07 квітня 2014 р. Справа № 804/4014/14
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Голобутовського Р.З., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торнадо-Ком" про тимчасову заборону діяльності , -
13.11.2013 р. Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просила тимчасово заборонити (зупинити) діяльність щодо утворення та розміщення відходів без ліміту на утворення та розміщення відходів Товариства з обмеженою відповідальністю «Торнадо-Ком».
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.11.2013 р. (суддя Конєва С.О.) провадження в адміністративній справі закрито.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 04.03.2014 р. апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області задоволено, ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.11.2013 р. - скасовано, а справу направлено для продовження розгляду.
21.03.2014 р. справа надійшла до Дніпропетровського окружного адміністративного суду в провадження судді Голобутовського Р.З.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в ході проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України Товариством з обмеженою відповідальністю «Торнадо-Ком» встановлено, що на підприємстві інвентаризація джерел утворення відходів відсутня, норми утворення, їх склад і властивості не визначено. Ліміти на утворення та розміщення відходів виробництва на 2013 р. та дозвіл на розміщення відходів на 2013 р. відсутні. Таким чином, підприємством порушені ст. ст. 7, 17, 32, 33 Закону України «Про відходи», ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища». Також за виявлені порушення природоохоронного законодавства України посадову особу Товариства з обмеженою відповідальністю «Торнадо-Ком» притягнуто до адміністративної відповідальності, про що складені відповідні протоколи про адміністративні правопорушення.
Відповідачем подані заперечення на адміністративний позов, в яких вказує, що відходи Товариства з обмеженою відповідальністю «Торнадо-Ком», що утворюються в нежитлових будинках, не пов'язані з виробничою діяльністю і не використовуються за місцем їх накопичення, є побутовими в розумінні ст. 1 Закону України «Про відходи» і тому Товариство з обмеженою відповідальністю «Торнадо-Ком» звільняється від одержання лімітів на утворення і розміщення відходів. Також показник загального утворення відходів підприємства є меншим за 1000 умовних одиниць, а тому підприємство відноситься до категорії власників, які звільняються від одержання лімітів на утворення та розміщення відходів. Просить у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25 червня 1991 року №1264-XII (надалі - Закон №1264) відносини у галузі охорони навколишнього природного середовища в Україні регулюються цим Законом, а також земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством.
Згідно ст. 34 Закону №1264 завдання контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища полягають у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами.
В силу норм ст. 35 Закону №1264 державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад здійснюють державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 454/2011 затверджено Положення про Державну екологічну інспекцію України, відповідно до якого Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 04.11.2011 № 429, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.11.11. за № 1347/20085, затверджено Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, відповідно до п.1 якого Державна екологічна інспекція в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Держекоінспекція) є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується (надалі - Положення).
Пунктом 4.2 Положення до завдань Держекоінспекції віднесено, серед іншого, здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про здійснення заходів із запобігання забрудненню (засміченню) земель хімічними і радіоактивними речовинами, відходами, стічними водами; наявності та додержання дозволів на викиди забруднюючих речовин; забезпечення безперебійної ефективної роботи і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів; додержання нормативів у галузі охорони атмосферного повітря; законодавства про поводження з відходами щодо: дотримання вимог виданих дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з відходами; дотримання вимог виданих лімітів на утворення та розміщення відходів.
Судом встановлено, що у період з 14.10.2013 р. по 01.11.2013 р. співробітниками Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області відповідно до наказу №1526-П від 01.10.2013 р. та направлення від 08.07.2013 р. №4-9456-8-3 проведено планову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Торнадо-Ком» з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, за результатами якої складено акт перевірки.
Перевіркою встановлено, що на підприємстві інвентаризація джерел утворення відходів відсутня, норми утворення, їх склад і властивості не визначено. Ліміти на утворення та розміщення відходів виробництва на 2013 р. та дозвіл на розміщення відходів на 2013 р. відсутні, що є порушенням ст. ст. 7, 17, 32, 33 Закону України «Про відходи», ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».
25.10.2013 р. Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області складені протоколи про адміністративне правпорушення №04391, 04865, 04892, 04864, 04888, а 05.11.2013 р. - прийнято постанову про накладення на головного інженера Товариства з обмеженою відповідальністю «Торнадо-Ком» ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850,00 грн.
04.11.2013 р. Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області винесено припис №4-10649-8-3.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05 квітня 2007 року № 877-V (далі - Закон № 877).
Відповідно до ст. 1 Закону № 877 державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Правові основи прийняття рішень про обмеження, тимчасову заборону (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів (надалі - підприємств) незалежно від форм власності у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища визначає Порядок, затверджений постановою Верховної Ради України від 29 жовтня 1992 року № 2751-XII (надалі - Порядок).
Підпунктом «в» п. 4 Порядку встановлено, що діяльність підприємств обмежується або тимчасово забороняється (зупиняється) у разі перевищення ними лімітів використання природних ресурсів, порушення екологічних нормативів, екологічних стандартів, а також вимог екологічної безпеки, зокрема: використання природних ресурсів, викидів і скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, складування, захоронення, зберігання або розміщення виробничих, побутових та інших відходів без відповідних дозволів.
За нормами п. 3 Порядку рішення про обмеження, тимчасову заборону (зупинення) та припинення діяльності підприємств у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища приймають у межах своєї компетенції Кабінет Міністрів України, Верховна Рада Республіки Крим, місцеві органи державної виконавчої влади, Міністерство охорони навколишнього природного середовища України та його органи на місцях, органи державного санітарно-епідеміологічного нагляду, інші спеціально уповноважені державні органи та органи місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону № 877 повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
Відповідно до п. п.7, 8 ст. 7 Закону № 877 на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Щодо викладених в акті перевірки порушень Товариством з обмеженою відповідальністю «Торнадо-Ком» ст. ст. 7, 17, 32, 33 Закону України «Про відходи», ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», то суд звертає увагу на наступне.
Статтею 1 Закону України «Про відходи» закріплено, що відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.
Відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 32 Закону України «Про відходи» з метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини забороняється: вести будь-яку господарську діяльність, пов'язану з утворенням відходів, без одержання від уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами лімітів на обсяги утворення та розміщення відходів. Ліміти на обсяги утворення і розміщення побутових відходів не встановлюються.
Згідно до ч. 4 ст. 33 вказаного закону України зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання.
Відповідно до ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення. Розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.
Так, згідно п. 8 Постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 р. №1218 «Про затвердження Порядку розроблення, затвердження перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів» до категорій власників, які звільняються від одержання лімітів на утворення та розміщення відходів, належать:
- власники відходів як вторинної сировини, які провадять статутну діяльність із збирання і заготівлі таких відходів;
- власники відходів, які не підлягають включенню до реєстру об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 31 серпня 1998 р. №1360 «Про затвердження Порядку ведення реєстру об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів».
Відповідно до п. 8 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 серпня 1998 р. № 1360 «Про затвердження Порядку ведення реєстру об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів» критерієм включення об'єкта утворення відходів в Реєстр є показник загального утворення відходів. До реєстру включаються об'єкти, для яких показник загального утворення відходів перевищує граничне значення (Пгз), що дорівнює 1000 умовних одиниць на рік.
Як свідчить звіт з інвентаризації відходів Товариства з обмеженою відповідальністю «Торнадо-Ком», наявний у справі, показник загального утворення відходів підприємства дорівнює 765,155 умовних одиниць, тобто є меншим за 1000 умовних одиниць, а тому Товариство з обмеженою відповідальністю «Торнадо-Ком» відноситься до категорії власників, які звільняються від одержання лімітів на утворення та розміщення відходів.
Крім того, суду надані договір №ТК-108 від 07.12.2007 р. за №73 про надання послуг з вивезення твердих побутових відходів, графік випорожнення контейнерів для збору ТВП, акти здачі-прийомки виконаних робіт, договір про надання послуг №15/25 ВХ від 08.02.2012 р., протокол погодження договірної ціни від 08.02.2012 р., акт надання послуг, договір про надання послуг №15/25 ВХ від 19.03.2013 р., протокол погодження договірної ціни від 19.03.2013 р., акт надання послуг, договір купівлі-продажу №ТК-006 від 01.11.2013 р., специфікація №1 до договору купівлі-продажу №ТК-006 від 01.11.2013 р., заява про реєстрацію Декларації про утворення відходів у 2013 р. та Декларація про утворення відходів у 2013 р., договір №42/12-2013 від 04.12.2013 р., журнал обстеження технічного стану системи зливової каналізації, журнал обліку водоспоживання (водовідведення) водовимірювальними приладами та пристроями, які підтверджують передачу відходів, що утворюються в результаті діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «Торнадо-Ком», іншим спеціалізованим підприємствам.
Що стосується того, що за виявлені порушення природоохоронного законодавства України посадову особу Товариства з обмеженою відповідальністю «Торнадо-Ком» притягнуто до адміністративної відповідальності, то Товариство з обмеженою відповідальністю «Торнадо-Ком» в своїх запереченнях на адміністративний позов наполягає, що підприємство виконало вимоги припису №4-10649-8-3 від 04.11.2013 р. На підтвердження надало лист Дніпропетровської обласної державної адміністрації, в якому зазначається, що Департаментом екології та природних ресурсів взято на облік результати інвентаризації джерел утворення відходів Товариства з обмеженою відповідальністю «Торнадо-Ком».
З урахуванням наявних в матеріалах справи доказів, суд вважає, що підстави для застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Торнадо-Ком» заходів реагування шляхом тимчасової заборони (зупинення) діяльності останнього щодо утворення та розміщення відходів без ліміту на утворення та розміщення відходів - відсутні.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Торнадо-Ком» відноситься до категорії власників, які звільняються від одержання лімітів на утворення та розміщення відходів, та беручи до уваги, що суд не вбачає в діях Товариства з обмеженою відповідальністю «Торнадо-Ком» станом на момент розгляду справи порушень вимог законодавства, суд вважає позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області не обґрунтованими та такими, які не підлягають задоволенню, у зв'язку з чим відмовляє у задоволенні адміністративного позову.
Керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 86, 158-163, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Торнадо-Ком» про тимчасову заборону діяльності - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена відповідно до ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.З. Голобутовський