Ухвала від 05.05.2014 по справі П/811/1255/14

Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

УХВАЛА

05 травня 2014 року Справа № П/811/1255/14

Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Нагібіна Г.П., розглянувши матеріали адміністративного позову управління соціального захисту населення Олександрійської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надмірно отриманої грошової компенсації,

ВСТАНОВИЛА:

Управління соціального захисту населення Олександрійської районної державної адміністрації звернулось до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд стягнути з ОСОБА_1 суму надмірно отриманої грошової компенсації батькам потерпілих дітей, якщо діти не перебувають на повному державному забезпеченні і не відвідують дитячі дошкільні заклади за період з 06.02.2012 року по 31.12.2012 року в розмірі 1470,60 грн.

Позов мотивовано тим, що за зверненням ОСОБА_1, їй, як матері дитини, потерпілої від Чорнобильської катастрофи, з жовтня 2006 року призначено компенсацію, передбачену п.12 ч.1 ст.30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме грошову компенсацію вартості продуктів харчування для батьків потерпілих дітей, які не перебувають на повному державному забезпеченні і не відвідують дитячі дошкільні та шкільні заклади і не забезпечуються продуктами харчування. Таку компенсацію відповідачка отримувала у період з 17.10.2006 року по 31.12.2012 року. Між тим, відповідно до наданої Бутівським НВК "ЗОШ І-ІІІ ст.-ДНЗ" до УСЗН Олександрійської РДА відповіді Бутівського навчально-виховного комплексу "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів дошкільний навчальний заклад" її син відвідував дошкільну групу Бутівського НВК "ЗОШ І-ІІІ ст.-ДНЗ" з 06.02.2012 року по 31.12.2012 року. УСЗН Олександрійської РДА, стверджуючи, що ОСОБА_1 у період з 06.02.2012 р. по 31.12.2012 р. безпідставно отримала компенсацію у розмірі 1470,60 грн., однак добровільно її не повернула на вимогу УСЗН Олександрійської РДА, просить суд стягнути вказані кошти на свою користь.

Розглянувши матеріали адміністративного позову, суддя дійшла висновку, про відмову в відкритті провадження з наступних підстав.

Пунктом 8 частини першої статті 3 КАС України визначено, що позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.

Згідно з пунктом 7 цієї ж статті суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно з частиною 2 статті 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім тих, для яких законом установлено інший порядок судового вирішення.

Відповідно до частини 3 статті 6 КАС України суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.

Пунктом 5 частини 1 статті 17 КАС України встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

За змістом частини 4 статті 50 КАС суб'єкт владних повноважень може звернутись з адміністративним позовом до фізичної особи у випадках, установлених законом.

Виходячи з системного аналізу викладених норм, суд зазначає, що УСЗН Олександрійської РДА, будучи суб'єктом владних повноважень, вправі звертатися до адміністративного суду та бути позивачем в адміністративній справі виключно у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

З матеріалів позову вбачається, що предметом позову УСЗН Олександрійської РДА є стягнення з відповідачки суми компенсації, передбаченої пунктом 12 частини 1 статті 30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка надміру отримана відповідачкою внаслідок неповідомлення нею про зміну обставин, що впливають на її отримання.

Згідно з пунктом 12 частини 1 статті 30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" потерпілим дітям, зазначеним у пунктах 1 - 6 статті 27 цього Закону, та їх батькам надаються гарантовані державою компенсації та пільги зокрема: зокрема виплата грошової компенсації батькам потерпілих дітей, які не відвідують дитячі дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади (у тому числі і тих, які не знаходяться в обліковому складі шкіл), якщо діти не перебувають на повному державному забезпеченні, здійснюється в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.09.05 №936 затверджено Порядок використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Підпунктом 19 пункту 4 цього Порядку передбачено, що виплата компенсацій та допомоги певних видів, передбачених Законом, проводиться центрами по нарахуванню і виплаті соціальних допомог, управліннями праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій, виконкомів міських, районних у містах рад (далі - уповноважений орган) за місцем реєстрації громадян працюючим і непрацюючим громадянам та пенсіонерам, зокрема пенсіонерам та особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби та інших структур, громадянам, що займаються підприємницькою діяльністю без утворення юридичної особи, громадянам, які працюють у громадян, що займаються підприємницькою діяльністю без утворення юридичної особи, а саме: виплата грошової компенсації батькам потерпілих дітей, якщо діти не перебувають на повному державному забезпеченні і не відвідують дитячі дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади, на суму середньої вартості харчування в цих закладах, що встановлюється органами місцевого самоврядування відповідно до пункту 12 частини першої статті 30 Закону.

Статтею 63 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що особи, винні в порушенні вимог цього Закону, утаюванні або навмисному перекрученні відомостей про стан радіаційної обстановки або про захворюваність людей, у видачі документів, посвідчень, вчиненні будь-яких інших діянь, що призводять до незаконного одержання громадянами прав і пільг, передбачених цим Законом, несуть матеріальну, адміністративну або кримінальну відповідальність, встановлену законодавством України.

Згідно з частиною 1 статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 1215 Цивільного кодексу України не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Аналіз наведених норм законодавства дає підстави вважати, що у УСЗН Олександрійської РДА відсутні передбачені законом повноваження звертатись до адміністративного суду з позовом до фізичної особи про стягнення компенсації, надміру виплаченої внаслідок неповідомлення набувачем про зміну обставин, які впливають на її отримання, оскільки такі вимоги є вимогами про повернення безпідставно набутого майна і відносяться до компетенції судів цивільної юрисдикції.

Відтак, юрисдикція адміністративних судів, що встановлена статтею 17 Кодексу адміністративного судочинства України, на цей спір не поширюється. Вказаний спір має розглядатись в порядку цивільного судочинства судом загальної юрисдикції.

Згідно пункту 1 частини 1 статті 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі лише, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Частиною 6 статті 109 КАС України визначено, що у разі відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи.

Враховуючи суб'єктний склад учасників даних правовідносин, суддя зазначає, що згідно статті 15 ЦПК України, даний спір повинен розглядатись за правилами цивільного судочинства.

На підставі вищенаведеного та керуючись п. 1 ч. 1 ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

УХВАЛИЛА:

Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за адміністративним позовом управління соціального захисту населення Олександрійської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надмірно отриманої грошової компенсації.

Копія ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі невідкладно надіслати управлінню соціального захисту населення Олександрійської районної державної адміністрації, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 5-денний строк з дня отримання її копії, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Г.П. Нагібіна