11.5
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
12 травня 2014 рокуЛуганськСправа № 812/3199/14
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ковальова Т.І., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до державної виконавчої служби у м. Ровеньки Луганської області про визнання незаконними та неправомірними виконавчих дій, визнання протиправним та скасування акту опису й арешту майна № 43074006 від 25.04.2014 року, -
08 травня 2014 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до державної виконавчої служби у м. Ровеньки Луганської області про визнання незаконними та неправомірними виконавчих дій, визнання протиправним та скасування акту опису й арешту майна № 43074006 від 25.04.2014 року.
В своїй позовній заяві ОСОБА_1 просить суд визнати виконавчі дії державного виконавця державної виконавчої служби у м. Ровеньки Луганської області Стайловської К.М. щодо опису та складання акту опису й арешту рухомого майна, розташованого за адресою : АДРЕСА_1 - неправомірними та незаконними. Визнати протиправним та скасувати акт опису й арешту майна № 43074006 від 25.04.2014 року складений державним виконавцем державної виконавчої служби у м. Ровеньки Луганської області Стайловською К.М.
Розглянувши матеріали за вищезазначеним адміністративним позовом, суд прийшов до висновку, що підстав для відкриття провадження по адміністративній справі не вбачається.
Конституція України, закріпивши право людини і громадянина на судовий захист своїх прав і свобод, гарантує кожному право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ст. 3 Кодексу адміністартивного судочинства України справа адміністартивної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно - правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Таким чином, для того, щоб спір міг бути віднесений до публічно - правового спору, який підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, має бути, щоб спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень, щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності виконаних чи невиконаних суб'єктом владних повноважень при здійсненні ними саме владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень, а не з інших підстав.
На підставі ч. 2 ст. 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Зі змісту адміністративного позову вбачається, що позивач фактично оскаржує акт опису й арешту рухомого майна № 43074006 від 25.04.2014 року, розташованого за адресою : АДРЕСА_1, відповідно до ухвали Свердловського міського суду від 22.04.2014 року.
У випадку, коли суб'єкти владних повноважень не здійснюють у спірних правовідносинах владних управлінських функцій щодо іншого суб'єкта, з яких виник спір, такий спір не має встановлених нормами КАС України ознак справи адміністративної юрисдикції та не повинен вирішуватись адміністративним судом.
За своєю правовою природою вказаний спір є спором про право, правовідносини між сторонами якого засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності учасників. Отже спір, який виник між сторонами не є адміністративним і не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до статті 15 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Згідно ч. 2 ст. 114 Цивільно - процесуального кодексу позови про зняття арешту з майна пред'являються за місцезнаходженням цього майна або основної його частини.
Скасування арешту розглядається в порядку цивільного судочинства, а саме відповідно до ст. 114 Цивільно - процесуального кодексу України.
Таким чином, дана позовна заява не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи те, що позовні вимоги не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства та відсутні інші вимоги щодо вирішення публічно-правового спору, суд вважає за необхідне у відкритті провадження за адміністративним позовом ОСОБА_1 до державної виконавчої служби у м. Ровеньки Луганської області про визнання незаконними та неправомірними виконавчих дій, визнання протиправним та скасування акту опису й арешту майна № 43074006 від 25.04.2014 року -відмовити.
Пунктом 1 частини 1 статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Частиною 6 статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи, тому суддя пропонує позивачу звернутись до місцевого суду в порядку цивільного судочинства.
Згідно п.3 ч.1 ст.7 ЗУ «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі відмови у відкритті провадження у справі.
Керуючись статтями 109, 160, 165, 181 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-
Відмовити у відкритті провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до державної виконавчої служби у м. Ровеньки Луганської області про визнання незаконними та неправомірними виконавчих дій, визнання протиправним та скасування акту опису й арешту майна № 43074006 від 25.04.2014 року, у зв'язку з тим, що позовні вимоги не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Повернути ОСОБА_1 судовий збір у сумі 73,08 грн. (сімдесят три гривні 08 коп.), сплачений за подання даного позову квитанцією № 9 від 05 травня 2014 року.
Роз'яснити позивачу право на звернення з вказаними вимогами до місцевого загального суду в порядку цивільного судочинства.
Адміністративний позов разом з додатками повернути позивачу.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому проваджені або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. В інших випадках в строк, встановлений ст. 254 КАС України.
СуддяТ.І. Ковальова