Постанова від 15.05.2014 по справі 242/476/14-а

Головуючий у 1 інстанції - Моцний О.С.

Суддя-доповідач - Гімон М.М.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2014 року справа № 242/476/14-а

Донецький апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів: судді-доповідача Гімона М.М., суддів Арабей Т.Г., Василенко Л.А., при секретарі судового засідання Варчук О.М., з участю представника відповідача Стельника Д.В., розглянув у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в м. Селидове Донецької області на постанову Селидівського міського суду Донецької області від 07 квітня 2014 року у справі № 242/476/14-а за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Селидове Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Постановою Селидівського міського суду Донецької області від 07 квітня 2014 року позов ОСОБА_3 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Селидове Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Визнано неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області в перерахунку пенсії ОСОБА_3 з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати за роботу на державній службі, суми винагороди за вислугу років, виходячи з посадового окладу та надбавки за спеціальне звання. Скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області № 3389 від 19.12.2013 року про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_3. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 з 17.12.2013 року з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати за роботу на державній службі, суми винагороди за вислугу років, виходячи з посадового окладу та надбавки за спеціальне звання, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову місцевого суду та у задоволені позову відмовити в повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт зазначив, що суд першої інстанції необґрунтовано задовольнив позовні вимоги, оскільки такі види виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати не включається до заробітної плати державного службовця для обчислення пенсії. Крім того, суд першої інстанції задовольнив вимоги, які позивачем не заявлялися, зокрема зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням суми винагороди за вислугу років, виходячи з посадового окладу та надбавки за спеціальне звання.

Також апелянт зауважив, що зобов'язавши відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 17.12.2013 року, суд першої інстанції не звернув уваги на положення ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно якої перерахунок призначеної пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Позивач в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явився, надав заяву про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача в судовому засіданні просив задовольнити апеляційну скаргу.

Вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, заслухавши представника відповідача, колегія суддів дійшла до висновку, що останню необхідно задовольнити частково, а постанову суду першої інстанції змінити з наступних підстав.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач знаходиться на обліку відповідача та з 04.09.2008 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

17.12.2013 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням довідки від 17.12.2013 року, у якій вказана сума виплаченої позивачу матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, які позивач отримував у період з 01.07.2006 року по 30.06.2008 року. На вказані виплати, що зазначені в довідках, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Рішенням відповідача № 3389 від 19.12.2013 року в перерахунку пенсії позивача на підставі заяви та наданих довідок було відмовлено, посилаючись на те, що обчислення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» здійснюється з урахуванням зазначених у ст. 33 цього Закону складових заробітної плати державного службовця. Такі види виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, не включається до заробітної плати державного службовця для обчислення пенсії.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що пенсія позивача повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та суми винагороди за вислугу років, виходячи з посадового окладу та надбавки за спеціальне звання, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив обставини та дійшов до висновку про наявність у позивача права на перерахунок пенсії, але допустив помилку при застосуванні норм матеріального та процесуального права, які є підставою для зміни постанови суду.

Згідно ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діє з 01.10.2011 року), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу», у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР «Про оплату праці»(далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-XII (далі Закон №1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

З наданої позивачем довідки від 17.12.2013 року вбачається, що на виплачені їй суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально побутових питань та індексація заробітної плати, які позивач отримував перед виходом на пенсію і на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, повинні враховувати при обчисленні пенсії державного службовця.

Проте, позов позивача не містив вимог щодо проведення перерахунку пенсії з урахуванням сум винагороди за вислугу років, а надана позивачем для перерахунку пенсії довідка від 17.12.2013 року не містить даних про суми такої виплати, отже в даній частині суд першої інстанції помилково розглянув та задовольнив вимоги, які позивачем не заявлялись, що е порушенням приписів ст. 11 КАС України.

Крім того, визначаючи дату здійснення перерахунку пенсії, суд першої інстанції не звернув уваги на положення ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно якої перерахунок призначеної пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Враховуючи те, що позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з наданням необхідних документів 17.12.2013 року, то перерахунок пенсії з урахуванням приписів ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» має бути здійснений з 01.01.2014 року.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно вирішив спір за суттю, але допустив помилку при застосуванні норм матеріального та процесуального права, внаслідок чого постанова суду першої інстанції підлягає зміні.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 24, 195, п. 1 ч. 1 ст. 201, ст.ст. 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в м. Селидове Донецької області задовольнити частково.

Постанову Селидівського міського суду Донецької області від 07 квітня 2014 року у справі № 242/476/14-а за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Селидове Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії змінити.

В абзаці другому та четвертому резолютивної частини постанови Селидівського міського суду Донецької області від 07 квітня 2014 року слова «суми винагороди за вислугу років, виходячи з посадового окладу та надбавки за спеціальне звання» виключити.

В абзаці четвертому резолютивної частини постанови Селидівського міського суду Донецької області від 07 квітня 2014 року слова та цифри «з 17.12.2013 року» змінити на слова та цифри «з 01.01.2014 року».

В іншій частині постанову суду першої інстанції залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня її складення в повному обсязі.

Повний текст постанови виготовлено 16 травня 2014 року.

Колегія суддів М.М. Гімон

Т.Г.Арабей

Л.А. Василенко