Постанова від 13.05.2014 по справі 221/1407/14-а

221/1407/14-а

2-а/221/112/2014

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 травня 2014 року Волноваський районний суд Донецької області

в складі: головуючого - судді Овчиннікової О.С.,

при секретарі Гуровій Л.Л.,

за участю позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Коваль Т. О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Волноваха адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі Донецької області про визнання незаконною відмови в перерахунку пенсії, скасування рішення та зобов'язання провести перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ:

08.04.2014 року позивачка звернулася з адміністративним позовом до суду, мотивуючи свої позовні вимоги тим, що з 23 січня 2010 року їй була призначена пенсія як державному службовцю, згідно Закону України « Про державну службу» , стаж державної служби складає 28 роки 03 місяця , останнє місце роботи - Державна податкова інспекція у Волноваському районі. При розрахунку середньомісячного заробітку при видачі довідки не врахували матеріальну допомогу на оздоровлення та допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати та 40 % надбавку за вислугу років, а урахували лише посадовий оклад, надбавки за ранг. У зв'язку з чим вона отримує нижчу пенсію, чим мала би отримувати. Довідки про складові заробітної плати та винагороди за вислугу років вона отримала 21.03.2014 року, після чого того ж дня 21.03.14 року звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням вказаних виплат, але в перерахунку було відмовлено ( рішення про відмову № 1045 від 24.03.2014 року) . Вважає це рішення про відмову незаконним , просить скасувати його та просить зобов'язати провести перерахунок пенсії з 01.04.2014 року відповідно до довідок про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України « Про державну службу» який діяв на час призначення пенсії , з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової індексації та 40 % надбавки-винагороди за вислугу років.

Позивачка в судовому засіданні позовні вимоги підтримала , на їхньому задоволенні наполягала.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала , просила в позові відмовити, суду показала, що згідно зі ст. 33 Закону України « Про державну службу» , заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі, та інших надбавок. Зміни до чинного законодавства , зокрема Закону України « Про державну службу» та постанови КМУ « Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії « не вносилися, і відповідно, при визначені заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включають в складові заробітної плати, передбачені вищезазначеними нормативно-правовими актами. Винагорода за вислугу років повинна виплачуватися у розмірах відповідно до постанови КМУ № 283 від 03.05.1994 року.

Вислухавши пояснення позивачки, представника відповідача, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлені обставини, які підтверджуються такими доказами.

Судом встановлено, що позивачка перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Волноваському районі і Донецької області та отримує пенсію, згідно з Законом України «Про державну службу» з 25.01.2010 року.

На день звільнення заробітна плата позивача складалася з посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, премії та надбавки, матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутових питань, грошової винагороди. Стаж державної служби складав 18 років, стаж роботи за вислугу років складає 28 років 03 місяців 01 день.

21.03.2014 року позивачка звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на день звільнення згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» з урахуванням довідок № 30,29 та № 28 від 21.03.2014 року , просила включити додатково до складу заробітної плати матеріальну допомогу на оздоровлення до відпустки та на соціально-побутові потреби, індексацію заробітної плати, та невраховану винагороду за вислугу років у розмірі 40 % посадового окладу, з яких сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Рішенням № 1045 від 24.03.2014 року позивачці в перерахунку пенсії відмовлено в зв'язку з тим, що перерахунок пенсії з цих підстав необґрунтований.

Згідно ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ( на час призначення пенсії позивачу у редакції Закону - 90 відсотків ).

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Відповідно до п. З Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконаленні визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року № 865, посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу», враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, а, згідно пп. 2 п. 4 цієї ж постанови, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.

Постановою КМУ № 1013 від 12.09.1997 року , затверджено порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів ДПС , які мають спеціальні звання, відповідно до положень якого винагорода за вислугу років виплачується посадовим особам органів ДПС залежно від стажу роботи і обчислюється у % виходячи з посадового окладу та надбавки за спеціальне звання. Нарахування та виплата винагороди за вислугу років проводиться щомісячно за фактично відпрацьований час та в межах встановленого фонду оплати праці. Винагорода за вислугу років враховується при обчислені середнього заробітку , що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, тому як виплачується за рахунок та в межах фонду оплати праці , на неї нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За змістом цього Порядку до стажу роботи що дає право на одержання винагороди за вислугу років включається час роботи на підприємствах , установах, та в організаціях на посадах бухгалтерів, економістів , фінансистів ,юристів , якщо ці працівники мало спеціальну освіту , працювали за фахом та перейшли на роботу до податкової адміністрації ( інспекції) і зараховані на відповідну посаду

Тому суд вважає, що пенсія позивачці повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, та винагороди за вислугу років у розмірі 40 % посадового окладу з надбавкою за спеціальне звання, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески, з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу» згідно з довідками від № 28 та № 30 від 21.03.2014 року про розмір винагороди за вислугу років та складові заробітної плати позивача (надбавки та премії за останні 24 календарних місяці роботи за будь-які 60 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією, яка подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», виданої відповідачем.

Відповідно до вказаного вище Порядку виплати винагороди за вислугу років , визначено , що стаж роботи для виплати винагороди за вислугу років визначається комісією органу державної податкової служби з питань встановлення стажу , необхідного для врахування винагороди за вислугу років, спірні питання з приводу встановлення стажу роботи для виплати винагороди за вислугу років , розглядаються відповідними комісіями ДПА вищого рівня та ДПА України.

З огляду на викладене , дії відповідача щодо самостійного визначення розміру щомісячної винагороди за вислугу років, встановленого спеціальною комісією , вчинені в порушення вимог ч. 7 ст. 33 Закону України «Про державну службу». Це означає , що відповідач повинен був виходити з отримуваної позивачем суми заробітної плати, у тому числі винагороди за вислугу років . А врахування лише « правильної» , на його думку, надбавки за вислугу років є порушенням компетенції, оскільки, чинним законодавством органи Пенсійного Фонду не наділенні повноваженнями самостійно визначати структуру заробітної плати державного службовця та оцінювати обгрунтованість розміру виплачуваних винагород.

На всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавок за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань та індексація заробітної плати згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 212 є складовою заробітної плати. На суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань і індексацію нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що відображено у наданій до пенсійного фонду довідці форми 5-1.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат па оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Таким чином, суд вважає, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсії, є правильним, оскільки перевага має надаватись не положенням законів № 3723-XII та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин -стаття 41 Закону № 1058-IV та стаття 66 Закону № 1788-XII.

Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, яка викладена в постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11.

Частиною першою статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Враховуючи викладене, суд задовольняє позов в повному обсязі.

Частиною 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що перерахунок пенсії проводиться у такі строки : у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця , в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії , якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця , якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа. Таким чином , суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог позивача, якому відповідач повинен здійснити перерахунок пенсії з 01.04.2014 року.

На підставі наведеного, Законів України « Про пенсійне забезпечення» , «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», « Про державну службу» , « Про оплату праці» , керуючись ст.ст. 2, 5, 6, 71, 158-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі Донецької області про визнання незаконною відмови в перерахунку пенсії, скасуванні рішення та зобов'язання здійснити перерахунок задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати рішення № 1045 від 24 березня 2014 року про відмову Управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі Донецької області в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням нарахованих та виплачених сум 40 % винагороди за вислугу років , матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально - побутових питань , індексації заробітної плати .

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі провести з 01.04.2014 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням у складі заробітної плати сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань , винагороди за вислугу років у розмірі 40 % посадового окладу з надбавкою за спеціальне звання, індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України « Про державну службу» в редакції яка діяла на час призначення пенсії позивачу.

Стягнути з державного бюджету України на користь позивачки ОСОБА_1

судовий збір в розмірі 73 гривень 08 копійок.

В повному обсязі постанову складено 13 травня 2014 року.

Постанова може бути оскаржена в Донецький апеляційний адміністративний суд через Волноваський районний суд протягом 10 днів з дня проголошення постанови.

Суддя: