третя особа - реєстраційна служба Головного управління юстиції в Одеській області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, суд,

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшло подання заступника начальника першого Малиновського відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції про встановлення способу та порядку виконання судового рішення по справі № 815/2490/13-а, в якому просить суд ухвалити рішення, яким встановити подальший спосіб і порядок виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі

№ 815/2490/13-а про зобов'язання Одеської регіональної філії державного підприємництва «Центр Державного земельного кадастру» оформити публічному акціонерному товариству акціонерного банку «Укргазбанк» дублікати державних актів на право власності на земельну ділянку площею 1,9301 га, розташованої за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, Сухолиманська сільська рада, масив № 29, діл. № 367/1 та земельну ділянку площею 1,9301 га, розташованої за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, Сухолиманська сільська рада, масив № 29, діл. № 367/2, замість втрачених.

Подання мотивовано тим, що чинним законодавством України не передбачена видача державних актів на право власності на земельні ділянки та їх дублікатів, зауваживши, що з моменту проголошення судового рішення втратила чинність Інструкція про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затверджена наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 04.05.1999 року № 43, п. 5.1. якої передбачалась видача дубліката при втраті (псуванні) державного акта на землю власнику або землекористувачу. Водночас 11.02.2014 року набрав чинності Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 року № 868, відповідно до п. 48 якого для проведення державної реєстрації права власності на нерухоме майно, реєстрація якого проведена до 1 січня 2013 р. відповідно до законодавства, що діяло на момент його виникнення, у зв'язку із втратою, пошкодженням чи зіпсуванням свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого органом місцевого самоврядування або місцевою держадміністрацією, державного акта на право приватної власності на землю, державного акта на право власності на землю, державного акта на право власності на земельну ділянку заявник подає органові державної реєстрації прав: 1) завірену в установленому порядку органом, що видавав документ, копію примірника втраченого, пошкодженого чи зіпсованого документа; 2) оголошення про втрату документа у регіональних друкованих засобах масової інформації за місцем розташування нерухомого майна, в якому повинні бути зазначені назва документа, його номер і дата видачі, на чиє ім'я виданий, яким органом (крім випадків пошкодження чи зіпсування документа). За результатами розгляду заяви та документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав, державний реєстратор органу державної реєстрації прав проводить державну реєстрацію права власності з видачею свідоцтва на заміну втраченого, пошкодженого чи зіпсованого документа. У свідоцтві зазначається серія, номер, назва, дата видачі та суб'єкт, який здійснив видачу втраченого, пошкодженого чи зіпсованого документа. З урахуванням наведеного у поданні міститься висновок про те, що Одеська регіональна філія ДП «Центр державного земельного кадастру» відповідно до норм чинного законодавства України не має повноважень щодо оформлення дублікатів державних актів на земельні ділянки замість втрачених, що робить виконання рішення суду неможливим.

В судовому засіданні представник заявника підтримав подання, посилаючись на обґрунтування викладені вньому. Представник відповідача - Одеської регіональної філії державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру» у судовому засіданні підтримав подання про встановлення способу та порядку виконання рішення суду, проте вказати у який спосіб та відповідно до приписів яких норм і яких Законів на її погляд повинно бути виконано рішення суду вказати не змогла. Інші учасники процесу в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином, про причини неявки суд не повідомили. Відповідно до ст. 263 КАС України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Суд, перевіривши матеріали справи, дійшов висновку, що подання задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 21.05.2013 року у справі

№ 815/2490/13-а зобов'язано Одеську регіональну філію державного підприємництва «Центр Державного земельного кадастру» оформити, а відділ Держземагенства у Овідіопольському районі Одеської області видати публічному акціонерному товариству акціонерного банку «Укргазбанк» дублікати державних актів на право власності на земельну ділянку площею 1,9301 га, розташованої за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, Сухолиманська сільська рада, масив № 29, діл. № 367/1, та земельну ділянку площею 1,9301 га, розташованої за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, Сухолиманська сільська рада, масив № 29, діл. № 367/2, замість втрачених.

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 16.10.2013 року у вказаній справі вищезгадану постанову Одеського окружного адміністративного суду залишено без змін.

Відповідно до вимог ст.263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Під зміною способу і порядку виконання рішення розуміється прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими. Зі змісту вказаної норми випливає, що суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів, може змінити спосіб та порядок виконання рішення суду, або ж відмовити по даному питанню, не змінюючи при цьому його змісту.

Суд зазначає, що приписи ст. 263 КАС України передбачають зміну чи встановлення порядку чи способу виконання рішення, яке було ухвалено судом у справі. Складовою рішення суду є резолютивна частина, яка містить висновки суду по суті позовних вимог. Отже, суд, здійснюючи зміну порядку чи способу виконання рішення, не змінює змісту резолютивної частини та не змінює спосіб захисту порушеного права, обраний судом при вирішенні справи.

Так, у резолютивній частині постанови Одеського окружного адміністративного суду від 21.05.2013 року у справі № 815/2490/13-а чітко визначений спосіб та порядок його виконання шляхом оформлення Одеською регіональною філією державного підприємництва «Центр Державного земельного кадастру» дублікатів державних актів на право власності на вищезазначені земельні ділянки та подальшої їх видачі публічному акціонерному товариству акціонерного банку «Укргазбанк» Держземагенством у Овідіопольському районі Одеської області.

Такий спосіб виконання судового рішення відповідає мотивам, з яких суд виходив, та положенням закону, якими він керувався, при прийнятті постанови, що знайшли своє відображення в описовій частині судового рішення. Зміни, які відбулись у законодавстві України після проголошення та набрання законної сил судовим рішенням, не можуть розглядатися як підстави для встановлення іншого способу та порядку виконання судового рішення. В свою чергу, доводи щодо відсутності у відповідача повноважень для виконання судового рішення можуть лише виступати підставою для перегляду судового рішення в установленому процесуальним законодавством порядку та не створюють умов для перегляду способу або порядку виконання судового рішення.

Крім того, Інструкція про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затверджена наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 04.05.1999 року № 43, втратила чинність згідно з наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 03.07.2013 року №404, тобто, до моменту прийняття Одеським апеляційним адміністративним судом України ухвали у цій справі.

Відповідно до ч. 1 ст. 255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Відтак, відмова боржника у виконавчому провадженні від виконання судового рішення, яке набрало законної сили, з підстав відсутності у нього відповідних повноважень має розглядатись як невиконання ним такого рішення суду у добровільному порядку, у зв'язку чим рішення підлягає виконанню відповідно до вимог Закону України «Про виконавче провадження» у примусовому порядку.

Враховуючи вищевикладене, суд не вбачає підстав для встановлення іншого способу та порядку виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 21.05.2013 року у справі № 815/2490/13-а.

Керуючись ст.ст. 160, 165, 263 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

У задоволенні подання заступника начальника першого Малиновського відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції про встановлення способу та порядку виконання судового рішення по справі № 815/2490/13-а за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства акціонерного банку «Укргазбанк» до відділу Держземагенства у Овідіопольському районі Одеської області, Одеської регіональної філії державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру», третя особа - реєстраційна служба Головного управління юстиції в Одеській області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги в п'ятиденний строк з дня отримання копії ухвали.

Повний текст ухвали виготовлено та підписано суддею 19.05.2014 року.

Суддя С.М.Корой