Ухвала від 12.05.2014 по справі 2а-21215/10/0570

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 травня 2014 року м. Київ К/9991/12132/11

Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:

головуючого Ланченко Л.В.

суддів Пилипчук Н.Г.

Цвіркуна Ю.І.

розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу

Державної податкової інспекції у м.Торезі Донецької області

на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 09.12.2010 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 16.02.2011

у справі №2а-21215/10/0570

за позовом Фізичної особи -підприємця ОСОБА_2

до Державної податкової інспекції у м.Торезі Донецької області

третя особа Державна податкова інспекція у Новоазовському районі

про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 09.12.2010, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 16.02.2011, позов задоволено. Скасовано рішення ДПІ у м.Торезі про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001192320 від 27.08.2010 на суму 5965 грн.

У справі відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою відповідача, у якій ставиться питання про скасування рішення суду першої та апеляційної інстанції та прийняття нового рішення про відмову в позові в повному обсязі, з підстав порушенням норм матеріального та процесуального права.

Перевіривши під час попереднього судового засідання повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судових рішеннях, в межах доводів касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.

06.08.2010 відповідачем проведена перевірка діяльності позивача з питань дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), наявності торгових патентів та ліцензій, за результатами якої був складений відповідний акт, при цьому під час перевірки було встановлено порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, а саме: непроведення розрахункових операцій через РРО на суму 593,00 гривні; реалізація товару, не облікованого у встановленому законом порядку на суму 1500,00 гривень, а саме не подані будь-які документи, підтверджуючі облік запасів за місцем реалізації (книга обліку доходів та витрат, накладні, тощо), здійснення торгівельної діяльності без придбання відповідного торгового патенту.

27.08.2010 прийнято рішення про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій №0001192320 на суму 5965,00 грн.

Суд першої інстанції, з доводами якого погодився суд апеляційної інстанції, задовольняючи позовні вимоги, обґрунтовували свої висновки тим, що позивач зареєстрований як фізична особа-підприємець (ФОП). 11.03.2010 ним була подана заява про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, і обрані наступні види діяльності: «Роздрібна торгівля поза магазинами» та «Послуги з організації подорожувань», місцем здійснення підприємницької діяльності вказані: АДРЕСА_1. 16.03.2010 позивач отримав свідоцтво про сплату єдиного податку, у зв?язку з чим у позивача відсутній обов?язок щодо застосування РРО та розрахункових книжок при продажу товарів (наданні послуг), а також ведення обліку товарних запасів, за підтвердження факту ведення позивачем книги обліку товарів та послуг.

Відповідно до вимог пункту 12 статті 3 Закону України від 6 липня 1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Закон № 265/95-ВР) суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

Згідно зі статтею 6 зазначеного Закону облік товарних запасів фізичною особою-суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.

Аналіз наведених вище норм дає підстави вважати, що обов'язок ведення обліку товарних запасів не міг бути покладений на ФОП, які здійснювали підприємницьку діяльність за спрощеною системою оподаткування відповідно до Указу Президента України від 3 липня 1998 року № 727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» (чинного на час виникнення спірних відносин).

Натомість ФОП, які перебували на загальній системі оподаткування, відповідно до вимог пункту 12 статті 3 та статті 6 Закону № 265/95-ВР були зобов'язані вести облік товарних запасів у порядку, визначеному чинним законодавством.

Таке застосування норм матеріального права судами попередніх інстанцій відповідає практиці Верховного Суду України, викладеній зокрема в ухвалах від 11.06.2013 №21-147а13, від 25.02.2014 №21-19а14.

За таких обставин, судова колегія вважає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального та процесуального права, які б давали підстави для скасування оскаржених судових рішень, а тому касаційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 220-1, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Торезі Донецької області відхилити, а постанову Донецького окружного адміністративного суду від 09.12.2010 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду 16.02.2011 залишити без змін.

Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-238 КАС України.

Головуючий Л.В.Ланченко

Судді Н.Г.Пилипчук

Ю.І.Цвіркун