іменем України
Справа №377/339/14-а
Провадження №2-а/377/31/14
07 травня 2014 року Славутицький міський суд Київської області у складі головуючої - судді Теремецької Н.Ф., при секретарі: Прокопенко Р.О.,
з участю:
позивачки ОСОБА_1,
представника позивачки ОСОБА_2,
представника відповідача Полосьмак С.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення виконкому Славутицької міської ради Київської області, про визнання протиправними дій УСЗН виконавчого комітету Славутицької міської ради Київської області та зобов'язання вчинити певні дії,-
19 березня 2014 року до Славутицького міського суду Київської області надійшла позовна заява, у якій позивачка просить визнати дії Управління соціального захисту населення виконкому Славутицької міської ради Київської області про зняття з ОСОБА_1 надбавки на догляд за дитиною - інвалідом та щодо утримання надміру виплаченої надбавки на догляд за дитиною - інвалідом протиправними, зобов'язати відповідача здійснити з лютого 2014 року перерахунок надбавки на догляд за дитиною - інвалідом, та виплачувати надбавку на догляд за дитиною - інвалідом відповідності до ст.3 Закону України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам», а також зобов'язати відповідача повернути незаконно стягнуту надбавку на догляд за дитиною - інвалідом.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що позивачка здійснює догляд за дочкою ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка є дитиною-інвалідом. Рішенням Управління соціального захисту населення виконкому Славутицької міської ради Київської області від 12.08.2009 року їй було призначено згідно ст. 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям - інвалідам» державну соціальну допомогу як дитині-інваліду та надбавку на догляд за дитиною-інвалідом строком з 12.08.2009 року по 09.08.2014 року. З 1 листопада 2012 року по 18 березня 2014 року вона навчалась на денному відділенні Відокремленого структурного підрозділу Національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова, тому рішенням відповідача від 27.12.2013 року було проведено перерахунок державної соціальної допомоги дітям-інвалідам, за яким з 01.11.2012 року знята надбавка на догляд за дитиною-інвалідам віком до 18 років, сума переплати цієї надбавки становить 5078 гривень 40 копійок, яку відповідач вимагає повернути. Такі дії відповідача позивачка вважає протиправними, оскільки вони суперечать ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 4 ст. 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям - інвалідам», оскільки на час звернення за даною допомогою та надбавкою вона не навчалася і фактично здійснювала догляд за дитиною - інвалідом. Даним Законом не передбачено припинення виплати надбавки на догляд за дитиною-інвалідом, якщо особа навчається на денній формі навчання. Враховуючи принцип верховенства права, вимоги ч. 4 ст. 9 КАС України, ст. 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям - інвалідам», просить задовольнити її вимоги в повному обсязі.
Відповідач в особі Управління соціального захисту населення виконкому Славутицької міської ради Київської області подав письмові заперечення на позов, в яких просить відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1. На обґрунтування своєї позиції відповідач послався на те, що згідно ст. 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям - інвалідам» надбавка на догляд за дитиною - інвалідом віком до 18 років призначається одному із батьків, усиновителів, опікуну, піклувальнику, які не працюють, не навчаються (крім заочної форми навчання), не проходять службу, не займають виборну посаду і фактично здійснюють догляд за дитиною інвалідом. Відповідно до п.3.13 наказу № 226/293/169 від 30.04.2002 року «Про затвердження Порядку надання державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям - інвалідам» у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати надбавки на догляд, одержувачі зобов'язані повідомити про це органи праці та соціального захисту населення. Після отримання довідки № 579 від 16.12.2013 р. від Відокремленого структурного підрозділу Національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова «Вище професійне училище» з зазначенням того, що позивачка навчається на денному відділенні з 01.11.2012 р. по 18.03.2014 р. було проведено перерахунок, за яким з 01.11.2012 року була знята надбавка на догляд за дитиною - інвалідом віком до 18 років, внаслідок чого за період з 01.11.2012 року по 31.01.2014 року виникла переплата у розмірі 5 078 гривень 40 копійок. Відповідно до заяви ОСОБА_1 від 17.02.2014 року з березня поточного року з неї проводяться щомісячні відрахування вищевказаної переплати з державної соціальної допомоги на дитину - інваліда в розмірі 20 % до повного погашення.
В судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги та просила задовольнити. Суду пояснила, що вона здійснює догляд за дитиною-інвалідом, тому в 2009 році їй була призначена державна соціальна допомога на дитину-інваліда до досягнення дитиною 18 років та надбавка на догляд за дитиною-інвалідом. На час призначення допомоги вона не працювала і не навчалася. 1 листопада 2012 року вона поступила на навчання до Відокремленого структурного підрозділу Національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова «Вище професійне училище», яке знаходиться в м. Славутичі. Вона навчалася щодня з 8 години до 13 години, оскільки дитина ходить у дитячий садочок, то в цей час вона знаходилася в дитячому садочку, потім вона поверталася додому і здійснювала догляд за дитиною, тобто фактично вона продовжувала здійснювати догляд за дитиною-інвалідом. Останній раз надбавку на догляд за дитиною-інвалідом вона отримала за січень 2014 року. Після того, як було здійснено перерахунок надбавки за догляд за дитиною-інвалідом за період з листопада 2012 року по січень 2014 року, то їй було запропоновано спеціалістом УСЗН написати заяву про відрахування 20 % щомісяця з державної соціальної допомоги на дитину-інваліда до повного погашення переплати з надбавки на догляд за дитиною-інвалідом. Вважає дії відповідача неправомірними, оскільки вона фактично здійснювала догляд за дитиною-інвалідом, тому підстав для зняття з неї надбавки на догляд за дитиною-інвалідом не було.
В судовому засіданні представник позивачки ОСОБА_2 підтримав позовні вимоги та просив задовольнити. Суду пояснив, що правових підстав припинення виплати надбавки на догляд за дитиною-інвалідом позивачці не було, оскільки ні Законом України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям - інвалідам», ні Наказом № 226/293/169 від 30.04.2002 року «Про затвердження Порядку надання державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям - інвалідам» не передбачено такої підстави для припинення надбавки на догляд за дитиною-інвалідом, як вступ на навчання, тому дії відповідача є незаконними.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала. Суду пояснила, що надбавка на догляд за дитиною-інвалідом до 18 років була припинена позивачці тому, що при оформленні субсидії позивачці стало відомо, що вона з 1 листопада 2012 року навчається на денному відділенні Відокремленого структурного підрозділу Національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова «Вище професійне училище». Оскільки згідно ст.3 Закону України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям - інвалідам» надбавка на догляд за дитиною-інвалідом призначається одному із батьків, усиновителів, опікуну, піклувальнику, які не працюють, не навчаються (крім заочної форми навчання), не проходять службу, не займають виборну посаду і фактично здійснюють догляд за дитиною інвалідом, то входячи із змісту цієї статті вона не може виплачуватися батькам, які вступили на навчання на денне відділення, в зв'язку з чим 27.12.2013 року було прийнято рішення про зняття з позивачки надбавки на догляд за дитиною-інвалідом. За період з 1 листопада 2012 року по 31 січня 2014 року було підраховано, що позивачці здійснено переплати надбавки на догляд в сумі 5078, 40 гривень, тому на підставі заяви позивачки здійснюється відрахування в розмірі 20 % з державної соціальної допомоги дітям-інвалідам до повного її погашення.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оглянувши особову справу № 600699, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, позивачка у справі, є матір'ю дитини ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджено свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1, копія якого долучено до матеріалів справи (а.с. 8).
Згідно медичного висновку № 22 від 10.08.2009 року, який знаходиться в особовій справі позивачки, ОСОБА_5 визнано дитиною-інвалідом, висновок дійсний до 10.08.2014 року.
12 серпня 2009 року ОСОБА_1 звернулася до УСЗН виконкому Слаутицької міської ради Київської області із заявою про призначення державної соціальної допомоги на дітей - інвалідів віком до 18 років та надбавки на догляд за дитиною - інвалідом віком до 6 років (а.с. 20-21).
Рішенням Управлінням праці та соціального захисту населення виконкому Славутицької міської ради Київської області від 12.08.2009 року ОСОБА_1 на дочку ОСОБА_5 було призначено державну соціальну допомогу на дитину-інваліда віком до 18 років з 12.08.2009 року по 09.08.2014 року та надбавку на догляд за дитиною-інвалідом до 18 років на цей же строк (а.с. 12).
Посвідчення серії НОМЕР_2, видане 06.05.2010 року Управлінням праці та соціального захисту населення ОСОБА_1, на термін з 12.08.2009 року по 09.08.2014 року, підтверджує наявність на утриманні позивачки дочки ОСОБА_5, яка є дитиною-інвалідом, та призначення державної соціальної допомоги на дитину - інваліда (а.с. 12).
Зі змісту довідки № 579 від 16.12.2013 року Відокремленого структурного підрозділу Національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова «Вище професійне училище» вбачається, що позивачка навчається на денному відділенні за державним замовленням з 01.11.2012 року по 18.03.2014 року (а.с. 23).
На підставі цієї довідки 27 грудня 2013 року відповідачем було здійснено перерахунок, за яким ОСОБА_6 з 01.11.2012 року була знята надбавка на догляд за дитиною - інвалідом віком до 18 років(а.с. 24).
Згідно довідки УСЗН № 944 від 07.05.2014 року за період з 01.11.2012 року по 31.01.2014 року нарахована переплата у виплаті ОСОБА_1 надбавки на догляд за дитиною-інвалідом у розмірі 5 078 гривень 40 копійок.
Як вбачається з оглянутої в судовому засіданні особової справи позивачки, 28 січня 2014 року заступником начальника УСЗН було направлено позивачці листа з вимогою повернути суму переплати допомоги інвалідам з дитинства та дітям інвалідам в розмірі 5078 грн 40 коп. за період з листопада 2012 року по січень 2014 року, утворену у зв'язку з перебуванням на денній формі навчання за держзамовленням.
Після отримання листа позивачка на пропозицію спеціаліста УСЗН написала заяву про утримання 20 % з нарахованої державної соціальної допомоги дітям-інвалідам до повного погашення переплати, проте, як встановлено в судовому засіданні, позивачка вважає такі дії відповідача неправомірними.
Вирішуючи публічно-правовий спір відповідно до встановлених обставин справи та відповідних їм правовідносин, суд виходить з наступного.
Згідно ч. 1 ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Згідно ч. 2 цієї статті органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згідно ст. 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям - інвалідам» N 2109-III, 16.11.2000 р., в редакції, яка діяла на момент призначення державної соціальної допомоги та звернення позивачки за її виплатою, надбавка на догляд за дитиною-інвалідом віком до 18 років призначалася одному з батьків, усиновителів, опікуну, піклувальнику, які не працюють і фактично здійснюють догляд за дитиною-інвалідом.
Умови призначення, порядок надання і виплати державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам до 18 років визначено також «Порядком надання державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам», затвердженого спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерством фінансів України, Міністерства охорони здоров'я України за № 226/293/169 від 30.04.2002 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31.05.2002 року за № 466/6754.
Як зазначено у п.3.2 Порядку в редакції, що діяла на час призначення позивачці надбавки на догляд за дитиною-інвалідом до 18 років, надбавка на догляд за дитиною-інвалідом віком до 18 років призначається одному з непрацюючих батьків, усиновителів, опікуну, піклувальнику, які фактично здійснюють догляд за дитиною-інвалідом.
Відповідно до п.6.3 Порядку надання державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям - інвалідам, суми державної соціальної допомоги та надбавки на догляд, якщо остання призначена, надміру виплачена одержувачу внаслідок зловживань з його боку (внаслідок подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї тощо), стягуються на підставі рішення органу праці та соціального захисту населення. Відрахування на підставі рішень органу праці та соціального захисту населення щомісячно проводяться у розмірі не більше 25 % державної соціальної допомоги з надбавкою на догляд, якщо остання призначена, понад відрахування з інших підстав.
Посилання представника відповідача на зловживання позивачки, які полягають у тому, що вона не повідомила УСЗН про вступ на навчання на денне відділення Відокремленого структурного підрозділу Національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова «Вище професійне училище», суд вважає неправомірними, виходячи з наступного.
Зміни у редакцію ст. 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям - інвалідам» в частині визначення кола осіб, які мають право на отримання державної соціальної допомоги - надбавки на догляд за дитиною-інвалідом віком до 18 років, були прийняті Верховною Радою України 15.03.2011 року за законом № 3133 - V1, тобто після призначення вищезазначеної надбавки. На час призначення позивачці надбавки на догляд за дитиною-інвалідом віком до 18 років ст. 3 вказаного Закону було передбачено призначення такої надбавки одному з батьків, усиновителів, опікуну, піклувальнику, які не працюють і фактично здійснюють догляд за дитиною-інвалідом.
У заяві про призначення державної соціальної допомоги дітям-інвалідам до 18 років та надбавки на догляд за дитиною-інвалідом позивачка своїм підписом підтвердила, що на час написання заяви вона не працює, не навчається, не служить, підприємницькою діяльністю не займається.
Як зазначено у даній заяві, позивачку повідомлено, що в разі, зокрема, зміни права на призначення надбавки за догляд, вона зобов'язалась повідомити органи праці та соціального захисту населення.
Враховуючи, що на час призначення позивачці надбавки на догляд за дитиною-інвалідом, статтею 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям - інвалідам» було передбачено призначення такої надбавки одному з батьків, усиновителів, опікуну, піклувальнику, які не працюють і фактично здійснюють догляд за дитиною-інвалідом, і після вступу на навчання вона навчалася в м. Славутичі та продовжувала здійснювати догляд за дитиною-інвалідом, то підстав для позбавлення її такого права на одержання надбавки на догляд за дитиною-інвалідом не було, тому вона і не зверталась до УСЗН з повідомленням про те, що вступила на навчання.
Крім того, в судовому засіданні встановлено, що позивачка місце проживання не змінювала, навчалася в м.Славутичі та продовжувала здійснювати фактичний догляд за дитиною-інвалідом.
На підставі досліджених письмових доказів судом не встановлено факту зловживань зі сторони позивачки при поданні нею документів до УПСЗН для отримання державної соціальної допомоги та надбавки на догляд за дитиною інвалідом та під час отримання такої державної соціальної допомоги і надбавки на догляд за дитиною-інвалідом.
Крім того, Законом України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям - інвалідам» не передбачено підставу для припинення виплати надбавки на догляд за дитиною - інвалідом - вступ на навчання. Порядком надання державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям - інвалідам також не передбачено припинення виплати допомоги у разі вступу на навчання. Цим Порядком, зокрема п. 3.12, передбачено припинення виплати такої надбавки в разі працевлаштування та в разі неподання щоквартально довідки про відсутність доходів фізичною особою-підприємцем, якій призначена надбавка на догляд за дитиною-інвалідом.
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що дії Управління соціального захисту населення виконкому Славутицької міської ради Київської області щодо зняття з ОСОБА_1 надбавки на догляд за дитиною - інвалідом з 1 листопада 2012 року є неправомірними, тому позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Враховуючи, що позивачка звільнена від сплати судового збору, доказів понесення судових витрат немає, то відсутні підстави для вирішення питання про розподіл судових витрат.
На підставі викладеного, керуючись ст. 160 КАС України,-
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати дії Управління соціального захисту населення виконкому Славутицької міської ради Київської області щодо зняття з ОСОБА_1 надбавки на догляд за дитиною - інвалідом з 1 листопада 2012 року неправомірними.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення виконкому Славутицької міської ради Київської області відновити виплату ОСОБА_1 надбавки на догляд за дитиною-інвалідом.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення виконкому Славутицької міської ради Київської області повернути ОСОБА_1 безпідставно утриману надбавку на догляд за дитиною-інвалідом.
Допустити негайне виконання постанови у межах суми стягнення за один місяць.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Славутицький міський суд Київської області протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а в разі складення постанови в повному обсязі - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова в повному обсязі виготовлена 12 травня 2014 року.
Суддя Н. Ф. Теремецька