Ухвала від 12.05.2014 по справі 7977/10/1570

Справа № 7977/10/1570

УХВАЛА

12 травня 2014 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бутенко А.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 та Відділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції в Одеській області про встановлення способу і порядку виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 19.11.2010 року у справі №2а-7977/10/1570 за позовом ОСОБА_1 до Березівського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, прокуратури Березівського району Одеської області та Головного управління Державного казначейства України в Одеській області про стягнення моральної шкоди та судових витрат,

ВСТАНОВИВ:

19.11.2010 року постановою Одеського окружного адміністративного суду по справі №2а-7977/10/1570 задоволено позов ОСОБА_1 до Березівського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, прокуратури Березівського району Одеської області та Головного управління Державного казначейства України в Одеській про стягнення моральної шкоди та судових витрат.

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 27.05.2011 у справі № 2а-7977/10/1570 апеляційну скаргу прокуратури Березівського району Одеської області та Головного управління Державного казначейства України в Одеській області залишено без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 19.11.2010 - без змін.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 13.03.2014 у справі № К/9991/36007/11 касаційну скаргу прокуратури Березівського району Одеської області залишено без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 19.11.2010 та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 27.05.2011 року без змін.

19.07.2012 року від ОСОБА_1 надійшла заява про встановлення способу і порядку виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 19.11.2010 року у справі 2а-7977/10/1570 в частині стягнення з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 компенсацію за втрачений заробіток та витрати пов'язані із прибуттям до суду у розмірі 85,43 грн.

05.08.2013 року позивач звернулась до суду із заявою про зазначення у виконавчих листах її ідентифікаційного номеру та ідентифікаційного кода боржника.

12.08.2013 року до суду надійшла заява Відділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції в Одеській області про встановлення способу і порядку виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 19.11.2010 року у справі 2а-7977/10/1570 в частині стягнення з прокуратури Березівського району Одеської області моральної шкоди у розмірі 2000 грн. Також просили розглянути заяву без їх участі.

15.04.2014 року адміністративна справа №2а-7977/10/1570 повернута до Одеського окружного адміністративного суду після перегляду в касаційній інстанції, у зв'язку із чим, заяви ОСОБА_1 та Відділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції в Одеській області призначені до розгляду.

Також, 05.05.2014 року позивач звернулась із заявою про роз'яснення та встановлення способу і порядку виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 19.11.2010 року у справі 2а-7977/10/1570.

07 травня 2014 року від ОСОБА_1 надійшло клопотання про розгляд заяви без її участі в порядку письмового провадження.

Представники Березівського РВ ГУМВС України в Одеській області,прокуратури Березівського району Одеської області та Головного управління Державного казначейства України в Одеській області до суду не з'явились, про день, час та місце розгляду заяви були повідомлені належним чином. Відповідно до ч. 3 ст. 259 КАС України неприбуття у судове засідання стягувача і боржника, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду, тому судом розглянуто заяви у порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Згідно з ч.1 ст. 36 Закону України „Про виконавче провадження", за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, державний виконавець за власною ініціативою або за заявою сторін, а також самі сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання, а також про встановлення або зміну способу і порядку виконання.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заяви підлягають задоволенню з таких підстав.

Частиною 2 статті 45 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 № 2456-VI передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Відповідно до п. 1 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 № 45) зазначено, що цей Порядок визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.

Згідно з п. 3 зазначеного Порядку, рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Пунктом 16 Порядку, встановлено, що органи Казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів для повернення надмірно та/або помилково сплачених податків і зборів.

Судом встановлено, що виконавчий лист по справі №2а-7977/10/1570 про стягнення з прокуратури Березівського району Одеської області моральної шкоди у розмірі 2000 (дві тисячи) гривень пред'явлений до примусового виконання у строк і знаходиться на примусовому виконанні у Відділі примусового виконання рішень Головного управління юстиції в Одеській області, який також 12.08.2013 року звернувся до суду із заявою про встановлення способу і порядку виконання.

У заяві зазначено та підтверджено відповідними листами, що розрахункових рахунків на ім'я прокуратури Березівського району Одеської області не відкрито, в базі даних Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України не значиться. Водночас прокуратура Березівського району Одеської області є територіальним підрозділом Прокуратури Одеської області.

Державний орган не може відповідати майном, яке знаходиться в державній власності, крім грошових коштів, якщо інакше не встановлено законодавством.

Відповідно до ч.1 ст.3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», який набрав чинності 01.01.2013 року, виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Таким чином, оскільки виконавчі листи по справі № 2а-7977/10/1570, видані Одеським окружним адміністративним судом 19.11.2010 року щодо стягнення на користь ОСОБА_1 моральної шкоди у розмірі 2000 грн. та компенсації за втрачений заробіток та витрати пов'язані із прибуттям до суду у розмірі 85,43 грн. не виконані, то їх виконання можливо здійснити органами Державної казначейської служби України відповідно до Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою КМУ від 03.08.2011 № 845 (у редакції постанови КМУ від 30.01.2013 №45).

Крім того, 05.05.2014 року від ОСОБА_1 надійшла заява про продовження строків пред'явлення виконавчих листів для виконання.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 пред'явлено виконавчий лист про стягнення компенсації за втрачений заробіток та витрати пов'язані із прибуттям до суду у розмірі 85 (вісімдесят п'ять) гривень 43 коп. для виконання до Головного управління Державної казначейської служби України в строк, але виконавчий лист не виконаний, про що свідчить відповідь ГУ ДКС України в Одеській області від 20.04.2012 року,

Таким чином, позивач пред'явила виконавчий лист до виконання у межах визначеного виконавчим листом строку, проте виконавчий лист Головним управлінням Державної казначейської служби України в Одеській області було повернуто на її адресу.

19.07.2012 року ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою про встановлення способу і порядку виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 19.11.2010 року по справі №2а-7977/10/1570.

Проте, враховуючи, що станом на 19.07.2012 року та на 05.08.2013 року адміністративна справа №2а-7977/10/1570 перебувала на касаційному перегляді у Вищому адміністративному судді України, та до суду першої інстанції на вказані дати повернута не була, Одеським окружним адміністративним судом на адресу позивача направлено листи, в яких повідомлено ОСОБА_1 про вказані обставини та роз'яснено, що її заяви від 19.07.2012 року та від 05.08.2013 року будуть розглянуті після повернення адміністративної справи №2а-7977/10/1570 до Одеського окружного адміністративного суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 261 КАС України, стягувачам, які пропустили строк для пред'явлення виконавчого листа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено.

Згідно з ч.1 ст.22 Закону України "Про виконавче провадження" від 21 квітня 1999 року №606-XIV (зі змінами та доповненнями) виконавчі документи можуть бути пред'явлені до виконання в такі строки: 1) посвідчення комісій по трудових спорах, постанови судів у справах про адміністративні правопорушення та постанови органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, - протягом трьох місяців; 2) інші виконавчі документи - протягом року, якщо інше не передбачено законом.

Частиною 2 статті 22 означеного Закону передбачено, що строки, зазначені у частині першій цієї статті, встановлюються, зокрема, для: виконання судових рішень - з наступного дня після набрання рішенням законної сили чи закінчення строку, встановленого у разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення, а в разі якщо судове рішення підлягає негайному виконанню, - з наступного дня після його постановлення.

Суд вважає за можливе задовольнити заяву позивача частково виходячи з того, що заява про встановлення способу і порядку виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 19.11.2010 року у справі №2а-7977/10/1570 надійшла до суду 19.07.2012 року, але вона не могла бути розглянута, оскільки справа №2а-7977/10/1570 знаходилась в апеляційній та касаційній інстанції і в квітні 2014 року повернута до Одеського окружного адміністративного суду.

Отже, судом з'ясовано, що причиною пропуску строку пред'явлення виконавчого листа до виконання, слугувало повернення Головним управлінням Державної казначейської служби України в Одеській області виконавчого документа стягувачу без виконання, та знаходження адміністративної справи під час надходження заяв ОСОБА_1 від 19.07.2012 року та від 05.08.2013 року на касаційному перегляді у Вищому адміністративному суді України.

Таким чином позивачем пропущено строк пред'явлення до виконання виконавчого листа про стягнення компенсації за втрачений заробіток та витрати пов'язані із прибуттям до суду у розмірі 85 (вісімдесят п'ять) гривень 43 коп. з поважних причин.

Щодо виконачого листа про стягнення на користь ОСОБА_1 моральної шкоди у розмірі 2000 грн., то він знаходиться на виконанні у Відділі примусового виконання рішень Головного управління юстиції в Одеській області після відновлення виконавчого провадження на підставі судового рішення, тому не потребує вирішення питання про поновлення строку пред'явлення його до виконання.

Відповідно до п.3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», виконавчі документи за рішеннями суду про стягнення коштів або рішення суду, що набрали законної сили, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 цього Закону суб'єкти, які видані або ухвалені до набрання чинності цим Законом, подаються до органу державної виконавчої служби протягом шести місяців з дня набрання чинності цим пунктом. Якщо рішення суду про стягнення коштів або виконавчі документи за цими рішеннями, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 цього Закону суб'єкти, не було подано в строк, встановлений цим пунктом, це не є підставою для відмови у виконанні даного судового рішення.

Відповідно до пункту 6 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. N 845, виконавчі документи пред'являються до виконання протягом одного року з дня, що настає за днем набрання рішенням про стягнення коштів законної сили, якщо інше не передбачено законом.

При цьому, пунктом 9 Порядку №845 передбачено, що орган Казначейства повертає виконавчий документ стягувачеві, зокрема, у разі, коли виконавчий документ пред'явлено до виконання з пропущенням установленого строку.

Таким чином, пропуск строку пред'явлення виконавчого документа до виконання фактично унеможливлює отримання стягувачем присудженого судом.

Відповідно до ч. 5 статті 124 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Згідно зі статтею 129 Конституції України обов'язковість рішень суду є однією з основних засад судочинства.

Частиною 2 статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Згідно ч. 2 ст. 14 КАС України, постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.

З урахуванням викладеного, судом зроблено висновок про необхідність встановлення способу виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 19.11.2010 року у справі №2а-7977/10/1570, шляхом стягнення з Державного бюджету України через Державну казначейську службу України на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційни номер - НОМЕР_1) моральну шкоду у розмірі 2000 (дві тисячи) гривень, а також компенсацію за втрачений заробіток та витрати пов'язані із прибуттям до суду у розмірі 85 (вісімдесят п'ять) гривень 43 коп. та поновлення, а не продовження як зазначено стягувачем, строку пред'явлення виконавчого листа про стягнення компенсації за втрачений заробіток та витрати пов'язані із прибуттям до суду у розмірі 85 (вісімдесят п'ять) гривень 43 коп. для виконання.

На підставі викладеного, керуючись ст. 160, 165, 257, 258, 259, 261, 263 КАС України, ст.3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», ч.1 ст. 36 Закону України „Про виконавче провадження", суд -

УХВАЛИВ :

Заяви ОСОБА_1 та Відділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції в Одеській області про встановлення способу і порядку виконання та про продовження строку виконання виконавчих листів по справі №2а-7977/10/1570 - задовольнити частково.

Встановити спосіб і порядок виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 19.11.2010 року у справі №2а-7977/10/1570, шляхом стягнення з Державного бюджету України через Державну казначейську службу України на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) моральну шкоду у розмірі 2000 (дві тисячі) гривень., компенсації за втрачений заробіток та витрати пов'язані із прибуттям до суду у розмірі 85 (вісімдесят п'ять) гривень 43 коп.

Поновити строк пред'явлення до виконання виконавчого листа, виданого 06.09.2011 року по справі №2а-7977/10/1570 про стягнення з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер-2376610669) компенсації за втрачений заробіток та витрати пов'язані із прибуттям до суду у розмірі 85 (вісімдесят п'ять) гривень 43 коп.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Ухвала суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання ухвали.

Повний текст ухвали складений та підписаний суддею 12.05.2014 року.

Суддя Бутенко А.В.

інше

Встановити спосіб і порядок виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 19.11.2010 року у справі №2а-7977/10/1570, шляхом стягнення з Державного бюджету України через Державну казначейську службу України на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) моральну шкоду у розмірі 2000 (дві тисячі) гривень., компенсації за втрачений заробіток та витрати пов'язані із прибуттям до суду у розмірі 85 (вісімдесят п'ять) гривень 43 коп.

Поновити строк пред'явлення до виконання виконавчого листа, виданого 06.09.2011 року по справі №2а-7977/10/1570 про стягнення з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер-2376610669) компенсації за втрачений заробіток та витрати пов'язані із прибуттям до суду у розмірі 85 (вісімдесят п'ять) гривень 43 коп.