Постанова від 01.04.2014 по справі 1512/7992/2012

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 квітня 2014 р.м.ОдесаСправа № 1512/7992/2012

Категорія: 10.2 Головуючий в 1 інстанції: Коваленко О.Б.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Танасогло Т.М.

суддів - Бойка А.В.

- Яковлєва О.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Київського районного суду міста Одеси від 30 липня 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського обласного військового комісаріату, про визнання нечинним рішення, яке пов'язано з неправомірною бездіяльністю, зобов'язання вчинити певні дії стосовно перерахунку пенсії,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_2 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду (далі ГУПФ) України в Одеській області, Одеського обласного військового комісаріату (далі ООВК) з адміністративним позовом, з урахуванням зміни позовних вимог, про: визнання протиправними дій ГУПФ України в Одеській області з відмови нарахувати та виплатити пенсію ОСОБА_2 за період з 11 травня 2011 року по 31 травня 2011 року з урахуванням премії у розмірі 55% посадового окладу, за період з 01 червня 2011 року по 30 листопада 2012 року з урахуванням премії у розмірі 90% посадового окладу; визнання протиправними дій ООВК у відмові надати довідку про розмір грошового забезпечення на ім'я ОСОБА_2 за період з 11 травня 2011 року по 31 травня 2011 року з урахуванням премії у розмірі 55% посадового окладу, з 01 червня 2011 року з урахуванням премії у розмірі 90% посадового окладу; визнання права ОСОБА_2 на отримання невиплаченої суми пенсійного забезпечення за період з 11 квітня 2011 року по 31 травня 2011 року з урахуванням премії у розмірі 55% посадового окладу, за період з 01 червня 2011 року по 30 листопада 2012 року з урахуванням премії у розмірі 90% посадового окладу; на отримання пенсії за вислугу років з 01 грудня 2012 року з урахуванням премії 90% посадового окладу; зобов'язання ООВК надати довідки по формі згідно з додатком 2 постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 на ім'я ОСОБА_2 станом на 11 квітня 2011 року з урахуванням премії у розмірі 55% посадового окладу; станом на 01 червня 2011 року з урахуванням премії у розмірі 90% посадового окладу; зобов'язання ГУПФ України в Одеській області перерахувати та виплатити пенсійне забезпечення ОСОБА_2 період з 11 квітня 2011 року по 31 травня 2011 року з урахуванням премії у розмірі 55% посадового окладу, за період з 01 червня 2011 року по 30 листопада 2012 року з урахуванням премії у розмірі 90% посадового окладу та в подальшому виплачувати пенсійне забезпечення ОСОБА_2 з урахуванням премії у розмірі 90 відсотків посадового окладу; зобов'язання ГУПФ України в Одеській області, ООВК здійснити негайне виконання постанови суду в повному обсязі заявлених позовних вимог.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказував, що відповідно до ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та у зв'язку зі зміною розміру посадового окладу та премії пенсійний фонд зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії позивачу, а ООВК зобов'язаний надати пенсійному фонду відповідну довідку про зазначену зміну.

Відповідач позов не визнав, зазначивши, що накази Міністра оборони України від 05 листопада 2010 року №576, від 22 липня 2010 року №380, від 28 січня 2011 року №50, від 25 червня 2011 року №355 не змінюють розмір грошового забезпечення військовослужбовців в розумінні ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а тому не можуть бути підставою для перерахунку пенсії позивача.

Постановою Київського районного суду міста Одеси від 30 липня 2013 року в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 - відмовлено.

В апеляційній скарзі ОСОБА_2 ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального права, а також що у зв'язку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.

Відповідно до приписів ст. 197 КАС України встановлено, що суд апеляційної інстанції, може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд за їх участю, а також у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги ОСОБА_2, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга частково підлягає задоволенню, з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.

ОСОБА_2 отримує пенсію з 1988 року за вислугу років згідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб».

Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що, оскільки Кабінет Міністрів не приймав рішення про перерахунок пенсій, Міністерство оборони пенсійний фонд не повідомляло про підстави перерахунку пенсій, то у пенсійного фонду відсутні підстави для перерахунку пенсії позивачу.

Судова колегія вважає ці висновки суду першої інстанції є частково правильними і такими, що частково відповідають вимогам Кодексу адміністративного судочинства України, Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб».

В апеляційній скарзі ОСОБА_2 вказується, що рішення суду першої інстанції є неправильним, підлягає скасуванню з задоволенням позовних вимог, пенсійний фонд відповідно до ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», Наказів Міністра оборони України від 05 листопада 2010 року №576, від 22 липня 2010 року №380, від 28 січня 2011 року №50, від 25 червня 2011 року №355, від 28 липня 2008 року №377 обов'язаний здійснити перерахунок пенсії позивачу, а ООВК зобов'язаний надати пенсійному фонду відповідну довідку про зазначену зміну, на основі якої буде здійснено перерахунок пенсії.

Судова колегія частково приймає до уваги ці доводи апелянта, виходячи з наступного.

Так, відповідно до ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч.2 ст. 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частиною 2 ст. 51 вищезгаданого Закону передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Наведеними законодавчими нормами на Кабінет Міністрів України покладений обов'язок встановлення порядку проведення перерахунку пенсій, а також визначена підстава для проведення такого перерахунку пенсії.

Згідно ст. 63 наведеного Закону підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно п.2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №1294 від 07 листопада 2007 року виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони.

Вказаною постановою Кабінету Міністрів України державним органам, в межах виділених коштів на їх утримання дозволено встановлювати посадові оклади військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у розмірах, затверджених цією постановою, відповідно до додатків.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07 листопада 2007 року наказом Міністра оборони України №377 від 28 липня 2008 року затверджені схеми розмірів посадових окладів військовослужбовцям військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних сил України.

Отже, у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07 листопада 2007 року та наказу Міністра оборони України №377 від 28 липня 2008 року, якими визначені розміри посадових окладів, колегія суддів вважає, що у позивача виникло право на перерахунок пенсії.

Зважаючи на те, що ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення, суд першої інстанції вірно визнав наведені підстави відмови в проведенні перерахунку пенсії позивачу протиправними, оскільки підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що фактично мало місце.

Колегія суддів погоджується з доводами відповідача щодо відсутності підстав для задоволення вимог позивача в частині зобов'язання здійснення перерахунку пенсії згідно вимог наказу Міністра оборони України №355 від 25 червня 2011 року з огляду на викладене.

Відповідно до п.п.1,2 п.5 Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №1294 від 07 листопада 2007 року, керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років та здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

На виконання зазначеної Постанови наказом Міністра оборони України від 25 червня 2011 року №355 «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28 січня 2011 року №50» встановлено розміри премії військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що премія, яку позивач просив врахувати для обчислення нового розміру пенсії, має тимчасовий характер. Виплата такої премії дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони України для грошового забезпечення військовослужбовців.

З огляду на викладене, оскільки премія, яку позивач просив врахувати для обчислення нового розміру пенсії, має тимчасовий характер, виплата такої премії дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони України для грошового забезпечення військовослужбовців, суд першої інстанції дійшов правильного висновку щодо відсутності підстав для перерахунку пенсії позивача відповідно до ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб».

Така ж правова позиція щодо застосування наказів Міністра оборони України №377 від 28 липня 2008 року та №355 від 25 червня 2011 року висловлена Верховним Судом України в рішеннях від 24 квітня 2012 року, від 26 лютого 2013 року, від 14 травня 2013 року, від 18 червня 2013 року справи №№ 21-84а12, 21-5а13, 21-109а13, 21-165а13 за наслідками розгляду за винятковими обставинами у зв'язку з наявністю підстави, встановленої п. 1 ч. 1 ст. 237 КАС України.

Відповідно ч.1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до суду 12червня 2012 року.

Частиною 1 ст. 100 КАС України передбачено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Враховуючи зазначене, колегія суддів вважає за необхідне залишити без розгляду позовні вимоги за період з 11 травня 2011 року до 12 грудня 2011 року, у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.

Враховуючи, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також, що висновки суду не відповідають обставинам справи, судова колегія, керуючись п.п.3, 4 ч.1 ст. 202 КАС України вважає необхідним, скасовуючи постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою частково задовольнити позовні вимоги ОСОБА_2

Керуючись ст.ст. 195, 197; п.3 ч.1 ст. 198; п.3, п.4 ч.1 ст. 202; ч.2 ст. 205; ст. 207; ч.5 ст. 254 КАС України, судова колегія, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити частково.

Постанову Київського районного суду міста Одеси від 30 липня 2013 року - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_2 - задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2 з урахуванням збільшення розміру посадового окладу відповідної категорії військовослужбовців на підставі наказу міністра оборони України від 28 липня 2008 року №377 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України», який виданий відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294.

Зобов'язати Одеський обласний військовий комісаріат надати довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, встановленої постановою Кабінету Міністрів України №45 від 23 лютого 2008 року форми (додаток №2) про розмір грошового забезпечення відповідної ОСОБА_2 категорії військовослужбовців, який затверджений наказом Міністра оборони України №377 від 28 липня 2008 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_2 раніше призначеної пенсії відповідно до наказу Міністра оборони України №377 від 28 липня 2008 року, який виданий відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294, з урахуванням зміни посадового окладу у складі загального грошового забезпечення відповідної ОСОБА_2 категорії військовослужбовців - з розміру посадового окладу, зазначеного в наказі Міністра оборони України №377 від 28 липня 2008 року з 12 грудня 2011 року, з урахуванням проведених нарахувань.

Позовні вимоги ОСОБА_2 до 12 грудня 2011 року - залишити без розгляду.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які брали участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: Т.М. Танасогло

Суддя: А.В. Бойко

Суддя: О.В. Яковлєв