ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
05 травня 2014 року м.Львів № 813/2657/14
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сподарик Н.І., за участі секретаря судового засідання Гуменюк В.М., представника позивача ОСОБА_1, представники відповідача Середяк Л.А., Велика О.В. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_4, законний представник ОСОБА_5 до Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
У провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_4, законний представник ОСОБА_5 до Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти з вимогами :
- визнати дії Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти щодо відмови ОСОБА_4 у реєстрації для участі в зовнішньому незалежному тестуванні у 2014 році протиправними та такими, що порушують право на освіту;
- зобов'язати Львівський регіональний центр оцінювання якості освіти зареєструвати ОСОБА_4 для участі в зовнішньому незалежному тестуванні у 2014 році.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з релігійних переконань не може надати письмової згоди на обробку персональних даних при поданні заяви про його реєстрацію для участі у незалежному зовнішньому оцінюванні, відтак можна дійти висновку про те, що позивач надав згоду на обробку його персональних даних у формі, що дає змогу зробити висновок про її надання, так як звернувся із вищезазначеною заявою. Позивач посилаючись на п.5.ч.2 ст.8 Закону України «Про захист персональних даних» зазначає, що право суб'єкта персональних даних вмотивовано заперечувати проти обробки своїх персональних даних. Представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач заперечив позовні вимоги з підстав викладених у письмових запереченнях від 14.04.2014 року поданих на позовну заяву в судовому засіданні. Зазначив, що подання заяви про реєстрацію ще не свідчить про надання згоди на обробку персональних даних з урахуванням сформульованої мети їх обробки, оскільки в процесі реєстрації даних позивача відповідно до Порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання в 2014 році відповідач не тільки реєструє особу для участі у зовнішньому незалежному тестуванні, а й оголошує результати зовнішнього оцінювання шляхом їх розміщення на інформаційних сторінках абітурієнтів, зберігає та надає у випадках, встановлених законом, інформацію про результати зовнішнього незалежного оцінювання та ін. Крім того, відповідач вказує, що норма п.5.ч.2 ст.8 Закону України «Про захист персональних даних» не має відношення до спірних правовідносин, у зв'язку із тим, що позивач не надав згоди відповідачу на обробку його персональних даних, а відтак відповідач повернув позивачу усі документи із його персональними даними. За таких обставин, відповідач не є володільцем персональних даних позивача у розумінні вимог Закону України «Про захист персональних даних» та жодних дій з даними позивача не здійснюва.
Представник відповідача заперечує проти позову і просить відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши долучені до матеріалів справи докази, оцінивши їх в сукупності та встановив наступні фактичні обставини справи.
31 січня 2014 року ОСОБА_4 направила на адресу Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти заяву, реєстраційну картку і пакет реєстраційних документів з проханням зареєструвати її для участі у зовнішньому незалежному оцінюванні. В даній заяві заявник зазначив, що з порядком проведення зовнішнього незалежного оцінювання в 2014 році, правами та обов'язками абітурієнта ознайомлений.
У відповідь на заяву Львівський регіональний центр оцінювання якості освіти № 234/03-20 повідомив ОСОБА_4, що її не зареєстровано для участі в зовнішньому незалежному оцінюванні, оскільки вона неналежно оформила документи, необхідні для реєстрації (подали заяву - реєстраційну картку, яка не була створена за допомогою комп'ютерної програми 2014 року, не дала згоду на обробку персональних даних.)
Не погоджуючись з відмовою реєстрації позивача в зовнішньому незалежному оцінюванні, останній з вернувся з позовом до суду.
При прийнятті рішення суд виходив з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 53 Конституції України встановлено право кожного на освіту. Конституція України гарантує обов'язкову загальну, середню освіту. Стосовно вищої освіти Конституцією визначено, що громадини мають право безоплатно здобути її в державних і комунальних навчальних закладах на конкурсній основі.
Статтею 44 Закону України «Про вищу освіту» передбачено, що прийом осіб на навчання до вищих навчальних закладів здійснюється на конкурсній основі відповідно до їх здібностей незалежно від форми власності навчального закладу та джерел його фінансування.
З метою забезпечення реалізації конституційних прав громадян на рівний доступ до вищої освіти, здійснення контролю за дотриманням державних стандартів освіти, постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2004 року № 1095 запроваджено зовнішнє незалежне оцінювання (далі - ЗНО) навчальних досягнень випускників загальноосвітніх навчальних закладів, за результатами якого проводиться конкурсний відбір студентів для навчання у вищих навчальних закладах.
Наказом Міністерства освіти і науки України № 1573 від 08.11.2013 р. «Про затвердження нормативно-правових актів щодо проведення зовнішнього незалежного оцінювання навчальних досягнень випускників навчальних закладів системи загальної середньої освіти в 2014 році», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.11.2013 р. за № 2018/24550, затверджено Порядок проведення зовнішнього незалежного оцінювання в 2014 році (далі - Порядок проведення ЗНО 2014). Відповідно до п.1 розділу 11 зазначеного Порядку проведення ЗНО 2014 участь у зовнішньому оцінюванні може взяти особа, яка має повну загальну середню освіту або є випускником, навчального закладу системи загальної середньої освіти поточного навчального року, планує вступати до вищого навчального закладу України та зареєструвалася в установленому порядку.
Реєстрація осіб, які виявили бажання пройти зовнішнє оцінювання регламентується розділом IV Порядку проведення ЗНО 2014.
Відповідно до п.2. Порядку проведення ЗНО 2014 для реєстрації особа повинна надіслати поштою до відповідного регіонального центру оцінювання якості освіти комплект документів: заяву-реєстраційну картку; копію паспорта. Особи, які не мають паспорта і яким станом на 01 вересня 2013 року не виповнилося шістнадцять років, можуть подавати копію свідоцтва про народження. Іноземці, особи без громадянства, біженці, особи, які потребують додаткового або тимчасового захисту, закордонні українці додатково надають копію документа, що підтверджує законність їх перебування на території України; копію документа про повну загальну середню освіту або довідку з місця навчання; копію документа про зміну прізвища, імені, по батькові (для осіб, у документах яких є розбіжності в персональних даних).
У разі потреби особи, які мають захворювання, що можуть бути перешкодою для проходження зовнішнього оцінювання, крім документів, зазначених у пункті 2 цього розділу, надають висновок закладу охорони здоров'я про необхідність створення особливих (специфічних) умов для проходження зовнішнього оцінювання.
Згідно п.4 Порядку проведення ЗНО 2014 заява-реєстраційна картка оформляється відповідно до зразка, розробленого та затвердженого Українським центром оцінювання якості освіти.
Для оформлення заяви-реєстраційної картки особа повинна звернутися до пункту реєстрації. Інформація про місце розташування та розклад роботи пунктів реєстрації розміщується на веб-сайтах Українського та регіональних центрів оцінювання якості освіти.
Особа може самостійно оформити заяву-реєстраційну картку, скориставшись спеціальною комп'ютерною програмою, розробленою в Українському центрі оцінювання якості освіти та розміщеною на його веб-сайті.
У заяві-реєстраційній картці особа повинна засвідчити своє бажання бути зареєстрованою, підтвердити факт ознайомлення із правами та обов'язками абітурієнта, дати згоду на обробку персональних даних у процесі проведення зовнішнього оцінювання та використання їх під час вступу до вищих навчальних закладів.
У заяві-реєстраційній картці особа повинна вказати: прізвище, ім'я, по батькові; дату народження; серію, номер паспорта (свідоцтва про народження); номери контактних телефонів (за наявності); постійне місце проживання; відомості про здобуття повної загальної середньої освіти; предмети, вибрані для проходження зовнішнього оцінювання; мову, якою необхідно здійснити переклад тестів; мову, якою необхідно здійснити переклад інформаційного бюлетеня «Зовнішнє незалежне оцінювання. 2014 рік»; особливі (специфічні) умови проходження зовнішнього оцінювання (інформація вказується за бажанням особи та за наявності відповідного висновку закладу охорони здоров'я).
У спеціально відведених місцях заяви-реєстраційної картки особа, яка бажає зареєструватися для проходження зовнішнього оцінювання, повинна наклеїти дві фотокартки для документів розміром 3 х 4 см.
Пункт 14 Порядку проведення ЗНО 2014 передбачає, що Регламентна комісія регіонального центру оцінювання якості освіти може відмовити особі в реєстрації. Підставою для прийняття такого рішення є: подання не всіх документів, необхідних для здійснення реєстрації; неналежне оформлення документа(ів), необхідного (их) для реєстрації; зазначення в заяві-реєстраційній картці недостовірних даних; неможливість створення особливих (специфічних) умов для проходження зовнішнього оцінювання згідно з висновком закладу охорони здоров'я; подання заяви пізніше встановленого строку (дата визначається за відбитком штемпеля відправлення на поштовому конверті).
Особі, якій відмовлено в реєстрації, регіональний центр оцінювання якості освіти рекомендованим поштовим відправленням надсилає вмотивовану відмову в реєстрації та документи, подані нею.
Особа, якій відмовлено в реєстрації, усунувши недоліки, може повторно пройти реєстрацію.
Як вбачається з матеріалів справи, листом Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти було повідомлено ОСОБА_4 про відмову у реєстрації для участі у зовнішньому незалежному оцінюванні з визначенням причини відмови у реєстрації: «подали заяву - реєстраційну картку, яка не була створена за допомогою комп'ютерної програми 2014 року, не дали згоду на обробку персональних даних» (а.с.16).
Як уже зазначалось вище відповідно до п.4 Порядку проведення ЗНО 2014 заява-реєстраційна картка оформляється відповідно до зразка, розробленого та затвердженого Українським центром оцінювання якості освіти.
Проте, позивач звернувся до Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти з заявою, яка не відповідала комп'ютерній програмі 2014 року.
Проаналізувавши розділ IV Порядку проведення ЗНО 2014, суд прийшов до переконання, що при подачі заяви - реєстраційної картки особа повинна одночасно зазначити наявність трьох факторів, серед яких: дати згоду на обробку персональних даних у процесі проведення зовнішнього оцінювання та використання їх під час вступу до вищих навчальних закладів.
ОСОБА_4 у заяві від 30.01.2014 року не дала згоди на обробку персональних даних у процесі проведення зовнішнього незалежного оцінювання та використання їх під час вступу до вищих навчальних закладів.
Закон України «Про захист персональних даних» від 01.06.2010 року № 2297-VІ (далі Закон України № 2297-VІ) регулює правові відносини, пов'язані із захистом і обробкою персональних даних, і спрямований на захист основоположних прав і свобод людини і громадянина, зокрема права на невтручання в особисте життя, у зв'язку з обробкою персональних даних. Цей Закон поширюється на діяльність з обробки персональних даних, яка здійснюється повністю або частково із застосуванням автоматизованих засобів, а також на обробку персональних даних, що містяться у картотеці чи призначені до внесення до картотеки, із застосуванням неавтоматизованих засобів.
Відповідно до абз. 10 ст.2 Закону України № 2297-VІ персональні дані - відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована.
Згідно абз. 3 ст.2 Закону України № 2297-VІ, володілець персональних даних - фізична або юридична особа, яка визначає мету обробки персональних даних, встановлює склад цих даних та процедури їх обробки, якщо інше не визначено законом.
Обробка персональних даних - будь-яка дія або сукупність дій, таких як збирання, реєстрація, накопичення, зберігання, адаптування, зміна, поновлення, використання і поширення (розповсюдження, реалізація, передача), знеособлення, знищення персональних даних, у тому числі з використанням інформаційних (автоматизованих) систем (абз. 8 ст.2 Закону України № 2297-VІ).
Відповідно до ч. 5 ст.6 Закону України «Про захист персональних даних» обробка персональних даних здійснюється для конкретних і законних цілей, визначених за згодою суб'єкта персональних даних, або у випадках, передбачених законами України, у порядку, встановленому законодавством.
Частиною 6 цієї статті визначено, що не допускається обробка даних про фізичну особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Із наведених норм слідує, що забороняється обробка персональних даних позивача без його згоди.
Як зазначалося вище, згода суб'єкта персональних даних це добровільне волевиявлення фізичної особи (за умови її проінформованості) щодо надання дозволу на обробку її персональних даних відповідно до сформульованої мети їх обробки, висловлене у письмовій формі або у формі, що дає змогу зробити висновок про її надання.
Із наведеного можна дійти висновку про те, що згода на обробку персональних даних повинна бути оформлена письмово або у формі, що дає змогу зробити висновок про її надання.
Позивач при зверненні до відповідача із заявою про реєстрацію його для зовнішнього незалежного оцінювання не надав письмової згоди для обробки його персональних даних, а відтак у відповідача були відсутні правові підстави для вчинення дій з персональними даними позивача.
У судовому засіданні представник позивача пояснила те, що позивач із релігійних переконань не може надати письмової згоди на обробку його персональних даних та оскільки позивачем була подана заява про його реєстрацію для участі у незалежному зовнішньому оцінюванні, відтак можна дійти висновку про те, що позивач надав згоду на обробку його персональних даних у формі, що дає змогу зробити висновок про її надання.
У свою чергу представник відповідача зазначив, що подання заяви про реєстрацію ще не свідчить про надання згоди на обробку персональних даних з урахуванням сформульованої мети їх обробки, оскільки в процесі реєстрації даних позивача відповідно до Порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання в 2014 році відповідач не тільки реєструє особу для участі у зовнішньому незалежному тестуванні, а й оголошує результати зовнішнього оцінювання шляхом їх розміщення на інформаційних сторінках абітурієнтів, зберігає та надає у випадках, встановлених законом, інформацію про результати зовнішнього незалежного оцінювання та ін.
Суд погоджується із твердженням представника відповідача щодо того, що із заяви позивача не можливо дійти висновку про надання ним згоди на обробку його персональних даних з урахуванням мети обробки, встановленої Українським центром оцінювання якості освіти.
Як вбачається із положень п. 12. Порядку проведення ЗНО 2014 інформація про особу вноситься до бази даних абітурієнтів для подальшої обробки з метою:
установлення особи абітурієнта та персоніфікації результатів зовнішнього оцінювання (інформація, зазначена в підпунктах 1 - 3 пункту 7 цього розділу);
оперативного повідомлення особі про стан проходження зовнішнього оцінювання (інформація, зазначена в підпунктах 4, 5 пункту 7 цього розділу);
розподілу абітурієнтів між сесіями тестування (інформація, зазначена в підпунктах 2, 7 пункту 7 цього розділу);
розподілу абітурієнтів між пунктами тестування (інформація, зазначена в підпунктах 5, 7, 8 пункту 7 цього розділу);
урахування індивідуальних потреб абітурієнта в процесі створення для нього умов проходження зовнішнього оцінювання (інформація, що зазначена в підпунктах 8 - 10 пункту 7 цього розділу).
Суд вважає необґрунтованими посилання позивача, як на підставу позову, на вимоги п.5 ч.2 ст.8 Закону України «Про захист персональних даних» у зв'язку із наступним.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.8 Закону України «Про захист персональних даних» суб'єкт персональних даних має право пред'являти вмотивовану вимогу володільцю персональних даних із запереченням проти обробки своїх персональних даних.
Зазначена норма передбачає право суб'єкта персональних даних вмотивовано заперечувати проти обробки своїх персональних даних.
Проте, таке право позивача не заперечується. Вказана норма не має жодного відношення до спірних правовідносин, у зв'язку із тим, що позивач не надав згоди відповідачу на обробку його персональних даних, а відтак відповідач повернув позивачу усі документи.За таких обставин, відповідач не є володільцем персональних даних позивача у розумінні вимог Закону України «Про захист персональних даних» та жодних дій з даними позивача не здійснював, принаймні доказів вчинення таких дій сторонами не надано.
Таким чином суд дійшов висновку про те, що Львівський регіональний центр оцінювання якості освіти, в ході розгляду комплекту реєстраційних документів за заявою ОСОБА_4, діяв чітко в межах та з дотриманням вимог чинного законодавства України та не має право на обробку даних позивача без його згоди.
Щодо позовної вимоги зобов'язати Львівський регіональний центр оцінювання якості освіти зареєструвати ОСОБА_4 для участі в зовнішньому незалежному тестуванні у 2014 році, Суд зазначає, що не може давати вказівки з питань, що належать до компетенції органу Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти. Задоволення вказаної позовної вимоги було б втручанням у повноваження та діяльність суб'єктів владних повноважень та підміною їх функцій, втручанням у його компетенцію та суперечитиме завданням адміністративного судочинства визначеним у ст. 2 КАС України.
Відтак позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
За правилами, встановленими ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею цього Кодексу.
За таких обставин суд вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими, а у позові слід відмовити повністю.
Відповідно до ст. 94 КАС України відшкодування судових витрат позивачеві, якому відмовлено у позові, не передбачено.
Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
У задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Судові витрати покласти на позивача.
Апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, виготовленої в повному обсязі. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 12 травня 2014 року.
Суддя Сподарик Н.І.