Ухвала від 15.05.2014 по справі 815/1082/14

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

15 травня 2014 р.м.ОдесаСправа № 815/1082/14

Категорія: 6.1 Головуючий в 1 інстанції: Самойлюк Г. П.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді -Яковлева Ю.В.

судді -Жука С.І.

судді -Запорожана Д.В.

при секретарі -Синявській І.В.

за участю представників відповідача - Бриленка К.Б., Нагайцевої Д.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 14 березня 2014 року по адміністративній справі за позовом Таїровської селищної ради до Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області про визнання нечинною та скасування постанови про накладання штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №12 від 20 січня 2014 року,

встановила:

Позивач - Таїровська селищна рада Овідіопольського району Одеської області звернувся до суду із позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області, в якому просив визнати нечинною та скасувати постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №12 від 20 січня 2014 року у сумі 12 180, 00 гривень.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що оскаржувана постанова є необгрунтованою та незаконною, оскільки підстави для накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу не відповідають дійсності, а тому постанова підлягає скасуванню.

Представник позивача в судовому засіданні, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві, підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представники відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечували.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 14 березня 2014 року адміністративний позов Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області було задоволено. Було визнано протиправною та скасовано постанову Інспекції ДАБК в Одеській області про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №12 від 20 січня 2014 року у сумі 12 180, 00гривень.

В апеляційній скарзі Інспекція ДАБК в Одеській області, з посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, ставить питання щодо скасування оскаржуваної постанови та прийняття нової про відмову у задоволенні позовних вимог Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області.

Заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом 1-ї інстанції встановлено, що відповідно до наказу Інспекції ДАБК в Одеській області №173 ОД від 24.12.2013року «Про затвердження плану перевірок об'єктів будівництва на 1 квартал 2014 року та проведення планових перевірок» затверджено план перевірок об'єктів будівництва на території Одеської області на 1 квартал 2014 року.

Інспекція ДАБК в Одеській області листом від 06.12.2013 року вих. №05/1-11718 повідомила позивача про проведення перевірки у термін з 16.12.2013 року по 27.12.2013 року.

За результатами перевірки було встановлено, що Таїровською селищною радою Овідіопольського району Одеської області згідно із декларацією про початок виконання будівельних робіт ОД від 16.07.2013 року № 083131970914 було проведено будівництво нової дороги від вулиці Стара Люстдорфська дорога до тренувальної бази ФСК «Чорноморець» в смт. Таїрово Овідіопольського району Одеської області. Станом на момент закінчення перевірки Таїровською селищною радою не було надано жодних документів, в зв'язку з чим Інспекція дійшла висновку, що замовник ухиляється від надання проектної та виконавчої документацій для здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, чим порушує ч. 4 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». На підставі зазначеного порушення 27.12.2013 року Інспекцією ДАБК в Одеській області було складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів та правил та протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 27.12.2013 року (а.с.11-12).

27.12.2013 року Інспекцією ДАБК в Одеській області було винесено припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил №1249, яким вимагалося вказані у акті перевірки від 27.12.2013 року порушення усунути до 24.01.2014 року; надати проектну та виконавчу документацію, паспортні дані керівника до Інспекції ДАБК в Одеській області згідно листа №05/1-11718 від 06.12.2013 року (а.с.13).

20.01.2014 року Інспекцією ДАБК в Одеській області було винесено постанову №12 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою визнано Таїровську селищну раду Овідіопольського району Одеської області винною у вчиненні правопорушення, передбаченого п.2 ч. 6 ст. 2 Закону України «Про правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у розмірі 12180 гривень (а.с.10).

Задовольняючи позовні вимоги суд 1-ї інстанції виходив з того, що відповідачем належним чином не доведено з посиланням на відповідні докази, факт не допуску Таїровською селищною радою посадових осіб інспекції до проведення перевірки, а тому відповідачем при винесенні постанови №12 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 20.01.2014 року було невірно застосовано п.2 ч.6 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності».

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду 1-ї інстанції виходячи з наступного.

Відповідно п. 2 ч. 6 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» суб'єкти містобудування несуть відповідальність у вигляді штрафу за недопущення посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій - у розмірі десяти мінімальних заробітних плат.

В оскаржуваній постанові зазначається, що станом на момент закінчення перевірки проведення виконання будівельних робіт з будівництва нової дороги від вулиці Стара Люстдорфська дорога до тренувальної бази ФСК «Чорноморець» Таїровської селищної ради Овідопольського району Одеської області, замовник будівництва ухиляється від надання проектної та виконавчої документації для здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, що є порушенням ч. 4 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п. 14 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою КМУ №553 від 23 травня 2011 року.

Відповідно до ч. 4 ст. 41 Закону України ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право, серед іншого, безперешкодного доступу до місць будівництва об'єктів та до об'єктів, що підлягають обов'язковому обстеженню; складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону; видавати обов'язкові для виконання приписи; проводити перевірку відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, затвердженим проектним вимогам, рішенням, технічним умовам, своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією зйомки, замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт, наявності у передбачених законодавством випадках паспортів, актів та протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації.

Відповідно до п.14 вищевказаного Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю суб'єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, зобов'язаний: допускати посадових осіб інспекції до проведення перевірки за умови дотримання порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю; виконувати вимоги інспекції щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності; подавати документи, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.

У разі відмови суб'єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, у допуску посадових осіб інспекції до проведення перевірки складається відповідний акт.

З матеріалів справи вбачається, що у порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю позивачу надсилався лист від 06.12.2013 року вих.№05/1-11718 з проханням Таїровської селищної ради надати документи, що необхідні для здійснення планової перевірки, згідно з зазначеним в листі переліком та 27.12.2013 року надсилався припис №1249 про усунення порушення вимог законодавства, яким позивача зобов'язано надати проектну та виконавчу документацію згідно листа №05/1-11718 від 06.12.2013 року.

Зі змісту Акту перевірки та оскаржуваного протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності вбачається, що у Акті перевірки не міститься відмітки про присутність посадових осіб Таїровської селищної ради при проведенні зазначеної перевірки.

Так матеріали справи не містять жодного доказу про відмову Таїровської селищної ради у допуску посадових осіб інспекції до проведення перевірки.

Колегія суддів звертає увагу на те, що з листа Таїровської селищної ради №18 від 10.08.2014 року вбачається, що позивачем на виконання припису Інспекції ДАБК в Одеській області №1249 від 27.12.2013 року були надані документи для проведення планової перевірки будівництва нової дороги від вулиці Стара Люстдорфська дорога до тренувальної бази ФСК «Чорноморець» із додатком на 312 аркушах (а.с. 18).

Частиною другою ст.71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на вищевказане колегія суддів вважає, що суд 1-ї інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив зазначену постанову з додержанням норм матеріального та процесуального права. Підстав для скасування або зміни вказаної постанови колегія суддів не вбачає, а доводи апеляційних скарг суттєвими не являються та висновків суду 1-ї інстанції не спростовують.

Керуючись ч. 1 ст. 195, ст. 196, п.1 ч.1 ст.198, ст. 200 та п.1 ч.1 ст. 205 КАС України, колегія суддів -

ухвалила:

Апеляційну скаргу Управління Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області - залишити без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 14 березня 2014 року по адміністративній справі за позовом Таїровської селищної ради до Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області про визнання нечинною та скасування постанови про накладання штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №12 від 20 січня 2014 року - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.

Головуючий суддя:/підпис/Ю.В. Яковлев

Суддя:/підпис/С.І. Жук

Суддя:/підпис/Д.В. Запорожан