Ухвала від 08.05.2014 по справі 815/2765/14

Справа № 815/2765/14

УХВАЛА

08 травня 2014 року м. Одеса Суддя Одеського окружного адміністративного суду - Потоцька Н.В., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Одеської міської виборчої комісії Одеської області про скасування постанови № 38 від 01.05.2014 року, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Одеської міської виборчої комісії Одеської області в якому позивач просить скасувати Постанову № 38 від 01.05.2014 року «Про відмову ОСОБА_1 в реєстрації кандидатом на посаду Одеського міського голови».

Виходячи з рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, як принципу здійснення правосуддя в адміністративних судах (п.3 ст. 7 КАС України), правила ст. 172 КАС України, поширюються і на звернення до адміністративного суду особи з позовом щодо оскарження рішення виборчої комісії.

Згідно з ч. 6 ст. 172 КАС України, позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісій з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дій або допущення бездіяльності.

Як вбачається зі змісту позовної заяви, позивач ОСОБА_1 просить скасувати Постанову № 38 від 01.05.2014 року «Про відмову ОСОБА_1 в реєстрації кандидатом на посаду Одеського міського голови» та зареєструвати кандидатом на позачергових виборах міського Голови на виборах 25 травня 2014 року.

Розглянувши поданий адміністративний позов суддя прийшов до висновку про залишення адміністративного позову без розгляду.

ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду 07.05.2014 року об 18 годині 30 хвилин.

Аналіз доданих до адміністративного позову документів свідчить про те, що підстави для звернення до адміністративного суду виникли 01 травня 2014 року.

01.05.2014 року о 10 годині 38 хвилин Одеською міською виборчою комісією Одеської області прийнято Постанову №38 «Про відмову ОСОБА_1 в реєстрації кандидатом на посаду Одеського міського голови».

04.05.2014 року позивачем подано скаргу №202 від 04.05.2014 року на Постанову №38 від 01.05.2014 року «Про відмову ОСОБА_1 в реєстрації кандидатом на посаду Одеського міського голови».

06.05.2014 року ОСОБА_1 від Одеської міської виборчої комісії Одеської області отримано відповідь №211 від 05.05.2014 року, відповідно до якої скаргу від 04.05.2014 року повернуто позивачу без розгляду.

Строк подання позовної заяви у виборчому спорі визначається частинами шостою - восьмою статті 172 КАС України. Позовну заяву до адміністративного суду щодо вирішення виборчого спору може бути подано у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності (ч. 6 ст. 172 КАС України). Цей строк є загальним.

Суддя зазначає, що важливим елементом цих строків є момент їх початку, який визначається днем прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності. Це перша відмінність строку звернення до суду щодо вирішення виборчих спорів від строку звернення до суду в інших спорах адміністративної юрисдикції, в яких, як правило, цей строк обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів.

Отже, у виборчих спорах немає необхідності з'ясування обставин щодо дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Таке правове становище дозволяє чітко визначити початок строку звернення до суду для вирішення виборчих спорів, який не залежить від суб'єктивного сприйняття позивачем моменту порушення його права чи інтересу.

З огляду на фактичні обставини у справі, а саме: прийняття оскаржуваної постанови 01.05.2014 року і звернення позивача до суду 07.05.2014 року, суддя приходить до висновку про пропущення позивачем п'ятиденного строку на звернення до адміністративного суду.

Вищевказані граничні строки подання позовної заяви позбавляють позивача права вимоги щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності, які були вчинені відповідними суб'єктами пізніше цих граничних строків. Тобто позовні заяви, подані пізніше вказаних граничних строків, залишаються без розгляду (ч.5 ст.179 КАС України).

Суддя звертає увагу на те, що строки подання позовних заяв щодо виборчих спорів є абсолютними і їх не може бути поновлено (ч.5 ст.179 КАС України), в тому числі незалежно від того, коли позивач дізнався про прийняття рішення, вчинення дії чи допущення бездіяльності.

Також, законодавець, з метою швидкого і ефективного захисту порушених прав, передбачив можливість витребування відсутніх доказів судом, відповідно до ч.3 ст.71 КАС України, яка передбачає, що якщо особа, яка бере участь у справі, не може самостійно надати докази, то вона повинна зазначити причини, через які ці докази не можуть бути надані. Суд сприяє в реалізації цього обов'язку і витребовує необхідні докази. Однак, позивач не скористався цією можливістю.

З огляду на викладене суддя, залишає позовні вимоги без розгляду, оскільки адміністративний позов подано після закінчення строків, встановлених КАС України.

Керуючись ст. ст.ст.165, 172 - 177, 179 КАС України суддя, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Одеської міської виборчої комісії Одеської області про скасування постанови № 38 від 01.05.2014 року - залишити без розгляду.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 2-денний строк з дня наступного після дня одержання судового рішення.

Суддя Потоцька Н.В.