Ухвала від 27.03.2014 по справі 872/17805/13

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 березня 2014 рокусправа № 201/13788/13-а

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Бишевської Н.А.

суддів: Добродняк І.Ю Семененка Я.В.

за участю секретаря судового засідання: Новошицької О.О.,

представників сторін:

позивача : - Ситенко В.П.

відповідача: - Кібець З.В. (дов.від 26.12.2013 року)

розглянувши у відкритому судовому засіданні

апеляційну скаргу ОСОБА_1

на постанову Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 03 грудня 2013 р. у справі № 201/13788/13-а

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, ІНФОРМАЦІЯ_1

про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

11 листопада 2013 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просив:

- визнати незаконними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови в перерахунку пенсії у зв'язку із фактичним збільшенням грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців з 01.04.2013 року та з 01.09.2013 року;

- визнати незаконними дії Дніпропетровського обласного військового комісаріату щодо відмови у видачі Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідки, за формою встановленою законодавством України, про розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2013 року та 01.09.2013 року за посадою з якої звільнявся полковник запасу ОСОБА_1 , з врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року №889 зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2013 року №161;

- зобов'язати Дніпропетровський обласний військовий комісаріат надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку за формою встановленою законодавством України, про розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2013 року та 01.09.2013 року за посадою з якої звільнявся полковник запасу ОСОБА_1 , з врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року №889 зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2013 року №161;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській провести полковнику запасу ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугу років з 01.04.2013 року та з 01.09.2013 року з врахуванням в грошовому забезпеченні, з якого перераховується пенсія, щомісячної додаткової грошової винагороди, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року №889 зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2013 року №161 та здійснити відповідні виплати з врахуванням проведених виплат.

Позовні вимоги обґрунтовані законодавчо визначеним обов'язком Головного УПФУ здійснювати перерахунок пенсії військовослужбовців в разі фактичної зміни розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Постановою Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 03 грудня 2013 р. у справі № 201/13788/13-а в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Дніпропетровського обласного військового комісаріату про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено.

Постанову суду мотивовано тим, що постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2013 року №161 не передбачено внесення змін до нормативно-правових актів, що регулюють види грошового забезпечення для призначення пенсій військовослужбовцям.

Не погодившись з постановою суду, подано апеляційну скаргу ОСОБА_1 , згідно якої особа, яка подає апеляційну скаргу просить скасувати постанову Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 03 грудня 2013 р. у справі № 201/13788/13-а, як таку що винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права. Вважає, що суд неправомірно мотивував своє рішення підзаконним нормативно-правовим актом, знехтувавши прямою вказівкою закону про необхідність здійснення перерахунку пенсії у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення військовослужбовців відповідної посади.

Сторони по справі про час і місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.

До судового засідання не з'явились представники Дніпропетровського обласного військового комісаріату. Жодних клопотань, повідомлень про причини неявки до суду не надходило, підстави відсутності представників другого відповідача суду не повідомлені.

З урахуванням наявних в справі матеріалів, нез'явлення в судове засідання представників Дніпропетровського обласного військового комісаріату не перешкоджає розгляду скарги.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги, внаслідок наступного.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років у відповідності до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

04.10.2013 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області з заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі постанови Кабінету міністрів України №161 від 13.03.2013 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року №889» відповідно до якої збільшено розмір щомісячної грошової винагороди для відповідної категорії військовослужбовців з 01.04.2013 року на 20% та з 01.09.2013 року на 40%.

Листом від 17.10.2013 року №С2333-13 відповідач відмовив ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку на вказаних підставах. Відмова мотивована тим, що постановою №161 передбачено підвищення розміру грошового забезпечення військовослужбовців, які продовжують нести службу, в той час, як перерахунок пенсій військовослужбовцям, на підставі даного підвищення не передбачено.

Крім того, 04.10.2013 року позивач звернувся до Дніпропетровського обласного військового комісаріату з вимогою про надання довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням підвищення передбаченого постановою №161 від 13.13.2013 року. У наданні довідки позивачу відмовлено через те, що щомісячна грошова винагорода передбачена зазначеною постановою КМУ не належить до категорії надбавок, доплат та підвищень та не створює підстав для перерахунку пенсії військовослужбовця, відповідно відсутні підстави включати її до складу грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Не погодившись з даним твердженнями відповідачів ОСОБА_1 звернувся до суду.

Вирішуючи спір між сторонами та відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив із того, що передбачена постановою КМУ № 889 грошова винагорода не входить до складу грошового забезпечення, а тому введення грошової винагороди не є підставою для перерахунку пенсії.

З такими висновками суду першої інстанції суд апеляційної інстанції погоджується з наступних підстав.

Відповідно до ч.3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2013 року №161 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій", якими установлено щомісячну додаткову грошову винагороду військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), які займають посади у Військово-Морських Силах Збройних Сил та Морській охороні Державної прикордонної служби, посади у військових частинах, підрозділах, закладах, установах та організаціях Збройних Сил (за переліком згідно з додатком), посади наземних авіаційних спеціалістів, що забезпечують безпеку польотів літаків та вертольотів, у військових частинах і підрозділах Повітряних Сил та Сухопутних військ Збройних Сил, посади у військових частинах і підрозділах високомобільних десантних військ та спеціального призначення Збройних Сил, і військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) льотного складу Збройних Сил, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та Державної прикордонної служби - у розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення. Зазначеною постановою встановлено щомісячну додаткову грошову винагороду військовослужбовцям Збройних Сил (крім тих, що зазначені у підпункті 1 цього пункту, та військовослужбовців строкової військової служби): з 1 квітня 2013 р. - у розмірі, що не перевищує 20 відсотків місячного грошового забезпечення; з 1 вересня 2013 р. - у розмірі, що не перевищує 40 відсотків місячного грошового забезпечення; з 1 січня 2014 р. - у розмірі, що не перевищує 60 відсотків місячного грошового забезпечення; з 1 квітня 2014 р. - у розмірі, що не перевищує 80 відсотків місячного грошового забезпечення; з 1 липня 2014 р. - у розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення; особам начальницького складу, які проходять службу на посадах льотного складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій, - у розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення.

При цьому п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 встановлено, що граничні розміри, порядок та умови виплати щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої пунктом 1 цієї постанови, визначаються Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Адміністрацією Державної прикордонної служби за погодженням з Міністерством соціальної політики і Міністерством фінансів у межах затвердженого фонду грошового забезпечення.

На виконання зазначеної постанови Міністром оборони України виданий наказ від 15 листопада 2010 року №595 «Про затвердження Інструкції про розміри і порядок виплати військовослужбовцям, які займають посади плаваючого та льотного складу Збройних Сил України, щомісячної додаткової грошової винагороди».

У пункті 5 зазначеної Інструкції визначено, що винагорода виплачується військовослужбовцям за місцем штатної служби за минулий місяць одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць на підставі наказу командира (начальника) військової частини (установи, організації); командирам (начальникам) військових частин (установ, організацій) - на підставі наказів вищих командирів (начальників).

Пункт 9 Інструкції визначає, що розміри винагороди встановлюються наказами Міністра оборони України (начальника Головного управління розвідки Міністерства оборони України) з урахуванням конкретної військової частини, займаної посади та особливостей умов проходження служби у межах видатків на грошове забезпечення, передбачених для Міністерства оборони України (Головного управління розвідки Міністерства оборони України) у державному бюджеті України на відповідний рік.

Відповідно до Наказу Міністра Оборони України від 15.11.2010 р. №595 щомісячна додаткова грошова винагорода не включається до складу грошового забезпечення, зазначена виплата є винагородою, підставою для видання якої є наказ командира (начальника) військової частини (установи, організації) або вищого командира (начальника), таким чином щомісячна додаткова грошова винагорода не є додатковим видом грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.

Виходячи зі змісту зазначених норм права колегія суддів доходить висновку, що щомісячна додаткова грошова винагорода, яка передбачена наказом Міністра оборони України від 15 листопада 2010 року № 595, має тимчасовий характер, оскільки виплата такої винагороди дозволена за наявності наказу командира (начальника) військової частини (установи, організації) або вищого командира (начальника), її розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, тому вона не може бути підставою для перерахунку пенсії військовослужбовцям.

Дана думка судової колегії кореспондується з правовою позицією викладеною у постанові Верховного Суду України від 15.10.2013 року, рішення якого, відповідно до ст.244-2 КАС України є обов'язковим до виконання усіма судами України.

Суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов'язання Дніпропетровського обласного військового комісаріату надати довідку про розмір грошового забезпечення за аналогічною посадою, яку позивач займав на день звільнення, станом на день надання відповіді, з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, з огляду на наступне.

Відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45, довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії видаються органами, уповноваженими рішеннями керівників державних органів, у разі надходження списків за формою згідно із додатком 1 від Головних управлінь Пенсійного фонду України, які складаються у десятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів про підстави для проведення перерахунку пенсій. Враховуючи, що таких списків управлінням Пенсійного фонду складено не було, то й підстави для самостійної підготовки та видачі відповідної довідки обласним військовим комісаріатом - відсутні.

З огляду на викладені обставини справи, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції повно і всебічно встановив обставини справи, дав їм належну правову оцінку, прийняв вірне рішення по суті позовних вимог, у зв'язку з чим підстави для його скасування, в межах доводів апеляційної скарги, відсутні.

Керуючись ст.ст. 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 03 грудня 2013 р. у справі № 201/13788/13-а - залишити без задоволення.

Постанову Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 03 грудня 2013 р. у справі № 201/13788/13-а - залишити без змін.

Ухвала суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена відповідно до ст. 212 КАС України.

Головуючий: Н.А. Бишевська

Суддя: І.Ю. Добродняк

Суддя: Я.В. Семененко