Cправа № 127/7085/14-а
Провадження № 2-а/127/314/14
Іменем України
14 травня 2014 року м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Прокопчук А.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій суб'єкта владних повноважень незаконними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,-
В квітні 2014 року ОСОБА_1 звернувся в суд з вищевказаним позовом.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач є пенсіонером ЗС України, перебуває на військовому обліку у Вінницькому обласному військовому комісаріаті, на пенсійному забезпеченні - у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області. Позивачу було призначено пенсію за вислугу років відповідно Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” №2262 від 09.04.1992 року із змінами та доповненнями.
При призначенні та нарахуванні розміру пенсії ОСОБА_1 було враховано: оклад за військовим званням -120 грн; посадовий оклад - 1075 грн.; надбавка за вислугу років (35%) - 418,25 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 806,63 грн.; таємність (10%) - 107,5 грн.; премія (10%) - 107,5 грн. та надбавка за особливі умови служби (35%) - 376,25 грн.
З часу звільнення позивача для діючих військовослужбовців, на підставі постанови КМУ та наказів Міністерства оборони України за відповідною посадою були підвищені розміри грошового забезпечення та введені нові щомісячні види грошового забезпечення.
Відповідно до довідки в/ч НОМЕР_1 від 03.12.2013 року станом на 01.12.2013 року згідно посади начальника зв'язку - старшого повітряного радиста авіаційної ескадрильї в/ч НОМЕР_1 грошове забезпечення становить: оклад за військовим званням -120 грн; посадовий оклад - 1075 грн.; надбавка за вислугу років (35%) - 418,25 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 806,63 грн.; таємність (10%) - 107,5 грн.; надбавка за особливі умови служби (35%) - 376,25 грн.; премія (90%) - 967,50 грн. та щомісячна грошова винагорода (100%) - 3871,13грн.
Позивач в грудні 2013 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області з листом про здійснення перерахунку раніше призначеної йому пенсії з урахуванням премії в розмірі 90% та введенням в дію щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям льотного складу в розмірі 100%.
В січні 2014 року позивачем було отримано письмове роз'яснення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, згідно якого йому було відмовлено у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії, у зв'язку з відсутність рішення КМУ про підвищення грошового забезпечення для діючих військовослужбовців. Вказану відмову позивач вважає незаконною та протиправною.
У зв'язку з викладеним позивач просить визнати незаконними та протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо не перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру премії та введенням нового щомісячного додаткового виду грошового забезпечення для відповідної категорії військовослужбовців за відповідною посадою; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок раніше призначеної йому пенсії з урахуванням підвищення розміру премії для відповідної категорії військовослужбовців за відповідною посадою; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок раніше призначеної йому пенсії з урахуванням введення для відповідної категорії військовослужбовців нового щомісячного додаткового виду грошового забезпечення, а саме щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям льотного складу в розмірі 100% ( тобто 3871,13 грн.); зобов'язати відповідача вищезазначений перерахунок здійснити за минулі 12 місяців з дня подачі звернення; зобов'язати відповідача виплатити йому заборгованість, яка утворилася за минулі 12 місяців та зобов'язати виплачувати перераховану пенсію і в подальшому.
Відповідач копію ухвали про відкриття скороченого провадження у справі отримав, подавши у визначений законом строк заперечення проти адміністративного позову, в якому зазначив, що вимоги викладені в адміністративному позові вважає безпідставними та необґрунтованими з наступних підстав: пенсія позивачу призначена і нараховується з 01.01.2005 року. До складу грошового забезпечення, з якого позивачу нарахована пенсія увійшли посадовий оклад, оклад за військове звання, відсоткова надбавка за вислугу років, а також додаткові види грошового забезпечення. Щомісячна додаткова грошова винагорода, про яку зазначає позивач, згідно чинного законодавства не враховується до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, так, як наслідок і для проведення перерахунку пенсій, відповідно до ст.43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Щодо вимог позивача про зобов'язання провести перерахунок пенсії з урахуванням підвищення розміру премії для відповідної категорії військовослужбовців за відповідною посадою з 10% до 90% відповідач зазначив, що постановою КМУ №335 від 23.04.2012 року не передбачено перерахунок основного розміру пенсій, а лише установлюється підвищення до неї. Крім того, перерахунок основного розміру пенсії був проведений органами Пенсійного фонду України з 01.01.2008 року на підставі постанови КМУ від 07.11.2007 року №1294 та виплачений у повному розмірі. Разом з тим постановою КМУ №355 від 23.04.2012 року встановлює підвищення до пенсії у відсотковому відношенні до розмірів пенсії. У зв'язку з цим відповідач просить в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 щодо визнання дій суб'єкта владних повноважень незаконними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії відмовити.
Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності із ст.183-2 КАС України, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Вивчивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, встановлено наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Згідно ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно довідки військової частини НОМЕР_1 від 03.12.2013 року №350/119/1/1364/нс, судом встановлено, що ОСОБА_1 згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 №298 від 29.12.2004р. звільнений в запас з посади начальника зв'язку - старшого повітряного радиста авіаційної ескадрильї в/ч НОМЕР_1 . Згідно постанови Кабінгету Міністрів України № 889 від 22.09.2010 року та наказу МО України №595 від 15.11.2010 року посада начальника зв'язку - старшого повітряного радиста авіаційної ескадрильї (ВОС1219) входить до переліку посад, які з 01.10.2010р. мають право на отримання щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовця льотного складу. Станом на 01.12.2013 року згідно посади начальника зв'язку-старшого повітряного радиста авіаційної ескадрильї грошове забезпечення становить: оклад за військовим званням - 120грн.; посадовий оклад 1075 грн.; надбавка за вислугу років 35% - 418,25грн.; надбавка за особливі умови служби 35% - 376,25грн.; таємність 10% - 107,50грн.; НВОВЗ 50% - 806,63 грн.; премія 90% - 967,50 грн.; щомісячна грошова винагорода 100% - 3871,13 грн., а загальна сума 7742,26 грн. (а.с.14).
Відповідно до ст.43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” встановлено, що пенсії військовослужбовцям обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992р. №393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей” передбачено, що пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року №889 “Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби надзвичайних ситуацій” установлено військовослужбовцям щомісячну додаткову грошову винагороду в розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення.
Відповідно до п.2 вищезазначеної постанови визначено, що граничні розміри, порядок та умови виплати щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої п.1 цієї постанови, визначаються Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством надзвичайних ситуацій та Адміністрацією Державної прикордонної служби за погодженням з Міністерством соціальної політики і Міністерством фінансів у межах затвердженого фонду грошового забезпечення.
Однак, згідно вищевказаних нормативно-правових актів, грошові винагороди не враховуються до складу грошового забезпечення при обчисленні пенсій, так, як наслідок і для проведення перерахунку пенсій.
Згідно ч.3 ст.63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” передбачено здійснення перерахунку усіх призначених пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах встановлених законодавством.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі цього рішення Кабінет Міністрів України, міністерства та інші державні органи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта повідомити орган, що призначає пенсії, а в даному випадку Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
В наданих суду письмових запереченнях представник відповідача зазначає про відсутність зазначених вище повідомлень про наявність підстав для проведення перерахунку пенсії такій категорії пенсіонерів, як позивач, а тому і підстав для перерахунку пенсії позивачу у відповідача не було.
Окрім того, 15 листопада 2010 року Міністерством оборони України видано наказ Міністра оборони України від 15.11.2010 №595 “Про затвердження Інструкції про розміри і порядок виплати військовослужбовцям, які займають посади плаваючого та льотного складу Збройних Сил України, щомісячної додаткової грошової винагороди”, пунктом 3 якого встановлено, що грошова винагорода визначається з місячного грошового забезпечення, до складу якого включаються: посадовий оклад; оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення).
Тобто, грошові винагороди військовослужбовцям плаваючого та льотного складу визначаються саме з грошового забезпечення.
Відповідно до п. 4 даного наказу виплата винагороди здійснюється з того дня, з якого військовослужбовці стали до виконання обов'язків за посадами, та припиняється з дня, наступного за днем звільнення від обов'язків за посадою.
В силу п. 8 вищезазначеного наказу винагорода не включається до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Отже, наказ Міністра оборони України від 15.11.2010 №595 “Про затвердження Інструкції про розміри і порядок виплати військовослужбовцям, які займають посади плаваючого та льотного складу Збройних Сил України, щомісячної додаткової грошової винагороди” вводить винагороду особовому складу, який перебуває на посадах льотного складу та виконує польоти, за особливі заслуги.
Зважаючи на те, що позивач в даний час не перебуває на посадах льотного складу, окрім того, ст.63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” не передбачає проведення перерахунку пенсій у зв'язку з виплатами грошової винагороди військовослужбовцям льотного складу, суд приходить до висновку, що дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області є правомірними, а вимоги позивача про перерахунок пенсії є безпідставними, необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 46 Конституції України, ст.ст. 12, 43, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, ст.ст. 2, 6, 18, 159-163, 183-2 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій суб'єкта владних повноважень незаконними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністратвиного суду через Вінницький міський суд Вінницької області протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя: