15 травня 2014 р.м.ОдесаСправа № 815/975/14
Категорія: 6.1 Головуючий в 1 інстанції: Андрухів В. В.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді -Яковлева Ю.В.
судді -Жука С.І.
судді -Запорожана Д.В.
при секретарі -Синявській І.В.
за участю представника позивача- за участю представників відповідачів-Одинець Л.І. Бриленка К.Б., Негайцевої Д.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 04 березня 2014 року по адміністративній справі за позовом приватного підприємства «Коралл-Магазин» до Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області про визнання протиправними дій щодо проведення перевірки, складання протоколу, припису, постанови та їх скасування,
встановила:
Позивач - ПП «Коралл-Магазин» звернувся до суду з адміністративним до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області, у якому просив:
- визнати протиправними дії Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області щодо проведення 16.01.2014 року позапланової перевірки ПП «Коралл-Магазин»;
- визнати протиправними дії Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області щодо складання відносно ПП «Коралл-Магазин» протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 16.01.2014 року, припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил №18 від 16.01.2014 року та постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №19 від 29.01.2014 року;
- визнати протиправним та скасувати протокол Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 16.01.2014 року, складений відносно ПП «Коралл-Магазин»;
- визнати протиправним та скасувати припис Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил №18 від 16.01.2014 року, складений відносно ПП «Коралл-Магазин»;
- визнати протиправною та скасувати постанову №19 від 29.01.2014 року Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності на ПП «Коралл-Магазин».
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що 19 грудня 2013 року до Інспекції ДАБК в Одеській області було направлено поштовим відправленням декларацію про початок виконання будівельних робіт з капітального ремонту будівлі по вул. Картамишевська, буд.9-А в м. Одесі. 28 січня 2014 року позивач отримав лист Інспекції ДАБК в Одеській області від 30.12.2013 року № 05/1-12905, зі змісту якого вбачається, що вищевказану декларацію Інспекцією ДАБК в Одеській області не було зареєстровано та повернуто на доопрацювання. Попередньо, 16 січня 2014 року головним державним інспектором інспекційного відділу № 2 інспекційного управління в м. Одесі Інспекції ДАБК в Одеській області було проведено позапланову перевірку достовірності даних поданої декларації про початок виконання будівельних робіт за місцезнаходженням приватного підприємства. За результатами проведеної перевірки та виявлених порушень відповідачем було складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 16.01.2014 року, протокол про порушення у сфері містобудівної діяльності і припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил № 18 від 16.01.2014 року. 29 січня 2014 року Інспекцією ДАБК в Одеській області було прийнято постанову №19, згідно якої ПП «Коралл-Магазин» було визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п.4 ч.2 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у розмірі 109620 гривень.
Також позивач вказав, що відповідно до норм чинного законодавства однією з підстав для проведення позапланової перевірки підприємства є необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених, зокрема, у декларації про початок виконання будівельних робіт. Тому, якщо декларація не зареєстрована Інспекцією ДАБК в Одеській області, то і підстави для проведення позапланової перевірки відсутні. Крім того, ані наказ, ані направлення на перевірку позивачу не було вручено. За таких обставин, позивач вважав, що позапланова перевірка 16.01.2014 року була проведена відповідачем безпідставно та незаконно. Як наслідок незаконності проведення перевірки позивач вважав незаконними дії відповідача щодо складання протоколу про правопорушення від 16.01.2014 року, припису про усунення порушень № 18 від 16.01.2014 року та постанови № 19 від 29.01.2014 року про накладення штрафу.
Крім того, ПП «Коралл-Магазин» вважав неправомірним накладення на підприємство штрафу постановою № 19 від 29.01.2014 року, яка винесена начальником Інспекції ДАБК в Одеській області, також з підстав того, що вказана посадова особа відповідно до вимог ст.3 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» не мала повноважень на її винесення.
У судовому засіданні представники позивача позов підтримали та просили суд задовольнити його у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позову.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 04 березня 2014 року адміністративний позов ПП «Коралл-Магазин» було задоволено частково. Було визнано протиправними дії Інспекції ДАБК в Одеській області щодо проведення 16.01.2014 року позапланової перевірки ПП «Коралл-Магазин», щодо складання протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 16.01.2014 року.
Визнано протиправним та скасовано припис Інспекції ДАБК в Одеській області №18 від 16.01.2014 року про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил, виданий ПП «Коралл-Магазин».
Визнано протиправною та скасовано постанову Інспекції ДАБК в Одеській області №19 від 29.01.2014 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності на ПП «Коралл-Магазин».
В задоволенні іншої частини позову було відмовлено.
В апеляційній скарзі Інспекція ДАБК в Одеській області, з посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, ставить питання щодо скасування оскаржуваної постанови та прийняття нової про відмову у задоволенні позовних вимог ПП «Коралл-Магазин» в повному обсязі.
Заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом 1-ї інстанції встановлено, що 19 грудня 2013 року ПП «Коралл-Магазин» було направлено поштовим відправленням до Інспекції ДАБК в Одеській області декларацію про початок виконання будівельних робіт з капітального ремонту будівлі за адресою:м. Одеса, вул. Картамишевська, буд.9-А, яка надійшла до Інспекції ДАБК в Одеській області 23.12.2013 року, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення (а.с.17).
30.12.2013 року Інспекцією ДАБК в Одеській області було направлено до ПП«Коралл-Магазин» лист № 05/1-12905, з якого вбачається, що декларацію про початок виконання будівельних робіт від 27.12.2013 року з капітального ремонту будівлі за адресою: м. Одеса, вул. Картамишевська, буд.9-А, зареєстровано не було та було повернуто на доопрацювання. До вказаного листа відповідачем було додано один примірник декларації, в якому вказано про її повернення на доопрацювання та реєстраційний номер ОД0931401600307 від 08.01.2014року.
16 січня 2014 року головним державним інспектором інспекційного відділу № 2 інспекційного управління в м. Одеса Інспекції ДАБК в Одеській області Бузушком І.Д. було проведено позапланову перевірку достовірності даних поданої ПП «Коралл-Магазин» декларації про початок виконання будівельних робіт за адресою: м. Одеса, вул. Картамишевська, буд.9-А (капітальний ремонт нежитлових приміщень).
Як вбачається з наданого відповідачем направлення для проведення позапланової перевірки № 65 від 10.01.2014 року (а.с.61), позапланова перевірка була проведена на підставі наказу начальника Інспекції ДАБК в Одеській області від 30.12.2013 року № 176 «ОД».
Зазначений наказ відповідачем до суду надано не було, при цьому представник відповідача пояснив, що цей наказ не стосується безпосередньо ПП «Коралл-Магазин», а є загальним наказом щодо проведення позапланових перевірок юридичних осіб за наявності для цього підстав, передбачених п.7 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого Постановою КМ України № 553 від 23.05.2011 року.
За результатами перевірки Інспекцією ДАБК в Одеській області було складено Акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 16.01.2014 року, яким було встановлено, що на об'єкті будівельні роботи розпочаті не були; в декларації про початок виконання будівельних робіт наведені недостовірні дані, а саме: для перевірки було надано проектну документацію, розроблену ПП «Тавр» на стадії «ескізний проект», проектна документація на стадії «робочий проект» була відсутня. Перевіряючим зазначено про порушення п.8 ст. 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Також, 16 січня 2014 року головним державним інспектором інспекційного відділу №2 інспекційного управління в м. Одесі Інспекції ДАБК в Одеській області Безушком І.Д. було складено протокол про порушення у сфері містобудівної діяльності, в якому відображене порушення, встановлене в ході перевірки, та призначено розгляд справи про адміністративне правопорушення о 14 год. 29.01.2014 року у приміщенні Інспекції ДАБК в Одеській області.
Крім того, 16.01.2014 року головним державним інспектором інспекційного відділу №2 інспекційного управління в м. Одесі Інспекції ДАБК в Одеській області Безушком І.Д. було винесено Припис № 18 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів та правил, яким від позивача вимагалося усунути виявлені порушення до 15.02.2014 року.
29.01.2014 року начальником Інспекції ДАБК в Одеській області було прийнято Постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №19, якою ПП «Коралл-Магазин» було визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.2 ч.2 п.4 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у розмірі 109620 гривень.
Задовольняючи позовні вимоги частково, суд 1-ї інстанції виходив з того, що підстав для проведення позапланової перевірки ПП «Коралл-Магазин» 16.01.2014 року у Інспекції ДАБК в Одеській області не було, припис № 18 від 16.01.2014 року про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил було видано за наслідками протиправно проведеної позапланової перевірки. Інспекція ДАБК в Одеській області при прийнятті постанови № 19 від 29.01.2014 року про накладення штрафу вийшла за межі своїх повноважень.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду 1-ї інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року №553 затверджений Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, який визначає процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил та ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності.
Відповідно до п.2 вищевказаного Порядку державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, державних стандартів і правил, технічних умов, порядку здійснення авторського і технічного нагляду, ведення загального та (або) спеціальних журналів обліку виконання робіт, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно-технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції, вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, інших вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, правилами та проектною документацією, щодо створення об'єкта будівництва.
Згідно п.п.5, 7 Порядку №533 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за територіальним принципом (у межах областей) у порядку проведення планових та позапланових перевірок. Позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи інспекції. Однією з підстав для проведення позапланової перевірки є необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні та декларації про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні та декларації про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів..
Як передбачено п.2 ч.1 ст.34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», замовник має право виконувати будівельні роботи після реєстрації відповідною інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до I - III категорій складності.
Згідно ч.1 ст.36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах, що належать до I - III категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.
Як встановлено ч.8 ст.36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про початок виконання будівельних робіт, та виконання будівельних робіт без зареєстрованої декларації.
Згідно п.3 ч.4 ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п.п.3 п.11 Порядку № 553 посадові особи інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право видавати обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил.
Відповідно до п.17 Порядку № 553 у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт (далі - припис).
Законом України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» встановлена відповідальність юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (суб'єктів містобудування) за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Згідно ч.2 ст.1 вказаного вище Закону України вчинення суб'єктами містобудування правопорушень у сфері містобудівної діяльності тягне за собою відповідальність, передбачену цим та іншими законами України.
Відповідно до ч.2 ст.2 того ж Закону України суб'єкти містобудування, які є замовниками будівництва об'єктів (у разі провадження містобудівної діяльності), або ті, що виконують функції замовника і підрядника одночасно, несуть відповідальність у вигляді штрафу за правопорушення:
- виконання будівельних робіт без реєстрації декларації про початок виконання таких робіт, а також наведення недостовірних даних у зазначеній декларації, на об'єктах I категорії складності, у розмірі вісімнадцяти мінімальних заробітних плат (абз.2 п.4 ч.2 ст.2 Закону);
- незабезпечення замовником здійснення авторського нагляду у випадках, коли такий нагляд є обов'язковим згідно із законодавством, - у розмірі сорока п'яти мінімальних заробітних плат (п.8 ч.2 ст.2 Закону).
Пунктом 9 Порядку виконання підготовчих робіт, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 13.04.2011 року № 466 «Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт» Інспекція протягом п'яти робочих днів з дня надходження до неї декларації перевіряє повноту даних, зазначених у декларації, та вносить їх до єдиного реєстру.
Відповідно до п.11 зазначеного Порядку виконання підготовчих робіт, затвердженого постановою КМУ від 13.04.2011 року № 466 «Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт», у разі коли декларація подана чи оформлена з порушенням установлених вимог, Інспекція повертає її замовнику з обґрунтуванням причин повернення у строк, передбачений для її реєстрації.
Колегія суддів погоджується з висновком суду 1-ї інстанції відносно того, що з аналізу вищевказаних норм законодавства, повертаючи замовнику декларацію про початок виконання будівельних робіт, контролюючий орган не реєструє її. Тобто, така декларація вважається неподаною та не породжує для замовника (позивача) будь-яких правових наслідків, оскільки права на виконання будівельних робіт без зареєстрованої декларації замовник не набуває.
У разі повернення Інспекцією декларації про початок виконання будівельних робіт у зв'язку з порушеннями в її оформленні, не може бути проведено перевірку достовірності даних документу (декларації), який повернуто. Таким чином, підстав для проведення позапланової перевірки ПП «Коралл-Магазин» 16.01.2014 року у Інспекції ДАБК в Одеській області не виникло.
Також колегія суддів погоджується з висновком суду 1-ї інстанції, що посилання відповідача на наказ начальника Інспекції ДАБК в Одеській області від 30.12.2013 року №176 «ОД» як на підставу проведення позапланової перевірки позивача є необгрунтованим, оскільки наявність підстав для проведення позапланової перевірки повинна визначатися керівником Інспекції у кожному конкретному випадку індивідуально. Відсутність такого акту індивідуальної дії призвело, до протиправного проведення відповідачем позапланової перевірки достовірності даних у поданій ПП «Коралл-Магазин» декларації про початок виконання будівельних робіт вже після її повернення замовнику.
У зв'язку з тим, що позапланова перевірка була проведена відповідачем неправомірно, то і наслідки проведення зазначеної перевірки слід вважати неправомірними, а саме складання протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, винесення припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності та прийняття постанови про накладання штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
З огляду на вищевказане колегія суддів вважає, що суд 1-ї інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив зазначену постанову з додержанням норм матеріального та процесуального права. Підстав для скасування або зміни вказаної постанови колегія суддів не вбачає, а доводи апеляційних скарг суттєвими не являються та висновків суду 1-ї інстанції не спростовують.
Керуючись ч. 1 ст. 195, ст. 196, п.1 ч.1 ст.198, ст. 200 та п.1 ч.1 ст. 205 КАС України, колегія суддів -
ухвалила:
Апеляційну скаргу Управління Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області - залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 04 березня 2014 року по адміністративній справі за позовом приватного підприємства «Коралл-Магазин» до Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області про визнання протиправними дій щодо проведення перевірки, складання протоколу, припису, постанови та їх скасування - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.
Головуючий суддя:/підпис/Ю.В. Яковлев
Суддя:/підпис/С.І. Жук
Суддя:/підпис/Д.В. Запорожан