Головуючий у 1 інстанції - Пруднікова Г.М.
Суддя-доповідач - Гімон М.М.
13 травня 2014 року справа №0508/8867/2012
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Гімона М.М., судів Бишова М.В., Василенко Л.А., при секретарі судового засідання Варчук О.М., за участю позивача ОСОБА_4, представника відповідача ОСОБА_5, розглянув у відкритому судовому засіданні в приміщені суду апеляційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Ворошиловського районного суду м. Донецька від 02 квітня 2013 року у справі № 0508/8867/2012 за позовом ОСОБА_4 до Донецької міської ради, третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Екоенерджи Донецьк» про визнання рішення недійсним,-
Постановою Ворошиловського районного суду м. Донецька від 02 квітня 2013 року у задоволені позову ОСОБА_4 до Донецької міської ради, третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Екоенерджи Донецьк» про визнання недійсним рішення Донецької міської ради №10/25 від 23 листопада 2011 року «Про продаж земельної ділянки несільськогосподарського призначення Товариству з обмеженою відповідальністю «Екоенерджи Донецьк» для будівництва та подальшої експлуатації підприємства з виробництва енергії з відходів у Пролетарському районі», відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції не прийнято до уваги, що відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення не було враховано вимог національного законодавства та норм міжнародного права щодо безпосередньої участі територіальної громади у вирішенні найважливішого питання, що стосується навколишнього природного середовища та здоров'я населення відповідної території, не виконано вимог законодавства щодо процедури ознайомлення територіальної громади з проектом оскаржуваного рішення та вивчення думки населення. Апелянт вважає, що питання продажу земельної ділянки для будівництва та експлуатації сміттєспалювального заводу є найважливішим питанням для мешканців Пролетарського району м. Донецька, а тому до його прийняття слід було провести громадські слухання та обговорення.
Крім того, відповідачем було порушено процедуру прийняття оскаржуваного рішення, зокрема земельна ділянка була відчужена без попереднього надання згоди на розміщення сміттєспалювального заводу, чим порушено вимоги п. 38 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Позивач в судовому засіданні просив апеляційну скаргу задовольнити, а постанову суду першої інстанції скасувати.
Представник відповідача просив апеляційну скаргу залишити без задоволення.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, вивчивши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, колегія суддів, здійснюючи апеляційний перегляд справи в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що останню необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що на підставі заяви ТОВ «Екоенерджи Донецьк» про виділення земельної ділянки для реалізації проекту будівництва та експлуатації підприємства з виробництва елегії з відходів у Пролетарському районі м. донецька, Донецькою міською радою 12 травня 2010 року було прийнято рішення №44/24 «Про надання товариству з обмеженою відповідальністю «Экоенерджи Донецьк» дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та подальшої експлуатації підприємства виробництва енергії з відходів у Пролетарському районі».
В подальшому, розглянувши проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ «Екоенерджи Донецьк», відповідачем прийнято рішення від 22 липня 2011 року №7/310 «Про продаж земельної ділянки несільськогосподарського призначення товариству з обмеженою відповідальністю «Екоенерджи Донецьк» для будівництва та подальшої експлуатації підприємства з виробництва енергії з відходів у Пролетарському районі».
У зв'язку із змінами у складі засновників ТОВ «Екоенерджи Донецьк» та неможливістю виконання вимог рішення відповідача від 22 липня 2011 рок №7/310, третя особа - ТОВ «Екоенерджи Донецьк» звернулося із заявою до Донецької міської ради про внесення змін до даного рішення.
23 листопада 2011 року відповідачем було прийнято рішення №10/25 «Про продаж земельної ділянки несільськогосподарського призначення товариству з обмеженою відповідальністю «Екоенерджи Донецьк» для будівництва та подальшої експлуатації підприємства з виробництва енергії з відходів у Пролетарському районі», яким затверджено товариству з обмеженою відповідальністю «Екоенерджи Донецьк» проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 93299 кв.м. для будівництва та подальшої експлуатації підприємства з виробництва енергії з відходів у Пролетарському районі та продано вищевказану земельну ділянку за ціною 5088527,46 грн.
З матеріалів справи також вбачаються, що 22 січня 2011 року у БК «Ювілейний» було проведено зустріч із громадськістю на тему: «Обговорення детального плану території для будівництва та експлуатації заводу з виробництва енергії з відходів (на території колишнього майданчика складування та зберігання вибухових речовин, в районі урочища «Чулковка» та об'їзної авто дороги м. Донецька) в Пролетарському районі». У зустрічі взяли участь біля 600 людей (представники громадських та екологічних організацій, жителі Пролетарського та Будьоннівського районів м. Донецька).
28 січня 2011 року Донецькою обласною громадською організацією «Донецький прес-клуб» за участю представників Донецької міської ради, науковців, екологів, представників ЗМІ та громадськості було проведено круглий стіл на тему: «Економічний ефект та безпека для навколишнього середовища від переробки ТПВ», на якому обговорювалися питання щодо будівництва підприємства з виробництва енергії з відходів у Пролетарському районі.
Розпорядженням міського голови №106 від 03 лютого 2011 року за результатами проведення зустрічі було створено робочу групу з ознайомлення та вивчення матеріалів по розміщенню підприємства з виробництва енергії з відходів в м. Донецьку, на якій 15 березня 2011 року було обговорено ряд питань, відповіді на які були надані фахівцями компанії «EcoEnergy» та оприлюднені на офіційному сайті компанії.
Крім того, 12 травня 2011 року було проведено нараду робочої групи по вивченню проектних матеріалів по розміщенню підприємства з виробництва енергії з відходів у Пролетарському районі, на якому розглядалися вищезазначені відповіді компанії «EcoEnergy» на питання робочої групи. 19 травня 2011 року на офіційному сайті Донецького міського голови була оприлюднена інформація щодо проведеної наради.
Відмовляючи в задоволені позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем оскаржуване рішення прийнято в межах наданих йому повноважень та у спосіб, встановлений законом, та крім того, позивачем не доведено в чому полягає порушення його прав, у зв'язку з прийняттям оскаржуваного рішення.
Колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції про безпідставність позову є обґрунтованими з огляду на наступне.
Відповідно до частин 1 та 2 ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до ст. 127 Земельного кодексу України, органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України, здійснюють продаж земельних ділянок комунальної власності громадянам, юридичним особам та іноземним державам на підставах та в порядку, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Частиною 1 статті 128 Земельного кодексу України визначено, що продаж громадянам і юридичним особам земельних ділянок державної (крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації) та комунальної власності для потреб, визначених цим Кодексом, провадиться місцевими державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування в межах їх повноважень.
Частина 2 цієї статті встановлює, що громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради чи державного органу приватизації. У заяві (клопотанні) зазначаються місце розташування земельної ділянки, її цільове призначення, розміри та площа, а також згода на укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
Відповідно до ч. 3 ст. 128 Земельного кодексу України, орган державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим або орган місцевого самоврядування у місячний строк розглядає заяву (клопотання) і приймає рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови.
Згідно ч. 6 ст. 128 Земельного кодексу України, рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації, сільської, селищної, міської ради про продаж земельної ділянки є підставою для укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки.
Статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях ради.
Матеріалами справи підтверджено, що у відповідності до вищенаведених норм, відповідачем на підставі поданої зави ТОВ «Екоенерджи Донецьк» про придбання земельної ділянки було прийнято рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та в подальшому, за розробленим проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ «Екоенерджи Донецьк», відповідачем на пленарному засіданні прийнято рішення про продаж земельної ділянки.
Таким чином, оскаржуване рішення прийнято відповідачем в межах наданих йому повноважень та з дотриманням встановленої законом процедури.
Посилання позивача на те, що відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення не було проведено громадських слухань з питання продажу земельної ділянки для будівництва та експлуатації сміттєспалювального заводу, колегія суддів не приймає до уваги, оскільки матеріалами справи підтверджено, що відповідач перед прийняттям оскаржуваного рішення повідомляв громадськість про заплановане будівництво підприємства з виробництва енергії з відходів, сприяв обізнаності громадськості та тісно співпрацював з нею.
Посилання позивача на те, що земельна ділянка була відчужена без попереднього надання згоди на розміщення сміттєспалювального заводу, чим порушено вимоги п. 38 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», колегія суддів також вважає необґрунтованими, оскільки прийнявши 12 травня 2010 року рішення №44/24 «Про надання товариству з обмеженою відповідальністю «Экоенерджи Донецьк» дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та подальшої експлуатації підприємства виробництва енергії з відходів у Пролетарському районі» та в подальшому затвердивши цей проект оскаржуваним рішенням, відповідач одночасно фактично надав ТОВ «Экоенерджи Донецьк» згоду на розміщення певного об'єкту з виробництва енергії з відходів.
Крім того, позивачем не надано суду доказів наявності у відповідача на час прийняття спірного рішення хоча б однієї із передбачених частиною 5 статті 128 ЗК України підстав для відмови в продажу земельної ділянки.
Інших мотивів щодо незаконності оскаржуваного рішення позивач не наводить.
З огляду на викладене, колегія суддів прийшла до висновку, що доводи апеляційної скарги апелянта не спростовують правильність висновків суду першої інстанції, спір за суттю вирішений вірно, підстави для скасування судового рішення відсутні.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 24, 195, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення.
Постанову Ворошиловського районного суду м. Донецька від 02 квітня 2013 року у справі № 0508/8867/2012 за позовом ОСОБА_4 до Донецької міської ради, третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Екоенерджи Донецьк» про визнання рішення недійсним залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня її складення в повному обсязі.
У повному обсязі ухвала виготовлена 16 травня 2014 року.
Колегія суддів М.М. Гімон
М.В.Бишов
Л.А. Василенко