ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
13 травня 2014 року 16:45 № 826/2380/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кармазіна О.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомУправління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Запоріжжя
до Приватного акціонерного товариства «Український науково-дослідний інститут по промисловому та санітарному очищенню газів»
про стягнення заборгованості у розмірі 3 135,21 грн.,-
Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Запоріжжя звернулось до суду з позовом до Приватного акціонерного товариства «Український науково-дослідний інститут по промисловому та санітарному очищенню газів» про стягнення заборгованості у розмірі 3 135,21 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що працівникам ПрАТ «УкрНДІОГаз» призначена та виплачується наукова пенсія відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", а відтак, як зазначає позивач, ПрАТ «УкрНДІОГаз» відповідно до ст. 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" повинен відшкодовувати різницю між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право наукові працівники.
Разом з тим, позивач зазначає, що за відповідачем обліковується заборгованість із відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право наукові працівники підприємства за період жовтня-грудня 2013 року у розмірі 3 135,21 грн. і станом на момент розгляду справи дана заборгованість не погашена.
Відтак, у поданій заяві позивач просить стягнути з відповідача непогашену суму заборгованості.
Відповідач під час розгляду справи частково заперечував проти позову. Зокрема, відповідач заперечує стосовно виплат громадянам ОСОБА_1 та ОСОБА_2, оскільки вказані особи, як зазначає відповідач, у відповідача не працювали, а працювали у Запорізькій філії державного науково-дослідного інституту по промисловому та санітарному очищенню газів, юридичним правонаступником якого не являється відповідач.
Виходячи з положень ч. 6 ст. 128 КАС України, враховуючи при цьому неприбуття у судове засідання позивача, який був належним чином повідомлений про розгляд справи, у судовому засіданні 29.04.2014 р. судом ухвалено про продовження розгляду справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши наявні у справі матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
УПФУ в Орджонікідзевському районі міста Запоріжжя призначена та виплачується наукова пенсія відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" наступним громадянам:
- ОСОБА_3, пенсія призначена з 2013 року, науковий стаж 8 р. 2 міс.;
- ОСОБА_4, пенсія призначена з 2007 року, науковий стаж 3 р. 6 міс.;
- ОСОБА_5, пенсія призначена з 2004 рок, науковий стаж 21 р. 2 міс.;
- ОСОБА_1, пенсія призначена з 2006 рок, науковий стаж, 13 р. 3 міс.;
- ОСОБА_6, пенсія призначена з 2005 року, науковий стаж, 2 р. 4 міс.;
- ОСОБА_2, пенсія призначена з 2002 року, науковий стаж, 6 р. 2 міс.;
- ОСОБА_7, пенсія призначена з 2007 року, науковий стаж, 5 р. 9 міс.;
- ОСОБА_8, пенсія призначена з 2006 року, науковий стаж, 4 р. 9 міс.;
- ОСОБА_9, пенсія призначена з 2006 року, науковий стаж, 2 р. 8 міс.
У зв'язку з тим, що вказані особи працювали в ПрАТ «УкрНДІОГаз» та підприємствах, правонаступником яких є ПрАТ «УкрНДІОГаз», позивачем направлено ПрАТ «УкрНДІОГаз» повідомлення про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до ЗУ "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, а саме: за жовтень 2013 року на суму 2431,97 грн.; за листопад 2013 року на суму 2431,97 грн. та за грудень 2013 року на суму 2403,73 грн. Вказані повідомлення отримані відповідачем, що підтверджується наявними в матеріалах справи поштовими повідомленнями про вручення.
Доказів оскарження відповідачем зазначених повідомлень в адміністративному чи судовому порядку під час розгляду справи до суду не надано.
Під час розгляду даної справи судом встановлено, що в рахунок часткового погашення визначених у зазначених повідомленнях сум витрат на фінансування різниці між сумою пенсії відповідачем було сплачено 3 961,64 грн., що підтверджується доданими до матеріалів справи платіжними дорученнями та не заперечується позивачем.
Відтак, враховуючи часткову сплату боргу за період жовтня-грудня 2013 року, заборгованість відповідача за вказаний період на момент розгляду справи складає 3 135,21 грн., що підтверджується наявним в матеріалах справи розрахунком суми заборгованості та карткою особового рахунку відповідача.
При цьому, під час розгляду справи відповідачем не заперечувалася та визнавалася правомірність нарахування УПФУ та розмір нарахування сум витрат на фінансування різниці між сумою пенсії всім вказаним у повідомленнях громадянам, окрім гр. ОСОБА_1 та ОСОБА_2
Разом з тим, стосовно поданих під час розгляду справи заперечень відповідача, згідно яких відповідач частково не погоджується із визначеною УПФУ сумою заборгованості, зокрема стосовно виплат громадянам ОСОБА_1 та ОСОБА_2, оскільки вказані особи, як зазначає відповідач, у відповідача не працювали, а працювали у Запорізькій філії державного науково-дослідного інституту по промисловому та санітарному очищенню газів, юридичним правонаступником якого не являється відповідач, судом під час розгляду справи встановлено наступне.
Так, під час розгляду справи відповідач не заперечував та визнавав, що гр. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 дійсно працювали у Запорізькій філії державного науково-дослідного інституту по промисловому та санітарному очищенню газів, що, окрім іншого, підтверджується матеріалами справи.
Як вбачається із копії статуту, затвердженому наказом Міністра важкого машинобудування СРСР від 07.08.1989 р. № 4, філія є юридичною особою та має самостійний баланс. Згідно статуту філія входила до складу Московського науково-виробничого об'єднання (рос. МНПО «Газоочиства»).
У той же час, з наявних матеріалів справи вбачається, що відповідно до розпорядження виконавчого органу Запорізької міської Ради народних депутатів № 1021 від 25.12.1991 року, прийнятого у відповідності до постанови КМ України від 24.09.1991 р. № 227 та Закону УРСР «Про підприємства» прийнято рішення перереєструвати Запорізьку філію державного науково-дослідного інституту по промисловому та санітарному очищенню газів із зміною назви на Український державний науково-дослідний інститут по промисловому та санітарному очищенню газів.
Як вбачається із довідки відповідача від 19.01.2006 р. № 03/41, на базі філіалу був створений Український державний науково-дослідний інститут по промисловому та санітарному очищенню газів, який зареєстрований 25.12.1991 р. рішенням виконкому Запорізької ради народних депутатів № 1021 від 25.12.1991 р.
Український державний науково-дослідний інститут по промисловому та санітарному очищенню газів було зареєстровано в державному реєстрі реєстрації підприємств, що підтверджується наявним матеріалах справи свідоцтвом про державну реєстрацію № 085 від 25.12.1991 року.
У той же час, відповідно до Наказу Фонду державного майна України № 1179 від 31.07.1996 року Український державний науково-дослідний інститут по промисловому та санітарному очищенню газів перетворено шляхом реорганізації у Відкрите акціонерне товариство «Український науково-дослідний інститут по промисловому та санітарному очищенню газів».
Наведені обставини підтверджуються і у довідках відповідача від 19.01.2006р. № 03/41 (відносно ОСОБА_1) та від 02.04.02 № 03/137 (відносно ОСОБА_2)
При цьому, згідно наявного у справі статуту ВАТ «Український науково-дослідний інститут по промисловому та санітарному очищенню газів» АТ є правонаступником Українського державного науково-дослідного інституту по промисловому та санітарному очищенню газів (п. 3.3 статуту).
Відповідно до Закону України «Про акціонерні товариства» Відкрите акціонерне товариство «Український науково-дослідний інститут по промисловому та санітарному очищенню газів» перейменоване у Приватне акціонерне товариство «Український науково-дослідний інститут по промисловому та санітарному очищенню газів».
За таких обставин, під час розгляду даної справи судом встановлено, що Приватне акціонерне товариство «Український науково-дослідний інститут по промисловому та санітарному очищенню газів» є правонаступником прав та обов'язків Запорізької філії державного науково-дослідного інституту по промисловому та санітарному очищенню газів, оскільки було утворено в результаті здійснення процедур реорганізації останньої.
Наведене спростовує доводи відповідача, які викладені у запереченнях на позов.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Пенсійне забезпечення та соціальний захист наукового працівника врегульовані статтею 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" № 1977-XII від 13.12.1991 (далі Закон № 1977).
Так, відповідно до абз. 1 вказаної статті Закону № 1977 держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.
Відповідно до статті 24 Закону № 1977 пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначаються в розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, яка визначається відповідно до статті 23 цього Закону та частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та на яку відповідно до законодавства нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (внески).
Дія цієї статті поширюється на наукових (науково-педагогічних) працівників наукових установ та організацій недержавної форми власності, які пройшли державну атестацію згідно із цим Законом, недержавних вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації, що діють відповідно до Закону України "Про вищу освіту", міжнародних наукових організацій, відкритих на території України відповідно до міжнародних договорів, установчі документи яких затверджено Кабінетом Міністрів України, а також на наукових (науково-педагогічних) працівників наукових установ і вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації, що належали партійним та громадським організаціям колишніх Української РСР, інших республік СРСР та СРСР.
Право на призначення пенсії відповідно до цього Закону поширюється також і на осіб, які на момент звернення за призначенням пенсії працюють на будь-яких посадах на підприємствах, в установах, організаціях усіх форм власності та мають стаж наукової роботи, передбачений частиною другою статті 24 Закону № 1977.
Різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:
- для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету;
- для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;
- для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
У взаємозв'язку з вищенаведеним суд зазначає, що порядок фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затверджений Постановою КМУ № 372 від 24.03.2004 (далі - Порядок).
Пунктом 3 вказаного Порядку визначено, що фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах III - IV рівнів акредитації незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації.
У разі ліквідації або зміни власника підприємства, установи, організації чи вищого навчального закладу III - IV рівнів акредитації різниця у розмірі пенсії фінансується за рахунок коштів їх правонаступників у порядку, що діяв стосовно цих підприємств, установ, організацій та закладів до моменту ліквідації або зміни власника (п. 4 Порядку).
Виходячи з системного аналізу зазначених вище положень законодавства, а також в контексті спірних відносин, суд зазначає, що для вирішення питання щодо стягнення з підприємства різниці між сумою пенсії, призначеної за Законом «Про наукову та науково-технічну діяльність» та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, необхідним є встановлення обставин щодо правонаступництва підприємства, установи, організації. Наведене узгоджується із правовою позицією Вищого адміністративного суду України (ухвала ВАСУ від 04.12.2012 по справі К/9991/90656/11).
Як встановлено під час розгляду справи гр. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 працювали у Запорізькій філії державного науково-дослідного інституту по промисловому та санітарному очищенню газів, в якості наукових працівників.
У той же час, як вже зазначено вище, Приватне акціонерне товариство «Український науково-дослідний інститут по промисловому та санітарному очищенню газів» (Позивач) є правонаступником Запорізької філії державного науково-дослідного інституту по промисловому та санітарному очищенню газів, що вбачається з послідовного здійснення процедур з перереєстрації та реорганізації філії, а відтак суд зазначає, що обов'язок зі сплати різниці між сумами пенсій стосовно громадян ОСОБА_1 та ОСОБА_2 покладений саме на відповідача.
Відтак, доводи відповідача про відсутність його обов'яжу відшкодування різниці між сумами пенсій гр. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 спростовуються встановленими під час розгляду справи обставинами.
При цьому, в судовому засіданні представником відповідача було зазначено, що в частині правильності нарахування розміру сум різниці щодо гр. ОСОБА_7, відповідач заперечень не має.
Таким чином, керуючись положенням зазначеного вище законодавства, враховуючи інформацію з картки особового рахунку відповідача, а також те, що відповідачем не спростовано законності вимог позивача, суд прийшов до висновку про наявність несплаченої суми заборгованості у відповідача за період жовтня-грудня 2013 року у розмірі 3 135,21 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи всі наведені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що надані позивачем докази та повідомлені ним обставини є обґрунтованими, правомірними та достатніми для прийняття рішення по справі про задоволення позову у заявленому обсязі.
Керуючись вимогами ст. ст. 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Український науково-дослідний інститут по промисловому та санітарному очищенню газів» (код з ЄДР 00220658; юридична адреса: 01014, м. Київ, вул. Звіринецька, буд. 63; фактична адреса: 69032, м. Запоріжжя, Південне шосе, 1) суму заборгованості по фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, за період жовтня-грудня 2013 року, у розмірі 3 135,21 (три тисячі сто тридцять п'ять гривень 21 коп.), яку зарахувати на користь Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Запоріжжя (адреса: 69057, м. Запоріжжя, вул. Гагаріна, 2-б, код ЄДР 20508396; р/р 25601301001080, МФО 313957, банк: Запорізьке обласне управління ВАТ «Державний ощадний банк України»).
Постанова набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.А. Кармазін