Постанова від 14.05.2014 по справі 820/7824/14

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

14 травня 2014 р. № 820/7824/14

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Панченко О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до Приватного сільськогосподарського підприємства імені Шевченка

про стягнення адміністративно - господарських санкцій та пені,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Харківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд cтягнути з Приватного сільськогосподарського підприємства ім. Шевченка (юридична адреса: 62609, Харківська обл., Великобурлуцький район, с. Гнилиця, вул. Радянська, 51, код ЄДРПОУ 05270649, МФО 350589, рр 2600344765 у Харківській обласній дирекції ВАТ "Райффайзен Банк Аваль") на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (61022, м. Харків, Держпром, 1 під., 1 пов., к.16, код ЄДРПОУ 14070760, одержувач: рр 31219230700003, МФО 851011, код одержувача: 37999654, УДКСУ у Дзержинському районі м. Харкова) адміністративно-господарські санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів, в сумі 20909,09 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що зі звіту відповідача про зайнятість населення та працевлаштування інвалідів за 2013 рік, середньооблікова кількість штатних працівників у 2013 році становила 33 особи, з них: середньооблікова чисельність фактично працюючих інвалідів - 0 осіб, кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" - 1 особа. Норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2013 році для відповідача становив 1особа. Однак, відповідачем не виконано вказаний норматив, що є підставою для нарахування до сплати адміністративно - господарських санкцій. Розмір середньорічної заробітної плати штатного працівника на підприємстві за 2013 рік становив 20909,09грн., і тому відповідно, сума адміністративно - господарських санкцій становить 20909,09грн. Враховуючи, що відповідачем добровільно не сплачено до Фонду адміністративно - господарські санкції за 2013 рік, позивач скористався наданим йому законом правом на звернення з даним позовом до суду.

Представник позивача - Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, у судове засідання не прибув, свого представника не направив, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений судом належним чином, в порядку, передбаченому ст.ст. 33-35 КАС України, надав на адресу суду клопотання, в якому просив суд розглядати справу без його участі, окрім того зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі. (а.с.35-36).

Відповідач - Приватне сільськогосподарське підприємство ім. Шевченка, у судове засідання повноважного представника не направив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений судом належним чином, в порядку, визначеному ст. ст. 33 - 35 КАС України.

У письмових запереченнях на позов (а.с.12-15) відповідач вказав, на протязі 2013 року Приватне сільськогосподарське підприємство «імені Шевченка» дотримувалось Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 № 70, а також іншого законодавства в цій галузі, в якому передбачено звітування по вакансіям для працевлаштування інвалідів. Підприємством щомісячно протягом минулого року надавалися до Великобурлуцького районного центру зайнятості звіти форми № 3-ПН: від 21.01.2013 р.; від 20.02.2013 р.: від 18.03.2013 р.; від 11.04.2013 р.: від 22.05.2013 р.; від 26.06.2013 р.; від 26.07.2013 р; від 23.08.2013 р.: від 16.09.2013 р.: від 25.10.2013 р.; від 05.11.2013 р.; від 18.12.2013 р., а тому на думку відповідача, керівництвом даного Підприємства було належним чином повідомлено відповідні органи про наявність вільних робочих місць (вакансій), призначених для працевлаштування інвалідів на підприємстві.

Окрім того, керуючись вимогами Постанови Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 р. № 70. ПСП «імені Шевченка» належним чином надало до Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів на підприємстві за 2013 рік за формою № 10-ПІ, затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10.02.2007 № 42.

Відповідач стверджує, чинним законодавством встановлено, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості. Однак, не дивлячись на зазначені в звітах наявні вакансій для інвалідів, ні районним центром зайнятості, ні Фондом соціального захисту інвалідів на підприємство інваліди для працевлаштування не направлялись. До ПСП з питань працевлаштування громадяни даної категорії не звертались. Скарг інвалідів щодо відмови з боку підприємства у працевлаштуванні не надходило.

За таких обставин, відповідач вважає, що ним були виконані вимоги чинного законодавства, зокрема Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", і тому просить суд відмовити у задоволенні позову.

Оскільки матеріали справи містять докази, які в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, а завданням адміністративного судочинства України згідно з ч.1 ст.2 КАС України є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і неухильне дотримання судом вимог даної норми процесуального закону є обов'язковим в кожній адміністративній справі, то з огляду на приписи ст.41, ч.4 ст.122, ч.6 ст.128 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі доказами.

Суд, вивчивши доводи позову та заперечень на позов, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів:

Законом України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" визначені основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантовано їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами.

Відповідно до ч. 3 ст. 18 згаданого Закону, підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення (ч.ч. 1, 2 ст. 19 Закону).

Отже, Законом передбачені гарантії соціального захисту інвалідів шляхом встановлення особливих вимог щодо організації робочого місця інваліда та покладення на підприємства обов'язку забезпечувати для інвалідів належні та безпечні умови праці з урахуванням медичних показань.

Згідно зі ст. 20 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені, яка обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Судом встановлено, підтверджується матеріалами справи, що згідно поданій державній звітності "Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів" (форма № 10-ПІ) за 2013 рік середньооблікова чисельність штатних працівників Приватного сільськогосподарського підприємства імені Шевченка, складає 33 особи. Кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до встановленого нормативу повинна складати у 2013 році - 1 робоче місце для працевлаштування інваліда. У 2013 році у товаристві інваліди не працювали. (а.с. 5).

Протягом 2013 року відповідач - Приватне сільськогосподарське підприємство імені Шевченка, щомісячно надавав до територіального органу державної служби зайнятості звіти за Формою 3-ПН про наявність вільних робочих місць для інвалідів: від 21.01.2013 р.; від 20.02.2013 р.: від 18.03.2013 р.; від 11.04.2013 р.: від 22.05.2013 р.; від 26.06.2013 р.; від 26.07.2013 р.; від 23.08.2013 р.: від 16.09.2013 р.: від 25.10.2013 р.; від 05.11.2013 р.; від 18.12.2013 р. (а.с.17-34).

Згідно довідки Великобурлуцького районного центру зайнятості № 320 від 09.04.2014р. ПСП "ім. Шевченка" на протязі 2013 року надавало інформацію про наявність вільних робочих місць для інвалідів (а.с. 37).

Директором ПСП "ім. Шевченка" видано наказ від 04.01.2013 року про створення на підприємстві робочих місць з метою виконання вимог законодавства про соціальний захист інвалідів (а.с. 16).

Оскільки відповідач виконав встановлений законом норматив щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, інформував щомісяця центр зайнятості по формі № 3-ПН "Звіт про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) та потребу в працівниках", доказів відмови відповідачем працевлаштувати інвалідів суду не надано, підстав для накладення на нього адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у 2013 році не вбачається.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 8-14, 71, 94, 160-164, 167, 186, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного сільськогосподарського підприємства імені Шевченка про стягнення заборгованості - відмовити.

Постанова набирає законної сили згідно з ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду згідно з ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення (у разі застосування судом ч. 3, ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя Панченко О.В