06 березня 2014 рокусправа № 808/4178/13-а
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Бишевської Н.А.
суддів: Добродняк І.Ю Семененка Я.В.
за участю секретаря судового засідання: Новошицької О.О.,
представників сторін:
позивача : - Петрикевич В.В.
відповідача: - Сніжко І.О., дов. від 09.01.14 р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні
апеляційну скаргу ОСОБА_1
на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 22 липня 2013 р. у справі № 808/4178/13-а
за позовом ОСОБА_1
до Міністерство оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1
про визнання протиправними дій в частині,щодо невидачі пільгової санаторно-курортної путівки,стягнення матеріальної та моральної шкоди, -
17.12.2012 р. ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Міністерства оборони України та ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому, з урахуванням уточнень, а. с.51, 52 , просив:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ) в частині невидачі 2-х пільгових позачергових санаторно-курортних путівок у 2011-2012 роках ОСОБА_1 , інваліду війни 3-ї групи;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 виконувати вимоги Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист», Постанови Кабінету міністрів України № 446 від 27.04.2011 р., Наказу Міністра оборони України № 604 від 05.10.2011 р. щодо видачі інваліду війни 3-ї групи ОСОБА_1 безоплатних позачергових щорічних путівок до санаторно-курортних закладів;
- стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_3 на користь позивача судові витрати, які дорівнюють вартості наданих юридичних послуг на загальну суму 3 500 грн.;
- зобов'язати Міністерство оборони України виконувати вимоги Законів України «Про статус ветеранів війн и, гарантії їх соціального захисту», «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист», Постанови Кабінету міністрів України № 446 від 27.04.2011 р., Наказу Міністра оборони України № 604 від 05.10.2011 р., виділяти до Запорізького ОВК безоплатні позачергові щорічні путівки до санаторно-курортних закладів для видачі інваліду війни 3-ї групи ОСОБА_1 безоплатних позачергових щорічних путівок до санаторно-курортних закладів.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у зв'язку з бездіяльністю відповідачів щодо ненадання путівок до санаторно-курортних закладів, позивач втратив право на отримання 2-х пільгових путівок, які призначені згідно довідки лікаря військового шпиталю форми № 070 для лікування хвороб, отриманих ОСОБА_1 під час проходження військової служби.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 22 липня 2013 р у справі № 808/4178/13-а у задоволенні вищевказаного адміністративного позову відмовлено.
Постанову суду мотивовано не доведеністю протиправності дій відповідачів щодо надання позивачу санаторно-курортної путівки і не вираховуванням існуючого порядку розподілу зазначених путівок та наявну чергу. Щодо позовних вимог в іншій частині то постанову суду мотивовано безпідставністю цих вимог з огляду на направлення їх на майбутнє.
Не погодившись з постановою суду, ОСОБА_1 подано апеляційну скаргу, згідно якої особа, яка подає апеляційну скаргу просить скасувати постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 22 липня 2013 р. у справі № 808/4178/13-а, як таку що винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права. Скаржник вважає, що суд першої інстанції виніс необґрунтоване та невмотивоване рішення, адже вимоги позивача є чіткими та такими, що ґрунтуються на законі.
Сторони по справі про час і місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення. В судове засідання, призначене на 6 березня 2014 року, в зв'язку з направленням запиту до ІНФОРМАЦІЯ_1 та необхідністю отримання додаткової інформації, з'явились як позивач так і відповідач-1, надали пояснення та заперечення по суті доводів апеляційної скарги, крім того представником відповідача-1 також надані матеріали, які на думку представника відповідача спростовують бездіяльність обласного комісаріату щодо ненадання позивачеві путівок до санаторно-курортних закладів.
Як вбачається з матеріалів справи і не спростовується сторонами, ОСОБА_1 є інвалідом війни 3-ї групи.
З метою отримання пільгової санаторно-курортної путівки, позивач заявою від 23.11.2012 р. звертався до Запорізького ОВК.
Відповідач-1 повідомив позивача листом від 30.11.2012 р. про те, що ОСОБА_1 , як інвалід війни 3 групи, знаходиться на обліку для отримання пільгової санаторно-курортної путівки згідно його заяви та довідки від лікаря форми № 070 з 6 травня 2011 р. і станом на 29.11.2012 р. черга позивача до санаторіїв Південного берегу Криму № 522, до Центру медичної реабілітації та санаторного лікування «Пуща-Водиця» № 232 (а. с.5).
Одночасно повідомлено, що кошти, які Міністерство оборони України отримує з державного бюджету для забезпечення санаторно-курортним лікуванням ветеранів війни та інвалідів, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не забезпечують необхідної потреби, що об'єктивно не дозволяє забезпечити всіх нужденних пенсіонерів Міністерства оборони України - інвалідів щорічним санаторно-курортним лікуванням. Путівки розподіляються згідно черги. При цьому, повідомити терміни отримання позивачем безкоштовної санаторної путівки немає об'єктивної можливості, тому зазначено, що про виділення путівки позивача буде повідомлено додатково.
Також стосовно порядку отримання компенсації за невикористане санаторно-курортне лікування роз'яснено, що відповідно до Постанови КМУ від 17.06.2004 р. № 785 "Про затвердження Порядку виплати грошової компенсації вартості санаторно-курортного лікування деяким категоріям громадян" грошова компенсація виплачується інвалідам війни один раз на два роки з дня звернення із заявою про виділення путівки або виплату грошової компенсації за бажанням, якщо ці особи протягом двох років не одержували безоплатних санаторно-курортних путівок, незалежно від наявності медичного висновку про необхідність санаторно-курортного лікування або медичних протипоказань. Підставою для виплати грошової компенсації є заява про виплату грошової компенсації, посвідчення інваліда війни.
Виходячи з цього, позивача повідомлено, що його буде включено до списків на виплату вищенаведеної компенсації у 2013 році.
Перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга ОСОБА_1 не підлягає задоволенню з таких підстав:
За приписами ч.1 ст.195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Так, скаржник з посилання на абз.4 п.3.8 Інструкції про порядок санаторно-курортного забезпечення у Збройних Силах України, зазначає, що суд першої інстанції помилково прийняв сторону відповідача, дійшовши до висновку про те, що облік і видача путівок на санаторно-курортне забезпечення знаходиться поза межами компетенції військових комісарів обласних військових комісаріатів, в тому числі і військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 , а є виключно компетенцією колегіальних органів - санаторно-курортних відбіркових комісій.
Згідно п.3 ч.1 ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту» від 22.10.93 р. № 3551-XII (в редакції на момент виникнення спірних відносин) визначено, що інвалідам війни та прирівняним до них особам надаються такі пільги: безоплатне позачергове забезпечення санаторно-курортним лікуванням з компенсацією вартості проїзду до санаторно-курортного закладу і назад або одержання замість путівки грошової компенсації. Порядок надання путівок, розмір та порядок виплати компенсацій визначаються Кабінетом Міністрів України.
Інваліди війни забезпечуються путівками відповідно органами соціального захисту населення, охорони здоров'я, Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у справах охорони державного кордону України та іншими органами за місцем перебування на обліку або за місцем роботи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2011 р. № 446 затверджений Порядок забезпечення санаторно-курортними путівками до санаторно-курортних закладів військовослужбовців, ветеранів війни, ветеранів військової служби, органів внутрішніх справ та деяких інших категорій осіб і членів їх сімей (далі - Порядок № 446).
Згідно положень п.4 Порядку № 446 ветеранам війни та особам, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» надаються путівки відповідно до медичних рекомендацій з урахуванням пільг, передбачених законодавством для конкретної категорії осіб, в порядку черговості у міру надходження путівок.
Наказом Міністра оборони України від 05.10.2011 р. № 604, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 07.11.2011 р. за № 1272/20010, затверджено Інструкцію про порядок санаторно-курортного забезпечення у Збройних Силах України (далі - Інструкція №604).
Так, у відповідності до змісту п.п.4.2, 4.3. 4.4 Інструкції № 604 при обласних військових комісаріатах створюються санаторно-курортні відбіркові комісії (в подальшому СКВК), до складу яких входять лікар - голова СКВК, начальник відділу соціального забезпечення та представники інших відділів тощо; СКВК проводить розгляд та оформлення документів для санаторно-курортного лікування тільки тих осіб, які стоять на обліку даної комісії, та веде облік строку лікування цих осіб на підставі довідок центрів (санаторіїв).
На СКВК військових комісаріатів покладаються питання обліку санаторно-курортних путівок, що надходять до військкоматів (п.3.10 Інструкції), а також відбір та направлення осіб на санаторно-курортне лікування (Розділ V Інструкції про санаторно-курортне забезпечення у ЗСУ).
Відбір на санаторно-курортне лікування ветеранів війни та осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» здійснюється СКВК військових комісаріатів на підставі заяви, санаторно-курортної карти для одержання путівки на санаторно-курортне лікування за формою № 070/о, яка затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 27.12.99 № 302, посвідчення, яке дає право на пільги, та довідки з Пенсійного фонду України про отримання пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (абз.1 п.5.4 Інструкції № 604).
Результати відбору та рішення СКВК записуються в книгу протоколів (пункт 4.6 Інструкції № 604).
Наведеним підтверджується вірність висновків суду першої інстанції про те, що наявність самого права на безоплатне позачергове забезпечення санаторно-курортним лікуванням (наявність посвідченні інваліда війни відповідної групи), не є остаточною підставою для безумовного направлення цієї особи на лікування, оскільки для цього необхідне обов'язкове врахування також медичного критерію (наявності показань та протипоказань до лікування, профіль санаторію та наявність тих чи інших захворювань).
При цьому, видача такої путівки здійснюється в порядку черговості по мірі надходження путівок.
Крім того, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що облік та видача путівок на санаторно-курортне забезпечення знаходиться поза межами компетенції військових комісарів обласних військових комісаріатів, оскільки є виключною компетенцією колегіальних органів - санаторно-курортних відбіркових комісій (СКВК).
Згідно п.3.8 Інструкції № 604 (на який посилається скаржник) на підставі затвердженого Міністром оборони України Плану розподілу путівок Військово-медичний департамент Міністерства оборони України поквартально направляє санаторно-курортні путівки до медичної служби структурних підрозділів Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України, медичної служби командувань видів Збройних Сил України, військово-медичних клінічних центрів Збройних Сил України та військових комісаріатів.
5 % санаторно-курортних путівок залишаються в резерві Військово-медичного департаменту Міністерства оборони України. Вони використовуються для санаторно-курортного лікування хворих після тяжких захворювань, травм, реабілітаційного лікування військовослужбовців, які повертаються після виконання миротворчих місій, забезпечення хворих у разі позапланових відпусток.
50 % загальної кількості санаторно-курортних путівок, яка залишилась, спрямовуються для санаторно-курортного лікування військовослужбовців та членів їх сімей.
Їх розподіл здійснюється між медичними службами структурних підрозділів Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України, медичними службами командувань видів Збройних Сил України, військово-медичними клінічними центрами Збройних Сил України відповідно до кількості осіб, які знаходяться на санаторно-курортному забезпеченні.
50 % загальної кількості санаторно-курортних путівок спрямовуються для санаторно-курортного забезпечення ветеранів військової служби та членів їх сімей.
Їх розподіл здійснюється між військовими комісаріатами відповідно до кількості осіб, які перебувають у них на обліку.
Санаторно-курортні путівки для працівників Збройних Сил України розподіляються між медичними службами структурних підрозділів Міністерства оборони України та Генерального штабу
Збройних Сил України, медичними службами командувань видів Збройних Сил України, військово-медичними клінічними центрами Збройних Сил України відповідно до кількості осіб, які знаходяться на санаторно-курортному забезпеченні, за участю представників профспілкових організацій за місцем їх роботи.
Санаторно-курортні путівки для ветеранів війни та осіб, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", осіб, зазначених у статтях 6-1 - 6-4 Закону України "Про жертви нацистських переслідувань" та які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", направляються до Департаменту фінансів Міністерства оборони України, який здійснює їх розподіл та видачу через відділи соціального забезпечення військових комісаріатів.
Отже, зі змісту п.3.8 Інструкції № 604 вбачається, що його положення стосуються не розподілу путівок між особами, які мають право на такі путівки, а стосуються питання розподілу між структурними підрозділами, який здійснюється у даному випадку, зокрема, в залежності від категорії осіб, що претендують на отримання путівки, тому вищенаведені доводи скаржника колегія суддів вважає неправомірними.
Щодо наявності черги вдповідач-1 зазначає, що в зв'язку з обмеженим фінансуванням МО України, СКВК Запорізького ОВК протягом 2005-2012 р.р. не було отримано необхідної кількості путівок для забезпечення санаторно-курортного лікування, в зв'язку з чим особи, які мають право на позачергове отримання путівки, об'єктивно не можуть тривалий час бути ними забезпечені, внаслідок чого виникла черга навіть серед осіб, які мають право на позачергове забезпечення путівками.
Згідно ст.17 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту» визначено, що фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів.
У відповідності до п.10 Порядку № 446 закупівля та забезпечення путівками здійснюються в межах коштів, передбачених відповідному державному органу на зазначену мету в державному бюджеті на відповідний рік.
Також у п.3.6 Інструкції № 604 визначено, що кількість санаторно-курортних путівок та кількість ліжко-днів для будь-якої категорії осіб, які мають право на санаторно-курортне забезпечення від Міністерства оборони України, визначається в межах бюджетних асигнувань на відповідний рік виходячи із суми коштів, передбачених у кошторисі Міністерства оборони України на зазначені цілі.
Таким чином, колегія суддів вважає недоведеною вину відповідача-1 щодо невидачі двох пільгових позачергових санаторно-курортних путівок у 2011-2012 роках інваліду війни 3 групи ОСОБА_1 .
Отже, відсутні підстави для задоволення позовної вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дій відповідача-1 в частині невидачі 2-х пільгових позачергових санаторно-курортних путівок у 2011-2012 роках позивачу.
Тим більш, що згідно відповіді Запорізького ОВК від 05.03.2014 р., отриманої на запит судом апеляційної інстанції, санаторно-відбірковою комісією Запорізького ОВК було прийняте рішення, яке оформлене протоколом № 15 від 02.12.2013 р., про виділення ОСОБА_1 у відповідності до медичних показань санаторно-курортної путівки до Центру медичної реабілітації та санаторного лікування «Пуща-Водиця».
При цьому, санаторно-курортну путівку № 9864 до Центру медичної реабілітації та санаторного лікування «Пуща-Водиця» видано позивачу безпосередньо 23.12.2013 р.
По виданій за рішенням санаторно-відбіркової комісії вищевказаній путівці ОСОБА_1 в період з 26.12.2013р. по 15.01.2014р. пройшов лікування у Центрі медичної реабілітації та санаторного лікування «Пуща-Водиця».
До запиту відповідачем-1 на підтвердження наведених обставин додано копію протоколу санаторно-відбіркової комісії № 15 від 02.12.2013 р., копію витягу з Книги обліку і видачі путівок, копію довідки вищевказаного санаторію.
Що стосується позовних вимог про зобов'язання відповідача-2 виконувати вимоги Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист», Постанови Кабінету міністрів України № 446 від 27.04.2011 р., Наказу Міністра оборони України № 604 від 05.10.2011 р. щодо видачі інваліду війни 3-ї групи ОСОБА_1 безоплатних позачергових щорічних путівок до санаторно-курортних закладів; та зобов'язання відповідача-2 виконувати вимоги Законів України «Про статус ветеранів війн і гарантії їх соціального захисту», «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист», Постанови Кабінету міністрів України № 446 від 27.04.2011 р., Наказу Міністра оборони України № 604 від 05.10.2011 р., виділяти до Запорізького ОВК безоплатні позачергові щорічні путівки до санаторно-курортних закладів для видачі інваліду війни 3-ї групи ОСОБА_1 безоплатних позачергових щорічних путівок до санаторно-курортних закладів, колегія суддів не вбачає підстав для їх задоволення, з огляду на те, що задоволення вимог ОСОБА_1 про зобов'язання відповідачів виконувати вищевказані дії, тобто дотримуватись чинного законодавства в частині порядку видачі та розподілу санаторно-курортних путівок, направлені на майбутнє, а положення Кодексу адміністративного судочинства України стосуються права особи на захист вже порушених законних інтересів.
Щодо вимоги позивача про стягнення з відповідача-1 судових витрат, які дорівнюють вартості наданих юридичних послуг, на загальну суму 3500 грн., то колегія суддів погоджується з позицією суду першої інстанції про відсутність підстав для її задоволення, оскільки за приписами статті 94 КАС України суд присуджує судові витрати в тому випадку, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка їх здійснила. При цьому, враховується те, що позивачем не доведено обґрунтованість заявлених позовних вимог, судом не може бути застосовано приписи ст.94 КАС України.
Керуючись ст.ст.196, 198, 204, 205, 206 КАС України, суд , -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 22 липня 2013 р. у справі № 808/4178/13-а - залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 22 липня 2013 р. у справі № 808/4178/13-а - залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена відповідно до ст. 212 КАС України.
Головуючий: Н.А. Бишевська
Суддя: І.Ю. Добродняк
Суддя: Я.В. Семененко