10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Болейко А.П.
Суддя-доповідач:Малахова Н.М.
іменем України
"06" травня 2014 р. Справа № 295/2194/14-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Малахової Н.М.
суддів: Котік Т.С.
Шидловського В.Б.,
при секретарі Хаюк Т.В. ,
за участю ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області на постанову Богунського районного суду м. Житомир від "11" березня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,- ,
У лютому 2014 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області про зобов'язання призначити йому пенсію зі зниженням пенсійного віку на 10 років у відповідності із Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" .
Постановою Богунського районного суду м. Житомир від 11.03.2014 року позов задоволено.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області призначити ОСОБА_4 пенсію за віком у відповідності до вимог ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі зниженням пенсійного віку на 10 років.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нову, якою в задоволенні позову відмовити повністю.
Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги відповідач зазначає, що позивачем не надано для призначення пенсії встановленого законодавством документу, який би дав можливість встановити періоди робот, населений пункт чи об'єкт де позивачем проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, тому і підстав для призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" немає.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, оскаржувану постанову суду першої інстанції - без змін з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 , є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 (а.с. 8).
По питанню призначення пенсії за віком ОСОБА_4 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області та просив призначити йому пенсії із зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до положень ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
На підтвердження факту виконання робіт у зоні відчуження позивач подав пенсійному органу : копію посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; трудову книжку; довідку Житомирського районного шляхового ремонтно-будівельного управління № 183 від 11.12.1992 року, з якої слідує, що ОСОБА_4, відповідно до наказу № 33 від 03.06.1986 року з 3 по 10 червня 1986 року направлявся в села Довгий ліс, Нове Шарно, Мотилін на автомобілі КДМ ЗІЛ-130 на роботи по дезактивації автомобільних робіт, автомобільної техніки. За роботу у зоні відчуження йому було виплачено заробітну плату.
Згідно з довідкою Житомирського районного шляхового ремонтно-будівельного управління № 73 від 12.05.1992 року, після аварії на ЧАЕС водій ОСОБА_4 з автомобілем КДМ ЗІЛ-130 був направлений у відрядження в Народицький район дорожнього ремонтно-будівельного управління. Відповідно до наказу Житомирського Рай ДРСУ позивач знаходився у відрядження в Народичському Рай ДРСУ в 1986 році 15 днів.
Як вбачається із змісту листа УПФУ в м.Житомирі Житомирської області №17859/02 від 15.11.2013 року ОСОБА_4 відмовлено в призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на 10 років як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1986 року із-за відсутності документів, які підтверджують факт виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.11)
Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими вищезазначеним Законом, зокрема, призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є Посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або Посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи.
Посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЄС у 1986 році, видане ОСОБА_4 відповідає вимогам абз.3 п.5 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року № 51 (далі - Порядок).
У відповідності до п.2 Порядку, посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.205 року № 22-1 "Про затвердження Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" при призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку визначено Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особи повинні надати посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС, яке повинно мати штамп про його перереєстрацію , дату її проведення, довідку форми 122.
Згідно п.7г Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсії у разі неможливості подання довідки за формою 122 у разі ліквідації підприємства, установи, організації, для визначення права на призначення пенсії надають інші первинні документи, що стверджують період роботи в зоні відчуження: табелі обліку робочого часу за період роботи в зоні; копії відомостей (особових рахунків) на виплату заробітної плати; інші первинні документи, які містять дані про місце, термін (період) характер виконуваних робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до ст.10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження.
Згідно зі ст.15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставами для визначення статусу учасника ліквідації аварії на ЧАЕС є періоди роботи в зоні відчуження, що підтверджується відповідними документами, які видаються підприємствами, установами, організаціями.
П.2 ст.14, ч.1 ст.21 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, до 2 категорії відносяться учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних днів.
Згідно з вимогами ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів пенсійний вік зменшується на 10 років.
Враховуючи викладене вище, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивач, має право на пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку, як це передбачено, ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки подав всі необхідні документи, що передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій.
За таких обставин, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області необґрунтовано відмовило позивачу у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку.
З огляду на вищенаведене, апеляційна скарга не підлягає до задоволення, а постанова суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Богунського районного суду м. Житомир від "11" березня 2014 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) Н.М. Малахова
судді: (підпис) Т.С. Котік
(підпис) В.Б. Шидловський
З оригіналом згідно: суддя ________________________________ Н.М. Малахова
Повний текст cудового рішення виготовлено "06" травня 2014 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_4 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області вул.Перемоги, 55,м.Житомир,10003
4-третій особі: - ,