Ухвала від 06.05.2014 по справі 286/9048/13-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Гришковець А.Л.

Суддя-доповідач:Малахова Н.М.

УХВАЛА

іменем України

"06" травня 2014 р. Справа № 286/9048/13-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Малахової Н.М.

суддів: Зарудяної Л.О.

Котік Т.С.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області на ухвалу Овруцького районного суду Житомирської області від "03" лютого 2014 р. про зміну способу та порядку виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2013 року державний виконавець відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного управління юстиції у Житомирській області (далі - відділ ДВС) звернувся до суду з поданням, в якому просив змінити спосіб та порядок виконання постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 13 січня 2012 року . Подання мотивовано тим, що зазначене судове рішення в частині зобов'язання виконано, однак, виплату коштів не проведено у зв'язку з відсутністю відповідного фінансування з Державного бюджету на виплату доплат по рішенню судів.

Ухвалою Овруцького районного суду Житомирської області від 03 лютого 2014 року подання задоволено.

Змінено спосіб виконання постанови Овруцького районного суду від 13.01.2012 року в адміністративній справі №2а-15460/11 шляхом зміни зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести донарахування та виплату ОСОБА_3, за період з 01.11.2010 року по 30.04.2011 року, доплати до пенсії непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у відповідності до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 2-х мінімальних заробітних плат, розмір якої визначено Законами України "Про Державний бюджет на 2010 рік" та "Про Державний бюджет на 2011 рік", щомісячно, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі, у відповідності до ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 25 % мінімальної пенсії за віком, розмір якої дорівнює розміру прожиткового мінімуму доходів громадян, що втратили працездатність, який визначено Законами України "Про Державний бюджет на 2010 рік" та "Про Державний бюджет на 2011 рік", щомісячно, на стягнення з управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі на користь ОСОБА_3 підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення відповідно до ст. 39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до ст. 51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.11.2010 року по 30.04.2011 року в загальній сумі 11831,65 грн..

В апеляційній скарзі управління ПФУ, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить вказану ухвалу скасувати та прийняти нову - про відмову у задоволенні подання.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона підлягає до задоволення з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 13 січня 2012 року по справі за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про зобов'язання вчинити певні дії щодо нарахування коштів, передбачених Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" було повністю задоволено позовні вимоги позивача та зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести донарахування та виплату ОСОБА_3, за період з 01.11.2010 року по 30.04.2011 року, доплати до пенсії непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у відповідності до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 2-х мінімальних заробітних плат, розмір якої визначено Законами України "Про Державний бюджет на 2010 рік" та "Про Державний бюджет на 2011 рік", щомісячно, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі, у відповідності до ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 25 % мінімальної пенсії за віком, розмір якої дорівнює розміру прожиткового мінімуму доходів громадян, що втратили працездатність, який визначено Законами України "Про Державний бюджет на 2010 рік" та "Про Державний бюджет на 2011 рік", щомісячно.

Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 25.02.2013 року зазначену постанову Овруцького районного суду було залишено без змін.

21.05.2013 року постановою державного виконавця відділу ДВС відкрито виконавче провадження по виконанню виконавчого листа, виданого на підставі зазначеного судового рішення (а.с.23).

На виконання постанови про відкриття виконавчого провадження від 21.05.2013 року управлінням ПФУ проведено нарахування позивачу коштів у сумі 11831,65 грн., проте їх не виплачено, у зв'язку з відсутністю відповідного фінансування з Державного бюджету (а.с.24).

Саме вказані обставини стали підставою для задоволення судом першої інстанції подання державного виконавця про зміну способу і порядку виконання судового рішення відповідно до вимог ст. 263 КАС України.

Проте, колегія суддів не погоджується з таким висновком, виходячи з наступного.

У відповідності до ч.1 ст.263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Зазначена норма кореспондується з ч.1 ст.36 Закону України "Про виконавче провадження", відповідно до якої, за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, державний виконавець за власною ініціативою чи за заявою сторін, а також самі сторони мають право звертатися до суду, який видав виконавчий документ із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання.

Отже, виходячи з приписів зазначених правових норм, підставою для застосування правил цих норми є обставини, що перешкоджають належному виконанню судового рішення в адміністративній справі. Зокрема, для зміни способу чи порядку виконання судового рішення - неможливість виконання судового рішення внаслідок відсутності, пошкодження або знищення об'єкта стягнення або з інших причин.

Проте, з матеріалів справи вбачається, що виконання постанови суду фактично можливе, хоча й за певних умов, а саме, за наявності відповідного фінансування з Державного бюджету України.

Відповідно до положень ч. 1 та ч. 2 ст. 11 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець, зокрема, здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.

Однак, звертаючись до суду з поданням про зміну способу і порядку виконання рішення суду, державним виконавцем всупереч ч. 1 та ч. 2 ст. 11 Закону України "Про виконавче провадження" не було вжито заходів щодо встановлення відсутності коштів на рахунку у відповідача. Самого посилання на лист управління Пенсійного фонду без надання доказів, зокрема, розпорядження щодо здійснення перерахунку пенсії на виконання рішення, доказів щодо наявності на розрахункових рахунках кошторисних призначень на виплату вказаних доплат до пенсії, є недостатньою підставою для задоволення подання.

Також, задовольняючи подання про зміну способу і порядку виконання судового рішення, суд першої інстанції не звернув увагу та не врахував відмінності між позовною вимогою, як обраним судом видом захисту порушених прав позивача від способу виконання судового рішення, як одного з його заходів, чим змінив постанову суду по суті за відсутності на це процесуальних повноважень.

За приписами пункту другого частини четвертої статті 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії. У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії (п. 2 ч. 2 ст. 162 КАС України).

Як вбачається з матеріалів справи, обставини, які стали підставою для зміни способу та порядку виконання судового рішення за своєю правовою природою є додатковою позовною вимогою про стягнення коштів, яка не була предметом розгляду та дослідження адміністративного суду під час прийняття цієї постанови.

Крім того, вирішення питання про стягнення коштів, як заборгованості невиплаченої пенсії, яка нарахована в процесі виконання рішення адміністративного суду, відноситься до юрисдикції цивільних судів.

Виходячи з вищенаведеного, ухвалу судом постановлено з порушенням вимог закону, тому вона підлягає скасуванню з ухваленням нової - про відмову в задоволенні подання про зміну способу і порядку виконання постанови.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 199, 204, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області задовольнити, ухвалу Овруцького районного суду Житомирської області від "03" лютого 2014 р. скасувати та постановити нову ухвалу.

Відмовити державному виконавцю відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного управління юстиції у Житомирській області у задоволенні подання про зміну способу і порядку виконання постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 13 січня 2012 року по справі №2а-15460/11 за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис) Н.М. Малахова

судді: (підпис) Л.О. Зарудяна

(підпис) Т.С. Котік

З оригіналом згідно: суддя ________________________________ Н.М. Малахова

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області вул.Леніна, 12,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11100

4-заявнику - відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного управління юстиції у Житомирській області, м.Житомир, майд.Соборний, - ,