про залишення позовної заяви без руху
08 травня 2014 рокуЛуганськ№ 812/3165/14
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Матвєєва В.В., перевіривши матеріали позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Перевальський торговий дім» до Управління пенсійного фонду України в Перевальському районі Луганської області про визнання незаконними та скасування розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах, -
06 травня 2014 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Перевальський торговий дім» до Управління пенсійного фонду України в Перевальському районі Луганської області про визнання незаконними та скасування розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах.
Розглянувши матеріали позовної заяви, суддя дійшов наступного.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 3 ст. 106 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Як вбачається з платіжного доручення про сплату судового збору №4790 від 05.05.2014, позивачем не в повному обсязі сплачено судовий збір, а саме в розмірі 73,08 грн.
Відповідно до п. п. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» (із змінами, внесеними згідно із Законами №4212-VI від 22.12.2011, №590-VII від 19.09.2013), за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру встановлюється ставка судового збору в розмірі 2% відсотків розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати.
Адміністративними позовами майнового характеру є вимоги щодо протиправності рішень про визначення грошових зобов'язань платників податків, про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, про стягнення адміністративно - господарських санкцій та інших санкцій.
Таким чином, звернені до суду вимоги про скасування рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень, безпосереднім наслідком яких є зміна складу майна позивача, є майновими.
Оглядом адміністративного позову встановлено, що позовна вимога про скасування розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах є майновою, оскільки вирішення судом вказаного спору стосується зобов'язань позивача, що виражені в грошовому еквіваленті, має очевидний економічний характер, адже за результатами розгляду справи може призвести до збільшення чи зменшення активів позивача.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», розмір мінімальної заробітної плати станом на 01 січня 2014 року становить 1218,00 грн. Тому позивач за подання до суду адміністративного позову майнового характеру повинен був сплатити судовий збір у розмірі 1827,00 грн. (1218,00 грн. х 1,5 = 1827,00 грн.). Але, з урахуванням вимог ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору, тобто позивач повинен був сплатити 182,70 грн. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги. Оскільки позивачем частково сплачено судовий збір в розмірі 73,08 грн., не сплаченою залишилася сума судового збору в розмірі 109,62 грн.
Відповідно до вимог ст. 108 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 106 КАС України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
За таких обставин, суддя вважає за необхідне позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Перевальський торговий дім» до Управління пенсійного фонду України в Перевальському районі Луганської області про визнання незаконними та скасування розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах, залишити без руху для усунення недоліків шляхом надання доказів сплати судового збору за подання до суду адміністративного позову майнового характеру в розмірі 109,62 грн.
Керуючись ст. 106, 108, 165 КАС України, суддя -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Перевальський торговий дім» до Управління пенсійного фонду України в Перевальському районі Луганської області про визнання незаконними та скасування розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах - залишити без руху.
Надати строк для усунення недоліків протягом 5-ти днів з дня отримання ухвали шляхом надання доказів сплати судового збору за подання до суду адміністративного позову майнового характеру в розмірі 109,62 грн.
Реквізити для сплати: Отримувач: УДКСУ у м. Луганську, код ОКПО: 37991503, Банк отримувача: ГУДКСУ у Луганській області, МФО банка: 804013, Розрахунковий рахунок: 31213206784006, по коду (ККД) 22030001, Символ 206, Назва: судовий збір (Державна судова адміністрація, 050).
Залишення позовної заяви без руху не позбавляють права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.
У разі невиконання ухвали суду в зазначений строк адміністративний позов вважати неподаним та повернути позивачеві зі всіма доданим до неї документами.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надіслати позивачу.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що ухвала суду не набрала законної сили.
СуддяВ.В. Матвєєва