Постанова від 30.04.2014 по справі 644/1856/14-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 квітня 2014 р. Справа № 644/1856/14-а

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Мельнікової Л.В.

суддів - Бартош Н.С., Донець Л.О.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Харкові справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 11 березня 2014 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова про перерахунок пенсії, -

Встановила:

26 лютого 2014 року ОСОБА_1 звернувся до Орджонікідзевського районного суду м. Харкова з адміністративним позовом, яким просить:

- визнати протиправною та незаконною відмову відповідача - управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова (далі по тексту УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Харкова) - щодо перерахування пенсії, включаючи суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для призначення пенсії згідно Закону України «Про державну службу»;

- зобов'язати відповідача перерахувати пенсію, включаючи суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для призначення пенсії згідно Закону України «Про державну службу».

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що має стаж державної служби 15 років 05 місяців 13 днів згідно довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 24.12.2012 року №20040-06/20 та розпорядження №836541 від 03.01.2013 року. При первинному розрахунку пенсії в зазначену довідку в графу «інші виплати» не внесені суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення у зв'язку з цим, його пенсія нарахована без врахування цих показників в порушення Закону України «Про державну службу». Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області йому надані оновлені довідки про складові заробітної плати за період з 01 грудня 2010 року по 30 листопада 2012 року від 17.01.2014 року №628-06/20, в яких в графі «Інші виплати» були внесені суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення на загальну суму 25.486 грн. 82 коп., однак УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Харкова відмовило йому в перерахунку пенсії згідно оновлених довідок на основі витягу рішення комісії №4 від 24.01.2014 року.

Постановою Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 11 березня 2014 року, прийнятою в порядку скороченого провадження, у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.

Судове рішення мотивовано посиланням на безпідставність позовних вимог ОСОБА_1, оскільки в довідку про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» №628-06/20 від 17.01.2014 року додатково включені суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, а згідно приписів ст.37 Закону України «Про державну службу» та Постанова Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31.05.2000 року включення матеріальної допомоги та індексації до розрахунку заробітної плати не передбачено.

Не погоджуючись з судовим рішенням, в апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права просить скасувати рішення суду та прийняти нове про задоволення позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши надані письмові докази в їх сукупності, перевіривши доводи апеляційної скарги щодо дотримання правильності застосування судом норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів, враховуючи межі апеляційної скарги, дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а оскаржувана постанова, відповідно до положень п.п. 1, 4 ч. 1 ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) - скасуванню, з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 24.12.2012 року перебуває на обліку в УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Харкова і отримує пенсію за віком, як державний службовець, відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723.

При призначенні пенсії позивач надав до пенсійного органу довідку про складові заробітної плати посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» №20040-06/20 від 24.12.2012 року та довідку про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» №20039-06/20 від 24.12.2012 року.

В довідці №20040-06/20 визначено станом на 21.12.2012 року посадовий оклад, надбавку за ранг та надбавку за вислугу років (а.с. 7).

В довідці №20039-06/20 вказано надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних світ та ювілейних дат (а.с. 8).

На звернення ОСОБА_1 від 13.01.2014 року (а.с. 9) Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області позивачу надані оновлені довідки про складові заробітної плати за період з 01 грудня 2010 року по 30 листопада 2012 року від 17.01.2014 року № 627-06/20 та № 628-06/20, в яких в графі «Інші виплати» були внесені суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення на загальну суму 25.486 грн. 82 коп.

20.01.2014 року ОСОБА_1 подав до УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Харкова заяву про перерахунок пенсії як державному службовцю з рахуванням оновлених довідок про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» №627-06/20 від 17.01.2014 року та довідку про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» №628-06/20 від 17.01.2014 року (а.с. 19).

В довідці № 627-06/20 від 17.01.2014 року визначено станом на 21.12.2012 року посадовий оклад, надбавку за ранг та надбавку за вислугу років (а.с. 10).

В довідці № 628-06/20 від 17.01.2014 року вказано надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат та інші виплати (матеріальна допомога та індексація) (а.с. 11).

УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Харкова, розглянувши подані ОСОБА_1 документи прийняло рішення № 4 від 24.01.2014 року про відмову у перерахунку пенсії на підставі довідок № 627-06/20 від 17.01.2014 року та № 628-06/20 від 7.01.2014 року (а.с. 20).

Відмова пенсійного органу обґрунтована тим, що в довідку про заробітну № 628-06/20 від 17.01.2014 року додатково включені суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, однак ст.37 Закону України «Про державну службу» та Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31.05.2000 року не передбачено включення в розрахунок заробітної плати матеріальної допомоги та індексації. Зазначено, що підвищення заробітної плати державним службовцям у 2012-2013 роках на законодавчому рівні не відбувалося.

Не погоджуючись з загальною позицією суду першої інстанції, колегія суддів зазначає, що згідно приписів ч.1 ст.37 Закону України «Про державну службу», - пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно ч. 6 та ч. 7 зазначеної статті державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Отже, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.

Згідно ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до ч.1 зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Згідно ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, враховуючи наведене, колегія суддів дійшла висновку, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Колегія суддів зазначає, що згідно змісту п. 2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 року № 5 (далі - Інструкція № 5) до фонду заробітної плати відноситься:

- фонд основної заробітної плати;

- фонду додаткової заробітної плати;

- інших заохочувальних та компенсаційних виплат.

Положеннями п.п. 2.2.7 Інструкції № 5 визначено, що до складу додаткової заробітної плати відносяться суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників.

Відповідно до пп. 2.3.3 п. 2.3 Інструкції № 5, до складу інших заохочувальних та компенсаційних виплат відноситься матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом, крім сум, указаних у п.3.31).

Така матеріальна допомога здійснюється у розмірах, передбачених нормативно-правовими актами, або визначена у колективному договорі підприємства, що надається працівникам як за умови подання заяви, так і без неї (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) та належить до заробітної плати як інші заохочувальні та компенсаційні виплати, а отже, є базою для нарахування та утримання єдиного внеску.

Колегія суддів зазначає, що згідно приписів п. 3.31 Інструкції № 5 матеріальна допомога разового характеру, що надається підприємством окремим працівникам у зв'язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання від відноситься до інших виплат, що не належать до фонду оплати праці, що кореспондується з положеннями п. 14 розділу I Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 року № 1170, відповідно до якого єдиний внесок не нараховується на матеріальну допомогу разового характеру, що надається окремим працівникам у зв'язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання, незалежно від того, скільки разів на рік працівнику виплачується зазначена допомога. Отже, така матеріальна допомога надається у непередбачених (екстрених) випадках, коли необхідність її отримання виникає раптово, за умови подання заяви, а її розмір визначається адміністрацією підприємства.

Належність матеріальної допомоги до п. 14 розділу I Переліку № 1170 підтверджується змістом заяви особи або наказу, в яких зазначено підставу для надання цієї матеріальної допомоги.

З наданих пенсійним органом, на запит суду, копій заяв ОСОБА_1 про надання у період з 2011 року матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та копій витягів з наказів про надання таких матеріальних допомог (а.с. 49-56) колегія суддів робить висновок про систематичний характер здійснюваних виплат, що свідчить про їх належність до заробітної плати як інших заохочувальних та компенсаційних виплат, а отже, є базою для нарахування та утримання єдиного внеску.

Враховуючи вищезазначене в його сукупності, колегія суддів дійшла висновку проте, що відмова відповідача включити суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для призначення пенсії ОСОБА_1 є неправомірною.

Таким чином, через порушення судом норм матеріального права, колегія суддів дійшла висновку про необхідність скасування постанови суду першої інстанції з прийняттям нового судового рішення про задоволення позовних вимог.

Апеляційний розгляд справи в порядку письмового провадження відбувся з підстав визначених п. 3 ч. 1 ст. 197 КАС України.

Відповідно до ч.1 ст. 41 КАС України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 108, 160, 167, 183-2, 195, 197, 198 ч.1 п3, 202 ч.1 п.4, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.

Постанову Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 11 березня 2014 року - скасувати, з прийняттям нового судового рішення про задоволення позовних вимог ОСОБА_1.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, включаючи суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для призначення пенсії згідно Закону України «Про державну службу».

Постанова Харківського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, є остаточною та касаційному оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя (підпис) Л.В. Мельнікова

Судді (підпис) Н.С. Бартош

(підпис) Л.О. Донець